تبلیغات
میهنم ایران زمین - دشت شقایق - دشت آفتابگردان- جنگل ابر شاهرود استان سمنان
سه شنبه 15 اردیبهشت 1394  16:33
نوع مطلب: (گردشگری ،) توسط: مریم


دشت شقایق


دشت آفتابگردان

جنگل ابر شاهرود استان سمنان
شقایق های کالپوش - شاهرود سمنان

استان سمنان طبیعت 4 فصلی دارد . منطقه کالپوش در شهر میامی شهرستان شاهرود استان سمنان واقع شده است. جلوه ای بهشت گونه از طبیعت سرخ و آتشین، آکنده از شقایق هایی که چشم هر بیننده ای را مسحور می کند، یکی از جاذبه های طبیعی و فصلی منطقه کالپوش است که همه ساله در اردیبهشت ماه، رُخ می نماید.

دشت شقایق های کالپوش در 140 کیلومتری شمال میامی قرار دارد که دشت هایش در فصل بهار مملو از گل های شقایق و در شهریور پر از گل های آفتابگردان می شود و در پاییز و زمستان به دلیل مجاورت با پناهگاه حیات وحش و پارک ملی گلستان از موقعیت فوق العاده گردشگری برخوردار است.بهار بهترین زمان برای سرزدن به دشت شقایق ها است که از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد عمر دارند.
 گل شقایق در ادبیات فارسی:


گل شقایق در نواحی مختلف ایران رشد می كند . این گل در ادبیات ایران با نام های لاله وحشی و شقایق وحشی معروف است و در ادبیات شیرین و غنی فارسی از آن به گل همیشه عاشق یاد می شود


دشت آفتابگردان کالپوش (استان سمنان)

دشت آفتابگردان در منطقه کالپوش یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان شاهرود است. با فرا رسیدن شهریور ماه میلیون‌ها گل آفتابگردان در دشت‌های مخملین کالپوش شاهرود شکفته می‌شوند و مناظر بدیع و بی‌نظیری در این منطقه خلق می‌کنند که چشم هر بیننده‌ای مسحور زیبایی آن‌ها می‌شود. دشت آفتابگردان کالپوش در 220 کیلومتری شمال شرق شاهرود قرار دارد. این منطقه سرسبز و جنگلی با بارندگی کافی و اراضی بسیار مستعد برای کشاورزی و جنگل‌کاری، در مجاورت با پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق و پارک ملی گلستان، از موقعیت ممتاز گردشگری بسیار جالبی برخوردار است. آنچه این دشت را از نمونه‌های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی‌های بارز آن محسوب می‌شود، سطوح زیر کشت آن است که برخلاف دیگر مزارع آفتابگردان که در زمین‌های هموار دیده می‌شود، در اینجا در دشت‌های ناهموار و تپه‌های آبشارگونه است که تمایز رنگی بی‌نظیری را خلق می‌کند. کاشت آفتابگردان در این منطقه در اوایل بهار به صورت دیم و آبی است و انواع مختلف آن را شامل می‌شود که از گونه‌‌های ژنتیکی جدید آن، انواع پا کوتاه و درشت دانه را می‌توان نام برد.

این منطقه به دلیل خاك مرغوب تخمه آفتابگردان های با كیفیتی به بار می آورد

بزرگ ترین منطقه پارینه سنگی ایران در استان سمنان  با قدمت 200 هزار سال:

قدیمی ترین بقایای زندگی انسان،  در اطراف رودخانه کشف رود در  مشهد یافت شده‌است. منطقه پارینه سنگی ایران در مشهد و خراسان با قدمت 800 هزار سال كهن ترین منطقه پارینه سنگی ایران است. و بزرگ ترین منطقه پارینه سنگی ایران با قدمت 200 هزار سال در استان سمنان قرار دارد . ساكنان جنوب سمنان در 200 هزار سال قبل كنار دریاچه زندگی می كرده اند این منطقه از سمنان امروزه به كویر تبدیل شده است اگر چه در گذشته سرسبز و در كنار دریاچه بوده است.

منطقه میرک سمنان  بزرگ ترین منطقه میراثی ایران در دوره پارینه سنگی  است.بر اساس تحقیقات انجام شده این احتمال قوت می گیرد که منطقه میرک سمنان بزرگ ترین و منحصر به فردترین منطقه میراثی ایران و حتی خاورمیانه در دوره پارینه سنگی میانی باشد. منطقه میرک محوطه 40 هکتاری روبازی را شامل می شود که بین تپه های موسوم به دلازیان و میرک در جنوب سمنان قرار دارد.


جنگل ابر شاهرود - استان سمنانجنگل ابر شاهرود سمنان قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگل های هیرکانی است که با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از زیباترین تقاط شهرستان شاهرود می‌باشد. این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است. در این جنگل ابرها آنقدر به درخت‌ها نزدیک اند که به‌نظر می‌رسد جنگل بر روی ابرها سوار است و می‌توان در میان ابرها گشت و گذار کرد و به باور بسیاری از گردشگران یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعت ایران محسوب می‌شود . قدمت این جنگل مربوط به جنگل‌های هیركانی است که جزو بقایای دوران سوم زمین‌شناسی می‌باشد.


پوشش گیاهی -
جنگل ابر یکی از بانک‌های گیاهان دارویی سرشار در کشور شناسایی شده است

وجود ۸۵ نوع گونه گیاه مانند راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه‌های کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه گونه‌های گیاهی نادر مانند نارون، بارانک، سرخدار و مانند آنها جنگل ابر را به موزه‌ای طبیعی تبدیل کرده است. آب و هوای خاص این جنگل، درختان متفاوتی را در خود پرورش داده که برخی از این درخت‌ها با شکل خاص خود روی زمین خزیده‌اند و منظره زیبایی پدید آورده‌اند. جنگل ابر یکی از بانک‌های گیاهان دارویی سرشار در کشور شناسایی شده است، که همه ساله مشتاقان و علاقه مندان را از گوشه کنار جهان به سوی خود دعوت می‌کند.

در قسمت‌های جنوبی جنگل، یعنی قسمتی که به روستاها نزدیک‌تر است پوشش گیاهی تنک دیده می‌شود. در عمق جنگلٰ تپه‌های پرشیبی وجود دارد که سراسر پوشیده از درختان بلند است. مشهورترین درخت منطقه اورس است. درختی با ریشه‌های بلند که روی زمین می‌خزد. مناطق ابتدایی جنگل ابر ییلاق چوپانان گلستانی است، اما در عمق جنگل اثری از انسان دیده نمی‌شود.


اهمیت:

جنگل ابر به سه دلیل برای دنیا اهمیت دارد:

  • قسمتی از جنگل‌های باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی کم‌نظیری دارد.
  • اکوتن این ناحیه دارای اهمیت است؛ یعنی مرز میان‌بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است. به‌طوریکه می‌توان در جنگل‌های این ناحیه درختان سوزنی‌برگ را در کنار درختان پهن‌برگ دید که این امر در گونه‌های جانوری هم تاثیرگذار بوده است.
  • جغرافیای خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است دارای اهمیت است؛ به‌طوری که شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کم‌نظیری در دنیا محسوب می‌شود.

افزون بر زیبایی طبیعی، مشخصات کم‌نظیری مانند وجود گونه‌های متفاوت گیاهان چوبی به همراه گونه‌های گیاهی بسیار نادری مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و مانند آن‌ها این قابلیت را پدید آورده که این اراضی همچون موزه‌ای زنده برای جذب گردشگران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرد. بخشی از گردشگران خارجی این منطقه، گیاه‌شناسانی هستند که برای دیدن گونه‌های نادر گیاهی موجود در جنگل‌های هیرکانی به ایران می‌آیند و دسته دوم، گردشگران عمومی هستند که اغلب از کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه می‌آیند.

جنگل ابر درمحلی واقع است که از ضخامت کوه‌های البرز کاسته می‌شود و ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از لابه‌لای دره‌ها به سمت جنوب سرازیر می‌شوند؛ به همین خاطر تقریباً از بعدازظهر تا نیمه‌های شب با سرد شدن هوا چنان می‌نماید که جنگل به روی ابرها سوار شده است. مجاورت دو ناحیه کم فشار و پرفشار (دشت گرگان و منطقه ابر) باعث شده هر وقت زمین انرژی می‌گیرد ابرها جابه‌جا شوند و به‌نظر برسد که ابرها از آسمان به زمین می‌آیند. این اتفاق منطقه ابر را دگرگون کرده .
از گونه‌های جانوری این منطقه می‌توان خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول را نام‌برد .


جنگل ابر شاهرود رویای راه رفتن روی ابرها

واقعا جالبه سمنان یه قسمتش کویر و بیابان خشک و بی آب و علف و یه قسمتش اینطوری جنگل انبوه و سرسبزجنگل ابر شاهرود یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین جنگل‌های دنیاست که در 45 کیلومتری شمال شرقی شاهرود در مسیر جاده آزادشهر و پس از عبور از میان باغات بسطام بر ورای رشته کوه‌های دوردست و در امتداد قله چهار هزار متری "شاهوار" قرار دارد.

این جنگل از قدیمی‌ترین جنگل‌های ایران است که با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از منحصر به فردترین زیست‌بوم‌های ایران محسوب می‌شود.


جاده ابر و منطقه حفاظت شده:

درسال‌های گذشته طرحی برای احداث جاده‌ای از روستای ابر به شیرین آباد موسوم به جاده ابر از سوی وزارت راه و ترابری مطرح شده و در مواردی اقداماتی نیز برای ساخت این جاده صورت گرفته است که با مخالفت جدی دوستداران و کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی، خبرنگاران و مطبوعات مختلف و همچنین نمایندگان مجلس، سازمان محیط زیست و وزیر جهاد کشاورزی روبرو شده است.کارشناسان این جنگل را لایه حفاظتی زمین و سپری برای حفاظت از منطقه ابر می‌داند و معتقدند احداث این جاده به جنگل زیبای ابر و اکوسیستم منطقه آسیب جدی می‌رساند.و می‌تواند این جنگل را که بدون شک یکی از منحصر به فردترین و زیباترین زیست‌بوم‌های ایران محسوب می‌شود با ادامه عملیات راهسازی در این منطقه برای همیشه محو کندهمچنین مستقل از مسئله جاده ابر، طرحی برای ارتقای جنگل ابر به منطقه حفاظت شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ایران به طور جدی درحال پیگیری بود و در نهایت در 29 دی ماه 93 به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت . لازم است ذکر شود که قبلا سه جاده به منظور لوله انتقال نفت جاده‌ای برای لوله گاز وجاده‌ای برای خطوط انتقال برق فشار قوی ایجاد شده است. جنگل ابر طبق بررسی های صورت گرفته امکان طراحی هیچ گونه مسیر جاده ای بر روی آن از لحاظ زیست محیطی و فنی امکانپذیر نمی باشد. از آنجایی که بیشتر منطقه دارای پوشش جنگلی و دارای شیب های ناپایدار با شیب بیش از 60 درصد می باشد هرگونه دخالت انسانی در شیب های بالا باعث تخریب بیشتر جنگل، خطر رانش، فرسایش خاک و رواناب و بالا رفتن حجم عملیات خاکی می گردد لذا با توجه به وضعیت توپوگرافی طبیعی منطقه امکان پییش بینی مسیری که از این شیب ها عبور نکند کمتر می باشد. طبق بررسی انجام شده روی نقشه زمین شناسی و خاکشناسی منطقه، ساختار ناودیسی شکل منطقه و سازندهای زمین شناسی منطقه اغلب آهکی می باشد. لذا خطر رانش زمین بصورت توده ای با هرگونه دخالت انسانی ازجمله برش زمین در قالب جاده تشدید می گردد. با اجرای هر پروژه جاده ای بطول متوسط 25 کیلومتر، حداق 6000 اصله درخت با ارزش ژنتیکی و تنوع زیستی بالا مانند سرخدار قطع خواهد شد و سطحی معادل 180 هکتار تخریب جنگل را در پی خواهد داشت.

خیلی جالب و زیباست 

 اصلا فكر نمیكردم شاهرود سمنان یه همچین جاهای دیدنی داشته باشه
نظرات()   
   
داریوش
چهارشنبه 7 بهمن 1394 01:01
با درود
منم در مناطق گرم وخشک جنوب استان فارس بودم ، از اوایل اسفند تا اواسط فروردین مناظری غیر قابل باور از طبیعت میبینی ،که بیشتر شبیه تصاویری از بهشته،
پاسخ مریم : درود از استان چهار فصل و زیبای فارس هم مطلب گذاشتم به آرشیوی وبلاگ مراحعه کنید
داریوش
چهارشنبه 7 بهمن 1394 00:53
درود بر شما بانوی گرامی
عکسهای بسیار زیبایی ضمیمه مطالبتان کردید ،
نتونستم دانلودشون نکنم، امیدوارم دزدی هنری محسوب نشه،
موفق وپیروز باشید ،
پاسخ مریم : درود بر شما دانلود کنید اشکالی نداره کپی برداری از مطالب آزاده
بازگشت به طبیعت
یکشنبه 22 شهریور 1394 23:40
سلام مریم جان

تصاویر زیبایی از جنگل ابر دیدم و مطالب جالبی بود.
من تازه از جنگل ابر اومدم اما متاسفانه ابری ندیدم. این بار دوم است که می روم هر دو بار ازابرها خبری نبود.
پاسخ مریم : سلام بانوی گرامی نمی دونم چرا ابر ندیدید ؟؟ شاید ابرها در زمان خاصی اونجا تشکیل میشن
saeed
شنبه 3 مرداد 1394 01:34
سلام بزرگوار واقعا لذت بردم خودم شاهرودی هستم ممنونم
پاسخ مریم : سلام و سپاس
جغرافیا از نو
دوشنبه 11 خرداد 1394 02:04
سلام بزرگوار

با تصاویری از خانه های عجیب به روزم.

خانه دل تان آباد و نو نوا باشد.
پاسخ مریم : سلام ، مرسی حتما خدمت می رسم
عاشقانه های انتظار
یکشنبه 10 خرداد 1394 05:14
سلام: شرمنده که یادم رفت آدرس وبمو بذارم، تشریف بیارید، منتظر حضورو نظرتون در مورد سروده جدیدم « بازار خرید » هستم بزرگوار...
پاسخ مریم : سلام ، مرسی حتما خدمت می رسم
شنبه 9 خرداد 1394 23:22
سلام بزرگوار: با سروده جدید « بازار خرید» آپم و منتظر حضور و نظرتون هستم...
پاسخ مریم : سلام نشانی وبلاگتون ؟؟؟؟
عاشقانه های انتظار
شنبه 9 خرداد 1394 19:38

سلام: خیلی وبت زیبا، جالب و عالیه، مخصوصاً واسه من که عاشق طبیعتم، جام کنار اون دشت های شقایق واسه سرودن اشعارعاشقانه خالیه واقعاً...
پاسخ مریم : سلام دوست عزیز ، ممنون

وبلاگ شما با افتخار لینک شد
فریناز
جمعه 8 خرداد 1394 15:42
درود
جنگل ابر بسیار طبیعت مسحوركننده و زیبایی دارد.
پست زیبایی بود .
سپاس
پاسخ مریم : ممنون دوست عزیز
رضا نعمتی کرفکوهی
چهارشنبه 6 خرداد 1394 21:58
سلام وباز مثل همیشه جالب ، خواندنی و دیدنی .
دیدن تصاویر زیبای جنگلهای شاهرود مرا برد در دل جنگلهای تالش.
سمنان در دوره حکومت دیلمیان جزء قلمروی این جانبرکفان میهن در دفاع از هجوم عربها بوده است . زبان کهن مردم این منطقه در گذشته تالشی بوده که این زبان در حال حاضر در این دیار دوره پایان عمرش را می گذارند. اندیشه تان پویا رقص قلمتان پایا
پاسخ مریم : سلام ، ممنون از حضورتون
درباره تالش ها و زبان ایرانی تالشی هم بعدا مطلب میذارم
زنده باشید
كل اوغلان
سه شنبه 5 خرداد 1394 09:00
زیبابودولذت بردم .درودبرشما.من خیلی جاهارفتم ولی تاحالاسمنان نرفتم ...
پاسخ مریم : درود و سپاس
...
دوشنبه 4 خرداد 1394 16:12
سلام.
شما بعضی از نظرات رو که تایید کرده بودید رو حذف کردید؟!!!!!!!!!!!!
پاسخ مریم : سلام ، نه نظری حذف نشده
جغرافیا از نو
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394 21:23
سخنی با آرشا جان

اینکه از قهرمان نشدن تیم تراکتور خوشحالید، خدا را شاکر و منان باشید.

ما هم خوشحالیم که تیم قهرمان ما(تراکتور) با تقدیم قهرمانی به تیم های دیگر، موجب خوشحالی دل هزاران مومن با ایمان همچون شما شده است.

شاد کردن دل مومن، عین عبادت است.
پاسخ مریم : اگر آقای آرشا این پیام شما رو ببینن میان و پاسختون رو میدن اما نظر من اینه که فوتبال باید از سیاست جدا باشه
نه تنها فوتبال بلکه کلا ورزش باید از سیاست جدا باشه ولی متاسفانه هوادارهای بعضی از تیم ها این موضوع رو رعایت نمی کنن و استادیوم رو مکانی می بینند برای اهداف غیر ورزشی که در نهایت به ضرر تیم مورد علاقشون تموم میشه ...
باید ببینید هواداران تیم مورد علاقه شما چه رفتاری انجام دادند که بعضی ها مثل آقای آرشا از باخت این تیم خوشحال می شوند . اگر قرار باشه فوتبال باعث جدایی و کینه انسان ها از یکدیگر بشه که دیگه اصلا به درد نمیخوره و بهتره این همه پولی که از بیت المال برای فوتبال خرج میشه صرف ورزش همگانی و زیرساخت های شهرها و موارد مهم تر دیگر شود ...

جغرافیا از نو
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394 21:18
سلام و درود فراوان
به دلیل خرابی و تعطیلی وب بلاگفا، وب جدید در میهن بلاگ ایجاد کردم.
بعد این تا راه اندازی دوباره بلاگفا، با وب میهن بلاک در خدمت دوستان و همکاران هستم. چوخ ممنون
پاسخ مریم : سلام دبیر گرامی

ممنون از اطلاع رسانیتون ظاهرا دسترسی به مدیریت بلاگفا امکان پذیر نیست برای همین هنوز خیلی از دوستان بلاگفایی از این پست جدیدی که گذاشتم بازدید نکردند .امیدوارم مشکل بلاگفا زود تر حل بشه
آرشا
شنبه 26 اردیبهشت 1394 02:17
با درود فراوان قهرمان سپاهان اصفهان رو تبریک می گم ... از نفت تهران هم بدلیل اینکه نگذاشت تیم پانترکها قهرمان بشه کمال تشکر را داریم زنده باد ایران و ایرانی
پاسخ مریم : درود آقای آرشا ، منم قهرمانی سپاهان اصفهان رو به هواداران این تیم تبریک میگم . نفت تهران هم با بازیکنان جوان و بدون ادعایش تیم خوبی بود و واقعا مستحق قهرمانی بود و میتونست به جای مساوی برنده بشه نفت تیمی بود که هوادار و بازیکنان میلیاری نداشت ولی نتایج خوبی گرفته بود ، امیدوارم بتونن در جام حذفی قهرمان بشن .

اما دیروز جشن فوتبال ایران بازی پرسپولیس و استقلال بود. من دیروز شهرآورد پایتخت رو دیدم ، و چون خودم هم پرسپولیسی هستم از برد پرسپولیس خیلی خوشحال شدم استقلال( 6 تایی ها) هم رفت و هم برگشت از پرسپولیس شکست خوردند
اگه فدراسیون با تیم های پایتخت دشمنی نکنه و پرسپولیس تیم رو خوب ببنده و بازیکنای خوب بگیره ایشالا سال بعد پرسپولیس قهرمانه
زنده باد پرسپولیس افتخار ایران
زنده باد خلیج همیشه فارس ایران
پرسپولیس توفان سرخ ، پر افتخارترین و پر هوادارترین تیم آسیا و درود بر ایران و ایرانی
reza
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 00:53
درود آبجی بسیار عالی بود

به امید بازگشت جنگل ابر و بخش های شمالی استان سمنان به استان گلستان و استان مازندران که تا زمان قاجارم از توابع ولایت استراباد (گلستان) و ولایت مازندران بودن مردم روستاهای شمال سمنانم سمت شهرهای ما قرار دارن مثلا همین جنگل ابر به شهرهای گلستان نزدیکتره تا شاهرود و هم این که مردم شمال سمنان شبیه کوهستانی ها و ییلاقی های ما حرف میزنن ایکاش که بخاطر اشتراکات فرهنگی و تاریخی مردم اون ناحیه با ما دوباره به استان امروزی گلستان بازگردند
بابت فرسته ی زیبات بسیار سپاس گذارم
ببخشید که دیر اومدم
پاسخ مریم : سلام رضا ، تا قبل از زمان قاجار خیلی از استان ها یکی بودند مثلا هرمزگان و بوشهر جزو استان فارس بودند که بعدا از فارس جداشون کردند یا چهارمحال و بختیاری و کهگیوله و بویر احمد قبلا جزو استان اصفهان بوده ، استان های خراسان یکی بودند ، استان سمنان جزو استان گلستان بوده و ...

ممنون از حضورت ، زنده باشی
محمدرضا
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394 15:33
سلام
طبیعت جالبیه-منم از نزدیک این طبیعت را دیدمانصافا" خیلی جالبه-ممنون که زحمت کشیدید ...موفق باشید
پاسخ مریم : سلام ، مرسی از حضورتون

سربلند باشید
مارال
یکشنبه 20 اردیبهشت 1394 19:45
سلام بزرگوار : تصاویر خیلی زیبا و روح نوازی بود ادم ازدیدن این همه زیبایی و خلقت خداوند غیر از شکر چیزی ندارد بگوید . الهی همیشه شاد وتندرست باشین.
پاسخ مریم : سلام مارال جون ، ممنون

زنده باشی در پناه خدا
محمدمختومی
یکشنبه 20 اردیبهشت 1394 19:00
با سلام و درود
خسته نباشید... شایسته و بایسته توصیف کردید واقعا جاهای قشنگ و روح نوازی دارند یکبار قسمت ما شد که دوری آن اطراف بزنیم.
با سپاس از حضورتان موفق باشید.
پاسخ مریم : سلام آقای مختومی ، متشکرم

سرافراز باشید
هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م
یکشنبه 20 اردیبهشت 1394 14:49
سلام مثل همیشه شایسته وکافی توضیح داده اید الله همراهتان باد.
پاسخ مریم : ممنونم
اهو
جمعه 18 اردیبهشت 1394 14:04
بسییییییییییییییییار ممنون
پاسخ مریم :
اکرم کرم زاده
پنجشنبه 17 اردیبهشت 1394 17:03
درود بر بانوی نیک اندیش و طبیعت دوست خسته نباشی نازنین.

مثل همیشه زیبا و دل انگیز...

بی شک هر گوشه ی این مرز و بوم،زیبایی خاص و دل انگیز خودش را دارد که جنگل ابر شاهرود یکی از این زیبایهاست.
در وصف جنگل ابر خیز شاهرود شنیده بودم اما به چشم ندیده بودم.
حال که این تصویر خیال انگیز زیبای طبیعت را به چشم میبینم برایم حیرت آور است چون سمنان عزیز را با کویرش میشناختیم!
گاها در ارتفاعات تالش سبز و عزیزمان هم چنین زیبایی، شکوه و عظمت پروردگار بی همتا را به تماشا می نشینیم که در نوع خود بی نظیر است.
تمام سر سبزی جنگل در آغوش سفید
ابرها محو میشود!

سرفراز و شاداب چون جنگل ابر شاهرود باشید.
پاسخ مریم : سلام خانم اکرم زاده ، ممنون

سرزنده باشید
زادچهر
پنجشنبه 17 اردیبهشت 1394 01:20
سمنان برای من خیلی دیدنیه
ممنون از به تصویر کشیدن این همه زیبایی
پاسخ مریم : مرسی زادچهر عزیز
جغرافیا از نو
پنجشنبه 17 اردیبهشت 1394 01:15
سلام استاد زیبایی ها
مثل همیشه حسن انتخاب تان تحسین بر انگیز است. تصاویر فوق العاده زیبا هستند و مطالب بسیار مفید و پر محتوایند.
دست و پنجه تون درد کند. واقعا از این همه تصاویر زیبا و مطالب ناب لذت بردم. یاشایین.
پاسخ مریم : سلام استاد گرامی ، ممنون از لطفتون .

مانا باشید
پنجشنبه 17 اردیبهشت 1394 01:13
صبح که بلرزد
در گوشها و جامه دانی کهنه
من پُر خواهم بود
از چشمهای خواب آلود
و خواهم دانست
با نخستین گام
ماه را با خود دشمن کنم
با درختی که خوابها دید و کَسش تعبیر نکرد
به دریایی که ساعاتی از شب
صبح خواهد مرد
در گوشها و جامه دانی کهنه خاطره ها...

پاسخ مریم :
سکوت منتظر...
پنجشنبه 17 اردیبهشت 1394 01:11
من گم کرده ای دارم

حس غریب نبودن چیزی را

تکه ای میان شکاف قلبم …

من دلتنگی خاصی دارم

از جنس تنهایی ماه

ازجنس حسرت خورشید

در بوسیدن آرام دریا…

من سری و هزار سودا دارم

میان رویا و آرزوهایم

من از درد بیزارم

من از صبر بیزارم

از انتظار و خواهش و شرم…

من چیزی کم دارم

حسی میان این همه دارایی

از جنس شبانه های پر از غم و تنهایی…

من کسی چون تورا

مست چشمهای تو را

حس دلچسب دست های تورا

کم دارم

من تو را کم دارم ...

پاسخ مریم :
سکوت منتظر...
پنجشنبه 17 اردیبهشت 1394 01:10
ای که داری سینه چون آیینه پاک
گنج ها داری تو در این آب و خاک
تا جهانی خیره بر فرهنگ توست
گر به پاسش دل نبندی ننگ توست

پاسخ مریم :
سکوت منتظر...
پنجشنبه 17 اردیبهشت 1394 01:09
درود مریم گرامی
پست خوبی رو بنمایش گذاشتید.
نمایه های زیبا و داده های کم مانند.
من زادگاه ریشه ایم شهر دامغانه و گرچه هرگز اونجا زندگی نکردم اما به بیشتر این جاهایی که تو این پست اشاره داشتید رفتم.باید از نزدیک دید و شیفته ی طبیعت اونجا شد.
بهرروی،کار زیباییه این شناسوندن جای جای پازل اهورایی سرزمینمون به دیگران.
شایسته اس که از سوی خودم سپاسی ویژه ازت داشته باشم دوست گرامی من...53

پاسخ مریم : سلام ، ممنون از لطفتون

زنده باشید
ازدیار خراسان
چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394 23:37
سلام و درود خدا بر شما
خدا یا شکرت بخاطر این همه خلقت زیبائیهایت.وسپاس از شما خواهر بزرگوار بخاطر نمایش خلقت زیبای خداوندی.احسن
پاسخ مریم : سلام ممنون

خدا را سپاس به خاطر خلقت این زیبایی ها
๓єђ๔เ
چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394 20:13
سلام مثل همیشه عالی و بی نظیر
جا باصفای ایشالا پا بده یه تریپ با برو بچ بریم اونجا بترکونیم.
پاسخ مریم : سلام , ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها