تبلیغات
میهنم ایران زمین - فریدونشهر استان اصفهان شهر گرجی نشین ایران و معروف به سوییس ایران( بخش دوم)

فریدونشهر در استان اصفهان شهر گرجی نشین ایران
 

فریدونشهر شهری كوهستانی و معروف به سوییس ایران

(بخش دوم)وجود مواهب طبیعی ، جریانات آبی سطحی ، پوشش گیاهی و جنگلی به همراه مناطق کوهستانی زمینه مناسبی را برای توسعه گردشگری طبیعت در فریدونشهر فراهم کرده است.بارش های فراوان جوی در فریدونشهر علاوه بر ایجاد پوشش گیاهی گسترده منابع آبی گسترده ای را برای استان اصفهان فراهم کرده است به گونه ای که حدود 25 درصد از آب زاینده رود از محل رودهای جاری در این خطه تامین می شود.


نمایی زیبا از فریدونشهر در استان اصفهانگیاهان دارویی این شهرستان : آویشن-گل گندم-موسیر-چای کوهی-زرین گیاه-شیرین بیان
بابونه-بادیان-گل همیشه بهار-کتیرا-بارهنگ-شوید کوهی-کنگر-گل گاوزبان-گزانگبین-کاسنی-رازیانه-شنگ کرفس-بومادران-ریواس-تره کوهی-زرشک-پونه-قدومه پنیرک گل ختمی و... .


در نوروز 94 بیش از 60 هزار گردشگر نوروزی از فریدونشهر دیدن كردند .

آبشارهای فریدونشهر

حیات وحش فریدنشهر استان اصفهان - بچه یوزپلنگ ایرانی و مادرش
عقاب طلایی فریدونشهر
همه گرجی های فریدونشهر بعد از ورود به ایران از مسیحیت به دین مبین اسلام گرویدند 

رقص گرجی
دلیل شباهت رقص های آذری با رقص گرجی این است كه خاستگاه اصلی این لباس ها و رقص ها منطقه گرجستان در قفقاز است .

به نظر میرسد حضور پتانسیل پانترکیست در همه ادوار وجود داشته است و سرقت داشته های دیگران امری مرسوم بوده است, دزدیدن رقص گرج ها و نامی جعلی برایش بافتن, بنام رقص آذری و گذاشتن نام های تركی بر روی رقص های گرجی را میتوان به مثابه نام جعلی و جدیدالوقوع " جمهوری آذربایجان" دانست . همه رقص های گرجی نام گرجی دارند که در پست پیشین معرفی شدند. زبان گرجی هم زبانی کاملا مستقل از ترکی است و هیچ خویشاوندی با ترکی آذربایجانی ندارد  


فرهنگ و فولكلور گرجی

ریشه آریایی آن ها از چهره هایشان مشخص است  

                 رقص های بانوان گرجی تا حدودی شبیه رقص های سنتی بانوان ایرانی است


گرجی ها بر خلاف تصور که گفته میشود مردمی از قفقاز وارد گیلان و مازندران شدند در ابتدای تاریخ مهاجرت کاسپین ها از منطقه گیلان وارد قفقاز شدند و با بومیان اون منطقه امیزش داشتند و حاصل این امیزش رو میشه در فرم چهره دو رگه آریایی سفیدپوستی گرجی ها دید
گرجی ها همواره از طرف شاهان ایران یکی از اقوام ایرانی قلمداد شدند و خود آن ها نیز هرگز خودشونو غیر ایرانی معرفی نکردند.
گرجی ها در زمان اردوان سوم اشکانی بر علیه اشکانیان شوریدند و حاصل این شورش کشته شدن دو پسر اردوان سوم در این شورش بود بعد از آن دیگر هیچ شورش غیر ایرانی از طرف گرجی ها مشاهده نشد

به ادامه مطلب برویدسرپرست فرمانداری فریدونشهر گفت: در تعطیلات نوروز امسال بیش از 60 هزار گردشگر ازاین خطه دیدن کردند.وی از حضور انبوه گردشگران و ورزش دوستان در پیست اسکی فریدونشهر خبر داد و گفت: این شهرستان نقاط گردشگری فراوان دارد و وجود برف برای اسکی در قله شاهانکوه به ارتفاع 4040 متر از سطح دریا تا اواخر تیرماه از امتیازات خوب این شهرستان است که امید واریم در آینده ای نزدیک این ظرفیت ها را به فرصت ها تبدیل نماییم.
شهرستان سرد سیر و کوهستانی فریدونشهر در 180 کیلومتری غرب شهر اصفهان قرار دارد.

اونْدیلادْزِ( الله وردی خان) ، معمار گرجی سی و سه پل اصفهان
الله‌وردی خان اونْدیلادْزِ (به گرجی: ალავერდი ხანი უნდილაძე) معروف به الله‌وردی خان گرجی از اسرای گرجی بود که در زمان شاه طهماسب از گرجستان به ایران تبعید شد، به عنوان غلام وارد دربار صفوی شد و پس از مسلمان شدن، در زمان شاه عباس اول به مقام سپهسالاری امپراتوری صفوی و حکومت ایالت فارس امپراتوری صفوی رسید و اقدامات فراوانی برای اعتلای فرهنگ و تمدن ایران انجام داد. الله‌وردی خان را در مشهد به وصیت خودش در جوار مقبرهٔ علی بن موسی الرضا در رواق الله‌وردی خان و زیر گنبد الله‌وردی خان (که به دستور خودش ساخته شده بود) به خاک سپردند.

به استناد منابعی همچون دانشنامهٔ ایرانیکا و کتاب «ایران عصر صفوی» نوشتهٔ راجر سیوری، الله‌وردی خان گرجی بوده[

الله‌وردی خان از خاندان فئودالی گرجی اوندیلادزه می‌باشد. نام خاندان فئودالی اوندیلادزه در فرامین و اسناد تاریخی گرجی مربوط به قرن سیزدهم میلادی، که یکی از ایشان سمت حاجب دربار داشت آمده است. همچنین در قرن پانزدهم میلادی به خاطر نقش مهم در مبارزات داخلی گرجستان ذکر شده است.

نام وی کاملاً گرجی می‌باشد، به دو دلیل می‌توان این مطلب را اثبات نمود، یکی این که این نام در منابع و متون تاریخی ایران پیش از وی مشاهده نشده است و دوم اینکه ناحیه‌ای بدین نام و کلیسایی بدین نام در کاختی گرجستان وجود دارد، که نام او از آن گرفته شده اشت.

دوران سلطنت شاه عباس اول به لطف اقدامات وی و داشتن امرا و سردارانی لایق، دوران اوج اعتلای هنر، فرهنگ، معماری و تجارت ایران می‌باشد. الله وردی خان گرجی نیز در این این امر سهم به سزایی داشت. وی در آبادانی اصفهان با ساختن پل بر روی زاینده رود، نقش ایفا نمود و عمل عظیم وی یکی از عوامل ایجاد ضرب المثل اصفهان نصف جهان گردید.مادر بیشتر شاهان ایران در زمان صفویه ، گرجی بودند و گرجی‌ها نیز در نظام صفویه، بسیاری از مناصب کشوری و لشکری را در اختیار داشتند.
رییس اتحادیه نویسندگان گرجستان گفت: هیچ خانه ای را درگرجستان نمی بینید که درآن آثار ادبیات فارسی وجود نداشته باشد.


خانم ماقوالا گوناشویلی، شاعر ورییس اتحادیه نویسندگان گرجستان که در نشست تخصصی بررسی جایگاه فرهنگ وادبیات گرجستان در نمایشگاه سخن می گفت، با بیان مطلب فوق، از ترجمه آثار فارسی توسط استادان گرجستان خبر داد.

این نشست تخصصی به منظور توسعه و تقویت روابط فرهنگی وادبی ایران وگرجستان با حضور شخصیت های فرهنگی و ادبی دو کشور برگزار شد. این نشست درسرای اهل قلم بخش بین المللی بیست وششمین نمایشگاه کتاب تهران با حضور جمعی ازعلاقه مندان توسعه روابط فرهنگی وادبی دو کشور، مترجمین و نویسندگان، کارشناسان حوزه قفقاز وگرجستان وهمچنین اعضاء انجمن دوستی ایران و گرجستان برگزار شد.

دراین نشست احسان خزاعی نماینده سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی با تشریح هدف حضور هیات گرجستانی گفت: هیات نویسندگان گرجستان بر اساس برنامه ریزی و هماهنگی های انجام شده از سوی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در گرجستان ومعاونت پژوهشی وآموزشی سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی ، با هدف تبادل تجربه وبازدید ازنمایشگاه کتاب تهران به کشور ایران مسافرت نموده است.

خزاعی درادامه با ارایه توضیحاتی درباره انجمن نویسندگان گرجستان اظهار داشت: این انجمن سال 1917 تشکیل شده وبا سابقه ای طولانی دارای 600 عضو است که این تعداد عضو برای کشوری با جمعیت حدود چهار میلیون و 600 هزار نفر قابل توجه است.

خانم ماقوالا گوناشویلی، شاعر ورییس اتحادیه نویسندگان گرجستان نیز یکی از شخصیت های ادبی گرجی بود که بر توسعه روابط بین دو کشور تاکید کرد و گفت: ترجمه آثار فارسی توسط استادان گرجی ایران شناس یکی از فعالیت های مهم برای تقویت روابط دو کشور است. وی افزود هیچ خانه ای را درگرجستان نمی بینید که درآن آثار ادبیات فارسی وجود نداشته باشد.
نومادی بارتایا، ایران شناس، مترجم واستاد دانشگاه دولتی تفلیس، شوتا ماغلا کلیدزه، معاون شهردارتفلیس در بخش علوم و فرهنگ، مجید صابر، سفیر سابق ایران در گرجستان، بلاشالواشویلی، ایران شناس و مترجم شاهنامه و پدر پتره، شاعر و کشیش گرجی از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.


تابلو نقاشی شده زنی گرجی با لباس سنتی توسط هنرمند گرجی خانم یسلیانی از اهالی فریدونشهر اصفهان

در زیر تابلو نقاشی كه با پاستل كار شده و نمایانگر یه زن گرجی با لباس سنتی می باشد

منبع : http://harfhay-del.blogfa.com/post/16آری فریدونشهر شهری زیبا در غرب استان اصفهان می تواند مقصد مناسبی در صورت شناخته شدن برای گردشگران باشد و در بهار و زمستان با طبیعت بکر خود از دوست داران سفر و ماجراجویی در کوه ها و جنگل ها دلربایی کند.

دوستان عزیز درج دیدگاه فراموش نشود


نظرات()   
   
برند
یکشنبه 14 آبان 1396 10:47
سلام
عالی و زیا بود عکس ها
مرسی
manicure
یکشنبه 13 فروردین 1396 00:27
Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your website,
how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal.
I had been tiny bit acquainted of this your broadcast
offered bright clear concept
دوشنبه 22 آذر 1395 01:01
همه گرجی‌ها عزیز و دوست داشتنین. من که عاشق حرف زدنشونم. حتی وقتی فارسی حرف میزنن. کوچیک همتونم.
یک دوست
پنجشنبه 20 خرداد 1395 14:28
امیدوارم موفق باشید مریم خانوم .
پاسخ مریم : ممنون
ზაჰრა
پنجشنبه 24 دی 1394 09:58
وبلاگت بی نظیره بانو
پاسخ مریم : ممنون
مریم მარიამ
دوشنبه 2 آذر 1394 14:03
سلام..
ممنونم بابت مطالبتون...
در کل وبلاگتون خیلی پر باره و عکس هاش هم بی نظیره.
یکی از بهترین وبلاگ هایی هست که دیدم.
امیدوارم همیشه مفق باشید.
پاسخ مریم : سلام
خیلی ممنون دوست عزیز
مهدی اونیكاشویلی
دوشنبه 13 مهر 1394 13:42
گامارجوب كلباتون مریم
درود بر شما مریم خانم
براستی كه حق مطلب را در مورد گرجیهای منطقه اصفهان وشهرشون ادا كردید. واقعا نمیدونم با چه زبانی از شما تشكرو قدردانی كنم فقط به زبان گرجی میگم:دیدی دیدی مدلوب
اگه یه روزی قصد داشتید به فریدونشهر سفر كنید بسیار خوشحال میشم كه میزبان شماو خانواه شما باشم و زحماتتونو جبران كنم. یا علی مدد
و درود بر شمابانوی عزیز ایرانی اصیل
پاسخ مریم : درود بر شما و سپاس

زنده باشید
لیثی حبیبی - م. تلنگر
چهارشنبه 1 مهر 1394 18:36
سلام و خسته مباشید
عکس های وبلاگ شما براستی دلپذیر است. آدم اینجا استراحت می کند.
پاسخ مریم : درود بر شما ، خیلی ممنون
عاشقانه های انتظار
شنبه 28 شهریور 1394 19:22
سلام عزیز: با سروده جدید بروزم و منتظر حضور سبزتون هستم....
پاسخ مریم : مرسی
بمب اینترنتی جدید !
شنبه 28 شهریور 1394 09:53

آیا از کم بودن آمار بازدید سایت و وبلاگ خود رنج میبرید ؟

آمار سایت خود را منفجر کنید !!!

افزایش بازدید کننده سایت شما
افزایش بازدید کننده وبلاگ شما

افزایش فروش فروشگاه شما

تضمینی و واقعی و ایرانی

دارای نماد اعتماد واقعی

آی الکسا - نمایدنده رسمی الکسا در ایران
ketevan
چهارشنبه 25 شهریور 1394 12:42
این نظر من فقط مختص تشکر از شما دوست عزیز هست که زحمت کشیدید اطلاعات جامع و کاملی از فریدونشهر و مردم گرجی ارائه دادید واقعا سپاسگذارم دستتون درد نکنه
پاسخ مریم : ممنون
فریناز
دوشنبه 23 شهریور 1394 11:00
درود مریم گرامی
برای پست كردستان می خواستم نظر بذارم باز نشد.
جای جای ایران زیبا و دیدنی است
سپاس برای دعوت ما به این میهمانی زیبا
پاسخ مریم : سلام فزیناز بانو
اون پست اول پست ثابته که قسمت نظراتش رو بستم . بعدا درباره اون موضوع مطلب تهیه میکنم . پست های اصلی بعد از پست ثابت قرار دارند که قسمت نظراتش باز هستند
حقیقت زندگی
یکشنبه 22 شهریور 1394 20:39
واقعا زیبا بود
ممنون برای این همه اطلاعات خوب و مفید
پاسخ مریم : مرسی
آرش هخامنش
یکشنبه 22 شهریور 1394 12:07
درود دوست عزیز کرد زبان ، به راستی خیلی زیبا گفتید نباید چنین چشم انداز های زیبا و چشم نوازی که روان هر انسانی رو شاد و سرمست میکنه نابود بشه و و ویلاها جای آن را بگیرد ، مذهبیون رو که بیخیال جاظون باید خالی بشه که جا برای دانشمندان ایرانی بیرون از کشور داشته باشیم ، درباره رقص کوردی جستاری رو بی رنجش بفرستید ،
پاسخ مریم : بله این دوست عزیز کورد زبان درست گفتند
علی...ali
یکشنبه 22 شهریور 1394 10:19
•●یا رب العالمین ●•°

°•●سلام بر شما●•°

°•●جیان روزتان آغاز روزهای خوب دیگر باشد●•°


°•♡هنگامیکه از درون زلال باشیم
°•♡خداوند به ما نوری می بخشد ، آنچنان که ندانیم
°•♡و مردم ما را دوست می دارند از جایی که ندانیم
°•♡و نیازهایمان از جایی برآورده شود که ندانیم چه شد..!

°•♡این یعنی پاک نیتی…..
°•♡و پاک نیت کسی است که برای همه ،بدون استثناء خیر بخواهد.
°•♡چون می داند ، سعادت دیگران از خوشی او نمی کاهد.
°•♡و بی نیازی آنها از ثروت او کم نمی کند.

°•♡و سلامت انها عافیت و آرامش او را سلب نخواهد کرد.
°•♡پس چه زیباست که همیشه نیک اندیش و خیر خواه باشیم

♡•°اندیشیدن به خوبى‌‏ها ،آدمى را به انجام دادن آنها برمى‏‌انگیزد.°•♡
♡•°امام علی علیه سلام"خیر و برکت از نگاه قرآن و حدیث، ح219°•♡♡•°امروزتان سرشار از اندیشه های خوب°•♡

♡•°سایه بهشت°•♡
پاسخ مریم : ممنون
محمود
یکشنبه 22 شهریور 1394 00:46
قسمت نطرات پست جدید برای من باز نشد
واثعا لوگوی زیباییت....
پاسخ مریم : سلام اون پست ثابته قسمت نظراتش رو بستم هر از گاهی مطالب پست ثابت تغیییر میکنه ، پست جدید همین پستی هست که شما الان کامنت گذاشتید

مانا باشید .
توری کومه لایه تی کوردانی جیهان
شنبه 21 شهریور 1394 22:08
درود

انگار اون بار اسمم رو فراموش کردم , بنویسم!
معذرت...


فریدونشهر با توجه به عکس ها به نظر من نگین اصفهان است...


فرهنگ گرجی ها و لباس هایشان واقعا زیباست...
رقص و موسیقی محلّی ایران که قسمت بزرگی از هویّت ایرانی اقوام هست ،متاسفانه امروز تنها در بایگانی و نوارها یافت می شود و گسست فرهنگی بزرگی روی داده است که نسلهای آینده هویّت فرهنگی و قومی خویش را پیدا نخواهند کرد.
امیدواریم بعضی از مذهبیون نگاه بهتر و مثبت تری ب موسیقی و رقص داشته باشند.

این دشت ها و مناطق سرسبز امیدوارم در آینده به منطقه مسکونی تبدیل نشوند.
باید خیلی مواظب محیط زیست باشیم.
و برای آبادانی و حفظ طبیعت تلاش کنیم.در غیر اینصورت آیندگان ،ما رو مثل دزدان و ددان خواهند دید.
پاسخ مریم : سلام ممنون از حضورتون

زنده باشید .
شنبه 21 شهریور 1394 19:30
درود
فریدونشهر با توجه به عکس ها به نظر من نگین اصفهان است...


فرهنگ گرجی ها و لباس هایشان واقعا زیباست...
رقص و موسیقی محلّی ایران که قسمت بزرگی از هویّت ایرانی اقوام هست ،متاسفانه امروز تنها در بایگانی و نوارها یافت می شود و گسست فرهنگی بزرگی روی داده است که نسلهای آینده هویّت فرهنگی و قومی خویش را پیدا نخواهند کرد.
امیدواریم بعضی از مذهبیون نگاه بهتر و مثبت تری ب موسیقی و رقص داشته باشند.

این دشت ها و مناطق سرسبز امیدوارم در آینده به منطقه مسکونی تبدیل نشوند.
باید خیلی مواظب محیط زیست باشیم.
و برای آبادانی و حفظ طبیعت تلاش کنیم.در غیر اینصورت آیندگان ،ما رو مثل دزدان و ددان خواهند دید.
پاسخ مریم : درود بر شما همه شهرهای غرب استان اصفهان طبیعت کوهستانی و زیبایی دارند

کاربر گرامی نام و یا نام وبلاگتون رو فراموش کردید بنویسید
آرش هخامنش
شنبه 21 شهریور 1394 13:18
درود مریم
زیستگاه فریدون شهر واقعا چشم نوازه . چشم اندازهای زیبایی داره
توانایی گردشگری بالایی داره
رقص هاشون خیلی خوشگله همچنین لباس هاشون . بیشتر رقص ها درش حالت های نظامی و رزمی است و این یکتاش کرده

اون چشم انداز استان فار هم خیلی خیلی زیبا بود

درباره کرد ها هم عالی بود
پزی کوردستان
پزی کوبانی

پاسخ مریم : درود بر شما
بابک آذری
شنبه 21 شهریور 1394 00:55
سلام و خسته نباشید
فریدون شهر واقعا یکتاست.
پاسخ مریم : درود و سپاس
پروژه های عمرانی ایران
جمعه 20 شهریور 1394 23:20
سلام بسیار عالی

فریدونشهر، طبیعت زیبایی داره حتما باید آن را دید
پاسخ مریم : درود بر شما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها