تبلیغات
میهنم ایران زمین - مقبره الشعرای تبریز آرامگاه ۴۰۰ شاعر نامی ایران نماد شعر و ادب فارسی


مقبره الشعرای تبریز آرامگاه ۴۰۰ شاعر نامی ایران

نماد شعر و ادب فارسی

طبق استنادات ادبی تذکره نویسان بنام ایرانی و خارجی، مقبره الشعرا محل دفن بیش از 400 نفر از شعرا ، عرفا و ادیبان تاریخ از سراسر ایران زمین بوده و برخی از بزرگان ادبیات فارسی  از جمله اسدی توسی( اهل خراسان)، خاقانی شیروانی ، قطران تبریزی ، شاپور نیشابوری( اهل خراسان) ، همام تبریزی و مانی شیرازی( اهل شیراز) در این اواخر زنده یاد سید محمد حسین شهریار بزرگ ترین غزل سرا و شاعر معاصر ایران در آن آرمیده اند.

به گزارش خبرگذاری تسنیم از تبریز، کوی‌ها و محله‌های قدیمی تبریز از دیر باز محل و ماوایی برای سالکان حق و شاعران نام آور بوده است و بی تردید تبریز به خاطر جای دادن عارفان و شاعران صاحب نام در دل خود، جایگاه ویژه ایی را در بین شهر های دیگر کشورمان دار است. هر چند برخی از آنان تبریزی یا آذربایجانی الاصل نبوده‌اند اما با این حال هر کدام به علتی به تبریز گذری داشته و به مرور زمان شیفته آن شده و در این مکان ساکن و طبق وصیت‌شان در تبریز به خاک سپرده شده‌اند.

کوی سرخاب به جهت انتساب به شاعران نامی، ارج و قرب بسیاری در بین مردم داشته است به طوری که زندگی در آن و حتی دفن شدن در این کوی معروف، آرزوی بسیاری از بزرگان محسوب می شد. وجود اماکن ، بنا ها ، تکیه ها و مقابر معروفی چون ربع رشیدی ، تکیه حیدر، بقعه عون بن علی، بقعه سید حمزه ،صاحب الامر و سید ابراهیم یا حظیره بابا حسن ، حظیره بابا مزید ، صفوه الصفا  و مقبره الشعرا به تقدس و معروفیت آن افزوده است.به گزارش ایرنا ، نماد مقبره الشعرا تبریز تلفیقی از هنر معماری سنتی و مدرن است که در بلندای این مجموعه فرهنگی و تاریخی خود نمایی می کند و همه ساله در تعطیلات نوروزی پذیرای یک میلیون گردشگر داخلی و خارجی است.


 این طرح در سال 1349 پس از شرکت در مسابقه طراحی این بنا برنده شد. در سال 1346 به همت انجمن آثار تاریخی ایران و ادارات فرهنگ و هنر وقت، طرح ساخت نمادی پر شکوه در شان مقبره الشعرا به مسابقه عموم گذاشته شد که در سال 1350 با انتخاب طرح و نماد فعلی اجرا شده عملیات ساخت آن آغاز شد.


آشنایی با مقبره الشعرای تبریز

از مقبره الشعرا یا آرامگاه شاعران در سرخاب تبریز تا قبل از قرن هشتم نامی برده نشده  است . قدیمی‌ترین کتبی  که نام مقبره الشعرای تبریز را به صراحت نوشته است ، تاریخ گزیده و  نزهه القلوب حمد الله مستوفی است که در سال های 730 و 740 هجری قمری تالیف شده است. باید گفت که نام مقبره الشعرا سرخاب ظاهرا" پس از دفن شدن شاعران معروف قرن ششم مانند خاقانی و ظهیر و شاعرانی که بعد از آنها در آنجا دفن شده اند در کتب تاریخ و تذکره آمده و رفته رفته معروفیت یافته است.شهر تبریز پس از آنکه در قرن ششم مرکز حکومت اتابکان آذربایجان شد پناهگاه شاعرانی که زندگی آرام و آسوده ایی را دور از جنگ و نزاع می جستند  شد، خاقانی و ابوالعلا و فلکی از شروان و گنجه ، ظهیر فاریابی و شاهپور نیشابوری از خراسان به تبریز آمدند و در این شهر ساکن  شدند  و پس از مرگ  ، یکایک آنان در حظیره مخصوصی دفن شدند که  این حظیره را در تاریخ و تذکره ها به عنوان مقبره الشعرا یاد کرده‌اند، شاعران  دیگری نیز  از عهد ایلخانیان تا ایلکانیان و دوره آق قویونلو در تبریز بودند و یا از نقاط دیگر به تبریز آمده و در این شهر در گذشته‌اند که  غالبا در همین حظیره و در جوار خاقانی مدفون هستند.

مقبره الشعرا قبلا با نام های حظیره الشعرا ، حظیره القضاه ، قبرستان سرخاب معروف و مشهور بوده است اما متاسفانه گذشت روزگاران و مهم تر از آن حوادث طبیعی چون سیل و زلزله ،  شکل  ظاهری آن را از بین برده و آثاری از مقابر این بزرگان بر جای نمانده است. چنانچه طباطبایی صاحب کتاب اولاد اطهار که در سال 1294 هجری قمری تالیف شده ،  نوشته است که به علت زلزله های بسیار مخصوصا زلزله سال 1193 و بعد  از آن در سال 1194 آثاری از آن به جای نمانده است. محقق بزرگوارجناب آقای عزیز دولت آبادی در مقاله زلزله های تبریزدرباره مزارات مقبره الشعرا نوشته اند : (( با کمال تاسف از مزارات شهریاران شعر و ادب فارسی مثل خاقانی شروانی ، اسدی طوسی ، ظهیر فاریابی ، مجیرالدین بیلقانی ، حکیم قطران تبریزی ،شاهپور بن محمد اشهری سبزواری ، خواجه همام تبریزی و ..... کوچکترین نشانه و اثری نمی یابید. ))

شیطنت های كشور دوست و برادر همسایه: 

جمهوری آذربایجان در مسابقات آواز یوروویژن ۲۰۰۹ از تصویر مقبرةالشعرای تبریز ایران به عنوان یکی از نمادهای كشور خود استفاده کرد

بنای یادبود

عظمت و تقدس خاک سرخاب به جهت عارفان و شاعرانی که در آن مدفون هستند و نام ظاهری مقبره الشعرا که اثری از وجود خارجی آن نبود، جرقه ایی بود برای ساخت بنای یاد بوداین شاعران و عارفان سترگ، لذا در شهریور ماه 1350 هجری شمسی آگهی دعوت به مسابقه طرح یاد بود مقبره الشعرابه روزنامه های کیهان و اطلاعات و مجله یغما فرستاده شد و پس از طی مراحل اداری بالاخره طرح پیشنهادی غلامرضا فرزانمهر انتخاب و عملیات عمرانی آن آغاز شد. اکنون تحت لوای جمهوری اسلامی ایران و به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی این مجموعه فرهنگی پذیرای میهمانان و گردشگران از داخل و خارج کشور می باشد.

مجموعه فرهنگی تاریخی مقبره الشعرا که شاعرانی از کشورهای مختلف منطقه از یکهزار سال پیش در آن سکونت داشتند ابتدا به حضیره الشعرا (مکان اقامت شاعران) شهرت داشت که با دفن آنان به مقبره الشعرا تغییر نام داد. در این مجموعه فرهنگی و تاریخی که در بافت قدیمی تبریز واقع شده 320 شاعر و عارف دفن شده اند که قدیمی ترین آنها اسدی طوسی شاعر قرن چهارم هجری است.
به عقیده کارشناسان حوزه فرهنگی کشور مقبره الاشعرا تبریز مجموعه ای از تاریخ ادبیات است که مرزهای جغرافیایی فرهنگی ایران را در می نوردد. مقبره استاد شهریار در وسط این مجموعه تاریخی و فرهنگی که بیش از 30 متر ارتفاع دارد، واقع شده است. متاسفانه در یکی دو دهه قبل بخش اعظمی از این مجموعه بی بدیل به دلیل تخریب توسط شهرداران وقت از بین رفته است.


برخی از شاعران خفته در مقبره الشعرای تبریز:


اسدی طوسی:

ابو نصر علی بن احمد، اسدی طوسی نخستین شاعر مدفون در مقبره الشعرا بوده که قصاید مناظره، گرشاسب نامه، و لغت فرس و همچنین کتاب نسخه الابنیه عن حقایق الادویه از آثار اوست، اسدی در طوس متولد شده  و در سال 425 هجری قمری در تبریز وفات یافته است.

معنی طلبان بادیه عمر بریدند                    تا تصفیه کردند حیات ابدی را

شکرانه اسباب حیاتی که تو را هست                    یک فاتحه بفرست روان اسدی را


                        


قطران تبریزی:

شاعر معروف قرن پنجم هجری قمری و دومین شاعری است که در سرخاب به خاک سپرده شده است، کنیه او ابو منصور بوده  صاحب مجمع الفصحا تاریخ وفات قطران را در سال 465 هجری قمری ذکر کرده است .قطران تبریزی، در سده‌ی پنجم هجری، هم‌زمان با شدادیان و روادیان، در محله-روستای شادی آباد، تبریز به دنیا آمد.

قطران زبان‌اش پهلوی-آذری بود، یعنی همان زبان بومی آذربایجان پیش از ورود ترکان به این سامان ولی به قول «ناصرخسرو قبادیانی» به پارسی دری که زبان مشترک میان اقوام ایرانی بود، نیز نیکو شعر می‌گفت.


قطران در زمان غزنویان که نخستین گروه ترکان آغوز به ایران و آذربایجان سرازیر شدند، جنایات و کشتارهای بزرگ ترکان را در حق مردم آذربایجان چنین توصیف می‌کند:

اگرچه کار ترکان هست غداری و مکاری(*)همه یک رو به خون خواری همه یک دل به جراری

گر نبودی آفت ترکان به گیتی در پدید(*)بستدی گیتی همه چون خسروان باستان


یكی دیگر از شعرهای قطران درباره شهر تبریز است :


نبود شهر در آفاق خوشتر از تبریز          به ایمنی و به مال و به نیکویی و جمال

ز ناز و نوش همه خلق بود نوشانوش          ز خلق و مال همه شهر بود مالامال

در او به کام دل خویش هر کسی مشغول          امیر و بنده و سالار و فاضل و مفضال

یکی به خدمت ایزد یکی به خدمت خلق          یکی به جستن نام و یکی به جستن مال

قطران تبریزی در بسیاری از چکامه هایش ترکان را شایسته سرزنش دانسته و انان را سخت نکوهش کرده است .
نمونه هایی از ان ابیات در ذیل می اید :

اگر بگذشت از جیحــون گروه ترکمانـــان را // ملک محمـــــــود کــاو را بود زابل کان در سنجر

....

زمانی تازش ایشان به شروان اندرون بودی // زمانـــی حملـــه ایشان بــــه اذربایگــــان انــدر

نبود از تازش ایشان کسی بر چیز خود ایمن // نبود از حمله ایشان کسی بر مال خود سرور (شهریاران گمنام، 1377، ص۱۶۰)

شده چون خانه زنبور با غم از ترکان // همی خلند به فرمان ما چو زنبورم (همان، ص۱۹۷)

قطران در یکی از سروده هایش به هنگام ستایش یکی از فرمانروایان بومی اذربایجان عامل عدم پیشرفت کار او را حضور ترکان برشمرده است :

گر نبودی آفت ترکان به گیتی در پدید // بستدی گیتی همه چون خسروان باستان ( همان، ص۱۹۷)

قطران در بدگویی و مذمت ترک تباران چنان سخن گفته که حتی انان را موجب ویرانی ایران زمین برشمرده و این مفهوم به روشنی از بیت زیر که در ستایش امیری از امیران اذربایجان سرایش یافته برمی اید :

اگر چه داد ایران را بلای ترک ویرانی // شود از عدلش ابادان چون یزدانش کند یاری ( همان، ص۱۹۷)

این شاعر اذربایجانی در یکی دیگر از چکامه هایش که در قالب قصیده سروده است ترکان را خونخوار و جرار و غدار و مکار خوانده است :

کمــــر بستند بهــــر کیــن شه ترکان پیکاری // همـــه یکـرو به خونخواری همه یکدل به جراری

یکی ترکان مسعودی به قصد خیل مسعودان // نهاده تن به کین کاری و دل داده به خونخواری

....

چــه ارزد غـدر با دولت، چه ارزد مکـر با دانش // اگـرچـه کــــار ترکان هست غــداری و مکــاری( همان، ص۱۷۲)
بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال نامی ایران و کشورهای منطقه از ۸۰۰ سال پیش به ترتیب از حکیم اسدی طوسی تا استاد شهریار، یکی پس از دیگری در اینجا به خاک سپرده شده‌اندآپ بعدی در تیرماه


  • آخرین ویرایش:چهارشنبه 20 خرداد 1394
نظرات()   
   
سلیم
شنبه 5 تیر 1395 14:48
بطوریکه در بعضی سایتها دیده میشه در پیش مقبره شعرا هم حفاری عمیق کردند که آثار بدست بیارند وآنرا پیدا کردند به این دلیل چند سال با اون ورمیرند و به این زودی نمیتونیم از اونجا بازدید کنیم. معلومه نظر منو نمیتونین به مردم نشون بدین واقعیت تلخه.
پاسخ مریم : خب که چی ؟؟؟
بابک آذری
جمعه 16 مرداد 1394 03:18
سلام و خسته نباشید
در جایی دیدم نوشته بودین که متعجب میشین که چرا وقتی پستی از آذربایجان میذارین انقدر بلوا میشه
به نظر این حقیر دلیلش اینه که پانترک نمیخواد ببینه ذهنها به سمت آذربایجان و دوستی ی بیشتر با این بلاد کشیده بشه. بهرحال برای تفرقه انداختن دشمنی لازمه و در ضمن اونها میخوان با حضر بیشتر ترکزبانها در پستها و مطرح نشدن مباحثشون در خارج از همزبانانشون , مغزهای بیشتری رو شستشو بدن, البته پنترک که فاقد مغز هست, منظورم محیط داخل جمجه اش بود.
پاسخ مریم : سلام ، بله با شما موافقم . البته حساب شما آذری های ایران دوست از پانترک های نژادپرست ضد ایران جداست
سوزه نغم
شنبه 20 تیر 1394 01:09
درود مریم بانوی گلم

درود بانوی مهر و میهن

مطالبتان عالی بود...

چه شعور بالایی نسبت به فرهنگ و تاریخ میهنت داری نازنینم...
این تصویر خیلی زیباییست.

هر لحظه ی عمرتان را زیباتر از بهار میخواهم.

همیشه شور آفرین باشید.

تقریبا بروزم...جانا
پاسخ مریم : درود بر شما بانوی مهربان ، ممنون از لطفتون
عاشقانه های انتظار
دوشنبه 1 تیر 1394 00:27
سلام بزرگوار و عزیز: با سروده جدید « تلاطم فراق » بروزم و منتظر حضور و نظرتون هستم...
پاسخ مریم : درود بر شما حتما خدمت می رسم

زنده باشید
nima
یکشنبه 31 خرداد 1394 21:13
سلام وبلاگ زیبایی دارید ما بیش از 100 قالب زیبا و متنوع برای کاربرای میهن بلاگ آماده کردیم میتونید به سایت ما بیاید و اگه از قالب ها خوشتون اومد استفاده کنید http://theme98.com/
--------
پاسخ مریم : سلام ، ممنون آره می خوام قالب وبلاگمو تغییر بدم دنبال یه قالب خوب برای وبلاگم می گردم
دختر هخامنش
یکشنبه 31 خرداد 1394 19:02
درود بر شما دخت پاک سرشت ایرانی
مانند همیشه عالی . چه حیف که بسیار کم از این شعرای خوش نغمه ایرانی سخن گفته میشود و فرزندان این میهن اندک شناختی تنها از انها دارند
پاسخ مریم : درود بر شما دوست عزیزم ممنون از حضورت
تورک
جمعه 29 خرداد 1394 18:12
سلاملار باجی
آذربایجان گهواره تمدن فلات ایران
تمدن 8 هزار ساله تپه حسنلو سولدوز آذربایجان غربی
Teppe Hasanlu is an archeological site of an ancient city located in south of Lake Urmia , West Azerbaijan province- 6000BC
* تمدن 9 هزار ساله شهر یئری مشگین شهر اردبیل
Yeri is an archeological site of an ancient city located in MeshginShahr of Ardabil - 7000BC
* تمدن 7 هزار ساله کورا ارس منطقه حاشیه ارس و قره داغ آذربایجان شرقی
شهریئری باستانی مشگین شهر اردبیل
قدمت شهر یئری مشگین
در اولین فصل حفاری شهر یئری مشگین که در آبان 83 آغاز شد قبرهای عصر آهن بررسی شدند. در این دوره سفالهایی مربوط به دوره کالکو لتیک کشف شد و قدمت منطقه را به 3500 سال از عصر آهن به عقب برد. این سفالها شبیه سفالهای مناطق باستانی دالما و حاجی فیروز هستند. به این ترتیب برای اولین بار قدمت سکونت بشر در استان اردبیل به دوره مس- سنگ رسید.

یاشاسین آزربایجان یاشاسین تمدن آزربایجان یاشاسین تمدن 14000 ساله آزربایجان اگه آزربایجان نبود ایران نبود تبرتبر نبود اصفهان و تهران نبود یاشاسین تمدن های ماننا و سکاها یاشاسین یاشا باجی
پاسخ مریم : سلام
باز هم نژادپرستی و قوم گرایی ...آخه یعنی چی اگر آذربایجان نبود ایران نبود ؟؟؟ اصلا متوجه هستید چی می گید؟؟ یه جوری حرف میزنید که انگار آذربایجان یه منطقه جدا از ایرانه قبل ازینکه اینگونه ادعاهای ضد ایرانی رو مطرح کنید یکم فکر کنید . معلومه در سایت ها و وبلاگ های قوم گرای شما و امثال شما یه جوری علیه ایران تبلیغات میشه که فقط منطقه خودتون رو صاحب تمدن می دونید و سایر مناطق و استان های ایران رو اصلا به حساب نمیارید و از هر منطقه ای به جز منطقه خودتون تنفر دارید این یعنی نژادپرستی . تکرار این جمله عجیب و خنده دار از طرف شما که اگر آذربایجان نبود ایران نبود و تهران و اصفهان نبود آیا نشانه تنفر شما از ایران و مرزبندی بین ایران و آذربایجان نیست ؟؟ شما آذربایجان رو جزیی از ایران نمیدانید
آذربایجان هم جزیی از ایرانه همیشه هم جزیی از خاک ایران بوده و جدا از ایران نیست
در متمدن بودن آذربایجان شکی نیست ولی این نشونه این نیست که سایر مناطق ایران بدون تمدن بودند سایر استان های ایران هم تمدن های کهنی داشتند البته برای شما و امثال شما این غیر قابل تحمل و غیر قابل پذیرشه چون عقاید بدوی قومی- قبیله ای دارید .

کهن ترین منطقه پارینه سنگی ایران که نشان دهنده زندگی انسان هاست در خراسان و رود خانه کشف رود مشهد با قدمت 800 هزار سال که از این قدیمی تر دیگه در ایران وجود نداره.

تمدن جیرفت در کرمان با قدمت 12 هزار سال( تمدن جیرفت در کرمان ایران کهن تر از تمدن بین النهرین و کهن تر از تمدن سومریان عراق هم بوده)

تمدن پر افتخار شهر سوخته در سیستان با قدمت 9 هزار سال

تمدن شهر ری تهران با قدمت 8 هزار سال

تمدن تپه اشرف اصفهان با قدمت 8 هزار سال

روستای صخره ای میمند کرمان با قدمت 12 هزار سال

تمدن سیلک کاشان با قدمت ییش از 7 هزار سال

بزرگ ترین منطقه پارینه سنگی ایران در میرک سمنان با قدمت 200 هزار سال
تمدن های استان فارس با قدمت 12 هزار سال
و ...

کلا همه مناطق ایران صاحب تمدن های کهن بودند هیچ منطقه ای بر منطقه دیگه برتری نداره انقدر نژادپرست نباشید
ماننا و سکاها تبار ایرانی داشتند ، ماننا اقوام ایرانی بودند که بعد ها دولت آریایی ماد رو به وجود آوردند و سکاها هم اقوام ایرانی شرق ایران بودند نه غرب ایران ، کادوسیان همون تات ها و تالش ها هستند و اورارتویی ها هم ارمنی ها می باشند همه این اقوام از ساکنان سرزمین آتش( آذربایجان) بودند . ممکنه خیلی از مردم امروز که ترک زبان اند در گذشته ترک زبان نبوده باشند و به تدریج زبان اصلی خودشون رو از دست دادند .( اشعار قطران تبریزی در متن رو بخونید)
باز هم تکرار می کنم آذربایجان هم جزیی از ایرانه و جدا از ایران نیست یه جوری حرف میزنید انگار آذربایجان یه منطقه جداست . در آذربایجان علاوه بر آذری ها ، از دیرباز اقوام ایرانی کورد ، زرتشتی ،تالشی، تات و ارمنی هم زندگی می کردند و امروزه هم منطقه آذربایجان موطن آذری ها ، زرتشتی های فارسی زبان ، کوردها، تالش ها ، تات ها و ارمنی هاست و متعلق به کل ایرانه

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م
پنجشنبه 28 خرداد 1394 15:37
سلام؛درمعرفی اماکن وآثار وابنیه تاریخی ؛تصاویرزیبا باهم مطلب شمارقویتر نشان می دهد؛پایدارباشید.
پاسخ مریم : درود بر شما ، زنده باشید
جنّات
پنجشنبه 28 خرداد 1394 13:59
امروز به کوی تو گرفتار زیاد است
مثل من شرمنده گنهکار زیاد است

اما کرم توست که بسیار زیاد است
بخشندگی ات حضرت ستار زیاد است


در کوی وفا شاه و گدا فرق ندارند
وقت کرم تو فقرا فرق ندارند

یا داده ز کف فرصت ماه رمضان را
با خویش بیارد دل و جان نگران را

گفتی که گناه دل پر آه ببخشی
امروز به اندازه ی یک ماه ببخشی
پاسخ مریم :
عاشقانه های انتظار
پنجشنبه 28 خرداد 1394 09:42
سلام عزیز بزرگوار: حلول ماه ضیافت الهی مبارک و التماس دعای ویژه
پاسخ مریم : سلام بزرگوار ، فرا رسیدن ماه مبارک رمضان بر شما هم مبارک و همچنین التماس دعا
تورک
چهارشنبه 27 خرداد 1394 23:29
یاشا باجی مریم مطالب چوخ گوزلدی یاشا مقبره الشعرا مقبره است خود تبریز شهر قدیمی ترین شهری جهان است اگه تبریز نبود نه تهران بود نه اصفهان نه مشهد بود تبریز شهراولین ها است تبریز شهر تجارت بود تجارت ابریشم چین از تبریز به رم ارسال می کردن یاشا

من آپم به هم سربزن
پاسخ مریم : سلام ، در قدیمی بودن تبریز و با ارزش بود مقبره الشعرا شکی نیست در اینکه تبریز عزیز امروزه قطب صنعت و تجارت ایران هم هست شکی نیست . تبریز به انتخاب سازمان ملل مدرن ترین و توسعه یافته ترین شهر ایران شناخته شده ولی این گونه تعصب قومی - قبیله ای که در حرف های شما مشخصه هم خیلی درست نیست . تهران ، اصفهان و مشهد هم شهرهای قدیمی و کهنی هستند و وجود تبریز ربطی به بودن تهران و اصفهان و مشهد نداره این حرف شما مثل اینه که بگیم اگر اندونزی نبود الان برزیل، انگلیس و اسپانیا هم نبود آخه اینا چه ربطی به هم داره ؟؟
در تهران تمدن سایت- موزه واقع در خیابان مولوی با قدمت 7 هزار سال، شهر ری استان تهران با قدمت 8 هزار سال، تپه اشرف شهر اصفهان با قدمت 8 هزار سال، و قدیمی ترین آثار پارینه سنگی ایران با قدمت 800 هزار سال در مشهد قرار دارند . در شهرهای دیگر ایران هم تمدن های کهنی وجود داشته .
تجارت ابریشم از چین قبل از اینکه به تبریز برسه از شهرهای دیگر ایران نظیر مرو ، سرخس، نیشابور ، مشهد ، گرگان، ری و قزوین هم رد میشده آیا شما توان تحمل شهرهای دیگر رو دارید ؟؟ آیا برای بالا بردن شهر خود درسته که بقیه شهرهای ایران رو تخریب کنیم و بکوبیم ؟آیا این حرفای شما مصداق همون بد دفاع کردن نیست؟ اومدین از شهر خودتون دفاع کنید ولی برعکس با این بد دفاع کردن زدین کوبیدینش و تخریبش کردید و دیدگاه دیگران رو نسبت به تبریز و مردمش بد بین کردید . سیاه نمایی بقیه برای سفید کردن روی خود چیزیه که افراد قومیت گرا در اون استاد هستند . قبل از اینکه حرفی بزنیم که سایر هموطنانمون ناراحت بشن بهتر نیست یکم فکر کنید که چی میگید و پیامد اون چیه ؟ آیا این حرفای شما نشانه احساسات بدوی قومی- قبیله ای نیست ؟چرا بعضی از شماها اینجوری رفتار می کنید آخه؟ چرا پست ها و مطالب سایرمناطق ایران جنجالی نمیشه و روند دوستانه و آرومش رو طی میکنه؟ برای من عجیبه تا الان 2 تا پست درباره آذربایجان گذاشتم برای هر دو تاش حاشیه درست شد ، یه عده ای حرفایی زدند که خیلیاش قابل تایید و نمایش نیست کامنت شما تازه مثلا خوبشه و قابل تایید بود . من اگر می دونستم که مطلب گذاشتن درباره آذربایجان انقدر حاشیه داره فکر دیگه ای می کردم و درباره یه منطقه دیگه مطلب می ذاشتم. در نوع نگرش خود تجدید نظر کنید ایران با همه اقوام و همه شهرهاش عزیزه به ارزش ها و تاریخ و فرهنگ سایر مناطق و شهرهای ایران احترام بذارید . از تبریز همیشه سر افراز تا جزیره کیش نگین زیبای خلیج همیشه فارس همه جزیی از پازل ایران عزیز هستند
کیانی
دوشنبه 25 خرداد 1394 12:13
بسیار عالی بود. موفق باشید
پاسخ مریم : ممنون ، زنده باشید
عاشقانه های انتظار
پنجشنبه 21 خرداد 1394 23:31
سلام بزرگوار: ممنون از مطالب جالب و زیباتون، موفق، مؤید و مانا باشید، ضمناً بامطاب و سروده جدید بروزم و منتظر حضورتون هستم...
پاسخ مریم : سلام حتما خدمت می رسم ، ممنون از دعوتتون
بابک آذری
پنجشنبه 21 خرداد 1394 23:28
سلام و درود بر دوستان و مدیریت محترم وبلاگ
آقا یا خانم ایلیار من نمیدانم شما بنده را با چه کسی اشتباه گرفته اید, بنده و موقعیت شغلی بنده بر دوستان آشکارست و اگر میخواهید به یقین برسید در پی ام بنده شمارتون رو بذارید تا با شما تماس بگیرم.
خانم مریم, واقعا عذرخواهی میکنم وقت شما رو در این وبلاگ میگیریم, اما شایسته و بایسته است پهوای سخن و انقضای ادعاهای بی اساس کاملا تثبیت شود.شود
پاسخ مریم : سلام بر شما
ائلیار
پنجشنبه 21 خرداد 1394 15:46
مریم یه بار بیا تبریز خودم تورا می برم همه جای تبریز رو بهت نشون میدم.در ضمن این بابک آذری همون سهراب ایرانی پست فطرته. ایشون اصلا ترکی بلد نیست. چرندیاتشو باور نکن. تو بیا تبریز من خودم تو رو به مقبره الشهرا می برم.
پاسخ مریم : ببخشید شما ؟؟؟؟؟

آقای بابک آذری اصالتا آذربایجانیه ترکی هم بلده توی کامنتاشون متن ترکی نوشتند

در ضمن مقبره الشهرا نیست مقبره الشعراست
بابک آذری
پنجشنبه 21 خرداد 1394 03:51
سلام
در مثال مناقشه نیست, دور از جان جمع و بویژه دور از جان هموطنمان آقای تاریخ وجغرافیا از نو!
این حکایت در اینجا وارد است, البته اگر جنابشان از کاه کوه و رشته کوه نسازند و دخالت طنز در مَثَل را جایز بشمارند چرا که لابد پس از تاریخ و جغرافیای نو شده میبایست ادبیات را هم نو نمود:
- حکایت گرگ و الاغ, روزی الاغی را با گرگی نزاعی سخت درگرفت که الاغ راستی را دورغ میانگاشت, این مبحث چنان شد که شکواییه به جناب شیرِ قاضی بردند, شیر ز گرگ پرسید مطلب چیست آنچه بود بازگفتند, گرگ بگفتا به درستی و الاغ ز کجروی به انکار, شیر قاضی فرمان براند تا گرگ را سر برکنند, تا که گرگ این را شنید گفت ای شیر ای سلطان چرا آن کنی که الاغ را مستحق است؟ مگر این آشکار را در سخنم راست نیافتی؟ شیر گفت که از الاغ این نخواهند راست تو را سر کنم که با الاغ درِ بحث گرفتی.
آهنی را که موریانه بخوْرْد، نتوان برد از و به صیقل زنگ
با سیه دل چه سود گفتن وعظ، نرود میخ آهنین در سنگ
من ا.. توفیق
پاسخ مریم : درود بر شما هموطن غیور آذری ترجیحا اگر این بحث شما با آقای جغرافیا از نو در این وبلاگ ادامه پیدا نکنه خیلی بهتره

زنده باشید
بابک آذری
پنجشنبه 21 خرداد 1394 02:37
سلام و درود بر دوستان
آقای جغرافیای تازه کشف شده لطفا بجای شانتاژ و حرفهای بی ربط پاسخ ما را با منابعی بدهید که در مقام رفرنس نت جای دارند, اینکه برای مزاح مثلی را به شرایط ربط داده ام و تغییر دادنش از لحاظ ادبی جایز است و نامش طنز است که برای شما نان و آب نمیشود,
یعنی ادعا میکنید شما زبان شیرین و غنی فارسی را که گنجینه شاهکارهای ادبیاتی باستان و معاصر هست را بهتر از ما درک میکنید!! با اون منبع شاهکاری که ارائه كردین مشخص شد که درک شما از زبان رسمیمان هم همانطور آبکی است. بنده با درخواست مدیر این تار پاسخ شما را دادم, والا با این دسته گلی که به آب دادین پاسخ به شما در جایگاه ما نیست. نه اینکه ما بیش از شما باشیم, در واقع این ما هستیم که شما را درک نمیکنیم واین شما هستین که بر همه امور علمی و سیاسی و اجتماعی و ادبی و زبان شناختی و غیره واقف و آگاه هستید,
حمایت شما از نماد سخیف بیگانگان ایرانی کش و زرد پوستان آلتای به صرف اینکه با آنها هم زبان هستید, جدا از بار طنز ومضحکش به مثابه اینست که هزارهای افغان بدلیل فارسی سخن گفتن از پی حمایت سرسختانه شاهنامه برآیند و فردوسی را هزاره ای بدانند و ساکنان اصلی بلاد خراسان را غاصب, کما اینکه این جای نکوهش ندارد که انسان خود را بالا بگیرد و به پارسایان و نیک سرشتان بچسباند گ, خرده از آن باید گرفت که تبارش و خونش و کوروموزم ایگیرکش به پاکسرشتان میرسد ولی سنگ رذل ترین انسانهارا بر سر زند و نماطشان را کورکورانه تقدیس کند,,,,
پاسخ مریم : درود بر شما هموطن غیور آذری
پنجشنبه 21 خرداد 1394 00:23

بابک آذری ضرب المثل مربوط به شتر مرغ را به شکل زیر فرمایش فرمودند:
"در عجبم از کردار شما!
کاری نکنیم که حکایت ما حکایت فردی باشد که به او گفتند تخم بذار گفت من شترم و گفتند بار ببر گفت من مرغم"

شکل صحیح ضرب المثل بدین منوال است:
"به شتر مرغ گفتند: بپر، گفت: شترم. گفتند: پس ببر، گفت: مرغم."

بابک جان عزیز اول نقل صحیح ضرالمثل باید، ارایه داد و بعد مناسبت استفاده از ضرب المثل را به خواننده القا کرد که چه سان و چرا از این ضرب المثل استفاده شد.

بابک آذری و دوستدار جان بهترش تمامش کنید، شما از کاه کوه می سازید و علت این امر ضعف در غنای زبانی و تسلط ناکافی شماها به زبان فارسی نشات می گیرد.
فی امان الله الی صراط المستقیم.
پاسخ مریم : سلام آقای جغرافیا از نو فراموش کردید نام و نشانی وبلاگتون رو بنویسید
دوستدار تالش و گیلک
چهارشنبه 20 خرداد 1394 11:07
مریم خانم همان خنده هیستریک آقای جغرافیا از نو ، از این شاخه به آن شاخه پریدن و معرفی نمودن منبع بی بدلیلشان!! برای اثبات صحت حرفهای بنده کافی است. به قول حافظ شیرین سخن:
اگرچه عرض هنر پیش یار بی‌ادبیست زبان خموش ولیکن دهان پر از عربیست
پری نهفته رخ و دیو در کرشمه‌ی حسن بسوخت دیده ز حیرت که این چه بوالعجبیست.
والا در دانشگاه به ما یاد دادند و یاد می دهیم که برای اثبات یک ادعا و یا فرضیه علمی و یا حتی مساله ای از پیش ثابت شده به رفرانسهای معتبر رجوع کنیم.نمی دانستیم معتبرترین دانشنامه ها و دانشگاهها و مجلات معتبر علمی را باید دور بیاندازیم و یک بلاگفا را مرجع خویش قرار دهیم. مثل این است که یک نفری برای اثبات حرفی به پرشین بلاگی که من هم عضوش هستم رفر دهد!!!
خب این دوست ما آقای "جغرافیا از نو" این مطلبش را از کجا آورده است. بر اساس کدام مستندات ؟!! در کدام مجله چاپ شده است؟ علمی و مروری ، علمی و ترویجی؟ علمی و پژوهشی؟ ISI . یکبار به یکی از عزیزان همفکر ایشان هم عرض کردم ارتش هیچ مطلبی در این مورد چاپ نکرده و آنهایی که ادعا نمودند من در آرشیو ارتش پیدا نکردم.
جناب بابک آذری و مریم خانم آن چیزی که بایستی آشکار می شد به منصه ظهور رسید. آن هم بی پایه بودن و بی منطق بودن ایشان هست. از جغرافیا از نو به علت کمکشان کمال تشکر را دارم. ایشان انقدر بد دفاع نمودند که نیازی به حمله هیچ کسی ندارند.
پاسخ مریم :
بابک آذری
چهارشنبه 20 خرداد 1394 08:05


اوولاماقدا وقتینه کولین اوپوش
هم یاتام بو ترپاخدا هم گوروش
سر که نه در راه عزیزان رود
سرنبودبار گرانیست کشیدن بدوش

معنی بیت نخست: کنایه به خاک ایران دارد که هنگام مرگ خاکش را میبوسیم و هم در آن دفن میشویم و هم دیدارمان با خاکی که از آنیم تازه میشود.
پاسخ مریم : شعر بسیار زیباییست ، درود بر همه آذربایجانی های ایراندوست
بابک آذری
چهارشنبه 20 خرداد 1394 07:30

سلام علیکم
عمیقا متعجب میشم که شما در کمال خونسردی و با متانت طبع و از سر آگاهی منبعی پانترکی و غیر معتبررا معرفی میکنید که پدر بزرگ بنده و شما هم میتواند آنرا ایجاد کند و هر گزافی را به خورد کودکان دهد!!!
چگونه است که برای شما منابع جهانی پدیا و بریتانیکا و ایرانیکا و کتب باستان و مورخان کهن و دانشمنندان و محققان قدَر جهانی, منبعی محسوب نمیشوند و یک بلاگ پانترکیست منبع واضحات میشود, احتمالا بایستی به تازگی با نت آشنا شده باشین که فک میکنید تارهای بلاگفا منبع رجوع است و یا باید سن جنابتان بسیار کم بوده باشد؟ جدا از اینکه به خود ما توهین میکنید به شعور ما هم توهین میکنید.
نام بحث برانگیزتان را معیار میدانید و دفاع از تمامیت ارضی خاک گوهربارمان را نه؟ در عجبم از کردار شما!
کاری نکنیم که حکایت ما حکایت فردی باشد که به او گفتند تخم بذار گفت من شترم و گفتند بار ببر گفت من مرغم, البته خودم رو عرض میکنم , اساعه ادب نشود!
اینجاست که باید گفت این منبع دندان شکن شما در حلقوم بنده !!! هههه
قضاوت با بینندگان باشد که شما برای اولین پرسش ما از چه منبعی استفاده کرده اید, و اگر منابعتان اینچنینی ست ما را با شما کلام و بحثی نیست, موفق و معید باشید.
پاسخ مریم : کامنت شما خطاب به آقای جغرافیا از نو بود . ایشون اگر پاسخی داشته باشند می توانند در وبلاگ شما مطرح کنند
جغرافیا از نو
سه شنبه 19 خرداد 1394 23:57
سلام بابک عزیز و دوست دار جان

مشکل شما این است که معنی واژه ها و جملات را به خوبی متوجه نمی شوید و هر وقت قادر به تشخیص نیستید آن را توهین تلقی می کنید.
پیشنهاد می کنم بنیه و غنای معنایی و مفهومی کلمات فارسی و زبان فارسی را خوب یاد بگیرید تا سو برداشت از جملات و کلمات پیش نیاید.

منبع آمار ترک زبانان در ایران در وب زیر می باشد. لطفا به آن مراجعه کنید.
http://bilishler.blogfa.com/
بابک آذری
سه شنبه 19 خرداد 1394 21:51

در ضمن نامتان را هم تصحیح کنید لطفا > همونطور که عرض کردم این جمله " جغرافیا از نو" معنی ای القا میکند که با ادعا وطن دوستی و اتحاد ایرانیان و انسجام ملی تناقض دارد.
ممنون اولاجیام اگر منیم کوچوک قارداشین سوزیمه گولاق آسورویز!
پاسخ مریم : درود بر همه آذربایجانی های ایراندوست
بابک آذری
سه شنبه 19 خرداد 1394 21:43
اگر براستی مسلمان باشید توهین به دیگران برای شما به مثابه گناه است و از آنجا که ترک عادت مرض آورست شما را بیش از این به فرو رفتن در منجلاب تزویر وتهمت و توهین به هموطنان نهی میکنم که جرمی شرعی و قانونیست.
بجای شیرین زبانی درمورد زنای شنیع آغوزخان با گرگ ماده خاکستری توضیح بفرمایید و بگید که از کی این آرمانهای ضددین و ضدفرهنگی وارد ایران شده است؟ از دوران پیش از هیتی ها یا از دوران هموبلومیسهای انسان نما؟
اگر شما ایران را جستجو کرده بودید که نیمی از استان آذربایجان غربی را کاملا ترک زبان نمی انگاشتید و جمعیت 2میلیونی شمال شرق را که از همه اقوام حضور دارند، مملو از 4میلیون ترک زبان نمی پنداشتید و دائم بر طبل کبک های پانترک نمیکوبیدید و خود را عالم دهر نمدانستید و با دشمنان ایران همصدا نمشدید که نتیجتا دِیْنی گردن شما بیافتد که با ادعاهایی که پانترک تجزیه طلب در جمعیت ترکزبانان دارند, را در شیپور نمیکردید!
رسیدگی یک بیمارستان به مریضهایش وظیفه اوست و در قبال آن پول اخذ میکند! چگونه است که شما با وجود این, ترک قلمداد کردن آنها و اتهامات دیگر این عزیزان را بدهکار هم میکنید و منت میگذارید؟ لابد اونها ترکهای کوهستانی هستن! آیا بهترین بیمارستان قلب در شیراز و بیمارستان ایکس در دیگر بلاد منتی بر سر مردم دارد که تخم دوزده تبریزی ندارد؟
تمام خدمات شما هزینه یک ستون پل دریاچه ارومیه نیست که مردم فارس زبان و لر زبان و اچوم زبان جنوب درامد نفت را با همه ایرانیان بی هیچ منتی تقسیم کرده اند که درود بر همه ایرانیان راستین باد.
شما بهترست بجای فرافکنی و توهین با منابع راستین و معتبر جهانی جمعیت ترکزبانان را که بیشتر از 12میلیون نفر نیست را اثبات کنید. من میتوانم با منابع متقن این کاررا انجام دهم شما چطوری؟
جغرافیا از نو
سه شنبه 19 خرداد 1394 20:23
جناب دوستدا گلیک و تالش
پاسخ مریم :
دوستدار تالش و گیلک
سه شنبه 19 خرداد 1394 16:41
ضمناً تا جایی که می دانم نه از رژیم شاهنشاهی پهلوی دفاع کردم. که چه از جد بنده هم همراه میرزاکوچک خان تا باز فردی از خانواده من که در لرستان به اشاره رضاشاه کشته شد تا .. و تقدیم شهدایی در سال 57 برای به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی در خانواده من موجود است. افرادی باید بترسند که در سوابق اشان همکاری با رضاشاه ( ع.ه) موجود است و فرزند خدابیامرزشان رئیس بیمارستان شهربانی محمد رضاشاه و هم پالگی دربار بود. باز کی هست؟ فردی که اول انقلاب به امام ره توهین نمود بعد از فرار به ترکیه امروز بخشیده شده و ایشان هم قرار است برای تکمیل معلومات کتاب ایشان را بخوانند!!! مضاف بر اینکه دفاع از دستاوردهای ایران باستان جرم نیست. اما این نظر اوج حقارت و حسادت بعضی افراد را نشان می دهد و دوستان بهتر با اندیشه اینها آشنا خواهند شد.
پاسخ مریم : هم تاریخ ایران باستان و هم ایران اسلامی هر دو برای ایرانیان قابل احترام و افتخاره .

آره دقیقا منم نمیدونم چرا تا عده ای درباره ایران باستان صحبت می کنند افراطیون ضد ایرانی قوم گرا به اونا انگ سلطنت طلب و ضد اسلام می زنند . این تهمت خیلی زشت و زنندست انگار یکی از شگردهای افراد قوم گرا همین تهمته .
دوستدار تالش و گیلک
سه شنبه 19 خرداد 1394 16:34
باقی عرایضم پیام سوم
ایشان بنده را متهم کردند که افرادی از خانواده من زندانی دولت باکو هستند. متاسفانه افتخار مبارزه با رژیم ملعون الهام علی اف را ندارم اما بایستی ثابت کنند. پیامهای ایشان هم در مورد حمایت از دولت باکو هست. دوستان هم دارند می بینند نیازی به اثبات بنده نیست!!! دوست دارند یک تک پا با هم به اطلاعات تبریز برویم ببینیم من خطاء کار هستم یا ایشان؟!!
ایشان به من گفتند زمانی که چوپانی می کردم و کلی توهین دیگر. عرض کردم افتخار شغل انبیاء را نداشتم. اما مگر چوپانی جرم است؟!! ستارخان مایه افتخار من ایرانی مگر شغلش دلالی اسب نبود؟!! مگر بسیاری از بزرگان دنیا کشاورزاده نبودند. توهین ایشان به بنده به کنار جواب دامداران این سرزمین چگونه می خواهند بدهند.
عرض کردم ایشان از نظر بنده با هر نوع گرایش فکری یک فرد بی تربیت ، نژاد پرست و قوم گرا هستند. بحث مسخره ترک ، فارس و قوم بازی بگذاریم کنار. از سایر خوانندگان می پرسم من چه توهینی به ایشان نمودم که با موج اتهامات و ادبیات بی ادبانه مواجه شدم. ایشان را دعوت کردم که در یک محیط علمی با هم گپ بزنیم. از شما مریم خانم می پرسم غیر از این است یا خیر.
سخن آخر لطفاً خانم مریم دیگر از ایشان نظری را تایید نکنید بگذارید در توهمات خویش غوطه ور باشند. من هم دیگر ایشان را لایق هیچ نوع پاسخی نمی دانم.حیف از تبریز قهرمان و پر از دانشمند که توسط این حضرات محاصره شده است.
پاسخ مریم : شما توهینی نکردید ایشون بد برداشت کردند
دوستدار تالش و گیلک
سه شنبه 19 خرداد 1394 16:26
باقی عرضم پیام دوم :
اینجا جای بحثش نیست اما برای بنده جالب است جمهوری آذربایجان که تلویزون و رسانه رسمی و غیر رسمی اش پر از ادعاهای مضحک در مورد کشور عزیز من هست و کشورش محفل سازمانهای غیر قانونی مانند داک و گاموح و مرتب دم از عدم حقوق همزبانهای خود را در ایران می زند چطور و چگونه برابر تالشها مانند جلادها رفتار می کند. از رهبر انقلاب تا بیشترین مسئولین این سرزمین تا مهم ترین مراکز تجاری و صنعتی کشور دست ترکهاست. شهر ایشان تبریز از جمله پیشرفته ترین شهرهای ایران است و البته مایه افتخار هر ایرانی. از یک وجدان بدون تعصب می پرسم کجا و کی تالشان به منصبی در جمهوری آذربایجان رسیدند( بحث زبانی به کنار) کجا و کی ماند شهروند یک کشور با آنها برخورد شده است.
پاسخ مریم : بله متاسفانه این کشور مثلا دوست و برادر همسایه که زمانی جزیی از خاک ایران بوده نسبت به ایران شیطنت های زیادی مرتکب میشه از راه اندازی و پخش کانال ها و رسانه های ضدایرانی گرفته تا سرقت میراث ملی ایران به نام خود بدون ذکر نام ایران و سیاست های خصمانه دیگر ...

زبان ترکی بر خلاف تبلیغات منفی قومگرایان ترک ، کاملا در ایران قابل احترامه کلاس ها و فرهنگسراهای بسیاری زبان ترکی آذری و ترکی استانبولی رو آموزش میدهند کانال و رسانه ، مجله ، کنسرت و همایش و نشریه هم دارند و فرهنگ آذری کاملا در ایران قابل احترامه و جزیی از فرهنگ غنی ایرانی محسوب میشه . شهر تبریز زیباترین و توسعه یافته ترین شهر ایرانه و قطب دوم صنعت ایران هم هست .

درباره مناطق گردشگری آذربایجان ایران بعدا بازم مطلب میذارم . درباره تالش ها و وضعیت مردم تالشی جمهوری آذربایجان هم بعدا مطلب میذارم درباره گیلان قبلا مطلب گذاشتم بعدها هم بازم از مناطق گردشگری گیلان و لرستان و بختیاری ها مطلب خواهیم داشت.
دوستدار تالش و گیلک
سه شنبه 19 خرداد 1394 16:21
مریم خانم تکرار می کنم من با این فرد بی تربیت دیگر کاری ندارم اما جهت تنویر سایر دوستان
1- ایشان فرمودند بنده به علت دلخوری ام در دولت باکو به ترکان اسائه ادب کردم و همه را به یک چشم دیدم. پیامهای ایشان موجود است. هم شما هم من دارید می بینید غیر از این هست. بعد که شما مچ ایشان را گرفتید گفتند خیر در جاهای دیگر دیدند. خب در کجا دیدند؟ بفرمایند ما هم ببینیم. ایشان مرتب به تالشها بی احترامی می کنند و آنها را به ستیز دولت باکو متهم می کنند.
پاسخ مریم : من در کامنت های شما ندیدم توهینی به ترک زبان های عزیز ایران بکنید . منظور شما عده ای قومگرا بود نه همه ترک زبان ها . در همه قومیت ها عده ای معدود هستند که نژادپرستی می کنند و خصلت های بد دارند این خصلت ها و ویژگی های بد رو نباید به کل اون قوم نسبت داد .منظور شما هم همون عده ای معدود قوم گرا بود
منم واقعا تعجب کردم که چرا آقای جغرافیا از نو انقدر عصبانی شدند
جغرافیا از نو
سه شنبه 19 خرداد 1394 15:03
جناب دوستدار گلیک و اسلام ستیز قهار
متن زیر از شماست:- هیچ کدام از اقوام بنده در زندانهای باکو نیستند ایشان اگر توانستند این مطلب را به اثبات برسانند اما اگر نتوانند این حق را به من می دهند که از طریق قضایی پیگیری کنم. اگرچه حمایت ایشان از باکو خود قابل پیگیری است.

و جواب
سرزمین من همین جاست و هیچ نیازی به باکو و سرزمین دیگری ندارم. همه ی جای ایران سرای من است. همه کائنات سرای من است.

از پیگیری قضایی دم می زنید و آخر خودتان منو ایادی باکو والهام علی اف گور به گور، قلمداد می کنید.
این اتهام شما هم پیگیری قضایی دارد و اگر ثابت نکنید، به جرم بهتان و اسلام ستیزی در ایران و ترویج دوره شاهنشاهی بخصوص ساسانیان، تحت تعقیب قرار می گیرید.

چپ راست تهمت می زنی و دیگران را به بی شعوری متهم می کنید. اونوقت از شعور و روزمه و سواد و متانت دم می زنید.

بچه دبستانی هم حرف های شما را بشنود متوجه می شود، بوی متعفن حرفات چقدر شنیع است و اسلام سیتز.
دیگر ادامه ندهید، ادامه این بحث، لایه های بیشتری از ایادی بودن شما برای دشمنان ایران نمایان خواهد.
پاسخ مریم : سلام لطفا از این به بعد اینجا با هم دعوا نکنید اگر حرفی با آقای دوستدار تالش و گیلک دارید در وبلاگ خود ایشان مطرح کنید . فضای این وبلاگ همیشه دوستانه و آرام بوده
بحث و تبادل نظر در اینجا آزاده ولی وقتی کار به توهین و تهمت به یکدیگر می رسه خیلی خوشایند نیست

با تشکر لطفا سعی کنید بحث از حالت دوستانه خارج نشه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها