تبلیغات
میهنم ایران زمین - ریشه مشترك همه مردم فلات ایران
دوشنبه 18 آبان 1394  22:06
نوع مطلب: (تاریخ ایران ،) توسط: مریم

ریشه مشترك همه مردم فلات ایران

 مهاجرت آریایی ها به ایران ، فرضیه ای كه نادرست از آب درآمد

آریائیان اقوامی مهاجر نبوده اند، بلکه از حدود 10هزار سال قبل در این سرزمین ساکن بوده

همه مردم فلات ایران از یك ریشه اندلطفا متن را كامل بخوانید...

دانشمند ایرانی دانشگاه پورتموث گفت : عموم اقوام و گروه های جمعیتی ایرانی که در ایران امروزی (و حتی فراتر از مرزهای جغرافیایی فعلی ایران) ساکن هستند،
با وجود این که دارای تفاوت های جزئی فرهنگی هستند و حتی گاه به زبانهای مختلف صحبت می کنند، دارای ریشه ژنتیکی مشترکی هستند.' دکتر مازیار اشرفیان بناب ' افزود : تحقیقات اخیر ژنتیکی که انجام داده ام ، نشان می دهد این ریشه مشترک به جمعیتی اولیه که در حدود 10 تا 11 هزار سال پیش در قسمتهای جنوب غربی فلات ایران ساکن بوده است ، بر می گردد.

وی اظهار داشت: این مطالعات ژنتیک نشان می دهد که شباهت های ژنتیکی ما ایرانیان با اروپاییان نه به دلیل مهاجرت اقوامی از اروپا به ایران (در حدود چهار هزار سال قبل) بلکه به دلیل مهاجرت کشاورزان ایرانی به سمت اروپا (در حدود 10هزار سال قبل) بوده است.

این دانشمند اظهار داشت: اندکی تفحص در منابع و مدارک تاریخی موجود نشان می دهد که کلمات 'آریا و آریائی' به فراوانی توسط شخصیت های تاریخی و مورخان داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گرفته و دارای معانی مختلفی است ، مثلا به عنوان نامی برای یک جمعیت باستانی در ایران، نامی برای زبان ایران باستان و حتی نامی برای سرزمینی که محل اقامت ایرانیان باستان بوده ، به کار رفته است.

به گفته وی اسناد و شواهد تاریخی و باستان شناسی نشان می دهد که آریائیان اقوامی مهاجر نبوده اند، بلکه از حدود 10هزار سال قبل در این سرزمین ساکن بوده و مبدا و منشاء بزرگترین ابداعات و نو آوریهای انسان مدرن بوده اند از جمله ابداع کشاورزی، پیدایش نخستین روستاها و شهرهای کشف شده در جهان، اهلی کردن حیواناتی چون احشام برای اولین بار، ابداع خط و نگارش و بنیان گذاری بزرگترین و اولین تمدنهای پیشرفته بشری در بسیاری از نقاط ایران مانند جیرفت، سیلک، شهر سوخته.اشرفیان بناب خاطرنشان کرد : هر چند بررسی دقیق این که آریائیان که بوده اند، چه وقت و در کجای سرزمینهای ایران باستان ساکن بوده اند نیاز به تحقیقات جامع زبان شناسان، متخصصان تاریخ و باستان شناسی دارد ولی امروزه شواهد مختلفی از جمله یافته های باستان شناسی و ژنتیک درستی این فرضیه را که اقوامی از سرزمینهای دور اروپایی به فلات ایران مهاجرت کرده اند ، به طور جدی مورد سئوال قرار داده است و آن را رد می کند.

وی معتقد است برخی انسان شناسان و زبان شناسان اروپایی برای فرضیه نژادپرستانه خود که قصد توضیح و توجیه ریشه مشترک و نحوه گسترش زبان های هندو-اروپایی و حتی برتری نژادی برخی اروپاییان را داشته است و برای اصالت بخشیدن به این فرضیه خود نیاز به یک نام اصیل و باستانی داشته اند و نام 'آریائی' را که ریشه در زبانهای سانسکریت و ایران باستان دارد، به امانت گرفته و به نوعی مورد سوء استفاده قرار داده اند.

به گفته این محقق دانشگاه پورتموث ، همزمانی این سوء استفاده علمی دانشمندان اروپایی در قرون نوزدهم و بیستم میلادی با سیاستهای ملی گرایانه وقت و تبلیغات وسیع و آموزش این که ایرانیان ریشه در جمعیتهای (آریائی) اروپائی دارند، در طول چندین دهه این باور غلط را در ذهن ما ایرانیان ایجاد کرده است که در حدود چهار هزار سال قبل قبایلی که به زبانهای هندو-اروپائی صحبت می کرده اند (و دانشمندان اروپائی آنها را آریائی نام نهاده اند)، از شمال وارد فلات ایران و جایگزین اقوام بومی ایران شده اند و ما ایرانیان امروزی از اعقاب این آریائیان مهاجر هستیم. استناد این دانشمندان اروپائی تغییر زبان ایرانیان باستان از دراویدی به هندو-اروپائی در حدود چهار هزار سال پیش است.

وی تاکید کرد: تحقیقات بسیار جدید و برجسته ژنتیکی و زبان شناسی نشان می دهد که زبان یک جمعیت به راحتی و حتی با حضور فقط 10 درصد از مردان مهاجم یا مهاجر که مزیت و برتری نسبی نسبت به جمعیت بومی داشته اند ، تغییر می کرده است. این مسئله در کنار شواهد مربوط به تغییرات عمده آب و هوایی و خشکسالی بسیار شدید در فلات ایران که منجر به محو تمدنهای جنوب و جنوب شرقی ایران و مهاجرت وسیع ایرانیان به سمت شمال (در حدود چهار هزارو دویست سال قبل) شده اند، می توانند به راحتی تغییر زبان رایج در ایران (از زبان دراویدی به هندو-اروپائی) را در حدود چهار هزار سال قبل توجیه کنند.

وی براین باور است که عموم ما ایرانیان از اعقاب آریائیهائی هستیم که از بیش از10 هزار سال قبل در این سرزمین می زیسته و بزرگترین تمدنهای انسانی را پایه گذاری کرده اند و تئوری مهاجرت اقوامی از اروپای شرقی به ایران (که به غلط و حتی عمدا توسط عده ای از دانشمندان اروپائی نام آریائی بر آنها نهاده شده) و جایگزینی اقوام بومی توسط آنان یک فرضیه غلط و نژاد پرستانه وارداتی است.
دكتر مازیار اشرفیان بناب، عضو هیات علمی پژوهشكده باستان شناسی سازمان  میراث فرهنگی كشور كه دانش‌آموخته دكتری پزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران و  كارشناسی ارشد باستان شناسی از دانشگاه «منچستر» بوده و در حال حاضر مشغول  گذراندن ماه‌های آخر مقطع دكتری تخصصی رشته ژنتیك پزشكی و جمعیتی در  دانشگاه «كمبریج» انگلستان است در گفت‌و‌گو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری  دانشجویان ایران(ایسنا) خاطرنشان كرد: موضوع تحقیق و مطالعه من در مقطع  دكتری مطالعه ژنتیكی اقوام ایرانی و بررسی ارتباطات تاریخی و ژنتیكی تمام  اقوام ساكن در فلات ایران بوده است.
در این مطالعه كه با كمك و نظارت گروهی از برجسته ترین محققان ژنتیك  تكاملی و جمعیتی انجام شده، نمونه‌ای از افراد داوطلب وابسته به تمام  گروه‌های اجتماعی و قومی ایران مورد مطالعه قرار گرفته‌اند كه نتایج حاصله  بسیار جالب توجه و تعمق می‌باشد.

نقشه ایران زمان هخامنشیان

نقشه اكنون ایران


به گفته دكتر اشرفیان بناب وی، مطالعه DNA میتوكندریال نشان می‌دهد كه ریشه‏ ی مشترك مادری  تمام اقوام ایرانی ساكن در فلات ایران، به زمانی بسیار عقب تر از آن چه در  نظریه ‏ی مهاجرت اقوام آریائی مطرح می باشد بر می‌گردد. بدین ترتیب كه اگر  تمامی اختلاط ها و شاخص های ژنتیكی مربوط به سایر مناطق جغرافیایی و قومی  را از محتوای ژنتیكی نمونه‌های مدرن ایرانی حذف كرده و به كناری بگذاریم،  اخیرترین جد مشترك مادری ما (Most Recent common ancestor- MRCA)، زمانی  حدود 10 هزار و 500 تا 11 هزار سال قبل در فلات ایران می‌زیسته است.

وی افزود: نزدیكی ژنتیكی میان اقوام ساكن در فلات ایران و از سوی دیگر خاص  بودن این محتوی ژنتیكی در فلات ایران، به قدری ملموس و غیر قابل انكار است  كه حتی كار برد واژه‎ی اقوام را در مورد جمعیت ساكن در فلات ایران با شك و  تردید روبرو می‌كند. به این معنی كه آنچه باعث تمایز ژنتیكی گروه‌های  انسانی می شود تا بتوان آن‌ها را به صورت اقوام تمایز یافته در زمان و  مكانی خاص تصور كرد. ابدا در محتوای ژنتیكی ایرانیان اعم از فارس ]شیرازی،  اصفهانی، خراسانی[ و آذری و لر و بلوچ و تركمن و .... دیده نمی‌شود.دكتر اشرفیان بناب خاطرنشان كرد: براساس یافته های محققان انسان شناسی،  فلات ایران اولین و مهم‏ترین گذرگاه انسان مدرن در مسیر مهاجرت به  سرزمین‌های ناشناخته و جهت دست‏یابی به منابع جدید بوده است. بدین ترتیب  تصور عمومی در مجامع علمی بر این است كه اولین حضور و استقرار انسان مدرن  در فلات ایران چیزی در حدود 60 تا 70 هزار سال قبل بوده است كه شواهد و  یافته های سطحی از محوطه های پیش از تاریخ نیز بر همین امر دلالت می‌كنند.  بدین ترتیب، انسان مدرن در سرتاسر فلات ایران استقرار و اسكان داشته و پس  از طی چند ده هزار سال با پیدایش كشاورزی در حدود 10، 11 هزار سال قبل در  منطقه هلال بارور كه بخش‌هایی از غرب فلات ایران را نیز شامل می شود و سپس  اهلی كردن حیواناتی مانند برخی احشام نقش عمده‌ای در پیدایش اولین فرهنگ  های یكجانشینی و تمدن های اولیه جهانی ایفا كرده است.

وی تصریح كرد: بر اساس منابع تاریخی و باستان شناسی و زبان شناسی موجود،  تصور كلی و البته غلط بر این است كه در حدود چهار هزار سال قبل اقوامی مهاجم یا مهاجر  كه به آن‌ها نام آریایی داده شده است از آسیای مركزی به سمت جنوب مهاجرت  كرده و وارد فلات ایران شده اند و پس از استقرار سه گروه مهم آن‌ها در  فلات ایران (فارس ها در مركز و جنوب، پارت‏ها در شمال شرق و مادها در غرب  و شمال غرب)، بخشی از این اقوام به سمت شبه قاره هند و بخش دیگر به سمت  اروپا مهاجرت كرده و اقوام مدرن هندو ـ اروپائی را پدید آورده‏اند.وی با اشاره به این كه تاریخ مدون دقیق و قابل اعتمادی در خصوص این وقایع جمعیتی در دست نیست، گفت:
دانشمندان در دهه‌های اخیر برای مطالعه علمی سرگذشت انسان به مطالعات  زبان شناسی و ژنتیكی روی آورده‌اند. با توجه به این كه زبان به سرعت و طی  گذشت حتی چند نسل می‌تواند به شدت دچار تغییر محتوایی و شكلی شود، امروزه  مستندترین و قابل اعتماد ترین یافته‌های انسان شناسی، در كنار یافته ها و  شواهد فسیلی، یافته های ژنتیكی می‌باشند.


در مطالعات ژنتیكی جمعیتی مطالعه DNA میتوكندریال كه فقط از مادر به  فرزندان منتقل می‌شود، می تواند تاریخ و گذشته نسل‌های مادری را نمایان  كند و هم‏چنین مطالعه‏ی بخش فاقد نوتركیبی كروموزوم Y كه از پدر به  فرزندان مذكر منتقل می‌شود می‌تواند تصویر روشنی از گذشته و تاریخ پدری  اقوام در طی نسل های متمادی در اختیار دانشمندان قرار دهند.

دكتر اشرفیان بناب، در ادامه خاطرنشان كرد:

یكی از یافته های جالب توجه در مطالعه اخیر این است كه گروه‌های غیر فارسی  زبان به ویژه جمعیت ترك زبان آذربایجانی در فلات ایران ریشه ژنتیكی مشتركی با  اقوام ترك زبان ساكن در كشور تركیه و اروپای شرقی ندارند و بر‏عكس، شاخص  تمایز ژنتیكی آن‌ها با سایر گروههای ساكن در فلات ایران به ویژه فارسی  زبانان نزدیك به صفر است كه نشانگر ریشه ژنتیكی مشترك آن‌ها در اعماق  تاریخ این مرز و بوم است...حتی هزاران سال پیش از آن كه نامی، از ایران یا  اقوام آریائی در میان بوده باشد.

وی در گفت‌و‌گو با ایسنا تصریح كرد: این در حالی است كه در بیشتر منابع  جمعیتی و زبان شناسی ایرانیان را به دو گروه تقسیم می‌كنند. یكی آن‌ها كه  به زبان فارسی یا سایر زبآن‌های وابسته به گروه هندو-اروپایی مكالمه  می‌كنند، و تصور بر این است كه از اعقاب اقوام آریائی هستند و دیگر، آن‌ها  كه با زبآن‌هایی غیراز گروه هندو ـ اروپائی مكالمه می‌كنند مانند گروه  Altaic كه زبآن‌هایی مانند تركی و آذری و تركمن یا افشار را در بر می‌گیرد  و تصور می‌رود این گروه‌ها فاقد ریشه مشترك هند و اروپایی هستند؛ اما  یافته های ژنتیكی این بررسی همه دلالت بر این دارند كه ساكنان فلات ایران  در گذر تاریخ هر چند بسیار مورد هجوم و آسیب سایر اقوام قرار گرفته اند و  گاه زبان و تكلم آن‌ها كمابیش تحت تاثیر قرار گرفته است نه تنها هویت  فرهنگی و تاریخی خود را حفظ كرده‌اند بلكه محتوای ژنتیكی خود را كه نشان  از ریشه مشترك چندین هزار ساله آنان دارد را نیز مصون داشته اند.

اشرفیان بناب همچنین گفت: نتایج این مطالعه نشان داده است كه برخی از  جمعیت های ایرانی خصوصا هموطنان زرتشتی خصوصیات جمعیتی بسیار خاص و منحصر  بفردی را نشان می‌دهند.

وی هم‏چنین تصریح كرد كه نتایج این مطالعه در قالب چندین مقاله علمی تدوین  و منتشر خواهد شد كه در حال حاضر اولین آن‌ها جهت نشر به یكی از مجلات  علمی معتبر ژنتیك ارسال شده است.


دکتراشرفیان بناب هنگام نمونه برداری ازاسکلت یکی ازساکنان دوران های کهن درفلات ایران

دکتراشرفیان بناب دردانشگاه کمبریج ، هنگام مطالعه ژنتیکی روی یک بیماردوستان عزیز لطفا حتما دیدگاهتان را درباره این مطلب بیان كنید


نظرات()   
   
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 08:42
Hi there, its nice post regarding media print, we all know media is a wonderful source of information.
manicure
شنبه 12 فروردین 1396 07:47
Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with
us so I came to take a look. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be tweeting this
to my followers! Outstanding blog and wonderful style and
design.
پاسخ مریم : Thanks
شمساب
جمعه 11 تیر 1395 01:23
سلام

مرسیییییییییییییییی

ممنون

موفق باشین
پاسخ مریم : سپاس زنده باشید
مهدی
پنجشنبه 26 آذر 1394 09:13
سلام گرامی
مثل همیشه وبلاگتون پر از مطالب و عكسهای دست چین شده و جذاب هستن كه نشون میده با سلیقه و وسواس انتخاب و در وبلاگ درج شده است. بهتون بخاطر این همه دقت و ابتكار تبریك میگم. راستی شب یلدا رو پیشاپیش بهتون شادباش وتبریك میگم. زنده باشی ای ایرانی
پاسخ مریم : درود بر شما
پیمان
پنجشنبه 5 آذر 1394 12:41
ضمنا خوشحال میشم درخصوص دریاچه در حال خشک ارومیه هم مطالبی بزاری و نیز فرهنگ و زبان (ترکی) ماها
پاسخ مریم : باشه
پیرمرد
یکشنبه 1 آذر 1394 20:19
سلام و درود
وب بسیار جالب و دوست داشتنی داری باور کن اولین وبلاگی که اتفاقی تا آخر دیدم خسته نباشی
پاسخ مریم : درود و سپاس از حضورتون

مانا باشید
سکوت منتظر...
شنبه 30 آبان 1394 03:58
با درود و پروانه از مریم گرامی
درود دوست گرامی،دوستدار تالش و گیلک
سپاس از پاسخ شما...
دوستدار تالش و گیلک
جمعه 29 آبان 1394 17:26
لذا اگر اسلام این سرزمین را نمی گرفت مسیحیت می گرفت. اما بگذارید از شمابپرسم وحشی گری فاتحان عرب که اکثرشان بعدها رو در روی حسین ابن علی( ع) ایستادند ربطی به اسلام داشت یا شکنجه در قرون وسطی ربطی به مسیحیت؟ هیچکدام. اصلاً بیاییم فاکتور دین را نعوذبالله کنار بگذاریم . مگر استالین ضد دین کم جنایت کرد؟ هم او مارکسیست بود هم سالوادر آلنده. هر دو مانند هم بودند. می بینید مهم ارزشهای دینی یا غیر دینی یا تغییر دین و اینها نیست. مهم نوع برداشت ماست. همینک را نگاه کنید. این مسائل قومی. ربطی به دین دارد؟!!! یکی در تلویزون برنامه زشتی می سازد آن یکی به دنبال بهانه دهان به حرفهای زشت تر می گشاید. لبریا و آمریکا هر دو مسیحی و هر دو سکولارند. اما مانند هم هستند؟!!
دوستدار تالش و گیلک
جمعه 29 آبان 1394 17:21
اما این دولت یک نظام آزادمنش و دموکرات و حامی آموزش مردم نبود. یک سیستم پروسی ملیتاریزه بود که گرچه در زمانهای افکارهای نوگرایی چون شاپور اول ، قباد ، انوشیروان ، بهرام گور ، یزدگرد اول و بانو پورانداخت ( دختر خسرو پرویز) سعی کرد که اصلاحش کند اما اصلاح نشد. یک سیستم تک اندیشه ای و نسبتاً خشن و غیر پاسخگو گرچه در زمانهایی در اوج قدرت است طبیعی است که اگر در معرض انقلاب فکری قرار بگیرد از هم خواهد پاشید. نمونه اش نفوذ مسیحیت بر این سیستم بود.
دوستدار تالش و گیلک
جمعه 29 آبان 1394 17:16
اینکه که 1400 پیش چه گذشت را بگذارید به اندکی قبل برگردیم. به زمان خسرو پرویز و شاید هم خود دولت ساسانی. ببینید دنیا هخامنشیان را به شکوه ، قدرت و صد البته آزاد اندیشی کوروش بزرگ و رواج آموزش و پرورش داریوش بزرگ می شناسد. اشکانیان را به سیستم پارلمانی و مهستان و تسامح مذهبی و ساسانیان؟ قدرتمند بودند؟ بله. اشکانیانی که در پایان داشتند کشور را به تجزیه سوق می دادند برانداختند و سدی شدند جلوی هونها ، رومی و قبایل صحرا نشین و .... تمدنی که در حد خود ارزشمند بود. اما..
دوستدار تالش و گیلک
جمعه 29 آبان 1394 17:12
جناب سکوت با شما موافقم. اتفاقاً دیروز ساعتی هم در کنار آن نمادهای عشق ، دوستی و نجابت در تخت جمشید بودم. اما شما ربطش دادید به 1400 سال پیش و ..... البته بنده گزینه خوبی برای پاسخ گویی نیستم و ای کاش از استادانی مانند آیت الله دکتر محقق داماد می پرسیدید اما سعی می کنم در حد سوادم پاسخ شما را بدهم.
سکوت منتظر...
سه شنبه 26 آبان 1394 04:20
با پروانه از دوست گرامی مریم عزیز
درود دوست گرامی دوستدار تالش و گیلک
من نیز با برخی از گفته های شما هم اندیشم.بویژه (... با این فوتبال بی اخلاقی...)
پرسشم اما اینه که کی این منش رو پایه گذاری کرد؟من؟ تو؟ ما؟کی؟
کی این بدعت!!! رو گذاشت؟کی بی تفاوت!!! بود نسبت به روایی گرفتن این کار؟
منش در فوتبال کیلویی چند؟!عشق است سرمایه های مادی رو که به ریخت میلیون و میلیارد بیرون میره و ما دنبال شناسه ی خودمون می گردیم!
راستی شناسه این سرزمین چند ساله؟1400 سال؟؟؟!!! یا بگفته ی استاد پیشنه ی ایران،خسرو معتضد!2800 سال!!!!
درسته،اگه ناشایستگانی چون خسرو پرویز و پیش و پس از اون نبودند که ما بیگانه تر از بیگانگان که نبودیم و نیستیم.
من با ارجمندی بشما میگم گرچه شیخ بهایی چون یک انسان اندیشمند درخور ارجمندیه اما از شما می پرسم چه اندازه از سُندُس می دونیم؟پسر راوندی در آغاز کی بود؟به چه رده ی معنوی رسید؟چه نسکهایی پس از آن و درباره ی چه چیزی نوشت؟در پایان با او چه کردند؟دیگر نوشته های پزشکی به جز پزشکی رازی چه بود؟؟چند نسک بود؟؟چرا خیام،این دانشمند رایشگری همه ی دوران رهرو سرودن و سرایش شد؟و ......
درسته،بانوان زیبا و نه عفیف که پاکدامن ایرانی در پوشش ایرانی و نه وارداتی زیباترند.
(... زمانیکه رومیان به ساختن مجسمه های برهنه و نیمه برهنه افتخار می کردند و انجام لواط بویژه در میان دولتمردان چندان با ارزش نبود،زمانیکه سرزمینهای پیرامون ایران در بحث فلاسفه پوچ میسوخت،زمانیکه مصریان و کشورهای سامی نژاد همسایه ی به پرستیدن خدایان سر شغالی و سوسک و مردوک و بعل و... سرگرم بودند ایرانیان اولین ملتی بودند که یکتا پرستی را عنوان کردند...... و زنها آنان پوششهای از زانو به بالا استفاده می کردند و..."ویل درانت")
بانوان ایرانی به درک و خِرَد گروهی وشایستگی شایسته ترند تا به گونه ی پوشش.به آزادی برابر با مرد شایسته ترند.به فرنشین یک دولت به وزیری به استانداری به داوری در دادگاه ها شایسته ترند.به اینکه به خرد آنان پیش از چهل سال اندکی ارزش قایل شوند.به گواهی در دادگاهها و... به نیمی از... مرد ارزش ندارند.
پاسخ مریم : درود بر شما
دوستدار تالش و گیلک
یکشنبه 24 آبان 1394 01:59
سلام اول بگویم من هم با دوستمان بابک موافقم. بانوی زیبا و عفیف ایرانی در حجاب ایرانی پسندیده تر است. عدم حضور بانوان در ورزشگاهها موضوعیتی با مطلب خوب شما ندارد. گرچه با این فوتبال بی اخلاق که شده ملعبه افراد هتاک ، تجزیه طلب و نفاق افکن من حضور مردها را هم مناسب نمی بینم. بایستی یک سمپاشی گسترده علیه این آفت فرهنگی صورت گیرد اما در مورد این مطلب شما. بگذارید با این مطلب سخنم را آغاز کنم. ملاک ایرانی بودن ما چیست؟ تبار؟ خون؟ اینکه کروموزومهای ما در طی چند هزارسال با هیچ غیر ایرانی نه آمیخته باشد!!! به نظر من ایرانی بودن بیش از هر چیز به عرق به این خاک و خدمت به آن است لذا من شیخ بهایی عاملی لبنانی را هزار بار ایرانی تر از خسرو پرویز دیوانه که برای شکست سردار لایقی مانند بهرام مهران دست به دامن اجنبی شد و این هم گند زد ، می دانم. به نظر من همراه آلمانی میرزاکوچک خان از خیلی دیگر ایرانی تر بود. واسموس آلمانی از دریابیگی حاکم بوشهر ایرانی تر بود و ای کاش به جای داریوش سوم باگواس مصری فرمانروای ایران بود در آنصورت اسیر راهزن مقدونیه ای نمی شدیم. مهم نیست که جد من مغول بوده، عرب ، ترک یا آریایی؟ مهم نیست تبار من به کوروش بزرگ می رسد یا از زنگبار. مهم تر اینه که حال امروزی من ، رفتارم چقدر شبیه به کوروش بزرگ و سایر مفاخری است که همه به آنها افتخار می کنیم.
پاسخ مریم : درود بر شما تصاویر این مطلب شامل بانوان و مردانی هست که ایرانی هستند و چون مطلب مرتبط با ایران و مردم ایرانی بود این تصاویر رو گذاشتم .پرچم 3 زنگ سبز و سفید و قرمز هم یکی از نمادهای ایران است.

زنده باشید
محمود
شنبه 23 آبان 1394 21:45
درود مریم عزیز....

مطلب فوق العاده علمی و کاملی بود.
سپاسگزارم....
پاسخ مریم : درود و سپاس
بابک آذری
شنبه 23 آبان 1394 19:10
از پاسختون ممنونم ولی من فکر میکنم عکس بانوان بی حجاب ارتباطی با پست شما نداره و جای مطرح کردن اعتراض در ممنوعیت حضور بانوان عزیز در استادیوم در اینجا نیست و باید در فرسته ای مرتبط بدان پرداخت.
البته مشخص است که شما غرضی ندارید ولی اشاعه تصاویر بی حجاب در فضای سایبری جرم محسوب میشه و الحق که بانوی ایرانی که بانی حجاب در جهانست شایسته پوشش باوقار و تبلیغ در این سو هست.
( خارج از موضوع): برخی از خانمها مردان رو متهم به بدنظر بودن میکنن که باید چشمشون رو ببندن که صد البته درست نیست چراکه اگر اینطور باشه باید بد حجابی تا مرز عریان شدن هم پیش برود و کسی مانع نشود, جدا از آموزه های اسلامی این مطرحست که قطعا ایرانیان باستان به معظلات اجتماعی بدحجابی پی برده بودند که داوطلبانه قانون حجاب را مقنن کرده بودند و بنده به آن افتخار میکنم.
بازهم سپاسگذارم
پاسخ مریم : سلام دوباره خدمت شما هموطن آذری .
ایرانیان باستان حجاب داشتند اما حدود آن را نمی دانستند . تن خود را عریان نمی کردند اما حجاب کامل موی سر هم نداشتند و البته که زن ایرانی همیشه نماد عفت و پاکدامنی بوده حتما در آینده مطلبی درباره عفت و حیای زن ایرانی خواهم گذاشت .
بانوان ایرانی که در تصویر مشاهده می کنید در کشور های آزاد و دموکراتیک زندگی می کنند و در انتخاب نوع پوشش آزاد هستند و این یه مساله شخصیه . در تصویر مشاهده می کنید که برخی از این بانوان باحجاب هستند و حجاب دارند . بالاخره این بانوان چه باحجاب و چه بی حجاب همه ایرانی هستند و همین که ایرانی هستند یعنی محترم اند و با پرچم مقدس ایران دارند تیم ملی ایران رو تشویق می کنند و به این حس ایراندوستی آن ها باید آفرین گفت . اما موضوع این مطلب اصلا درباره حجاب بانوان نیست اصل موضوع همریشه بودن مردم فلات ایرانه و اینکه مردم ایران با وجود اینکه زبان ها و گویش ها و فرهنگ های گوناگون دارند همه از یک ریشه اند و متعلق به این آب و خاک اند .

زنده باشید
دانلود مقاله،تحقیق، پایان نامه
شنبه 23 آبان 1394 15:09
با سلام خدمت تمامی دوستان عزیز
پاسخ مریم : سلام
بابک آذری
شنبه 23 آبان 1394 02:37
سلام و خسته نباشید
در مورد تحقیقات دکتر بناب مطالعاتی داشته ام، گرچه باید مبحث اثبات همریشه بودن مردم امروزی ایران رو در هم حوزه ژنتیک و هم زبان و هم فسیل شناسی دنبال کرد ولی شناخت ژنتیک کمک شایان و قطعی خواهد کرد. ای کاش ایشون در ایران بیشتر میتونستن تحقیق کنن و بیشتر نتایج کارهاشونو در اینجا اعلام کنن.
ای کاش شما هم که اینقدر زحمت کشیدین و مطلب تهیه کردین بجای بانوان بی حجاب از بانوان محجبه ی ایرانی تصویر تهیه میکردین که هم به حجب ایرانی نزدیکتره و هم نیازی به شطرنجی شدن نداشت و نیز به خود حجاب اهمیت داده میشد وقتی متعلق به ایران باستان هست و بانوان ایرانی بنیانگذار اون هستن,( رجوع شود به پست "مبدا و لزوم حجاب کی و کجا بوده است" در تارنگار بنده،
آریای به معنی پاک بودن آن میتواند شامل منزه بودن تفکر اجماعی ی بانوی باستان ایران باشد که پوششی بنام حجاب را خلق میکند تا به حیا و پاکیش گزندی نرسد.
پوزش میخوام که کمی خارج از ملب نظر دادم ، با سپاس.
پاسخ مریم : سلام ، ممنون از اینکه دیدگاه خود را بیان کردید اما در مورد تصاویر بانوان باید عرض کنم که می خواستم تصاویری باشه که در آن بانوان ایرانی پرچم ایران رو در دست داشته باشند و چون در ایران حضور بانوان در ورزشگاه ها ممنوعه تصویری در این زمینه وجود نداشت و مجبور شدم که از تصاور بانوان ایرانی در خارج از کشور استفاده کنم .

سرافراز باشید
لیثی حبیبی - م. تلنگر
جمعه 22 آبان 1394 12:31
مریم بانوی عزیز سلام
آمدن کامنتی اینجا بنویسم، بعد دیدم طولانی می شود؛ پس در وبلاگ خود در صفحه ی اصلی خواهم نوشت.
شما و همه ی دوستان را به خواندن آن دعوت می کنم.
پیروز و شاد باشید
پاسخ مریم : سلام ، خدمت میرسم .

زنده باشید
فریناز
پنجشنبه 21 آبان 1394 21:28
درود
مطلب بسیار مفید و جالبی بود.
سپاس
پاسخ مریم : مانا باشید
معصومه
پنجشنبه 21 آبان 1394 20:05
سلام . .
مطلب جالبی بود مریم جان . ممنونم . .
پاسخ مریم : ممنون عزیزم
نیره
پنجشنبه 21 آبان 1394 19:39
درود بر شما

جستار زیبا و پرباری بود

درود می فرستم بر ایران و ایرانی
به امید آینده ای بهتر
پاسخ مریم : سپاس نیره بانو
سوزه نغم
پنجشنبه 21 آبان 1394 14:32
درودی با مهر مریم بانو

مثل همیشه از مطالب بسیار زیبا و فرهنگدوستانه ی شما در قبال تاریخ ٬ طبیعت و فرهنگ ایران بهره بردیم.

واما در مورد برنامه فیتیله...
بیاییم با پاسداشت و نکوداشت فرهنگ غنی قومی و ایرانی خود ٬ منهای توهین و اهانت به قومی دیگر و زبان دیگر کار کنیم .
از کاسپین آبی پوش تا خلیج نیل پوش فارس...این خطه دلیر خیز پارس سرای من است!امید من است! مادر من است.
پاسخ مریم : درود بر شما بانو ، ای کاش همه هموطنان دیدگاه شما رو داشتند .

شاد و سرافراز باشید
orkideh
پنجشنبه 21 آبان 1394 00:44
درود بر مریم گل.
به نظر من مهم هست که هر کسی بدونه از کجاست و نیاکانش چه کسانی بودند،اما مهم تر این است که همه از یک نوعیم.زیباست که جهانبینی اینگونه داشته باشیم.نژاد ها،قومیت ها و ملت ها و به تبع اون،زبان ها،گویش ها،لهجه ها و...،همه اینها قراردادیست و تمام این قوانین رو خود بشر بنا کرده با اختیاری که خداوند به او ارزانی داشته.و ما برای گذران این دنیا مجبور به ادای یکسری قوانین هستیم اما وقتی پای بشر به قهقرای فرعیات باز شود نیاز به برخاستن احساس میشود.اصل ماجرا یکسان بودن تمام بشریت است و مابقی تنها مانند وصله ی یک لباس هست.متاسفانه ما اصل خودمون رو تو صندوقچه ای مهر و موم کرده ایم و فرعیات به تدریج ما رو تا مرز نابودی کشونده.حرف تمام نشدنیست اما مجالش نیست.فقط به یاد داشته باشیم ما همه از نژاد بشریم و بس.فارغ از هر نوع پست و مقام و ملیت و زبان و...،همین.
پاسخ مریم : درود بر تو دوست عزیزم منم باهات موافقم .
آرش هخامنش
چهارشنبه 20 آبان 1394 20:17
درود مریم جان
نوشتارت بسیار خوب و پرباره آفرین
همه مردم فلات ایران از ریشه آریایی هستند ، چه نیک همبستگی در میان ما بیش از پیش باشه ، با تلاش برای ایجاد رژیمی ملیگرا و سکولار بر پهنه فلات ایران ، ایرانشهر بزرگ ، هر زمان بر پهنه این فلات حکومتی جهانی ایجاد شده برایند همبستگی و همگرایی مردم این سرزمینه ، همانگونه که دکتر اشرافیان بناب گفتند و خود آذری اند در این سرزمین چیزی به نام قومیت نداریم ، و هر چه هست گوناگونی در گویش و فرهنگ زندگیه همه این ویژگی ها پوشش ها و فرهنگ ها باید پاس داشته بشه .
پاسخ مریم : سلام مهندس ، نوشتارت عالی بود

زنده باشی
ئامانج
چهارشنبه 20 آبان 1394 08:48
سلام
با عرض ادب خدمت مریم خوبان و نیک اندیش؛ اطلاعات علمی خاصی را به تصویر قلم در آوردید وخاصه که نژاد ایرانی یک یک نژاد اصیل و بی همتاست. اما بعد؛نظر شخصی بنده اینست که انسانیت در سر تیتر تمام باورها قرار دارد؛ احترام به بشریت یعنی احترام به باورهای آنها و خودمان.بنظر من مهم ترک و کورد و فارس بودن نیست مهم همدلی انسانهاست و هراز گاهی دید خود را وسعت دهیم و جهان را در حد وسعتش پاک و اصیل ببینیم و هنگامی که جهان بینی ما به حدی رسید که بشریت در جایگاه اول اهداف اجتماعیمان قرار گیرد ؛ دیگر سر هر مسئله کوچکی از هم نمی رنجیم. باز هم از اطلاعات بسط و کامل شما با ذکر منابع آن بسهم خود از شما ممنون وسپاسگزارم.
پاسخ مریم : درود بر شما

زنده باشید
لیثی حبیبی - م. تلنگر
چهارشنبه 20 آبان 1394 08:34
زیر نویس 1 - و اما مواردی هست که دولت در آن مسئولیت مستقیم دارد ولی یواشکی به فراموشی می سپارد. و این ایجاد بد بینی می کند.
مثال: در تهران تصویب شده که به مدت ده سال بریدن جنگل ها متوقف شود تا جنگل در حال نابودی، نفسی تازه کند. ولی حالا دارند کارخانه ی «چوکا» را تعمیر می کنند تا به زودی راه افتد.

سوال: جناب رییس جمهور محترم، بانو معصومه ابتکار عزیز، اگر قرار است فعلن از بریدن جنگل خود داری شود، آن کارخانه با کدام چوب به راه خواهد افتاد!؟

دو راه بیشتر وجود ندارد.

1 - کارخانه قانون تصویب شده را یواشکی در سکوت و با اجازه ی مسئولین زیر پا گذاشته بریدن و نابودی جنگل را ادامه خواهد داد.

2 - حالا که دولت مالیات واردات چوب و کاغذ را صفر کرده، از این امتیاز خوب سود جسته و چوب وارد خواهند کرد.

نکته: به نظر من مورد دوم بعید است صورت گیرد؛ زیرا آنها سال های سال از چوب مفت استفاده کرده اند و حالا خریدن چوب از خارج کشور را نخواهند پسندید.

اینک شما و هر طبیعت دوستی خواهد گفت: عجب!

برخورد با مردم نباید تاکتیکی باشد. همیشه برخورد باید صادقانه صورت گیرد تا باور آفرین گردد. در غیر این صورت، در بلند مدت بد بینی ایجاد کرده، حتمن شکست خواهد خورد.

پیروز و شاد باشید


پاسخ مریم : سرافراز باشید
لیثی حبیبی - م. تلنگر
چهارشنبه 20 آبان 1394 07:53
با سلامی دیگر
در منگفتِ پیشین خود از جمله نوشتم: «دولت در اینگونه موارد مسئولیت دارد ...»1
ممکن است دولت بگوید: ما در مدیریت صدا و سیما نقشی نداریم. در این صورت مسئولین مربوطه باید جوابگو باشند. این که نمی شود گاهی عده ای بیایند و با احساسات مردم به عمد و یا سهو بازی کنند و هزاران نفر معترض را به خیابان ها بکشانند؛ کاری که اول بار نیز نیست که رخ می دهد.
اگر برنامه سازان صادق اند، از دو حالت خارج نیست؛ یا اشتباه کرده اند که غذر خواهی می کنند. و اگر کار خود را درست می دانند، باید بیایند و در جلسه و یا جلساتی موضوع را تشریح کرده و برای مردم توضیح دهند و از کار خود دفاع کنند. برخورد باید صادقانه و بسیار مشخص باشد تا مردم به مسئولین باور داشته باشند. من اگر در جایی اشتباه کرده ام، بسیار راحت می گویم اشتباه بوده و تمام. و اگر کارم درست بوده، خواهم گفت درست بوده؛ مگر عکس آن بر من ثابت گردد. البته و سد البته برای درستی نظر خود باید دلایل کافی ارائه داد.

پاسخ مریم : فیتیله ای از مردم عذرخواهی کردند برنامشون هم قطع شد و ممنوع التصویر هم شدند . اما خب دیگه کار از کار گذشته و فایده ای نداره باید از ایجاد این جور مسایل پیشگیری کرد
لیثی حبیبی - م. تلنگر
چهارشنبه 20 آبان 1394 00:52
مریم بانوی عزیز سلام بر شما
ما همه ایرانی هستیم و باید با مهر و بدون خشونت و توهین در کنار هم زندگی کنیم. نباید روان هموطنان را با ناشیگری در فلان برنامه زخمی ساخت.
شوخی و طنز خوب است؛ بدون آن زندگی نمی گذرد؛ ولی توهین بخصوص اگر عمدی باشد؛ در این لحظه ی خطیر پر خطر تاریخ یه جوری برای ایران آش درست کردن است.
باید از سر نوشت بسیار تلخِ کشور های همسایه درس بگیریم و هرچه بیشتر دوستدار هم و متحد باشیم.
این است راه استواری و ثبات.

هوشیار و فرَزان(دور اندیش) بودن یک وظیفه ی میهنی است. دولت در اینگونه موارد مسئولیت دارد؛ نمی توان براحتی شانه خالی کرد.
پیروز و شاد باشید
پاسخ مریم : درود بر شما
سکوت منتظر...
سه شنبه 19 آبان 1394 22:32
به نام آنكه در شانش كتاب است
چراغ راه دینش آفتاب است
مهین دستور دربار خدایی
شرف بخـش نژاد آریایی
دو تا گردیده چرخ پیر را پشت
پی پوزش به پیـش نام زرتشـت
به زیر سایه نامش توانی
رسید از نو به دور باستانی
ز هــاتف بشــنود هر كس پیامش
چو عـارف جان كند قربـان نامــش
شـفق چون سر زند هر بامـدادش
پی تـــعظیم خـور، شــادم بیـادش
چومن‌ گر‌دوست‌داری كشور‌خویش
ستایــش بایــدت پیـغمبر خویــش
بــه ایمــــانی ره بیــگانــه جویــی
رها كن، تا بــه كی بــی آبـــرویی
به قرن بیـست گـــــر در بنــد آیی
همان به، دیـن بـــهدینان گـــرایی
به‌چشم عقل، آن‌ دین‌ را فروغ‌ است
كه خود بنیـان كن دیـو دورغ است
چون دین كردارش و گـفتـار و پندار
نـكو شـد بـهـتر از یـك دیــن پــندار
در آتشـــكده دل بر تــــو بــاز است
درآ كاین خانه سـوز و گــداز اسـت
هر آن دل كـه نباشـد شعـلـه‌افروز
به حال ملک و ملت نیست دلـسوز
در این آتــش اگـــر مامــن گزیــنـی
گلستـان چـون خلیل، ایران ببینی
دراین‌كشور چو‌ شد‌این‌ شعله‌ خاموش
فتـــادی دیگ مــلیت هـم از جوش
تو را این آتش اسباب نجــات است
در این آتش،نهان آب حیـات است
چنان یكسـر سراپای مرا سـوخـت
كه باید ســـوختن را از مـن آموخت
اگرچه ازمن به‌جز‌خاكستری نیست
برای گــرمی یك قرن كافی اسـت
چو انــدر خاک خــفتم زود یــا دیـــر
توانی جست از‌آن‌خاكستـر، اكسیر
بـه دنیـا بس همــین یک افتـــخـارم
كــه یـــک ایــــرانـــــی والاتبـ‌‌ـــــارم
به خون دل نیم زین زیسـت، شادم
كه زردشتـــی بـــود خــون و نـژادم
در دل باز چــــون گـــوش تـــو و راه
بــــود مســـدود، بـاید قصـه كـوتــاه
كنونت نیـست چون گوش شـنفتن
مـرا هـــم گفتـــه‌هـا بـایـد نـهفــتن
بسی اســـرار در دل مانده مسـتور
كـــه بـی تـردید بـایســتی بـرم گور
عارف قزوینی

پاسخ مریم :
سکوت منتظر...
سه شنبه 19 آبان 1394 22:31
به یاد بیارید و از سهشهای پاک مردم بد استفاده نکنید.اینکه شما بزور بخودتون می باورنید که ترک هستید! جز سرشکستگی در پیشگاه این مردم و پیشینه ی این سرزمین دستاورد دیگه ای نخواهید داشت.مگه شما در ترکستان زندگی می کنید؟شما در آتروپاگان یا آذربایجان زندگی می کنید.اگه دست اندرکاران برنامه ی فیتیله و اجرا کنندگان دوست داشتنی اون،به اندیشه ی شما توهینی به آذریها کردند! که پیراهن عثمان تازیها نشده.شگفت اینکه بیشتر این دست اندرکاران خودشون آذری هستن و شما دایه ی دلسوزتر از مادر!
سخت است آزاد کردن نادان هایی که زنجیر خود را می پرستند.
"ولتر"
آذریهای همیشه خونگرم و دوست داشتنی بدونید خار در دست شما،خاریست در چشم مردم همه ی ایرانزمین.و این شعار نیست.و این تنها درباره ی شما نیست که همه گروه های مردمی یک به یک همینگونه اند.زنده باد آذریها دیار مادها و مانایها و بابکها.خاستگاه همیشه فروزان مهر جاودانه این سرزمین "آتروپاگان"
یاشاسین آذربایجان.

پاسخ مریم :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها