تبلیغات
میهنم ایران زمین - نسل كشی ارامنه توسط تركان عثمانی
پنجشنبه 19 فروردین 1395  21:44
توسط: مریم


نسل كشی ارامنه جنایتی تلخ از تركان عثمانی
نسل‌کشی 1.5 میلیون ارمنی در راستای تحقق اهداف ملی‌گرایانه "پان ترکیستی" همچنان از سوی ترکیه انکار می‌شود اما ارامنه جهان که همواره متأثر از تأثیرات و پیامدهای این فاجعه بود‌ه‌اند، تمامی تلاش خود را وقف اثبات واقعیت تاریخی نسل‌کشی ارامنه و جلوگیری از تحریف تاریخ توسط دولت‌های متوالی ترکیه کرده‌ و خواسته ارامنه همواره احقاق حقوق حقه خود و اجرای عدالت بوده و هست.

نسل کشی ارامنه (1917-1915)

نسل‌کشی ارامنه که گاهی با عناوین دیگری چون "هولوکاست ارامنه"، "کشتار ارامنه" و نیز توسط خود ارمنی‌ها با عنوان "جنایت بزرگ" شناخته می‌شود، به نابودی عمدی و از پیش برنامه‌ریزی شدهجمعیت ارمنی ساکن سرزمین‌های تحت کنترل امپراتوری عثمانی در خلال و پس از جنگ جهانی اول (1915 تا 1917 میلادی) توسط دولتمردان عثمانی و رهبران قیام ترکان جوان اطلاق می‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران؛ در سال 1915 میلادی (برابر با 1294 شمسی) در خلال جنگ جهانی اول و با فرصتی که جنگ فراهم آورده بود، امپراتوری عثمانی با برنامه‌ای از پیش تعیین شده در شب 24 آوریل صدها تن از رهبران سیاسی و روشنفکران ارمنی را دستگیر و به قتل رساند.

بنابر برخی اقوال تاریخی، پس از آن در فاصله سال‌های 1915 تا 1923 میلادی (برابر با 1294 تا 1302 شمسی) بیش از 1.5 میلیون ارمنی ساکن ارمنستان غربی بر پایه طرح و برنامه‌ریزی مسنجم سردمداران امپراتوری عثمانی و در اجرای سیاست‌ نژادپرستانه حزب حاکم در آن زمان به نام اتحاد و ترقی، ملقب به ترک‌های جوان به قتل رسیدند.(تاریخچه ارمنستان نوشته هرواند پاسترماجیان) صدها هزار ارمنی با برنامه‌ریزی قبلی به بی‌رحمانه‌ترین شکل کشته یا تبعید شدند و باید گفت ارمنیان ارمنستان غربی در داخل سرزمین اجدادی خود قربانی اولین نسل‌کشی قرن بیستم هستند که به فجیع‌ترین شکل ممکن به‌وقوع پیوست.

قتل‌عام، قرار دادن در معرض اوضاع زندگی نامناسب، تقسیم اطفال ارمنی بین گروه‌های دیگر، کوچ اجباری و مهاجرتی که منتهی به زوال قوای جسمی کلی و جزئی آنان شد از جمله اتفاقاتی بود که برای ارمنیان در این زمان افتاد.
باید بر این نکته تاکید کرد که در پی بی‌کیفر ماندن نسل‌کشی ارامنه زنجیره کشتارهای جمعی در سرتاسر دنیا استمرار یافت که از نمونه‌های آن می‌توان به قتل‌عام در تیمور شرقیدر سال 1978، قتل‌عام کردها در سال 1988، قتل‌عام در کامبوج در اواخر دهه1970، نسل‌کشی در رواندا در اواسط دهه1990 اشاره کرد.وقوع جنگ جهانی اول و غافل شدن كشورها از كشتار ارامنه
 
برای روشن شدن ابعاد این فاجعه لازم است بدانید پادشاهان امپراتوری عثمانی که همواره به دنبال سیاست پان ترکیسم بودند و رویای تشکیل یک حکومت بزرگ ترک را از غرب آناتولی تا ترکستان چین را در سر می‌پروراندند، ارمنیان را همچون سدی در راه پیوستن ترک‌های عثمانی به ترک زبانان قفقاز (که هیچ گونه پیوند نژادی با آنان ندارند) و ترکان آن سوی دریای خزر می‌پنداشتند. هنگامی که در تابستان 1914 میلادی آتش جنگ جهانی اول شعله‌ور و توجه اروپاییان به رویدادهای جنگ معطوف شد، دولت وقت ترکیه فرصتی مناسب یافت تا مسئله ارمنیان را برای همیشه حل کند اما لازم به یادآوری است که در آن زمان ترکان جوان تحت نام کمیته اتحاد و ترقی زمام امور را در دست داشتند.

 سه تن از رهبران اصلی این حزب به نام‌های محمد طلعت پاشا وزیر اعظم وقت عثمانی، اسماعیل انور پاشا وزیر جنگ و احمد جمال پاشا وزیر دریاداری که در راس امور قرار گرفتند از اندیشه‌های پان ترکیستی و نژاد‌پرستانه استفاده می‌کردند و انهدام کامل نژاد ارمنی به‌دست این کمیته و به ویژه سه شخص فوق به شکلی دقیق و محرمانه برنامه‌ریزی شد. آنان برای اجرای سیاست‌های غیرانسانی خود ابتدا مردان بین 15 تا 50 ساله را به بهانه اعزام به جبهه‌های نبرد به ارتش فراخواندند و همچنین دستور صادر شد که هر کس اسلحه دارد، باید آن را به ارتش تحویل دهد و هر آنچه که ممکن است در خلال جنگ مورد نیاز ارتش واقع شود، نظیر لباس، قاطر، غذا و غیره نیز ضبط خواهد شد.

اما جالب اینجاست که دولت تنها اموال ارمنیان را به نفع ارتش ضبط می‌کرد و ماموران جمع آوری اموال هنگامی که به خانه‌های ارمنیان وارد می‌شدند، همه چیز را اعم از اینکه مورد نیاز ارتش باشد یا نه، نظیر لباس‌های زنانه، اشیای زینتی و غیره را جمع‌آوری می‌کردند و با خود می‌بردند. سرانجام در روز 24 آوریل 1915 میلادی به دستور دولت عثمانی حدود 300 تن از رهبران،‌ روحانیون،‌ اندیشمندان،‌ نویسندگان و سیاستمداران ارمنی دستگیر و پس از انتقال به کشتارگاه همگی به طرز فجیعی سلاخی شدند و این سرآغاز قتل‌عام بود چرا که در همان روز حدود پنج هزار تن از ارمنیان استانبول نیز در کوچه‌ها و منازلشان به قتل رسیدند.

24 آوریل همان روزی است که ارمنیان همه ساله به یاد قربانیان آن مراسمی به پا می‌دارند.

از فردای 24 آوریل سربازان عثمانی به شهرها و روستاهای ارمنی‌نشین رفتند و آنها را به این بهانه که در منطقه جنگی قرار دارند و باید به مکان‌های امن منتقل شوند از خانه‌هایشان بیرون کشیدند اما آنان گروه‌های ارمنیان را که بیشتر شامل زنان،‌ کودکان و سالخوردگان بودند به صورت کاروان‌هایی به طرف تبعیدگاه روانه‌ می‌ساختند و این تبعیدگاه صحرای مرکزی سوریه واقع در منطقه دیرالزور در نزدیکی حلب بود.

جهان که در آن زمان دستخوش جنگ جهانی اول بود، ظاهرا از وقایع و عمق فجایعی که در ترکیه در حال وقوع بود بی‌اطلاع بود. طرح نژادکشی و قتل عام ارمنیان تا آنجا که ممکن بود مخفیانه و از روی برنامه اجرا شد. بخشی از ارمنیانی که امروزه در سرتاسر جهان پراکنده شده‌اند،‌از فرزندان یا نوادگان همین نسل هستند و هنوز هم شماری از بازماندگان آن جنایات در بین ما زندگی می‌کنند. ارمنیانی که موفق به فرار از این قتل عام شدند به کشورهایی مانند سوریه، لبنان،‌ روسیه، آمریکا و کشورهای اروپایی روی آوردند. شماری نیز به ایران پناه بردند و زندگی جدیدی را آغاز کردند.

امروزه دولت ترکیه نژادکشی ارمنیان را تکذیب و ادعا می‌کند که ارمنیان تنها از منطقه جنگی شرقی منتقل شده‌اند و در خصوص کشته‌شدگان با ناچیز خواندن شمار قربانیان،‌ مدعی است که آنها در طی جنگ و درگیری‌های قومی کشته‌ شده‌اند.

 گله مندی و نارضایتی استیو جابز  بنیانگذار شرکت اپل از نسل كشی ارامنه توسط تركان: اپل كارش درسته

                                 

به نقل از خبرگزاری News.am  مقاله ای از یک راهنمای ترک تور های سیاحتی بنام اصیل تونچر در سایت های ترکیه منتشر شد که واکنش های مختلفی در برداشت. اصیل تونچر در مقاله خود می نویسد: هنگامی که چند سال قبل استیو جابز برای رونمایی یکی از مدل های اپل به استانبول آمده بود، ترک ها را دشمن خواند و حتی هنگام خداحافظی حاضر به دست دادن با من نشد.
تونچر می گوید:
هنگامی که با استیو جابز به نزدیکی کلیسا و یا مسجد آیا صوفیا رسیدیم و من در خصوص تاریخ این بنا توضیح می دادم، استیو جابز حرف های من را قطع کرد و پرسید: شما ترک ها با آن همه مسیحیان و ارمنیان چکار کرده اید؟ تونچر می گوید من دنبال لغاتی می گشتم که پاسخ وی را بدهم که دوباره پرسید: شما یک و نیم میلیون ارمنی را نسل کشی کردید خواهش می کنم توضیح دهید چگونه این کار را کرده اید؟
تونچر می گوید من آن مسائل را انکار کردم و این باعث شد تا استیو جابز بیشتر عصبانی شده و بدون خداحافظی با من آنجا را ترک کرده و حتی یک روز قبل تر از برنامه از ترکیه برود.
لازم به ذکر است که استیو جابز در کتاب بیوگرافی خود نوشته که در سن 12 سالگی به فرزند خواندگی پل جابز آمریکایی و کلارا هاکوپیان ارمنی در آمده است و مادرش کلارا از بازماندگان نسل کشی ارمنیان در شهر مالاتیای ترکیه می باشد. استیو جابز تا آخر عمر پل جابز و کلارا هاکوپیان را والدین اصلی و تمام موفقیت های خود را مدیون آنها می دانست.زیزرناکابرت (به ارمنی: Ծիծեռնակաբերդ، تلفظ: zi-zer-na-ka-bert) نام بنای یادبودی است که به یادبود کشته‌شدگان ارمنی به‌دست ترک‌های عثمانی که در سال ۱۹۱۵ میلادی روی داد ساخته شده است. این بنا بر فراز دره هرازدان در شهر ایروان پایتخت ارمنستان قرار دارد و در سال ۱۹۶۵ به فراخور پنجاهمین سالگرد نسل‌کشی ارمنی‌ها بر پا شد.


کشورهایی که تا کنون قتل عام ارامنه توسط تركان عثمانی را پذیرفته اند

آرژانتین

آلمان

استرالیا

اروگوئه

اوکراین

اسلواکی

اسپانیا

ایالات متحده آمریکا ( کمیته روابط خارجی کنگره)

انگلستان ( پارلمانهای منطقه ای )

بلژیک

برزیل

روسیه

سوئد

شیلی

فرانسه

قبرس

کانادا

لبنان

لیتوانی

لهستان

واتیکان

ونزوئلا

هلند

یوانا

پارلمان اروپا

 

هم اکنون نیز دولتهای ترکیه و آذربایجان اقدام به تخریب و محو کردن آثار مربوط به ارامنه هستند تا از این طریق اثری از آنها باقی نماند و یا اینکه آثار فرهنگی آنها را رمی یا گرجی جلوه می دهند و یکی از نمونه های بارز آن تخریب قبرستان ارامنه جلفای قدیم در نخجوان توسط جمهوری آذربایجان بود.


فرانسه و تصویب قانونی در مورد قتل عام ارامنه

مجلس نمایندگان فرانسه  قانونی را تصویب کرد که به موحب آن کسانی که قتل عام و نسل کشی ارامنه در سال 1915 در امپراطوری عثمانی را انکار کنند محکوم به یک سال حبس و پرداخت چهل و پنج هزار یورو جریمه خواهند شد .

تا کنون بیش از سی کشور نسل کشی و قتل عام ارامنه در 1915 در عثمانی را به رسمیت شناخته اند ولی این اولین بار است که کشوری علاوه بر شناسایی این قتل عام برای منکرین آن هم مسئولیت کیفری و جزائی تعیین می کند .

از آن جائی که فرانسه از اعضاء دائم شورای امنیت و دارای حق وتو بوده و نیز قدرت اصلی و در واقع رهبر اتحادیه اروپا نیز می باشد لذا تصویب این قانوئن از سوی کشور مهم و قدرتمندی چون فرانسه حائز اهمیت است .حدود پانصد هزار نفر ارمنی در فرانسه زندگی می کنند که عمدتاً  یازماندگان و نوادگان قربانیان قتل عام ارامنه و یا کسانی هستند که در آن زمان از عثمانی اخراج ، تبعید و یا فرار کرده اند .آنچه که امروز به نام شرق ترکیه یا فلات آناطولی نامیده می شود قبلاً ارمنستان غربی بوده و هنوز هم اسامی بسیاری از شهرها و روستاهای این منطقه ارمنی بوده و یا دارای ریشهء ارمنی هستند .

به طور قطع شما حتی یک نفر ارمنی را در کل دنیا پیدا نخواهید کرد که منکر قتل عام ارامنه شده باشد ممکن ارامنه ای را پیدا کنید که زیاد پایبند به اعتقادات دینی نباشد ولی هیچ ارمنی را پیدا نمی کنید که نسبت به قتل عام ارامنه حساس نبوده و آن را انکار کند حتی در میان کسانی که پایبند اخلاقیات نیستند هم نمی توانید کسی را پیدا کنید که منکر این قتل عام شود بنابراین مسالهء قتل عام ارامنه حساس ترین امر در نزد ارامنه است .مخالفین و منکرین قتل عام عمدتاً وابسته به جریانات پانترکیستی هستند 


روایت سید محمدعلی جمال‌زاده درباره نسل‌کشی ارمنیان
 
"سید محمدعلی جمال‌زاده" که از او به منزله پدر داستان‌نویسی معاصر ایران یاد می‌شود از 1930-1915 میلادی در برلین به سر برد. او که در 1915 میلادی به ایران بازگشته بود پس از اقامتی 16ماهه،‌ دوباره راهی آلمان شد و در راه بازگشت با کاروان آوارگان ارمنی برخورد کرد.

 بخش‌هایی از روایت محمدعلی جمال‌زاده  در کتاب «سرگذشت و کار جمال‌زاده» به چاپ رسیده است؛ وی همچنین مشاهدات خود را با عنوان «مشاهدات شخصی من در جنگ جهانی اول» در خرداد 1350 شمسی در ژنو، به رشته تحریر درآورده است.


مراسم یادبود نسل‌کشی در ایران و جهان

۲۴آوریل، سالروز اولین نسل‌کشی سده ۲۰ (میلادی) است که اساساً از طرف ارمنیان یادآوری می‌شود. ارمنیان هر ساله، به منظور گرامیداشت یاد و خاطرهٔ ۱/۵ میلیون شهید ارمنی، که در ۱۹۱۵م به دست دولت عثمانی از موطن آبا و اجدادیشان بیرون رانده و قتل‌عام شدند، در ارمنستان و سراسر جهان، با هدف تنویر افکار عمومی، مراسم بزرگداشتی برپا می‌کنند .


منابع : http://garegin.blogfa.com/

ویكی پدیا

http://www.yjc.ir


 

در ادامه مطلب تصاویری از برپایی راهپیمایی هموطنان ارمنی ایرانی كه هر ساله به مناسبت سالگرد این اتفاق ناگوار برپا می شود را مشاهده می كنیدخطاب به تركان : جنایتی كه مرتكب شدید را بپذیرید
ما ایرانیان مسلمان هم نسل كشی ارامنه توسط تركان عثمانی را محكوم و با هموطنان گرامی ارمنی ابراز همدردی می كنیمنظرات()   
   
خلافی ماشین
یکشنبه 14 آبان 1396 02:26
ممنون اطلاعات خوبی بود
دانلود آهنگ جدید
شنبه 22 مهر 1396 04:33
ممنون لطفا توضیحات کامل
تری قرار دهید
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 16:51
I think the admin of this website is genuinely
working hard for his web page, because here every material is quality
based material.
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 09:54
fantastic publish, very informative. I wonder why the other experts of this sector don't realize this.
You should continue your writing. I'm sure, you have a
huge readers' base already!
manicure
یکشنبه 13 فروردین 1396 13:11
Thanks for the auspicious writeup. It in reality
was a leisure account it. Look advanced to
far added agreeable from you! By the way, how can we keep in touch?
کاوشگر فضایی
پنجشنبه 15 مهر 1395 21:52
ترکان عثمانی نه تنها 1.5 میلیون ارامنه رو قتل عام کردند بلکه در طی جنگ جهانی اول به همراه روسیه تزاری و انگلیس کثیف در نسل کشی 9 میلیون ایرانی شریک بوده اند ... تاریخ به کدامین حقوق بشر غرب باید افتخار کنه ...؟
پاسخ مریم : چه جنایت کاران کثیفی
فرامرز
پنجشنبه 14 مرداد 1395 07:29
زنده باشید و پاینده. سپاس از فرسته‌های رشنگرتان
پاسخ مریم : سلامت باشید
باقر
شنبه 12 تیر 1395 16:29
سلام
بله من هم نسل کشی ارامنه را محکوم می کنم و آن را یک جنایت غیر انسانی می دانم.
یک سر به وبلاگ من بزن و حتما نظر بده.
پاسخ مریم : درود بر شما
عاشقانه های انتظار
دوشنبه 7 تیر 1395 13:06
عاشقانه های انتظار
دوشنبه 7 تیر 1395 13:05
سلام: خوبی؟ ممنون بابت پست ها و مطالب جالب، پر محتوا و زیبات، به منم سر بزن، منتظرتم...
عاشقانه های انتظار
دوشنبه 7 تیر 1395 13:05
سلام: خوبی؟ ممنون بابت پست ها و مطالب جالب، پر محتوا و زیبات، به منم سر بزن، منتظرتم...
عاشقانه های انتظار
شنبه 15 خرداد 1395 08:49
سلام: جالب بود و زیبا...
پاسخ مریم : ممنون
عاشقانه های انتظار
شنبه 15 خرداد 1395 08:48
سلام: درود دوست عزیز و ممنون که اطلاعات خوبی را زحمت کشیده و در اختیار خوانندگان و بازدید کنندگان وبلاگت میذاری، منم منتظر حضورت هستم...
پاسخ مریم : درود و سپاس
Orkideh
دوشنبه 10 خرداد 1395 20:23
درود عزیزم
دعوتی.....
پاسخ مریم : ممنون دوست عزیزم
عاشقانه های انتظار
یکشنبه 2 خرداد 1395 23:39
پاسخ مریم :
عاشقانه های انتظار
یکشنبه 2 خرداد 1395 23:39
سلام مریم خانوم: خوبی؟ عید میلاد و نیمه شعبان مبارک، منم منتظر حضورت هستم...
پاسخ مریم : سلام ، ممنون نیمه شعبان بر شما هم فرخنده باد
عاشقانه های انتظار
سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 13:48
سلام عزیز بزرگوار: ضمن عرض تبریک میلاد حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان به تو جوان برازنده و برومند و تشکر بابت پس ها و مطالب بسیار جالب و زیبات، منم بروزم و منتظر حضور سبز و نظرات زیبات هستم...
پاسخ مریم : سلام و سپاس
معصومه
پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 21:24
امان از عـثمانی ها و بازماندگانشون . . امان !!!


+ ان شاءالله
پاسخ مریم : آره واقعا امان ازین عثمانی های نژادپرست که میلیون ها انسان بیگناه نسل کشی کردند
زادچهر
سه شنبه 14 اردیبهشت 1395 15:42
نوشته بسیار ارزشمندی بود که البته مایه تاسف بشیریت هست وقوع چنین وقایع دلخرلش و ناانسانی.درود بانو
پاسخ مریم : درود بر شما بانو زادچهر
فریناز
سه شنبه 14 اردیبهشت 1395 13:46
درود.
این واقعه تاریخی را از هر زبان كه میشنوم نامكرر است. بسیار تلخ است.
داستان استیو جابز خیلی جالب بود.
پاسخ مریم : درود بر شما بانو فریناز
لیثی حبیبی - م. تلنگر
یکشنبه 12 اردیبهشت 1395 17:04
سلام بانوی گرامی
و ممنونم که از این خاطره ی تلخ تاریخ یاد کرده اید.
بشر باید بیاموزد؛ اگر براستی طالب آن است که زمینی پر از زیبایی و نشاط داشته باشیم، باید بیاموزد که دیگری نیز حق زندگی دارد.
و تا زمانی که نه در شعار بلکه با تمام وجود خود به این نرسیده، نمی تواند ره بجوید و سخن از انسانیت و زندگی عادلانه بگوید.
یاد همه ی قربانیان خشم و گمراهی در تاریخ جاودان باد! اگر امروز بشر تلاش می کند به دمکراسی و قانون تن در دهد، این خانه به قیمت خون آن عزیزان در تاریخ پا گشته انسان گرا، طبیعت دوست و حق طلب.
برقرار باد دوستی همه ی خلق های جهان!
پیروز و شاد باشید و درود بر شما که یاد کردید.

پاسخ مریم : درود بر شما آقای حبیبی ، سرافراز باشید
نرگس
یکشنبه 12 اردیبهشت 1395 02:09
درود بر دختر ایران زمین
سپاااس از مطلب جامع و کاملت عزیزم . ننگ بر نژاد پرستان و قاتلان مردم بیگناه ارمنی . چهار نسل کشی از ده نسل کشی بزرگ قرن بیستم توسط ترکان عثمانی انجام شد و روزی تاوان جنایاتشونو میپردازن ...
بخش مربوط به استیو جابز خیییلی جالب بود ، اصلااا نمیدونستم . دست مریزاد و خسته نباشی
پاینده باد ایران بزرگ
پاسخ مریم : درود دوست عزیز بله بخش استیو جابز برای خود منم جالب بود
آرش هخامنش
یکشنبه 12 اردیبهشت 1395 00:05
درود مریم ، واقعا آدم متاسف میشه ، از روز که ما رو تکه پاره کردن هر تکه این سرزمین اینگونه زجر کشیده ، امیدوارم ایران بزرگ تحقق پیدا کنه .
پاسخ مریم : درود آرش ، امیدوارم که چیزایی که گفتی محقق بشه
پروژه های عمرانی ایران
شنبه 11 اردیبهشت 1395 23:29
بسیار جالب بود واقعا هموطنان ارمنی مظلوم واقع شده اند امیدوارم روزی به حقشان برسند
پاسخ مریم : زنده باشید
سوزه نغم
شنبه 11 اردیبهشت 1395 22:50
درود مهربان بانوی میهنم.

از مطالب خوب و شنیدنی تان استفاده کردیم.
بنده برای هموطنان عزیز و آرام ارامنه آرزوی آرامش و خوشی دارم و خودم را در غم ازدست دادن همکیشانشان شریک میدانم.

پاینده باد ایرانی،چه مسلمان چه ارمنی.
ما تالش ها دوستان خوب ارامنه هستیم.
سپاس از حضور نیک و خونگرم شما در وبگاه تالشی ام.
پاسخ مریم : درود بر شما بانوی مهربان
Orkideh
شنبه 11 اردیبهشت 1395 18:04
درود مریم عزیز
متاسفم فقط همین...
همیشه پیش خودم برای ارامنه ارزش فوق العاده قایلم چون بسیار مردم نجیب و آرامی هستند...
من نیز همدرد هموطنان ارامنه هستم.
....
ممنونم از اطلاعات.
پاسخ مریم : درود دوست عزیزم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها