تبلیغات
میهنم ایران زمین - نوروز جشن كهن ایرانی
یکشنبه 24 اسفند 1393  14:15
نوع مطلب: (تاریخ ایران ،) توسط: مریم


نوروز جشن كهن ایرانی


آغاز سال 7040 آریایی

سال 3753 زرتشتی

2574 هخامنشی

و 1394 خورشیدی

بر همه ایرانیان خجسته و شادباش باد
نوروز واژه ای فارسی برابر با اول فروردین ماه  (روزشمار خورشیدی )، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است.خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق مختلف فلات ایران ، نوروز را جشن می‌گیرند.  زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار  است. واژه نوروز، از فارسی میانه nwklwc (آوانویسی: nōgrōz) است که برگرفته از زبان فارسی اوستایی بوده. مورخان، معادل اوستایی آن را navaka raocah حدس می‌زنند.

واژه «جَشن»نیز ، یك واژه فارسی از واژگان  فارسی میانه است جشن و واژه اوستایی« یسنه »،به معنی ستایش و ستودن است.یسنه در اوستایی مرکب است از «یس» و «نه».صورت اصلی یس است و ریشه آن « یز»، باز هم به چم ستودن و «نه» پسوند است و از ریشه نام ساخته شده است.یسنه به چم ستایش است و نام بخشی از اوستا نیز یسنا نام گذارده شده است.در فارسی میانه یسن در معنی های یسنا اوستایی به کار رفته و جشن در معنی(جشن)فارسی دری.یسنا و یسن در فارسی دری به ترتیب دخیل از یسنا اوستایی و یسن فارسی میانه زرتشتی هستند.از یسنا اوستایی در فارسی میانه ترفانی یسنه به جای مانده که به چم ستایش کردن است.

جشن نوروز فرخنده باد

عمو نوروز اومده
نگاره مراسم پیشکش هدایا به پادشاه ایران در تخت جمشید. برخی از ایرانشناسان معتقدند که تخت‌جمشید برای برپایی جشن نوروز ساخته شده است.

وضعیت تابش خورشید و برابری روز و شب در اعتدال بهاری- جشن نوروز با تحویل سال یا لحظهٔ اعتدال بهاری آغاز می‌شود. در دانش ستاره‌شناسی، اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌کره شمالی زمین به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه استوای زمین می‌گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود.

ترجمه دعای تحویل سال نو به زبان پارسی سره (بدون واژه عربی):
ای دگرگون گر دل ها و دیده ها
ای گرداننده ی چرخ روزان و شبان
ای بهبودبخش روزگار مردمان و زمین
کامم را به بهروزی و بختیاری بگردان

چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبهٔ سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود.در شاهنامهٔ فردوسی اشاره‌هایی درباره بزم چهارشنبه‌ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان‌دهندهٔ کهن بودن این جشن است. مراسم سنّتی مربوط به این جشن ملّی، از دیرباز در فرهنگ سنّتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌است .


معنی سور : جشن - مهمانی - شادی و پایكوبی


واژه چهارشنبه سوری از دو واژه ایرانی و فارسی تشكیل شده است چهارشنبه واژه ای فارسی و یكی از روز های هفته و سوری واژه ای  فارسی  بر گرفته از زبان پهلوی( فارسی میانه) می باشد .    "سور "در زبان و ادبیات فارسی و برخی گویش های ایرانی به معنای "جشن"،"مهمانی و شادی" آمده است.


یکی از جشن‌های آتش که در ایران باستان برای پیش درآمد یا پیش‌باز نوروز برگزار می‌شده و آمیزه‌ای از چند آیین گوناگون است، جشن سوری بوده‌است. سوری به یک چم (معنی) سرخی است و اشاره به سرخی گل است که در این روز می‌افروخته‌اند. در تاریخ بخارا آمده‌است:چون امیر سدید منصوربن نوح به ملک نشست، هنوز سال تمام نشده بود که در شب سوری چنان که عادت قدیم است آتشی عظیم افروختند.این آتش را در شب سوری که هم‌زمان با روزهای «بهیژک» یا «پنچهٔ دزدیده» بود برای گریزاندن سرما و فراخوانی گرما، آن هم بیشتر بر روی بامها می‌افروختند که هم شگون داشته و هم به باور نیاکانمان، تنورهٔ آتش و دود بر بامها، فروهر درگذشتگان را به خانه‌های خود رهنمون می‌کرده‌است.

برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در میان كوردهای ایرانی در شهر استانبول تركیه - تا چند سال پیش دولت تركیه برگزاری جشن ها و آداب و رسوم ایرانی را برای كوردهای تركیه ممنوع كرده بود- نیمی از جمعیت تركیه را ایرانیان( كوردها ) تكشیل می دهندآتش یك واژه فارسی است و یك دسته از جشن های اقوام آریایی جشن های آتش است كه دو جشن سده و جشن چهارشنبه سوری از شهرت بیشتری برخوردار است جشن آذرگان در 9 آذر و جشن شهریورگان در 4 شهریور نیز از جشن های آتش بوده اند كه فراموش شده اند . اقداماتی كه  به صورت سنتی در چهارشنبه سوری باید انجام شود و از گذشته هم اینگونه بوده :برافروختن آتش و پرش از روی آتش - كفچه زنی- آجیل مشکل‌گشای- فالگوش- شکاندن کوزهتوجه توجه

یکی از آیین های ما ایرانیان برگزاری مراسم چهارشنبه سوری است که از قدیم الایام مرسوم بوده و است ولی متاسفانه برخی آیین های بیگانه در آن دخول پیدا کرده و چهره چهارشنبه سوری را عوض کرده است.اقدامات خطرناك نظیر ترقه بازی و ساخت نارنجك های دستساز و استفاده از مواد محترقه غیر مجاز و خطرناک یك پدیده نو ظهور و وارداتیست كه هیچ سنخیتی با چهارشنبه سوری اصیل و سنتی ایرانی ندارد . ترقه بازی و انداختن سرنگ و كپسول به داخل آتش به هیچ وجه جایگاهی دربین ما ایرانیان نداشته و نباید داشته باشد .خرده به ما وارد است که به اصطلاح خودمان در حال بزرگداشت سنتی ملی هستیم، ولی به شیوه غیرملی این سنت را جشن می گیریم . ایرانیان عزیز بیاییم چهارشنبه سوری را درست و اصیل اجرا كنیم.

آموزش صحیح برگزاری جشن  چهارشنبه سوری:  پرش از روی آتشك های كوچك و جمع شدن و گرد آمدن دور آتش بزرگ و سرودن اشعار و ترانه های ملی و فولكلور در چهارشنبه سوری سنتی و اصیل ایرانی

پرش از روی آتشك ها

هایده و مهستی هنگام پرش از روی آتش در جشن چهارشنبه سوری

گرد آمدن و حلقه زدن دور آتشی بزرگ و سرودن اشعار و ترانه های ملی و فولكلور ایرانی به همراه موسیقی و ساز های ایرانی - چهارشنبه سوری جشن كهن ایرانی


هفت سین پارسی :
هفت سین نوروز یک سنت کهن پارسی است. این سنت از زمان باستان تا امروز همچنان جایگاه ویژه خود را نزد پارسیان حفظ کرده است. این سنت کهن دارای معانی ویژه و نیز نشانی از رمز و رازهای هوشمندانه زندگی نیاکان ماست.
هفت‌سین سفره ای است که ایرانیان هنگام نوروز می‌آرایند. این سفره ممکن است روی زمین یا روی میز گذاشته شود. اعضای خانواده معمولاً لحظهٔ تحویل سال را در کنار سفرهٔ هفت‌سین می‌گذرانند. بعضی سفره را در مدت سیزده روز نوروز نگه می‌دارند و در پایان این دوره، در روز ، سیزده نوروز سبزه را به آب می‌دهند.هفت‌سین در کاخ سفید آمریكا به مناسبت فرارسیدن نوروز و سال‌نو، که به دستور لورا بوش تهیه شده بود.

سفره هفت سین در میدان توپخانه تهرانقابل توجه آنهایی كه فلسفه و مفهموم نمادهای پارسی هفت سین را نمی دانند  نماد های هفت سین پارسی  : 


سنجد سین اول، نماد فرزانگی و زایش
 نخستین خلقت خداوند عقل بوده است. از طرفی در طب قدیم و جدید ایرانی  سنجد به عنوان تقویت عقل و حافظه شناخته شده است. پس سنجد به عنوان نماد خرد و فرزانگی و سنجیده عمل کردن قبل ازهمه سین ها توسط دختران نابالغ که نماد زایش وباروری هستند بر سفره هفت سین می نشیند. البته زرتشتیان آب وتخم مرغ را به عنوان نماد زایش بر سفره می گذارند.

سیب سین دوم، نماد سلامتی
همه این جمله را بارها شنیده ایم که هر کس روزی یک سیب بخورد به طبیب نیازی ندارد. سیب کلید راه یابی به شهر سلامتی است. مفهوم آن بر این استوار شده که تن و جان و جامعه انسانی را از گزند و آسیب دور می سازد. سیب را مادر یا پدربزرگ خانواده بر سفره هفت سین می چیند شاید به آن خاطر که همه ما بارها شاهد دلواپسی و نگرانی مادر خانواده برای حفظ سلامتی اعضای خانه بوده ایم.

سبزه سین سوم، یادآور سبزی و نشاط
 سبزه نشانه خوش اخلاقی، خرمی و شادی است. اما رنگ سبز و سبزه در سراسر حوزه مدیترانه و یونان رنگ دل دادگی شناخته شده چنانچه در ایران و بسیاری از کشورها رسم است برای مسافران در هنگام بازگشت سبزه می اندازند و به او هدیه می دهند.

سمنو سین چهارم، سمبل قدرت
بشر همواره درآرزوی توانمندی بوده است. سمنوغذایی مقوی است که از آرد و گندم تهیه می شود، به آن غذای مرد آفرین می گویند و سرشارازویتامین E و مواد مغذی است و سمنو به عنوان نماینده ای از جهان قدرت بر سفره هفت سین می رود.

سیر سین پنجم، نماد سیری چشم و دل
حتما شنیده اید که می گویند: فلانی چشم و دلش سیر است و سیر برای ما بیانگر عدم تجاوز به حقوق دیگران است و به ما متذکر می شود که پایمان را از گلیم خود درازتر نکنیم. اما درآئین زرتشتی سیر و سرکه در سفره هفت سین نماد گندزدایی و دوری از آلودگی است.

سرکه سین ششم، نماد تسلیم و رضا
از سرکه در ادبیات و امثال ایرانی در توصیف اضطراب و اشک و گریه استفاده می شود. مانند سیر و سرکه جوشیدن دل. و مولانا از گریه و زاری با عنوان سرکه فشانی یاد می کند. سرکه بر سر سفره ی نوروزی ما را به پذیرش ناملایمات زندگی دعوت می کند.

سماق سین هفتم، سمبل صبر
آخرین سینی که به سفره هفت سین می رود سماق سمبل صبر و بردباری است. سماق در ضرب المثل هم آمده و سماق مکیدن حکایت از دعوت کسی به بردباری دارد.

سکه هشتمین سین مدرن سفره هفت سین
سکه جزو هفت سین محسوب می شود اما بشر بعد از ضرب سکه آن را روی سفره برد تا نمادی برای افزایش دارایی و بركت  باشد.

توضیحات تكمیلی : عدد "هفت" نزد آریایی های باستان مقدس بوده است و عدد هفت را گرامی می داشتند. اقوام آریایی باستان، اعتقاد داشتند که عقل مقدس یعنی " اهورامزدا " که به او "سپند مینو" نیز می گفتند ، شش وزیر بزرگ به نام "امشاسپندان" دارد (مقدسان جاویدان )و این شش امشاسپند با "سپندمینو" تشکیل (هفت سپند) می دهند.هفت امشاسپندان مقدس عبارت بودند از :
اهورامزدا(به معنى سرور دانا) ، و هومن (اندیشه نیك ) ، اردیبهشت (پاكى وراستى ) ، شهریور (شهریارى آرزو شده با كشور جاودانى ) ، سپندارمزد (عشق و پارسایى ) ، خرداد (رسایى و كمال ) و امرداد (نگهبان گیاهان) .به گزارش "آسیو" امشاسپندان شش فروزه اهورامزدا هستند که هر کدام دارای مفهومی است که بخشی از عظمت خداوند یکتا را به آدمی می‌شناسانند و با شناخت و پیروی از این ایزدان می‌توان اهورا مزدا را درک کرد. همچنین گفته شده‌است به این شش ایزد(فرشته) + اهورا مزداخداگفته می‌شود. مطابق باورهای مذهبی زرتشتی، امشاسپندان، خداوند را در زمین برای گسترش صلح و عدالت یاری می‌کنند (نقطه مقابل توحید افعالی )و هرکدام مسئولیت محافظت از چیزی را بر عهده دارند . در دین زرتشتی دربرابر امشاسپندان ردیفی از دیوان نیز وجود دارد که صفات انگره مینو بوده و به جنگ علیه امشاسپندان و کلیه مخلوقات آفرینش خدایی می‌پردازند. اهریمن که خالق شر است خلقت زیان بار دارد و گروهی از دیوها که صفات اهریمن هستند وظیفهٔ مقابله با تمامی آفرینش اهورایی را دارند. پایین‌تر ازاین دیوهاگروهی دیگر از دیوان نیز وجود دارند که برابر ایزدان دیگر می‌ایستند.علت این که هفت سین به راستی هفت سین است ، اشاره به هفت "امشاسپند" است و چون کلمه "سپند" با سین شروع می شده ، روی این اصل به علامت آن هفت مقدس جاودانی ، چیزهائی در نظر گرفته شده که هم با حرف سین شروع شده باشند و هم مورد استفاده مثبت بشر واقع شوند.

 خانه تكانی قبل از نوروز و سیزده بدر در روز سیزدهم نوروز از دیگر رسومات  سال نوی ایرانی است

من توی  ایام خونه تكانی نقش كارآفرین رو دارم بقیه كار می كنن من میگم آفرین

13 به در

13 به در - پارك پرواز تهران

چون 13 فروردین خیلی شلوغه ما همیشه 12 میریم بیرون یعنی 12 رو به در میكنیم
در ادامه مطلب تصاویری از برخی  مناطق گردشگرپذیر ایران رو مشاهدی می كنید .  كشور ایران با قدمتی چندین هزار ساله  و طبیعت 4 فصل و مردمی مهمان نواز مناطق گردشگری بیشماری دارد كه معرفی همه این مناطق در یك فرسته امكان پذیر نیست بنابراین شهرها و مناطقی معرفی می شوند كه هر ساله در ایام نوروز پذیرای گردشگران ملیونی هستند طبیعتا هر استان ایران هزاران مكان دیدنی و گردشگری و تاریخی دارد كه در اینجا فقط مهم ترین و ناشناخته ترین آنها  معرفی می شوند لینك توضیحات مفصل تر مناطقی كه قبلا در این وبلاگ معرفی شده اند درج شده است مناطق و شهرهایی هم كه قبلا معرفی نشدند در آینده معرفی خواهند شد پس با شور و شوقی وصف نشدنی به ادامه مطلب بروید


به ادامه مطلب بروید


از استان های شمالی كناره دریای  كاسپین یعنی استان های گلستان ، مازندران و گیلان كه هر ساله در ایام نوروز پذیرای گردشگران پر شمار هستند شما رو دعوت می كنیم به دیدن تصاویری از :


ناهارخوران گرگان - استان گلستان

بروید به نشانی:

 http://mihanamiranzamin.mihanblog.com/post/53

رامسر عروس شهرهای ایران - استان مازندران

بروید به نشانی :

.http://mihanamiranzamin.mihanblog.com/post/5

آب های گرم معدنی رامسر


چشمه ای عجیب و اسرار آمیز و زیبای ایران


چشمه آب معدنی باداب سورت در استان مازندران روستای اروست قرار دارد.

بندپی بهشت گمشده مازندران رود سر استان گیلان- بروید  به نشانی:
http://mihanamiranzamin.mihanblog.com/post/67منطقه آزاد بندر انزلی استان گیلان


 
تالاب انزلیآستارا نگین گیلان


ماسوله استان گیلان

تالش زمرد سبز ایران

منطقه تالش شامل شهرستانهای فومنات صومعه سرا آستارا رضوانشهر ماسال شاندرمن تالش نمین خلخال رودبار و قسمت هایی از جمهوری آذربایجان میباشد ... زبان گفتاری تالشی ها ، زبان تالشی است که یک زبان ایرانی می باشدقلعه رودخان استان گیلانجاده اژدها بین كرج و چالوسساحل دریای ایرانی همیشه كاسپیندریا كنار


از جنوب ایران یعنی استان های خوزستان ، فارس ، بوشهر ، هرمزگان ، سیستان و بلوچستان ، كرمان جزایر قشم و كیش و ... شما رو دعوت میكنیم به دیدن تصاویری از :

تخت جمشید شیراز - استان كهن و پر افتخار فارس( خاستگاه دو امپراتوری قدرتمند هخامنشیان و ساسانیان)


یادگار امپراتوری هخامنشیان

تخت جمشید بزرگ ترین و قدیمی ترین بنای سنگی جهان

بروید به نشانی:

http://mihanamiranzamin.mihanblog.com/post/57


جمعیت انبوه ایرانیان در پاسارگاد شیراز  - نوروز

نارنجستان قوام شیراز كه خانم آگاتا كریستی نویسنده رمان های جنایی را مجذوب خود كرد


بانو آگاتاکریستی نویسنده معروف داستان های پوآرو ،  خانم مارپل  و ..  نیز یک بار به شیراز سفر کرد و مجذوب خانه ها و باغهای زیبای این شهر شد به گونه ای که یکی از کتابهای خود را با تاثیر از این بناها نوشت.خانم آگاتا کریستی در اتوبیوگرافی‌اش درباه شهر شیراز و زیبایی‌های آن نوشته است: خوب یادم هست که شیراز چقدر قشنگ بود. باغ‌های شیراز مثل یک زمرد سبز خالص بودند که رگه‌هایی از خاکستری و قهوه ای را در خود جای داده بودند." شیراز یک زمرد سبز زیباست.بهار معروف كهن باغشهر شیراز - لازم به توضیح است باغشهر هدیه پارسیان به ایران است نخستین باغشهر ها ابتدا در ایالت فارس و برای آبیاری باغ های پاسارگاد ابداع شدنداینجا شیراز است ؛ گلستان بلبلان شیدایی که دل در گرو گلهای زرد و قرمز دارند ...
زادگاه همه ی دل شدگانی که سبو شکسته اند و به قول خواجه ی شیراز "یارشان سفری بود"...
در هوای بهاریش دلم عجیب هوای عاشقی می کند...
کنار آب روح بخش رکن آباد می نشینم وتفالی به حضرت حافظ میزنم . دیوان حافظ را می گشایم ، خواجه ی ما می فرمایند : "خوشا شیراز و وضع بی مثالش ...دروازه قرآن شیراز - ساخته شده در دوران حكومت محلی و ایرانی بوییان - این بنا 1000 سال قدمت داردحافطیه شیرازسعدیه شیراز
پیست اسكی پولاد كف شیراز دومین پیست اسكی بزرگ ایرانجنگل های استان فارس- استان فارس با قدمتی حدود بیش از 12 هزار سال سابقه تمدن و طبیعت 4 فصل یكی از استان های جنوبی ایران می باشد

استان فارس ؛ جنگل های انبوه زاگرس در فارس
اتصال استان فارس به خلیج فارس

نرگس زارهای استان فارس
جزیره كیش نگین زیبای خلیج همیشه فارس
 سرزمین آب و آفتاب
هتل زیبای داریوش كیش با معماری شیوه پارسیجزیره قشم - یکی از عجایب هفت گانه جزیره قشم تنگه چاهکوه می باشد...این تنگه به صورت کاملا طبیعی و طی میلیون ها سال با فرسایش ماسه سنگ ها ایجاد شده است...مرغان دریایی بوشهر - آب های نیلگون شاخاب همیشه فارسهرمزگان استانی با درختان ، غارها و جزایر ناشناخته

جنگل های مانگروی جنوب ایران - خلیج همیشه فارس بروید به نشانی جنگل های مانگروی خلیج فارس:

   http://mihanamiranzamin.mihanblog.com/post/24


خوزستان سرزمین تاریخ و تمدنبقایا و خرابه های دانشگاه گندی شاپور خوزستان 

نخستین دانشگاه جهان - یادگار امپراتوری ساسانی
نمایی از شهر اهواز

در امتداد صخره و دریا - بندر چابهار استان شگفت انگیز سیستان و بلوچستانآتشفشان نیمه فعال تفتان در سیستان و کوه های مریخی در چابهار

استان سیستان و بلوچستان برای گردشگرانی كه به دنبال سفری ماجراجویانه و اسرار آمیز هستندآتشفشان نیمه فعال تفتان در سیستان

یوزپلنگ ایرانی در سیستان

اینم هشت پا و سوسمار محترم ایرانی در سیستان 


بندر چابهار

روستای صخره ای و ناشناخته میمند كرمان با قدمت 12 هزار سال قدیمی ترین روستای صخره ای جهانبرای آشنایی با سیستان و بلوچستان بروید به نشانی های :

.http://mihanamiranzamin.mihanblog.com/post/50

.http://mihanamiranzamin.mihanblog.com/post/52برای آشنایی با تمدن جیرفت كرمان كهن ترین تمدن پیشرفته جهان بروید به نشانی : http://mihanamiranzamin.mihanblog.com/post/56

برای آشنایی با  دژ بابك خرمدین در كلیبر آذربایجان شرقی بروید به نشانی : http://mihanamiranzamin.mihanblog.com/post/25

از غرب ایران استان های همدان - كرمانشاه - لرستان - كردستان و... شما رو دعوت می كنیم به تماشای تصاویری از :

آبشار زیبای گنج نامه همدان - همدان نخستین پایتخت ماد های آریایی

ملایر - استان همدانقلعه فلك الافلاك - خرم آباد استان لرستان- این قلعه یادگار دوران ساسانیان است

لرستان پایتخت طبیعت ایران

بروید به نشانی :  http://mihanamiranzamin.mihanblog.com/post/23 
طبیعت بهاری لرستانتاق بستان كرمانشاه - یادگار دوران ساسانیان

بروید به  نشانی های :

.http://mihanamiranzamin.mihanblog.com/post/63

.http://mihanamiranzamin.mihanblog.com/post/66
كتیبه بیستون داریوش هخامنشی در كرمانشاه بزرگ ترین كتیبه جهانسراب بیستون كرمانشاهغار قوری قلعه كرمانشاه بزرگ ترین غار آبی آسیاعاشقانه های ادبیات فارسی در كرمانشاه - كوه تراشیده شده بیستون

كرمانشاه شهر شیرین و فرهاد

طبیعت زیبا و دل انگیز پاوه اورامانات كرمانشاهطبیعت بهاری استان كردستانباغ خسرو آباد سنندج


خبری خوش برای كورد زبانان ایرانی :
در اواخر سال یعنی اسفند ماه سال 93  نخستین کتاب به زبان کردی در مدرسه ای در سقز رونمایی شد
. زبان كوردی یك زبان با ریشه ایرانی است و با فارسی خویشاوند است .  گسترش تدریس زبان كوردی در مدارس شهرهای كورد زبان ایران در آینده ... اینگونه زبان کردی جهشی عظیم در داخل کشور پیدا  میكند . مثل سایر قوانین که معمولا ابتدا در منطقه کوچکی به ازمایش گذاشته میشوند این طرح نیز در مدرسه ای در سقز به اجرای ازمایشی گذاشته شده تا معایب ومحاسنش بر مجریان عیان گردد! درمجموع بهادادن وگسترش و استحکام زبان های دیگر کشور می تواند طلوع تازه ای برای ادبیات مملکت باشد و هم پشتوانه ای قدرتمند برای زبان فارسی كه زبان رسمی کشور است  ایجاد نماید و مبارک و خجسته است.
بنابراین آغاز تدریس زبان كوردی به صورت كاملا رسمی و قانونی در مدارس شهرهای كوردزبان را هم به كوردها و هم به فارسی زبانان و سایر ایرانیان تبریك می گوییم .

 به کوروش به آرش به جمشید قسم
به نقش و نگار تخت جمشید قسم
ایران همی قلب و خون من است
گرفته زجان در وجود من است
بخوانیم این جمله در گوش باد
چو ایران مباشد تن من مباد….
از استان های مركزی یعنی  استان های اصفهان ، استان مركزی، قزوین ، استان چهار محال و بختیاری، استان كهگیوله و بوبر احمد، استان یزد و سمنان شما رو دعوت میكنیم به دیدن تصاویری از :


خوانسار استان اصفهانطبیعت خوانسار استان اصفهان

سمیرم استان اصفهانبزرگترین پروژه كویرگردی ایران در شرق استان اصفهان - مجتمع تفریحی توریستی واحهعجب استانیه  این استان اصفهان - شرقش كویر و غربش كوهستانی ، جنگلی . یه همچین تنوع آب و هوایی رو در هیچ كدوم از كشورهای اروپایی  نمیشه مشاهده كرد در ایران بیشتر استان ها 4 فصل هستند یعنی كویر و جنگل و كوهستان رو همزمان در یك استان دارا هستند


فریدونشهر اصفهانپیست اسكی فریدونشهر اصفهان - شهرستان فریدونشهر به سویس ایران معروف استتخت فولاد شهر اصفهان - بزرگ ترین و قدیمی ترین قبرستان جهان - مدفن بیش از 2000 نفر عالم و شخصیت های برجسته ایران- چند تن از پیامبران یهودیان هم در این قبرستان مدفون هستند و قدمت تخت فولاد به خیلی سال پیش از اسلام می رسدزاینده رود اصفهان - كهن رود ایران - خوشبختانه پس از سال ها خشكی امسال نوروز 94 زاینده رود دوباره زنده شده استدربرنامه ریزی شهری اوج باغ سازی در شهر در اصفهان دوران صفویه بوده است و شهرهای اصفهان ، سمرقند، شیراز و خوانسار باغشهرهای قدیمی ایران بوده اندباغ چهل ستون اصفهانتوی یكی از سایت ها مطلبی خوندم كه برام جالب بود در شهر اصفهان بقایای تمدنی كشف شده است كه 7 هزار سال قدمت دارد نامش تپه سارویه یا اشرف است. "اهمیت تپه اشرف برای تاریخ اصفهان به حدی است که می توان با آن تاریخ هزاران ساله گمشده شهر اصفهان را شناسایی کرد". این گفته ‌ای است که برای اولین بار در سال 89 در زمان کاوش بر روی تپه اشرف مطرح شد.مسجد جامع عتیق اصفهان -1000 سال قدمت . مسجد جامع عتیق رو با مسجد شیخ لطف الله و مساجد دیگر اصفهان اشباه نگیرید مسجد جامع عتیق اصفهان در قرون اولیه اسلامی ساخته شده و نسبت به سایر مساجد اصفهان قدمت خیلی بیشتری داره تصویری از مسجد جامع عتیق اصفهان
میدان نقش جهان اصفهان
كلیسای تاریخی وانك اصفهان - محل عبادت ارامنه ایرانهتل عباسی اصفهان نخستین و قدیمی ترین هتل جهانآتشكده زرتشتیان در یزد كهن شهر ایرانیزد شهر بادگیرها و قنات ها و خانه های تاریخی با معماری منحصر به فردخانه های زیبا و تاریخی یزد
 


وقتی كوهستان و كویر همنشین می شوند - استان 4 فصل یزد

تفرجگاه ییلاقی تفت در یزد


تالاب گندمان استان چهارمحال و بختیاریدشت لاله های واژگون - استان چهارمحال و بختیاری

       

دشت بلاشاپور - استان كهگیوله و بویر احمد - کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های کشور عزیزمان ایران است که دارای آب و هوایی بسیار متنوع و چهار فصل می باشد. مرکز آن شهر یاسوج است
شهرستان‌های بویراحمد و دنا سرشار از چشمه‌های جوشان هستند.

دریاچه زیبای اوان الموت قزوین - نام باستانی قزوین كاسپین بوده كه از قوم باستانی و آریایی كاسپی گرفته شده است نام دریای كاسپین نیز از همین نام گرفته شده است.  زبان بومی و اصلی مردم قزوین  زبان فارسی و تاتی استدریاچه اوان - الموت قزوینجنگل ابر شاهرود استان سمنان

تهران پایتخت ایران سرافرازتهران در همسایگی رشته كوه های استوار و سرافراز البرز
از شرق ایران و خراسان شما رو دعوت می كنیم به دیدن تصاویری از :


مشهد مقدس
آرامگاه فردوسی توسی بزرگ ترین حماسه سرای ایران و جهانآرامگاه خیام نیشابوری

آرامگاه عطار نیشابوریآرامگاه نادرشاه در مشهدنمایی از شهر مشهد مقدس- قدیمی ترین آثار حیات انسانی در ایران ، شامل تعدادی ادوات و دست افزارهای سنگی . با قدمت تخمینی 800 هزار سال قبل ، متعلق به دوران پارینه سنگی قدیم ، از بستر رودخانه كشف رود مشهد بدست آمده است دشت گل و چمنزار های خراسان شمالی


تفرجگاه طرقبه شاندیز - خراسان رضوی

شهرستان طرقبه شاندیز همواره مورد توجه بسیاری از گردشگران است. طبیعت زیبا و جاذبه های فرهنگ بومی و سنتی مردمان این ناحیه قابلیت بسیار زیادی برای توسعه گردشگری طبیعی و تاریخی دارد و نزدیکترین قطب گردشگری به پایتخت معنوی ایران اسلامی است.
آبشار های زیبا در دل بهشت گمشده تفرجگاه ارتكند  - استان خراسان رضوی

قدیمی ترین منطقه پارینه سنگی جهان با قدمتی حدود  800 هزار سال سابقه زندگی انسان در كهن استان خراسان بزرگهمچنین لازم به زكر است خراسان خاستگاه امپراتوری آریایی اشكانی قبل از اسلام و اولین حكومت های محلی ایرانی بعد از حمله اعراب یعنی سامانیان و یوییان و ...بوده است یعنی خراسان  چندین بار ایران رو از خطر نابودی نجات داد یك بار با روی كار آمدن اشكانیان پارت و خراسانی و بیرون راندن  یونانیان از ایران و بار دیگر با روی كار آمدن حكومت های پارسی سامانیان ،طاهریان و بوییان ....و كنار زدن و بیرون راندن اعراب و بار دیگر با ظهور فردوسی توسی و زنده شدن و نجات دادن زبان و ادبیات فارسی

كوهستان های خراساناسفراین بجنورد - خراسانو در آخر هم میخوایم یه مسابقه رتبه غذا  بذاریم بین دنده كباب كرمانشاه و بریونی اصفهان - هر دوی اینها از غذاهای سنتی ایرانی دو شهر عزیز كرمانشاه و اصفهان هستند و ویژگی مشتركشونم اینه كه باید حتما در همون شهر و با همون آب و هوا و ویژگی جغرافیایی میل بشن یعنی اگه در شهر دیگه ای استفاده  بشن اصلا مزه نمیده . آخر نوروز نتیجه معلوم میشه هر كدوم ازین دو شهر كه گردشگر بیشتری جذب كنه پرچمش میره بالا . می خوایم ببینیم پرچم كدوم  بالاست . دنده كباب كرمانشاه؟ یا بریونی اصفهان ؟ هر دوی این غذاها خوشمزه و لذیذ هستند .

بهترین دنده كباب های كرمانشاهی در تاق بستان كرمانشاه  پخت میشن و بهترین بریونی اصفهانی در بازار اصلی اصفهان البته در سایر نقاط شهر بریونی پخت میشه ولی معروف ترینش در بازر اصلیه .

تصاویر دنده كباب كرمانشاه

تصاویر بریونی اصفهان همراه با دوغ محلی و كاسه  كشك و سبزی معطر
وای این غذا ها با روح و روان آدم بازی میكنه
دوستان خیلی از مناطق و شهرها و استان ها باقی موند و نشد كه از همه مناطق دیدنی ایران عكس بذارم این وبلاگ تازه اول راهه ایشالا در سال آینده مطالب و تصاویر بیشتری از مناطق مختلف ایران خواهیم  داشت هموطنان عزیز هم می توانند هر گونه مطلب و عكس از ایران ( فرهنگی - تاریخی - گردشگری )را به آدرس جیمیل وبلاگ mihanamiran1000@gmail.com ارسال كنند .
 سال نو رو به همه ایرانیان عزیز تبریك میگم ان شاالله سال خوب و پر خیر و بركتی داشته باشید

نظرات()   
   
طوسی
جمعه 17 آذر 1396 12:16
عالی بود ممنون
پاسخ مریم :
کلمه به انگلیسی
یکشنبه 14 آبان 1396 04:32
با تشکر از مطلب خوبتون
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 20:44
Its like you read my thoughts! You appear to grasp so much about this, such as you
wrote the ebook in it or something. I believe that you can do with some percent to pressure the message home a bit, but other
than that, this is great blog. An excellent read.
I'll certainly be back.
معنی اسم یسنا
یکشنبه 22 شهریور 1394 21:10
وایی خیلی قشنگ بود مرسی
پاسخ مریم : ممنون
وبلاگ ماد
چهارشنبه 26 فروردین 1394 00:42
مطلب جالبی بود دستتون درد نکنه
پاسخ مریم : ممنون
نادر
سه شنبه 25 فروردین 1394 22:39
سلام جالب بودباتشکر
پاسخ مریم : سپاس
tabiatgard
سه شنبه 25 فروردین 1394 15:46
پاسخ مریم :
کوهستان سرد
یکشنبه 23 فروردین 1394 07:55
سلام امیدوارم سال و روزهای خوبی
داشته باشید
پاسخ مریم : سلام ...

خیلی ممنون و همچنین
اصفهان سیتی - حسن
پنجشنبه 20 فروردین 1394 00:13
سلام دوست عزیز مطالبتون بسیار مفید بود خسته نباشید
پاسخ مریم : ممنونم
توری کومه لایه تی کوردانی جیهان
چهارشنبه 19 فروردین 1394 18:47
سلام.
بسیار مطلب دلنشینی بود.
عکس بانو هایده بسیار به دلم نشست..
نوروز برای همیشه ماندگار خواهد بود.

سال نو مبارک
پاسخ مریم : سلام . سال نوی شما هم مبارک بله نوروز تا ابد و همیشه زنده است .

پیروز باشید و سرافراز
فتانه
سه شنبه 18 فروردین 1394 09:58
سلام مریم جون...
مصالبات و عکسات عااالی بودد...
کیف کردم بخدا...
دمت گرم...راستی سال نوتم مبارک...سال خوبی داشته باشی...
پاسخ مریم : سلام عزیزم ، ممنون سال نوی تو هم مبارک ... و همچنین سال خوبی رو داشته باشی
دوست A
دوشنبه 17 فروردین 1394 13:48
سلااااام دوستم
سال نو مبارک
امیدوارم سال خوبی داشته باشیهمراه با موفقیت های فراوان.
سلامت

سعادت

سیادت

سُرور

سَروری

سبزی

سَرزندگی

هفت سین سفره ی زندگیتان باد

نوروز بر شما و خانواده محترم مبارک.

اینم برای شما دوستمممم
http://jazabfa.ir/wp-content/uploads/2014/03/123131313-3.jpg
http://jazabfa.ir/wp-content/uploads/2014/03/123131313-5.jpg
http://norouz94.ir/wp-content/uploads/2014/11/Colored-Eid-eggs-112.jpg
http://downloadder.ir/wp-content/uploads/2015/03/nowruz94-vard_www.nazbahar.com-12.gif
پاسخ مریم : سلام دوستم مرسی ممنون سال نوی تو هم مبارک و همچنین ایشالا سال خوبی هم برای تو باشه
وای مرسی این عکس های نوروزی که فرستادی خیلی قشنگ اند
هه‌ورامان
چهارشنبه 12 فروردین 1394 20:18


سال نو و‌ آمدن بهار برشما مبارک باد
پاسخ مریم : درود ، ممنون

سال نوی شما هم فرخنده و مبارک
آرتیاس
چهارشنبه 12 فروردین 1394 12:29
یگناه باش تا بیم نداشته باشی
سپاس دار باش تا لایق نیکی باشی
راستگو باش تا استقامت داشته باشی
متواضع باش تا دوست بسیار داشته باشی
دوست بسیار داشته باش تا معروف باشی
سخی و جوانمرد باش تا آسمانی باشی
چالاک باش تا هوشیار باشی
زرتشت
پاسخ مریم :
زادمهرهمیشه سرافرازبه پارسی بزرگ ایرانی
دوشنبه 10 فروردین 1394 13:15
درود برشما بانوی بزرگ ایران همیشه بزرگ پارسی

از بزرگواری تان بی کران سپاسگزارم و شرمنده ازاینکه زود تر به فراخوان بزرگواری شما پاسخ دادم ودیر به تارنگار تان سر زدم.کارهای فرهنگی بسیاری در تهران دارم و نمی توانم همیشه به این جهان نرم افزاری(:مجازی)سر بزنم.


...تا درودی دیگر...درود برشما بانوی بزرگ ایران همیشه بزرگ پارسی

از بزرگواری تان بی کران سپاسگزارم و شرمنده ازاینکه زود تر به فراخوان بزرگواری شما پاسخ دادم ودیر به تارنگار تان سر زدم.کارهای فرهنگی بسیاری در تهران دارم و نمی توانم همیشه به این جهان نرم افزاری(:مجازی)سر بزنم.


...تا درودی دیگر...
پاسخ مریم : درود بر شما ، ممنون از حضورتون

پیروز باشید و سربلند
Reza
یکشنبه 9 فروردین 1394 22:28
آبجی به تو عیدی هم میدن؟؟؟
من که دیگه روم نمیشه عیدی بگیرم
قبول شدی نتیجه ش اومد؟
پاسخ مریم : معلومه كه بهم عیدی میدن منم روم نمیشه عیدی بگیرم ولی میگیرم چون بعدا كه فامیلامون اومدن خونمون ما هم به فرزندانشون عیدی میدیم . فلسفه عیدی نوروز اینه كه از هر دست بگیری از همون دست هم باید پس بدهی

نتیجه ها كه الان نمیاد توی اردیبهشت رتبه ها میاد بعد باید انتخاب رشته كنیم توی شهریور نتایج نهایی میاد كه چه رشته ای و كجا قبول شدیم. اوه اوه چه سالی بشه امسال اردیبهشت و شهریور امسال ماه های استرس زایی میشه خیلی مشتاقی بدونی نتیجه كنكور من چی میشه ها
Reza
یکشنبه 9 فروردین 1394 21:25
درسته همه جای ایران سرای من است اما حکومت اشکانیان اشتباه نوشتی که خواستگاهش به خراسان میرسه
حکومت اشکانیان برای دهستان گرگانه (کلستان/اِسترآباد)
پرنی ها ساکن هیرکانیا بین دشت گرگان و دهستان بودند نه خراسان
دهستان تا چندسال پیشم جزو ایران و استرآباد بود که در زمان قاجار از ایران و اِسترآباد (هیرکان/گلستان) جداش کردن
یکی از بزرگترین دروغهای پانترکها اینه که اشکانیان ترکمن بودند
پاسخ مریم : ممنون از توضیحاتت . اشکانیان از قوم آریایی پارت بودند که خاستگاهشون خراسان و استان گلستان بوده . یعنی هم خراسان و هم گلستان محل زندگی پارت های آریایی بودند
پانترك ها متاسفانه دروغ های زیادی میگن توجهی بهشون نكن . مرسی مطالبی كه از گلستان به جیمیل وبلاگم فرستادی عالی بودند چون خیلی زیادند در چندین پست درج میشن.

ممنون كه با وبلاگ همكاری میكنی و مطلب ارسال میكنی تا الان شمالی ها توی ارسال مطلب و همكاری با وبلاگ رتبه یك رو دارند واقعا آفرین به توجه و پیگیری و همكاریتون
Reza
یکشنبه 9 فروردین 1394 21:24
سلام آبجی خوبی
تنبل شدی دیگه پست جدید نمیذاری؟؟؟
پاسخ مریم : سلام داداشی خوبم مرسی . تو چطوری تعطیلات نوروز خوش بهت میگذره؟
نه باووو تنبل نشدم میخوام تا پایان نوروز این پست اینجا بمونه . توی عید اصلا وقت نمیكنم پست جدید آماده كنم مشغول دید و بازدید عید و ... ایشالا بعد از نوروز پست جدید رو میذارم.
آرتیاس
یکشنبه 9 فروردین 1394 16:44
جایی كه مردم از دولتشان بترسند، ستم حاكم است و جایی كه دولت از مردم بترسد، آزادی وجود دارد.
توماس جفرسون
پاسخ مریم :
محمد
یکشنبه 9 فروردین 1394 06:48
با سلام
بسیار زیبا و دوست داشتنی، سال نو بر شما مبارک باد
پاسخ مریم : سلام ممنون سال نوی شما هم مبارک

کیان
شنبه 8 فروردین 1394 20:12
سلام دوست عزیز.سال نو بر شما و خانواده محترم مبارک سال خوبی براتون ارزو میکنم.
منتظر شما در بلاگم هستم آپ شدم
پاسخ مریم : سلام ، و همچنین سال نوی شما و خانواده محترمتون هم مبارک . امیدوارم سال خوب و پر خیر و برکتی داشته باشید

زنده باشید و پیروز
تهران در مسیر توسعه
جمعه 7 فروردین 1394 22:04
نو بهار است درآن کوش که خوش دل باشی .................نوروز شما هم مبارک مریم خانوم ممنون که به وبلاگ بنده سر زدید امیدوارم در سال جدید با مطالب جدید بازهم مارا از شگفتیها و جاذبه های ایران عزیزمان مطلع کنید
پاسخ مریم : درود بر شما همشهری گرامی ، نورزتون فرخنده باد .
ممنون از حضورتون ، من همیشه از مطالب تارنگار شما بازدید میکنم و در جریان پروژه های شهری و عمرانی تهران قرار می گیرم . تارنگار خیلی خوبی دارید .

سربلند باشید و موفق
s.a
پنجشنبه 6 فروردین 1394 00:16
سلام دوست عزیز نوبهار شما مبارک
امیدوارم روزهایی که پیشرو دارید آغاز روزهایی باشد که آرزو دارید...
پاسخ مریم : سلام ، ممنونم نوروز شما هم مبارک

موفق باشید
عزتی فرد
چهارشنبه 5 فروردین 1394 20:53
دروود- سال نو روخدمت شما تبریک عرض میکنم امیدوارم سالی سرشار از موفقیت پیش رو داشته باشید
پاسخ مریم : درود سپاسگزارم سال نوی شما هم مبارک و همچنین امیدوارم برای شما هم سال خوبی باشه

موفق باشید و سرافراز
چشمسبز
چهارشنبه 5 فروردین 1394 10:22
[سلام]
میشه که ما ببینیم لبخندهای نگاه رو
شادی از لطف خدا امید تو نغمه هارو
قناریها و بلبل آوازشون بلندن
شکوفه گل غنچه ها گلبرگهاشون میخندن
باید رها بشیم از موندن بسان کویر
پر بگیریم بشادی زغم نمونیم دلگیر
تلاش هر پرنده پرواز بسوی بالاست
موفقیت ما امید بلطف خداست
[ایام خوش بهار و سال نو مبارک]
پاسخ مریم : ممنون ، شعر زیبایی بود نوروز و سال نوی شما هم مبارک

پیروز باشید
اریا
سه شنبه 4 فروردین 1394 16:26
سلام مریم خانم سال نو مبارک
وبلاگ بسیار زیبایی داری باعث افتخار است که با وبلاگی مثل وبلاگ شما تبادل لینک کنم با افتخار شما لینک شدید
پاسخ مریم : سلام سال نوی شما هم مبارک . ممنون از حضورتون وبلاگ شما هم با افتخار لینک شد

زنده باشید
کویرداغ
دوشنبه 3 فروردین 1394 18:54
سلام،وبلاگ پرمحتوا وزیبایی داری.نوفق باشی وعید بر شما وخانواده گرامی مبارک باشد.
پاسخ مریم : سلام و ممنون . نوروز بر شما و خانواده گرامی شما هم مبارک .

پیروز باشید
khodai
دوشنبه 3 فروردین 1394 15:53
سلام مریم جون خوبی عزیزم؟؟؟پست عالی و اموزنده ای بود ممنون از حضور و اطلاعات عالیتون.دستتون درد نکنه عزیزممنم سال نو را به شما و خانواده ی محترمتون تبریک میگمو ارزوی بهترین هارو دارم براتون گلممم
پاسخ مریم : سلام خانوم معلم عزیز متشکرم خوبم سپاس از حضورتون . منم نوروز و آغاز سال نوی ایرانی رو به شما و خانواده محترمتون شادباش میگم امیدوارم سال خوبی داشته باشید
deniz
یکشنبه 2 فروردین 1394 21:14
و باز گرمای ملایم و فرحبخش روز های آفتابی بهار در باغ و راغ و کشتزار ها به سبزه و گلها
و درختان بشارت میدهد تا از خواب سنگین زمستان بیدار شوند و روح تازه بخود گیرند
و آنگاه این نوای جانبخش را ساز بدارند . . .

نوروز مبارک
پاسخ مریم : ممنون عزیزم نوروز شما هم شادباش و خجسته
reza
یکشنبه 2 فروردین 1394 19:27
سلام
آبجی بی معرفت شدی دیگه ج نمیدی
سال نوت مبارک باشه امیدوارم سال خوبی داشته باشی و به امید خدا که قبول شی و بیای دانشگاه بابلسر مازندران در شمال سرسبز کشور
درسته حضرت محمد ( ص) 1394 سال پیش مهاجرت کرد اما قدمت نوروز و تقویم در کشور ما به هزاران سال پیش بر میگرده و متعلق به آریایی های باستانه
پاسخ مریم : سلام داداشی ، سال نوی تو و همه گرگانی ها و شمالی های عزیز هم مبارک باشه ، نه باووو بی معرفت نشدم جوابتو که پایین کامنتت نوشتم ...برو کامنت های قبلی این پست رو ببین .
منم امیدوارم سال خوبی داشته باشی و تو هم رشته ای که میخوای و یه دانشگاه خوب قبول شی . بله قدمت نوروز به ایران باستان و 7 هزار سال پیش و حتی بیشتر میرسه و هدیه آریایی های باستان به ایران هست .

در مورد دانشگاه مازندران هم شنیدم که دانشگاه خیلی خوبیه شمال کشورمونم که طبیعتش فوق العادست

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها