تبلیغات
میهنم ایران زمین - مهاباد ،نگین زیبای كورد ایران
چهارشنبه 11 آذر 1394  21:26
نوع مطلب: (گردشگری ،) توسط: مریم

مهاباد ،نگین زیبای كورد ایران

مهاباد در استان آذربایجان غربی


کوردها و تالش ها از بومیان دیرین آذربایجان

مَهاباد (به کردی: مه‌هاباد، mehabad) مرکز شهرستان مهاباد و یکی از شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربی( كردستان شمالی) در ایران می‌باشد. مهاباد شهری سرسبز می‌باشد و در میان چندین کوه واقع شده‌است. مهاباد که به نگین آذربایجان غربی( كردستان شمالی) مشهور است همه ساله بیشترین آمار گردشگران را در این استان به خود اختصاص می‌دهد.

مهاباد نگین شهرهای ایران در نوروز

مهاباد یکی از شهرهای بزرگ آذربایجان غربی است، این شهر در جنوب استان و در دامنه رشته جبال لند شیخان کوهستانی و خوش آب و هوا قرار دارد.مهاباد با برخورداری از تمدن کهن و آثار غنی تاریخی توان بالقوه فراوانی در بهره گیری از صنعت گردشگری دارد. مهاباد در استان آذربایجان غربی از منظر تاریخ و تمدن و به لحاظ جاذبه های گردشگری دارای موقعیت و اهمیت منحصر به فردی است وهر ساله پذیرای هزاران گردشگر از اقصی نقاط ایران است زیبائی و جاذبه های گردشگری مهاباد زبانزد تمامی گردشگران این شهرستان بوده و در نوروز امسال همانتظار میرود دهها هزار نفر از این شهرستان بازدید و خاطرات خوبی را در اذهان خود به ثبت برسانند .

مهاباد در میان شهرهای استان به عنوان یک شهر کاملا توریستی و با جذابیت های فراوان شناخته شده است و در ایام تعطیل به خصوص در فصل بهار و تابستان، سیل عظیم مسافران از شهرهای اطراف به سمت این شهر سرازیر می شود.

مهاباد دارای مردمی بسیار با فرهنگ و خون گرم است که از حضور گردشگران استقبال خوبی می کنند.هر جا كورد هست آن جا ایران است

کردها بومیان دیرین آذربایجان - مهم حتما این بخش را بخوانید

آذربایجانی ماهیتی جغرافیایی و غیرقومی است که در بخش جنوب رود ارس در شمالغرب ایران اطلاق می‌شود. این ناحیه سکونتگاه اقوام آریایی ماد بود که بعدها به شعبه های زبانی آذری و کرد تبدیل شده و ترکیب شدند. بخشی از آذری‌ها در گذشته کُرد بودند و به مرور به آذری شدند. روادیان و شدادیان از نمونه های بارز این روند هستند. تجدید بنای شهر تبریز را به این خاندان کرد نسبت داده‌اند.

بلاذری هم آبادی شهر تبریز را به اقدامات آنها نسبت می‌دهد.دانشنامه اسلام به نقل از ابن‌ندیم روایت می‌کند که بابک خرمدین پیش از قیام دو سال نزد محمدابن رواد در تبریز بود.در دوره ابومنصور وهسودان نخستین طوایف ترکان اقوز مقارن حکومت مسعود غزنوی به آذربایجان یورش بردند. ترکان به شهرها و آبادی‌های آذربایجان می‌تاختند و مردم را قتل‌عام می‌کردند یا اموالشان را به یغما می‌بردند.

ابن اثیر روایت می کند که اندکی بعد ترکان غُز (اُقوز) به «مراغه» حمله بردند و مسجد آنجا را به آتش کشیدند و اهالی شهر را «قتل‌عام» کردند. امیروهسودان به کمک ابوالهیجا ربیب‌الدوله از «کردهای» هذبانی و حاکم «ارومیه» به غزان حمله کرد و بسیاری از آنان را کشت. سراسر تاریخ ایران نشان از حضور کردها در جغرافیای آذربایجان دارد و تاریخ نویسان معاصر نیز به حضور پر رنگ کردها در آذربایجان غربی در عصر مشروطه اذعان دارند.

یرواند آبراهامیان در کتابهای ایران بین دو انقلاب و تاریخ ایران مدرن به این موضوع اشاره کرده است. از آن رو جامعه ما باید آن گفتار ضدایرانی پانتركیسم را که مدعی مهاجر بودن کردها در آذربایجان است را به حاشیه براند. اتفاقا یکی از زبانهای بومی آذربایجان زبان کردی است.

بر اساس قانون اساسی و همچین بیانیه جهانی حقوق بشر همه انسانها حق انتخاب محل زندگی دارند و نمیتوان کسی را از انتخاب محلی برای سکونت به ویژه در داخل کشورها منع کرد.

کردها و آذریها علاوه بر این که دارای ریشه نژادی و تاریخی مشترکی هستند، از دیرباز در کنار هم زندگی کرده و با یکدیگر آمیخته اند و حتی در دوره های مختلف کردها آذری و یا آذریها کرده شده اند. امتزاج و درآمیختگی این دو گروه هم خانواده یکی از مهم ترین عناصر تمدن ساز در شمالغرب ایران است. همانطور که گفته شد، بنای آبادی و عمران تبریز توسط سلسله ای کرد گذاشته شد و همین کردها برای آزادی مراغه از یغما و ایلغار «ترکان غز» به یاری «آذریها» شتافند.

وجه تسمیه مهاباد

نام شهرستان مهاباد در گذشته به دلیل حاکمیت ترکان قاجار، به زبان ترکی ساوجبلاغ (در لهجه مهابادی: سابلاغ) بود که در زمان حکومت رضاخان به مهاباد تغییر داده شد.توجه داشته باشید كه بسیاری از اسامی تركی كه بر برخی نواحی مختلف ایران گذاشته شده اند همه جعلی هستند و در زمان حاكمیت  سلسله های غیر ایرانی سلجوقی و قاجار این نام های جعلی گذاشته شده اند و با روی كار آمدن رضاخان نام های جعلی تركی به نام های ایرانی تغییر پیدا كرد .  مهاباد در زمان‌های پیشین مرکز نواحی کردنشین بوده و بطلیموس آن را داروشاه و راولیستون به نام داریاس نامیده‌است. امروز در ۳ فرسخی شهر فعلی، روستایی به نام دریاز (دریاس) مشهود است که از قرار معلوم شهر داریاس در همین نقطه واقع بوده‌است. در عصر هخامنشی منطقه، بخشی از امپراتوری عظیم هخامنشی بود و بعد از آن در زمان اسکندر بخشی از آتوپاتن ماد بود که ژنرال هخامنشی آتروپات و سپس جانشینانش بر آن جا حکومت کردند. در دوره صفویه ایالات غرب ایران میدان مبارزه و برخوردهای دو امپراتوری صفویه و عثمانی بود و حکام محلی در ولایات باختر به مقتضای توانایی یکی از دو امپراتوری هر بار تابع یکی از آن‌ها می‌شد. این شهر در گذشته بر اثر زلزله‌ای نابود و دوباره ساخته شد. پیرامون این شهر آثار تاریخی متعددی وجود دارد.


پیش از اسلام

 مهاباد این نگین كورد آذربایجان غربی ( كردستان شمالی )به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی ممتاز با وجود دشت‌ها و جلگه‌های حاصلخیز در شمار قدیم‌ترین سکونتگاه‌های بشری به شمار می‌رود. بررسی‌های علمی، شواهدی را از وجود مردمی با تمدن کشاورزی و دارای «سفال‌های منقوش» که همزمان با تمدن‌های سیلک كاشان و شوش خوزستان بوده‌اند نشان می‌دهد. مردمان این تمدن‌ها در ۳٬۵۰۰ پیش از میلاد با تمدن‌های فلات ایران و میان‌رودان رابطه داشته‌اند. بررسی‌های باستانشناسی شهر ویران و یوسف‌کندی این موضوع را ثابت می‌کند. این تمدن‌ها تا پیش از هجوم آشوریان در هزاره اول پیش از میلاد دارای ثباتی نسبی بوده‌اند.

پس از هجوم آشوریان و نابودی تمدن‌های ایرانی اورارتو و مانا، مردمان آنها به سوی نواحی جنوب و جنوب غربی استان آذربایجان غربی فعلی مهاجرت کردند. آنان برای محفاظت از خود در مناطق کوهستانی این نواحی دژهایی ساختند که بقایای این دژها مانند قلات شاه هنوز در منطقه وجود دارند.

در دوران آرامش این منطقه مادها شروع به سکونت در آن کردند. آرامگاه فقریکای (فخریکا) گواه حضور آنان در این منطقه است؛ ولی با هجوم آشوریان، آرامش از این منطقه رخت می‌بندد؛ به طوریکه تا دوره هخامنشیان زندگی در این منطقه تنها در دژها و مناطق کوهستانی، با حکمرانی‌های قبیله‌ای و اقتصاد شبانی ادامه یافت. در دوران هخامنشیان، امنیتی نسبی در منطفه برقرار شد ولی به دلیل اینکه این منطقه یکی از گذرگاه‌های یونانیان برای حمله به ایران بود دوباره امنیت از منطقه رخت بربست. این منطقه به دلیل تهاجمات مکرر یونانیان صدمات فراوانی دید. برای همین یکی از مجرب‌ترین شاخه‌های پارتیزانی ارتش اشکانیان در این منطقه استقرار یافت. تا دوره ساسانیان نیز منطقه، موقعیت حساس استراتژیک خود را حفظ کرد.

بطلیموس نیز مهاباد را داروشاه و راولینوس بنام دارایاس نامیده‌است و امروزه در سه فرسنخی شهر فعلی قریه‌ای بنام دریاز (دریاس) مشهود است که از قرار معلوم شهر دارایاس آنجا بوده‌است.


جغرافیا:
مهاباد در جنوب استان آذربایجان غربی، در عرض جغرافیاییَ ۴۶ و °۳۶ شمالی و طول جغرافیاییَ ۴۳ و °۴۵ شرقی[ و در دامنه رشته کوه‌های لند شیخان قرار دارد. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۳۲۰ متر می‌باشد؛ و از آب و هوای معتدلی بر خوردار است که زمستان‌ها هوای سردی دارد و تابستان‌ها هوای شهر مهاباد گرم است. شهرستان مهاباد یکی از شهرهای کردنشین جنوب استان آذربایجان غربی است که از شمال به شهرستان میاندوآب، از جنوب به سردشت، از غرب به پیرانشهر و نقده و از شرق به بوکان محدود می‌شود.  فاصله آن تا مرکز استان ۱۲۰ کیلومتر و تا تهران ۷۵۰ کیلومتر است.

آب و هوا

شهر مهاباد با قرار گرفتن در شمال باختری ایران دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است. تابستان‌ها خنک و زمستان‌ها بسیار سرد می‌باشد. بهار قشنگ‌ترین فصل دراین منطقه‌است. در فصل پاییز هوا بیشتر بادی است.


زبان

مردم مهاباد به زبان کردی سورانی با لهجه مُکری یا مکریانی از زبان کردی تکلم می‌کنند. بر اساس نتایج این آمارگیری این شهر پنجمین شهر بزرگ کردنشین ایران محسوب می‌شود. پس از گسترش شهر مانند بسیاری از شهرهای ایران بسیاری از باغ‌های پیرامون مهاباد مسکونی شدند که امروزه این امر در نام تعدادی از محلات این شهر که با واژه باغ همراه است دیده می‌شود

حنابندون در مهاباد


مذهب

دین مردم مهاباد اسلام و مذهبشان سنی شافعی ست. همچنین اقلیتی از ارامنه و کلیمیان در مهاباد حضور دارند؛به علاوه شمار اندکی از شیعیان که اصالتاً از دیگر شهرها یا استان‌ها هستند. اکثر شیعیان مهاباد که ۲ درصد از جمعیت این شهر را تشکیل می‌دهند، ترک‌زبان های مهاجری هستند كه به مناطق كورد نشین آمده اند . به طوریکه در ماه محرم، در حسینیه‌های شهر به دو زبان ترکی و فارسی نوحه خوانده می‌شود .

ره‌آوردها

غذاهای سنتی

از غذاهای سنتی مهاباد می‌توان به آش دوکلیو (نوعی آش دوغ)، دلمه کلم، بربه سل و نیسکینه، ماشینه، سنگه سیر، شانی کباب -انواع نان‌های روغنی چون کلانه و پنچه کش و ... اشاره کرد.

صنایع دستی

از صنایع دستی مهاباد می‌توان قالی، جاجیم، گلیم و چاروق بافی، سکه و پولک دوزی، منجوق دوزی، رودوزی، سوزن دوزی، قرقره بافی (گیپوربافی)، مصنوعات چرمی، قلاب بافی، سجاده بافی و بافت پارچه و لباس کردی، خراطی، چاقو سازی وهمچنین کلاش و گیوه اشاره کرد

عروسک های کنار جاده ای، جاذبه ای دیدنی برای گردشگران نوروزی در مهاباد

عروسی كوردی در آذربایجان غربی( كردستان شمالی)اینم عروس و داماد های مهابادی

زنده باد ایران و همه اقوام ایرانی

درج دیدگاه فراموش نشود


نظرات()   
   
سید حسین مرادی
دوشنبه 16 بهمن 1396 02:26
ارز دیجیتال جدید refereum که به تازگی ارائه
شده برای بازی ها مورد استفاده قرار
میگیره داره و ارز برای معرفی داره ارز رایگان میده
فقط سه روز فرصت دارین تا ثبتنام کنید
شما میتونید با ثبت نام و دریافت
ارز رایگان از لینک زیر اقدام کنید
http://bit.ly/RefereumJoin

این روزها بازار ارزهای دیجیتال خیلی داغه و حتی تلگرام هم در
حال اماده سازی بسترش برای ارائه ارز دیجیتال اختصاصی خودش
هستش
امروزه 1 عدد بیت کوین (ارز دیجیتال ) چیزی در حدود 51 میلیون
تومان ارزش داره
برای ورود به سایتش از لینک زیر میتونید استفاده کنید
http://bit.ly/RefereumJoin
لربختیاری
یکشنبه 28 خرداد 1396 22:30
درود بر کوردان اریایی.به نظر من آذربایجان موطن کردها کرمانج بوده و بعدا ترکان و مغولان از اسیای مرکزی به اونجا کوچ کردند
پاسخ مریم :
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 17:15
عالی بود ، حتما به آن دیار زیبا مسافرت خواهم کرد.
پاسخ مریم :
حمید مصطفوی
چهارشنبه 9 فروردین 1396 11:17
سلام یک چیزی در عکس زنان کورد لنگ میزنه اونم سربندشون هست که جزو لباس ملی زنان کورد هست و اینجا؟!!!!!!!!
پاسخ مریم : سلام
از اون سایتی که عکس ها رو دانلود کردم سربند نداشتند

ممنون از اظهار نظرتون
کردستان آریایی
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395 12:32
درود . راستش پانتورک ها که انسان نیستن موجودهای دراز گوشی هستند که در جلد انسان خود نمایی میکنن.

پانتورکها اعتقاد دارند نام ایران جعلیه چون فارسها مهجر و از افغانستان آمدند .

کوروش و پارسیان باستان عرب تبارند چون کوروش به خدای بابلی سوگند یاد کرده
پاسخ مریم : پانترکها حرف مفت زیاد میزنن حرفاشون رو جدی نگیرید
عاشق سید علی
جمعه 14 اسفند 1394 15:53
عالی بود ممنون میشم ب وبلاگ منم سری بزنید یا علی ..
پاسخ مریم :
ریحانه
چهارشنبه 30 دی 1394 19:01
سلام اپممممممممممممممممم
پاسخ مریم :
Orkideh
چهارشنبه 30 دی 1394 08:16
درود...
دعوتید.
ریحانه
یکشنبه 13 دی 1394 23:42
سلام اپم خوشحال میشم بیای
پاسخ مریم : ممنون
کیارش
پنجشنبه 10 دی 1394 22:38
گر بگویم با خیالت تا کجاها رفته ام
مردمان این زمانه سنگسارم می کنند...

رج به رج هر بیت را از روی چشمت ساختم
شعرهایم دستباف مهربانی های توست...

عطسه هایم عرصۀ پاییز را پر کرده است
حرف رفتن می زنی هی صبر می آید فقط

روی نبودت هم حسابی تازه وا کردم
یاد تو می ارزد به بودنهای خیلیها

تو در کنار خودت نیستی نمی دانی
که در کنار تو بودن چه عالمی دارد

یک امشبی که آمده بودی به خواب من
من از غم فراق تو خوابم نبرده بود...


پاسخ مریم :
Orkideh
پنجشنبه 10 دی 1394 17:06
درود مریم عزیز.
دعوتید.
پاسخ مریم : ممنون دوست عزیزم
ریحانه
یکشنبه 6 دی 1394 22:52
سلام اپم
پاسخ مریم :
Iransmspanel
یکشنبه 6 دی 1394 11:26
فروش ویژه پنل های پیامک با قابلیت ارسال به شهر و استان - جنسیت - سن و سال
http://iransmspanel.ir

اعطای نمایندگی پنل های پیامک 66090292 - 021

فروش پنل های اس ام اس با پایین ترین تعرفه در کشور از سال 1386 تا امروز !

با بیش از 960 نماینده فعال در سراسر ایران

پنل های اس ام اس مناسب انتخابات

http://iransmspanel.ir

تلفن دفتر فروش از ساعت 9 صبح تا 15 عصر :

66090292 - 66090686 - 021

پنل های پیام کوتاه ، برای ارسال اس ام اس های تبلیغاتی شما

تلفن : 66090292 - 66090686 - 021


سایر خدمات ما با قابلیت اعطای نمایندگی به شما :
---------------------
سامانه تخصصی دفاتر بیمه http://bimesms.ir
---------------------
پنل رایگان اس ام اس برای شما http://iranbulk.ir
---------------------
خرید شارژ مستقیم تلفن و سیم کارت http://telliran.ir
---------------------تلفن دفتر فروش از ساعت 9 صبح تا 15 عصر :

66090292 - 66090686 - 021
سحر خانم
جمعه 4 دی 1394 01:25
سایت متفاوت و زیبایی دارین خیلی خوشحال شدم دوباره به وبتون اومدم
خوشحال میشم به منم سر بزنید
پاسخ مریم : خیلی ممنون
ریحانه
پنجشنبه 3 دی 1394 15:43
سلام اپم
پاسخ مریم :
ریحانه
سه شنبه 1 دی 1394 21:06
سلام اپم
پاسخ مریم : سلام ، میام
سه شنبه 1 دی 1394 09:42
سلام و خسته نباشید بهتون میگم
دستتون درد نکنه
بسیارزیبا بود
تقریبا اکثر پستاتو مرور کردم
خیلی زحمت کشیدین براش

زنده باشید
پاسخ مریم : سلام و سپاس نام و نشانی وبلاگتون رو فراموش کردید بنویسید

پیروز باشید
ریحانه
دوشنبه 30 آذر 1394 23:29
سلام بایه اپ یلدایی منتظرتم
پاسخ مریم : سلام ، باشه میام
علی...ali
یکشنبه 29 آذر 1394 19:30
چه سخاوتمند است پاییز

که شکوه بلندترین شبش را

عاشقانه پیشکش تولد زمستان کرد

زمستانتان سفید و سلامت . . .

یلدا مبارک
پاسخ مریم : یلدای شما هم شادباش
تارا
جمعه 27 آذر 1394 22:21
سلام دوست عزیز
بسیار زیبا بود
ممنون از اطلاعات بسیار جالبتان
پاسخ مریم : سپاس
کیارش
سه شنبه 24 آذر 1394 19:58
درود مریم بانو

مثل ماهی که درون سایه ابری مبهم است

گاه عشق یک فرشته در دل یک آدم است

سیلی از امواج خوردن عادت هر روزه ی

صخره های ایستاده ،صخره های محکم است

خسته از این روزهای تلخ و مسموم و غریب

یک نفر احوال می پرسد مرا آنهم غم است

آنچه که تو بر سرت کردی و رفتی روسری

آنچه که من بر سرم شد آه ... خاک عالم است

از زمختی های این روح ترک خورده نترس

مرد زیبایی که می بیند دلش ابریشم است

تو دو شانه داری و اندوه انبوه مرا

فرش پانصد شانه ی تبریز هم باشد کم است


پاسخ مریم :
کیارش
دوشنبه 23 آذر 1394 18:40
درود مریم به ما سر نزدی خانم
پاسخ مریم : درود ، باشه میام
محمود
دوشنبه 23 آذر 1394 00:12
منتظر شما در کانال تلگرامم هستم

@satpars
پاسخ مریم :
محمود
دوشنبه 23 آذر 1394 00:11
ساقیا برخیز و درده جام را

خاک بر سر کن غم ایام را

ساغر می بر کفم نه تا ز بر

برکشم این دلق ازرق فام را

گر چه بدنامیست نزد عاقلان

ما نمی‌خواهیم ننگ و نام را

باده درده چند از این باد غرور

خاک بر سر نفس نافرجام را

دود آه سینهٔ نالان من

سوخت این افسردگان خام را

محرم راز دل شیدای خود

کس نمی‌بینم ز خاص و عام را

با دلارامی مرا خاطر خوش است

کز دلم یک باره برد آرام را

ننگرد دیگر به سرو اندر چمن

هر که دید آن سرو سیم اندام را

صبر کن حافظ به سختی روز و شب

عاقبت روزی بیابی کام را
پاسخ مریم :
عاشقانه های انتظار
یکشنبه 22 آذر 1394 23:43
سلام: ممنون از این که به وبم سر زدی و دعوتم کردی و تشکر بابت پست ها و مطالب جالب و زیباتون، اطلاعات خوبی میدی، منم زمان جنگ مهاباد اومدم، شهر دیدنی و زیبائیه....
پاسخ مریم : درود و سپاس
زهرا
یکشنبه 22 آذر 1394 18:31
خوشم نیوند از این عروسی که تو مراسم عروسیش سرچوپی بود واقعا که این حرکت خیلی مضحک و زشته
راستی من از وبلاگ امانج میام وبتون قشنگه
پاسخ مریم : سلام عزیزم به این تارنگار خوش اومدی متوجه منظورت نشدم سرچوپی چیه؟؟ کدوم تصویر رو میگی؟؟

نیره
شنبه 21 آذر 1394 18:25
درود بر مریم گرامی
بسیار جالب با عکسهایی بی نظیر

ممنون از همه تلاشت
درود بر همه ایرانیان
پاسخ مریم : درود بر همه ایرانیان درود بر شما بانوی گرامی
علیرضارضائی
جمعه 20 آذر 1394 17:03
بسیارجالب بود.درود
پاسخ مریم : درود بر شما
علیرضارضائی
جمعه 20 آذر 1394 17:03
بسیارجالب بود.درود
پاسخ مریم :
لیثی حبیبی - م. تلنگر
پنجشنبه 19 آذر 1394 14:12
با سلامی دیگر
بله، فرمایش شما درست و دقیق است؛ ممنونم که نظرِم را کامل ساخته اید.
منظور من نیز همان منظور شماست؛ فقط در شتاب قلم بد بیان شده. یعنی آن آرزویی را که برای «ارومیه» = آروم میه(تالشی شمالی) = دریای آرام، بیان داشته ام، برای سرتاسر ایران زمین و گِردِ زمینِ زخمی و به خطر افتاده است.
فقط مشت نمونه ی خروار آورده ام.
پیوسته پیروز و شاد باشید
پاسخ مریم : درود بر شما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها