تبلیغات
میهنم ایران زمین - تنگ بستانك - بهشت گمشده ، كامفیروز استان فارس
پنجشنبه 7 آبان 1394  00:21
نوع مطلب: (گردشگری ،) توسط: مریم


تنگ بستانك - بهشت گمشده ، كامفیروز استان فارس
بهشت گمشده نام منطقه‌ای خوش آب و هوا و سرسبز در شهرستان مرودشت و کامفیروز فارس است. نام اصلی این مکان تنگ بستانک بوده است که اکنون به بهشت گم شده مشهور شده است. منطقه حفاظت شده تنگ بستانک با مساحت 15324 هكتار در شمال غربی استان فارس و در فاصله 120 كیلومتری شهر شیراز در بخش كامفیروز از توابع شهرستان مرودشت واقع گردیده است. میانگین ارتفاعی ان بین 1700_3700 متر می باشد تنگ بستانك درگذشته بیشتر شهرت محلی داشت و منطقه ییلاقی بخش های كامفیروز و بیضا محسوب می گردد .در گذشته مهمترین سودمندی آن برای روستاه های پایین دست استفاده از منابع آب برای مصرف شرب، كشاورزی و گردشگری موردی جوامع محلی بوده است وتا اواخر دهه 50 برای شهرنشینان نامی نا آشنا بوده و كمتر مورد استفاده گردشگری فشرده قرار گرفت، اما از اوائل دهه 60 این منطقه بتدریج توسط گروههای كوهنوردی و گردشگران طبیعت معرفی گردید و به لحاظ زیباییهای خیره كننده و چشم انداز طبیعی منحصربه‌فرد، توسط بازدیدكنندگان علاقه‌مند بهشت گمشده نام گذاری گردید .
در حال حاضر در حدود 6 ماه از سال در فصول بهار و تابستان منطقه مورد استفاده بازدیدكنندگان قرار می‎گیرد و در چهار ماه اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد بیشترین بازدیدكنندگان به منطقه مراجعه میكنند .
 تنگ بستانگ منطقه ای است عمدتاً کوهستانی با پوششی جنگلی اقلیم منطقه ایرانی تورانی بوده و دارای تابستانهایی خشک و زمستان هایی سرد بوده است با ریزش برف و یخبندان می باشد میانگین درجه حرارت بین 14_16 درجه و متوسط بارندگی 42/479 میلی متر می باشد. مسیر دسترسی به تنگ بستانک از میان روستاهای بیضا و کامفیروز و کوچه باغ ها مزارع و باغات اولین جاذبه ای است که گردشگران درسفر به بهشت گمشده تجربه می کنند منظره بدیع دریاچه سد درودزن در مسیر جاده جنگل های انبوه بلوط معماری روستا های منطقه در کنار مزارع وسیع و شالیزارها ی سر سبز تا ورودی بهشت گمشده انسان را مشایعت می کند از این نقطه کوچه باغی نسبتاً وسیع و رویایی در پیچ و تاب رودخانه ای زیبا تا محل ابشار تنگ بستانک ادامه می یابد اینجاست که انبو هی از جنگل چنار در تنگه ای نه چندان باریک به همراه پیچ و تاب روسوباتی از جنس اهک یکی از شگفت انگیز ترین چهره های طبیعت را به نمایش می گذارد به راستی که بهشت چنین جایی باید باشد امتداد این مسیر پیاده رو از بستر رودخانه تا روستایی بکر در نقطه ا ی دور از ذهن زیبایی و جذابیت این منطقه را تکمیل میکند.
شالیزار شلتوك منطقه كامفیروز فارس

 موقعیت جغرافیایی تنگ بستانک در مجمو عه شبکه گردشگری محور شمال و شمال غرب و امکان ارتباط جاده ای ان با یاد مان های تاریخی تخت جمشید نقش رستم و پاسارگاد از یک طرف و چشم انداز های طبیعی ابشار مارگون و تنگ براق از طرف دیگر اهمیت ویژه ای را برای این مجموعه از بعد توسعه اکو توریسم ایجاد می کند. اداره كل حفاظت محیط زیست فارس و سازمان ایرانگردی جهانگردی استان فارس ساماندهی زون گردشگری، تنگ بستانك را در دست اجرا دارند .هدف از اجرای این طرح فراهم آوردن امكانات گردشگری و كاهش تدریجی تهدیدهای ناشی از استفاده بی رویه گردشگری ازمنطقه است . از سال 1378 تا کنون با مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی تنگ بستانک یا بهشت گمشده شناخته می شود . ( اداره حفاظت محیط زیست استان فارس) در سفر استانی هیت دولت به استان فارس به عنوان منطقه نمونه بهشت گمشده تصویب و مطالعات امکانسنجی منطقه در سال 1388 به پایان رسید. منطقه مورد مطالعه در طرح جامع شهرستان به عنوان پهنه طبیعی گردشگری انتخاب شده است. در این طرح به پروژه بستر سازی و تجهیز جاذبه های گردشگری طبیعی و ایجاد بستر و گسترش استفاده ورزشی- تفریحی و از جاذبه ها احداث و تجهیز مراکز گردشگری طبیعی اشاره شده است.نظرات()   
   
پیمان
پنجشنبه 5 آذر 1394 12:57
دلبرا
در هوس دیدن رویت
دل من تاب ندارد
نگهم خواب نداردقلمم
گوشه دفتر
غزل ناب ندارد
همه گویند به انگشت اشاره
مگر
این عاشق دلسوخته ارباب ندارد
در گذرگاه زمان
خیمه شب بازی دهر
با همه تلخی و شیریی خود می گذرد
عشقها می میرند
رنگها رنگ دگر می گیرند
و فقط خاطره هاست
كه چه شیرین و چه تلخ
دست ناخورده به جا می مانند...
"مهدی اخوان ثالث"

پاسخ مریم :
علی...ali
چهارشنبه 27 آبان 1394 18:28
ﭘﯿﺸﻜﺶ ﻣﯿﻜﻨﻢ ﻣﻬﺮﺑﺎﻧﯽ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻛﺴﺎﻧﯽ ﻛﻪ ...
ﺍﺯ ﺩﻝ ﺷﻜﺴﺘﻦ ﺑﯿﺰﺍﺭﻧﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺗﻤﻨﺎﻱ ﺁﻧﻨﺪ ﻛﻪ ﺩﻟﯽ ﺑﺪﺳﺖ ﺁﻭﺭﻧﺪ....
ﺁﻧﺎﻧﻜﻪ ﺭﺣﻤﺖ ﺁﻓﺮﯾﻨﻨﺪ، ...
ﻭ ﺑﺮﺁﻧﻨﺪ ﺗﺎ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﭘﻞ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻧﻪ ﺩﯾﻮﺍﺭ ...
ﺁﻧﺎﻧﻜﻪ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻨﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺷﺎﯾﺪ ﻧﺘﻮﺍﻧﯽ ﻧﺸﺎﻥ ﺩﻫﯽ ﺍﻣﺎ
ﻋﻤﯿﻘﺎً ﺩﻭﺳﺘﺸﺎﻥ ﺩﺍﺭﯼ ...

ﺭﻭﺯ ﻭ ﺭﻭﺯﮔﺎﺭﺗﺎﻥ ﺳﺮﺷﺎﺭ ﺍﺯ ﻫﺮﺁﻧﭽﻪ ﮐﻪ ﺩﻟﻨﺸﯿﻦ ﺍﺳﺖ .....
پاسخ مریم : خیلی ممنون

سرزنده و سلامت باشید
سه شنبه 19 آبان 1394 22:35
درود برشما مثل همیشه مطلب بسیار مفید و عالی بود
پاسخ مریم :
▄♥▄ امیرارسلان ▄♥▄
یکشنبه 17 آبان 1394 14:32
درود بر شما و تمام پرسپولیسی های عالم


پاسخ مریم : خیلی ممنون
معصومه
پنجشنبه 14 آبان 1394 15:57
سلام عزیزدلم . فدات بشم :))
پاسخ مریم : سلام عزیزم ، مرسی از حضورت
بابک آذری
سه شنبه 12 آبان 1394 22:55
بله بنده هم منظورم گل زدن به تیمهای لیگ لالیگاست, میدونم چراکه گل زدن به ما انقدر براتون مهمه؟
خداروشکر میکنم که بچه هامون بهترینن .
پاسخ مریم : بازی های دربی ( شهرآورد) همیشه مهم بوده، مهم تر این بود که پرسپولیس تا دقایل آخر تلاش کرد و با زدن گل مساوی همین که نذاشت لذت پیروزی رو بچشید یعنی کار مهمی انجام داده البته حق پرسپولیس پیروزی بود .
بابک آذری
سه شنبه 12 آبان 1394 22:51
بله بنده هم منظورم گل زدن به تیمهای لیگ لالیگاست, ولی واقعا یه گل زدن به ما انقدر براتون مهمه؟
خداروشکر
پاسخ مریم : بازی های دربی ( شهرآورد) همیشه مهم بوده، مهم تر این بود که پرسپولیس تا دقایل آخر تلاش کرد و با زدن گل مساوی همین که نذاشت لذت پیروزی رو بچشید یعنی کار مهمی انجام داده
بابک آذری
سه شنبه 12 آبان 1394 14:03
درود بر شما
خسته نباشید براستی تصاویر زیبا و مکانهای بکری هستند ممنون از تلاشهاتون, ولی با عرض تاسف واقعا نمیشه باور کرد که شما پرسپولیسی باشین!!!!!
تقصیر ماس که وقتی میبریمتون تبلیغ نمیکنیم بسکه برامون عادیه بازی با شما همچین میگین بردین که انگار به لالیگا شانسی گل زدین چون ما براتون مثه لالیگاییم دیگه بایدم شلوغش کنین@!!!
پاسخ مریم : سلام . از آزادی خبر رسیده پرویز کلاگیس (سرمربی استقلال) هنوز داره دفاع میچینه بهتون حق میدم انقدر ناراحت باشید بالاخره دریافت گل توی دقیقه آخر بازی واقعا هم ناراحت کنندس برای شما 6 تایی ها بعدشم لالیگا که تیم نیست لالیگا اسم لیگه نه یک تیم . باید خوشحال باشید که از پر هوادارترین تیم آسیا نباختید بازم میگم آخرین بار که استقلال تونست توی دربی پیروز بشه من دبیرستانی بودم الان دانشجوی فوق لیسانسم چندین ساله که اس اس در حسرت برد پرسپولیسه.

توی دنیا کلا استقلال رو به نام" 6 تایی ها" می شناسن
مهدی
سه شنبه 12 آبان 1394 11:04
سلام
وای خیلی قشنگو هیجان انگیزه انسان با دیدن عكساشم به وجد میاد.
بازم كارتون عالی و جالب بود خدا قوت
پاسخ مریم : سلام
خیلی ممنون ، زنده باشید
آرش هخامنش
سه شنبه 12 آبان 1394 10:21
درود مریم ، خوبی بانو مهندس عزیز
مری خیلی خیلی زیباست این چشم اندازها حتما باید رفت و از نزدیک دید ، خیلی توانایی بالایی برای گردشگری و درآمد زایی داره ، خوشحالم که این منطقه محافظت شده است ، امیدوارم همیشه زیستگاه پاک و زیبا بمانه و در اون ویلاها و آشغال ها رو نبینیم ، اگر سطل آشغالی بسته میشه به آرایه طبیعی باشه و مهمتر از اون به هر گروه خانواده و ... که به پارکی و زیستگاهی برای گردش میروند کیسه زباله داده بشه که آشغال ها در اونجا رها نشه ، برای ورود به پارک آموزش ها داده بشه که زیستگاه آسیبی نبینه و یادآوری بشه که در همجا رعایت کرد ، نیاکان ما بسیار به پاسداشت زیستگاه خود اهمیت میدادند به گونه ای که نگهداری از چهار آخشییج و نوسازی جهان به خوبی ها و دانش از پایه های مهم وجدان و یا دین زرتشتی و در میتراییسم هم ارزش بالایی داره که شایسته نیست راه نیاکان پارسا خود را در همبستگی و پیشرفت و بهزیستی ادامه ندهیم ، شاد و خندان باشی ماری
پاسخ مریم : سلام آقای مهندس ، خیلی ممنون توضیحات خوبی رو نوشتید
ایرانی
دوشنبه 11 آبان 1394 19:43
نام وبلاگ شما میهنم ایران زمین هست پس چرا انقدر در برابر موضوع مهم پانترکیسم سکوت می کنید و بهش نمی پردازید چون این روزها هم پانترکیسم به یکی از معضلات این کشور افزوده و خطر جدی برای تمامیت ارضی و برهم زدن آرامش در ایران محسوب میشه چند روز پیش 16 هزار نفر توی استادیوم والیبال شعار مرگ بر فارس و مرگ بر کرد سر میدادن این مساله ناچیزی نیست این یعنی فاجعه . انتظار میرفت در قست اول وبلاگتان درباره این اتفاق ناگواری که در استادیوم والیبال ارومیه افتاده مطلب می گذاشتید و فقط به دربی پایتخت نمی پرداختید.
پاسخ مریم : وای اصلا باورم نمیشه که هموطنان آذری چنین شعارهای زشتی گفته باشن
در رابطه با بخش ابتدایی گفتارتون هم عرض کنم که شما درست می فرمایید ولی کلا من از طرح این جور مسایل ناراحت کننده در تارنگارم خیلی راضی نیستم ولی باشه چون مساله مهمی هست و نمیشه به راحتی ازش گذشت مطالبی رو هم به موضوع خطر رواج قوم گرایی اختصاص میدم .
ایرانی
دوشنبه 11 آبان 1394 19:22
وبلاگی که ادعای مهین دوستی داره و نامش میهنم ایران زمین هست چرا درباره پانترکیسم و رواج اون در شمال غرب کشور سکوت کرده؟جای خالی مطالبی علیه پانیزم در وبلاگ شما خالیه
پاسخ مریم : سلام ، راستش کامنت های این چنینی زیادی برای من میاد و کاربران محترم درخواست کردند که درباره مسایل پان و قوم گرایی مطلب بذارم اما من از اول که این تارنگار رو ساختم هدفم فقط معرفی ایران و جاذبه های اون بدور از مسایل قومی بود چون از نظر من این همه ی اقوام متحد هستن که ایران رو میسازن . اما باشه به دلیل رعایت دموکراسی و احترام به نظر کاربران و بازدید کنندگان گرامی درباره این جور موضوعات هم مطلب میذارم .
محمود
یکشنبه 10 آبان 1394 21:04
درود بانو مریم.
ممنون از حضور گرمتون
پاسخ مریم :
لیثی حبیبی - م. تلنگر
یکشنبه 10 آبان 1394 13:16
«پاسخ مریم : درود بر شما بله درسته متاسفانه بخش بسیار زیادی از طبیعت نابود شده یا در حال نابودیه»
در تأیید سخن دقیق شما باید اضافه کنم: آنهایی که پیشتر بخش هایی از طبیعت را نابود کردند؛ جرمشان از اینهایی که حالا دارند نابود می کنند خیلی کمتر است.
زیرا تا چند ده سال پیش بشر هنوز تا این درجه متوجه خطر نشده بود؛ ولی حالا در قرن بیست و یک که اخبار تکان دهنده لحظه به لحظه منتشر شده و به سرتاسر جهان مخابره می شود؛ دیگر فردا نمی توان گفت: «عجب پس زمینِ زیبا رو به ویرانی بود!؟ ما که خبر نداشتیم.»

دیگر فرا فکنی و فرار به جلو هیچ کارساز نیست؛ بر عکس به شدت افشاگرِ خلافکاران و قانون شکنان خواهد بود.

و در مورد ایران عزیز، میهن خودمان باید عرض کنم که بخش بزرگی از این سر زمین، بیابان، کویر و کوه بی درخت است. با برداشت بی رویه از سفره های آب های زیر زمینی، دشت های کشور نیز دارد بیابان می شود.
با این حال سود جویان هنوز حاضر نیستند دست از سر این چند خال سبز بر صورت مام میهن بردارند؛ پس همچنان، به بهانه های مختلف می تراشند جنگل را و ریشه ی زندگی را ...
گویی نمی دانند:
گریه دریا گشته در چشم زمین
سیل، یک روز آید و دنیا بَرَد


پاسخ مریم : بله همینطوره متاسفانه .
نیره
یکشنبه 10 آبان 1394 10:57
درود بر مریم گرامی
بسیار زیبا و دلنواز بود
ممنون بانوی گرانقدر
پاسخ مریم : درود بر شما نیره بانو
سکوت منتظر...
یکشنبه 10 آبان 1394 01:38
روزی شیخ با مریدان پرسپولیس و استقلال و در بیابانی نشسته بودند ناگهان بادی وزید و همه ی پرسپولیسیها را با خود برد...
استقلالیها با غرور از شیخ پرسیدند:یعنی ما نیرومندتریم؟؟؟؟؟
شیخ خندید و گفت:نه،چون شما سوراخید باد از شما رد میشود!!!!!!
مریدان استقلالی شیخ گریبانها بدریدند و نعره کنان سر به بیابان نهادند...
پاسخ مریم :
سکوت منتظر...
یکشنبه 10 آبان 1394 00:33
تمام لبخند های دنیا یک شکلند !
شبیه یک کاسه ای است که
فقط درونش خوبی و مهربانی
و شادی ریخته می شود
تا به حال لبخندی را دیده ای
که منحنی اش به طرف پایین باشد
مواظب باش که کاسه ی لبخندت
معکوس نگردد...
چون آنچه که درونش ریخته ای
به هدر می رود...!

پاسخ مریم :
سکوت منتظر...
یکشنبه 10 آبان 1394 00:33
تمام لبخند های دنیا یک شکلند !
شبیه یک کاسه ای است که
فقط درونش خوبی و مهربانی
و شادی ریخته می شود
تا به حال لبخندی را دیده ای
که منحنی اش به طرف پایین باشد
مواظب باش که کاسه ی لبخندت
معکوس نگردد...
چون آنچه که درونش ریخته ای
به هدر می رود...!

پاسخ مریم :
سکوت منتظر...
یکشنبه 10 آبان 1394 00:29
درود مریم گرامی
من هم درود میفرستم به ارتش سرخ آسیا،پرسپولیس
درود به غریتشون و غیرت همه هواداران این تیم
و سد البته درود به روان پاک زنده یاد هادی نوروزی عزیز
الحق که پرسپولیس زلزله محبوب هر چی دله
در پایان هم دم هر چی تاجیها یا استقلالیها گرم که تو جریان بازی برا هادی سنگ تموم گذاشتن
دس مریزاد همشون...53
پاسخ مریم : بله از حق نگذریم کار قشنگ دقیقه 24 و برافراشتن شماره 24 از طرف هوادارای اس اسی ها هم جای تقدیر داره یعنی از هوادارای اس اس بعید بود این کار بهشون نمیاد ازین کار های خوب بکنن
روح کاپیتان فقید پرسپولیس شاد
سکوت منتظر...
یکشنبه 10 آبان 1394 00:29
درود مریم گرامی
من هم درود میفرستم به ارتش سرخ آسیا،پرسپولیس
درود به غریتشون و غیرت همه هواداران این تیم
و سد البته درود به روان پاک زنده یاد هادی نوروزی عزیز
الحق که پرسپولیس زلزله محبوب هر چی دله
در پایان هم دم هر چی تاجیها یا استقلالیها گرم که تو جریان بازی برا هادی سنگ تموم گذاشتن
دس مریزاد همشون...53
پاسخ مریم :
tabiatgard
شنبه 9 آبان 1394 23:32
ممنون از دعوتت
پاسخ مریم :
orkideh
شنبه 9 آبان 1394 23:02
سلام
به به...!
عجب طبیعت بکری...!
همه جای ایران سرای من و ماست...
درود مریم جانم.
پاسخ مریم : ممنون دوست عزیزم
لیثی حبیبی - م. تلنگر
شنبه 9 آبان 1394 21:32
سلام و ممنونم که ما را هرچه بیشتر با زیبایی ها و گوناگونی های میهنِ آشنا می کنید.
ای کاش در حفظ طبیعت و زیبایی هایش بیشتر می کوشیدیم. طبیعتی که بخش بزرگی از آن به شکل جبران ناپذیری دیگر نابود شده؛ و مواردش آنقدر زیاد است که آدم نمی داند از کدامش بگوید.

درود بر شما؛ خسته مباشید و پیوسته باشید.
پاسخ مریم : درود بر شما بله درسته متاسفانه بخش بسیار زیادی از طبیعت نابود شده یا در حال نابودیه

مانا باشید
سوزه نغم
شنبه 9 آبان 1394 20:37
درودی با مهر پیشگاه مهربانی و ایراندوستانه ی شما مریم بانو...

مطلب بسیار خواندنی و تصاویر بسیار زیبا و در خور توجهی بود!
چرا که گوشه گوشه ی این سرزمین مهرخیز
و زرخیز زیبایی خاص خودش را دارد.

کامفیروز فارس و تنگه بستانک واقعا بهشتی دیگرست!

پیوسته برقرار ٬ پایدار و نویسا باشید.
پاسخ مریم : درود بر شما بانوی مهربان

زنده باشید و سرافراز
علی...ali
شنبه 9 آبان 1394 13:25
بگذار این شب خفته سحر شود
این هست ونیست ما کی مثمر ثمر شود
پاسخ مریم :
توركجه طنزلر
شنبه 9 آبان 1394 12:29
بسیارزیبابود
درودبرشما
پاسخ مریم : ممنون
کرجِ فردا
شنبه 9 آبان 1394 10:13
بسیار زیبا

در ارتباط با مطلب دربی خواستم به افتخارات پرسپولیس اضافه کنم؛ جام ولایت و پنج تا پنج تا خوردن در آسیا رو

ما هم خوشحالم که هواداران پرسپولیس از گرفتن یک تساوی انقدر خوشحال هستند

به هر حال هر کسی در حد بضاعتش خوشحالی می کنه
پاسخ مریم : سقوط به لیگ دسته 3 هم از افتخارات تاریخیه استقلاله
فریناز
شنبه 9 آبان 1394 07:47
درود
تصاویر بسیار زیبا و گویا بود.

اما دلم نیامد برای پست رنگیتون چیزی نذارم:
بالاخره جای هر تیم در جدول رده بندی گویاست
پاسخ مریم : درود بر شما فریناز بانو
با احترام فراوان به شما ،آخرین باری که استقلال ، پرسپولیس رو برد من سال آخر دبیرستان بودم الان دانشجوی فوق لیسانسم
درود بر پرسپولیس
پروژه های عمرانی ایران
جمعه 8 آبان 1394 14:01
سلام مکان بسیار زیبایی هست. حتما باید این منظقه رفت.
پاسخ مریم :
عاشقانه های انتظار
جمعه 8 آبان 1394 10:04
سلام: واااااااااااااای عجب تصاویر جالب، زیبا و دل انگیزی...
پاسخ مریم :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها