تبلیغات
میهنم ایران زمین - دیدنی های كرمانشاه( بخش دوم)
سه شنبه 28 بهمن 1393  23:13
نوع مطلب: (گردشگری ،) توسط: مریم

دیدنی های كرمانشاه - بخش دوم
در پست قبلی با برخی از دیدنی های كرمانشاه آشنا شدیم و در این پست سایر دیدنی ها و بناهای تاریخی این شهر معرفی می شوند

استان كرمانشاه به واسطه قدمت طولانی، آثار تاریخی متعدد، مردمانی میهمان‌نواز، طبیعت 4 فصل و هوایی مطبوع، تفرجگاهی مناسب برای گذراندن تعطیلات نوروزی است.شهر كرمانشاه یكی‌ از شهرهای‌ باستانی‌ ایران و مركز استان كرمانشاه‌ است‌ و گفته‌ می‌شود كه‌ آن‌ را طهمورث‌ دیوبند، پادشاه‌ افسانه‌ای ‌پیشدادیان‌ ساخته‌ است‌ و برخی‌ نیز بنای‌ آن‌ را به‌ بهرام‌ پادشاه‌ ساسانی‌ نسبت‌ می‌دهند. كرمانشاه‌ در زمان‌ قباداول‌ و انوشیروان‌ ساسانی‌ در اوج‌ عظمت‌ بود و در حمله‌ اعراب‌ آسیب‌ فراوان‌ دید. همزمان‌ با حمله‌ افغان‌ و سقوط‌ اصفهان، بخش هایی از كرمانشاه‌ با تهاجم‌ تركان عثمانی‌ تخریب‌ شد.
 
هركول بیستون
سراب نیلوفر
این‌ شهر در جنبش‌ مشروطه‌ نقش‌ بسزایی‌ داشت‌ و در جنگ‌ جهانی‌ اول‌ و دوم‌ به‌ تصرف‌ قوای‌ بیگانه ‌درآمد و پس‌ از پایان‌ جنگ‌ تخلیه‌ شد. در نتیجه‌ جنگ‌ تحمیلی‌ عراق‌، این‌ شهر خسارت‌ فراوانی‌ دید و پس‌ ازجنگ‌ اقدامات‌ مؤثری‌ در جهت‌ بازسازی‌ آن‌ صورت‌ گرفت‌.
صنایع دستی كرمانشاه گیوه، گلیم، جاجیم، قالی، ظروف قلم‌زنی است و نان برنجی، كاك و روغن كرمانشاهی شهرت فراوانی دارد.
مهم‌ترین آثار تاریخی كرمانشاه شامل : مجموعه جهانی بیستون، مجموعه بزرگ طاق بستان، قلعه یزدگرد، معبد بزرگ آناهیتا، طاق گرا، نقش برجسته هركول در بیستون، بازار سنتی كرمانشاه، پل‌ خسرو، گور دخمه های اسحاق وند هرسین، نقش‌ میترات‌ اشكانی‌، پرستشگاه‌ پارت، غار آسنگران، كوه‌ چال‌ آباد، چشمه‌ آب‌ معدنی‌ امام‌ حسن‌ و مساجد دولتشاه‌، عمادالدوله، جامع‌ كرمانشاه‌، تكیه‌ معاون‌ الملك‌، سراب یاوری، سراب نیلوفر، سراب هرسین، سراب روانسر، سراب خضر زنده، تالاب هشیلان، تنگه مرصاد، پادگاه ابوذر، و ده ها گردشگاه تفریحی و توریستی استان همه ساله در ایام نوروز پذیرای خیل مشتاقان است.

دریاچه تاق بستانشهری كه افسانه‌ها می‌گویند طهمورث دیو بند آن را ساخت، شهری كه تاریخ، سندش را به نام بهرام پادشاه ساسانی زده، دیار عشاق، شهر عاشقانه های ادبیات فارسی شیرین و فرهاد ،خطه معبد آناهیتا، غارحاجی، قلعه هژیر، حمام پاچمن، مقبره كیكاووس، پل خسروی، حوض سنگی هرسین، پل كهنه، طاق‌بستان، تپه جغاگاودانه ، آثار دوران پارینه سنگی ایران و ...


سوغات كرمانشاه


شیرینی های كرمانشاه : نان برنجی-نان خرمایی-کاک-روغن کرمانشاهی- بژی و ...

نان برنجی كرمانشاهی چقدر رنگارنگ و باسلیقه درست شده
نان برنجی كرمانشاهی دیگه داره از شیرینی محلی تبدیل به یه نوع شیرینی ملی میشه چون در ایام نوروز اكثر خانواده های ایرانی ازین نوع شیرینی برای پذیرایی استفاده می كنند هم كالری كمی داره و باعث افزایش وزن نمیشه و هم ظاهر قشنگی داره و در كنار چای طعم خوبی داره 

كاك كرمانشاهیغذاهای کرمانشاه:دنده کباب-خورشت خلال بادام کرمانشاهی-آش عباسعلی - آش ترخینه - آش دوغ كرمانشاهی - سیب پلو و ... كرمانشاهی‌ها غذاهای محلی زیاد دارند از خورشت خلال بادام كه با گوشت گوساله و پیاز و زعفران و زرشك تهیه می‌شود تا ترخینه و پرشت و ...

من برای معرفی  غذاهای سنتی كرمانشاه  از مطالب و تصاویر  وبلاگ خانم منصوره كتابی كد بانوی هنرمند كرمانشاهی استفاده كردم .

منبع :http://ashpazierangin.blogfa.com/tag/%D9%83%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%87دنده كباب  كرمانشاهی

مردم محلی می‌گویند رستوران‌های طاق بستان کباب دنده‌هایشان حرف ندارد .
كرمانشاه بوی تاریخ می‌دهد، بوی اسطوره و حماسه اما طاق بستانش خودش یك دنیاست بخصوص وقتی با بوی كباب دنده و دود خوش بوی چربی‌های كباب شده روی ذغال پرمی شود. حتی آنها كه تا به حال به كرمانشاه نرفته‌اند هم خوب می‌دانند معروف‌ترین غذای این شهر كباب دنده است.
خب اگر گذرتون به کرمانشاه افتاده باشد حتما طاق بستان رفتین و احتمالا دنده کباب هم میل فرمودین ! در هر حال ! دنده کباب نام آشنا ترین غذا در کرمانشاه است !

سفره خانه های سنتی تاق بستاندنده کباب یکی از کبابهای اصیل و خوش خوراک ایرانی مخصوصا یکی از کبابهای رسمی در شهر تاریخی کرمانشاه می باشد که در قسمت های طاقبستان( یادگار ساسانیان) که دارای آثار باستانی و مناظر بکر و خدادادی است فراوان یافت می شود که آن را به روشی مخصوص تهیه کرده و در زیر درختان سرو و شمشاد چنارو بید با اجرای انواع سازهای محلی کرمانشاهی ایرانی به علاقمندان مخصوصا مسافران و گردشگران تقدیم می کنند.
سوپ ترخینه كرمانشاهی  شیراز یك لبنی معروف كرمانشاه : جالبه یكی از فراورده های لبنی كرمانشاه  به نام شهر شیراز است. شیراز یكی از پر طرفدارترین فراورده های لبنی در شهر كرمانشاه است كه از بریده شدن دوغ با ماست و با شیر تهیه می شود و روی آن سیاه دانه میریزند . شیراز به همراه روغن كرمانشاهی صبحانه بسیار خوشمزه ای است .


خورشت خلال كرمانشاهی - اینو دیگه همتون اسمش رو شنیدیدكوكوی باغازه ( غذای محلی كرمانشاه )كره و روغن حیوانی كرمانشاهی


سیب پلوآش دوغ كرمانشاهی

یكی دیگر از آش های شهر كرمانشاه به خصوص در فصل بهار آش دوغ می باشدهلو كباب یكی نوع كوفته مخصوص كرمانشاه ( كوفته كرمانشاهی )

این غذا از قدیم الایام از كوفته های معروف و خوشمزه كرمانشاه بوده


بژی
بژی از نان شیرینی های سنتی كرمانشاه استماست و  ونوشك ( دسر كرمانشاهی )

ترشی ونوشك ( ترشی كرمانشاهی )
ونوشك پلو ( غذای سنتی كرمانشاه )

كلانه سرخ شده

كلانه یكی از نان های محلی كرمانشاست


خورشت كنگر ( غذای سنتی كرمانشاه )
آش عباسعلی کرمانشاه  یکی از خوشمزه ترین، مقوی ترین، اصیل ترین و البته گران قیمت ترین غداهای کرمانشاهی به حساب می آید.
غذاها و شیرینی های كرمانشاه انقدر زیادند كه اگر بیشتر به آنها پرداخته بشه وبلاگم تبدیل به وبلاگ آشپزی و شیرینی پزی میشه پس همینجا بحث خوراكی ها و غذاها و شیرینی های كرمانشاه رو می بندم میریم سراغ سایر دیدنی ها و مكان های تاریخی كرمانشاه كه برخی از آنها در پست قبل معرفی شد و اكنون ادامه آنها معرفی خواهد شد ...
تکیه معاون الملک کرمانشـاه : منابع : http://kermanshah29.blogfa.com/   - http://kermanshahan20.blogfa.com/    http://kermanshah39.blogfa.com/تکیه معاون الملک کرمانشـاه بزرگترین تکیه شهر کرمانشاه می باشدکه در مرکزکلانشهر کرمانشـاه ودرخیابان حدادعادل قرار دارد وجاذبه های تکیه معاون الملک:زیباترین کاشی کاری دنیا وموزه مردم شناسی وموزه زیورآلات درمجموعه تاریخی تکیه معاون الملک کرمانشاه می باشد.

کارشناسان معتقدند کاشی های برجسته و نیم برجسته این بنا با رنگ های صد در صد طبیعی در جهان بی همتاست.

موزه مردم شناسی تکیه معاون الملک کرمانشـاه


تكیه بیگلربیگی كرمانشاه


تکیه بیگلربیگی کرمانشـاه در مرکزشهر کرمانشاه واول بازار(خیابان مدرس)روبرو مسجدجامع ودر کوچه صارم الدوله واقع شده است.و دوره ی آن به دوره ی قاجاریه مربوط می شود واولین پارینه سنگی در خاورمیانه وزاگرس می باشد.(به جزء روزهای تعطیل همه روز به روی علاقه مندان باز می باشد.

نمای سر در تكیه


لطفا به ادامه مطلب بروید 
موزه پارینه سنگی زاگرس كرمانشاه : نام موزه‌ای تخصصی در زمینه پیش از تاریخ است که در ردیف موزه‌های تخصصی جهان قرار دارد، و به عنوان نخستین موزهٔ پارینه سنگی خاورمیانه شناخته می‌شود. این موزه در تكیه بیگلر بیگی و خیابان مدرس شهر كرمانشاه قرار دارد که در سال 1386  توسط فریدون بیگلری و مرادی بیستونی تأسیس شده‌است و شامل مجموعه‌ای از ابزار آلات سنگی و استخوان‌های انسان از دوره‌های پارینه سنگی در ایران  و کشورهای دیگر را شامل می‌شود.


بازاربزرگ سنتی کرمانشـاه
بازاربزرگ وسنتی کرمانشاه از بزرگترین وتاریخی ترین بازارهای سنتی ایران بشمار میرود وبیش از200سال قدمت دارد ودارای19راسته بازار می باشد ودر خیابان مدرس-بازار بالاتر از مسجدجامع ومجموعه تاریخی مذهبی تکیه بیگلربیگی قراردارد.مسجد عمادالدوله كرمانشاه


مسجد عمادالدوله در بازار زرگرهای کرمانشـاه روبرو بازارسنتی قرار گرفته و دوره ی مسجد عمادالدوله برمیگرده به دوره ی زندیه وقاجاریه و بازدید در کل ایام سال از این مسجد آزاد است.


 


حمام حاج شهبازخان کرمانشـاه


حمام ومسجدتاریخی شهبازخان ازاماکن دیدنی و تاریخی کرمانشاه می باشد که در مرکز کلانشهر کرمانشاه ودر خیابان مدرس وبالاتر از بازارسنتی کرمانشاه نرسیده به چهار راه اجاق می باشد.


مسجد جامع‌ شافعی کرمانشاه‌ ( مسجدی متفاوت - معماری و تزیینات داخلیش  با سایر مساجد ایران فرق داره - مسجد اهل تسنن ایران )
این‌ مسجد از آثار قابل‌ توجه‌ اواخر دوره‌ زندیه ‌است‌ که‌ در سال‌ ۱۱۹۶ هجری قمری توسط‌ حاج‌ علی‌ خان‌ زنگنه‌ حاکم‌ کرمانشاه‌ به‌ جای‌ مسجد قدیمی‌تری‌ بناشده‌ است‌. آنچه از بنای‌ قدیمی‌ مسجد باقی‌ مانده‌، بخشی‌ از شبستان‌ ستون‌دار و هشتی‌ ورودی‌ است‌. شبستان‌کنونی‌ به‌ غیر از محراب‌ تزئینات‌ خاصی‌ ندارد. در گوشه‌ جنوب‌ غربی‌ بنا، پلکانی‌ برای‌ دسترسی‌ به‌ بالاخانه‌ای‌که‌ گویا زمانی‌ قسمتی‌ از مدرسه‌ بود، ساخته‌ شده‌ است‌. 


‌این مسجد در بافت قدیمی شهر کرمانشاه و در خیابان مدرس واقع شده است. از اینمسجد تنها بخشی از شبستان آن باقی مانده، این شبستان ۴۵ طاق چشمهداشت و امروزه تنها ۲۵ طاق آن باقیمانده …
معماری بیرونی مسجد شافعی


باغ پرندگان کرمانشـاه

باغ پرندگان کرمانشاه یکی از دیدنیهای بکرکلانشهر کرمانشاه می باشد که در کمربندی غربی ودر میان باغ راه غربی بالاتر از باغ گلها وروبرو ترمینال راه کربلا قرار داردوباغ پرندگان کرمانشاه دارای بیش از140گونه پرنده می باشد که اکثرآ در باغ آزادهستندو دارای محیطی بسیارزیبا وآرامش بخش می باشد.


آبشار پارك كوهستان 

باغ گلها کرمانشـاه


باغ گلها کرمانشاه با بیش از 5هکتار بزرگترین وزیباترین باغ گلهای کشور می باشد.باغ گلها کرمانشاه در کمربندی غربی کرمانشاه و نرسیده به باغ پرندگان کرمانشاه می باشد و از دیدنیهای بکر کلانشهر کرمانشاه وایران می باشد و بازدید از باغ گلها کرمانشاه فعلا رایگان می باشد.در باغ گلها کرمانشاه از آب نماها، کوشک ها، گل های زیبا و...که در دنیا نظیر ندارد بهره برده شده است که این از ویژگی های منحصر به فرد این باغ گل در کرمانشاه است .
آبشار باغ گلها کرمانشـاه با نورپردازی زیبا


كرمانشاه در مسیر توسعه و تحول - پل قوسی كرمانشاه


نماد طاقبستان - میدان شهرداری شهر كرمانشاه

میدان آزادگان شهر كرمانشاهكرمانشاه پنجمین شهر سبز ایران : رئیس سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرمانشاه گفت: کرمانشاه پنجمین شهر کشور از نظر سرانه فضای سبز است.به گزارش بنانیوز؛ مهندس سیروس کومه در گفت و گو با ایسنا، سرانه فضای سبز کرمانشاه را 10.4 متر مربع عنوان کرد.به گفته این مسئول، هم اکنون میانگین سرانه فضای سبز کشور 12 متر مربع است و سرانه فضای سبز کرمانشاه 1.6 متر مربع از میانگین کشوری پایین تر است.وی خاطرنشان کرد: البته با همین شرایط از نظر سرانه فضای سبز جزء شهرهای خوب کشور هستیم و جایگاه پنجم را داریم.رئیس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرمانشاه با اشاره به برنامه‌هایی که برای توسعه فضای سبز شهر کرمانشاه در نظر گرفته شده است، تاکید کرد: توسعه پارک‌های محلی از جمله این برنامه‌ها‌ست که در شهرک پردیس، شهرک صدرا، خیابان خیام و ... در حال انجام است.کومه همچنین از رایزنی با پادگان های ورودی شهر خبر داد تا بتوان در این پادگان‌ها با درختکاری مناسب، فضای سبز ایجاد کرد.وی فضای سبز را راهکاری برای مقابله با ریزگردها دانست و از همه مردم خواست در حفظ فضای سبز کوشا باشند.

 استان كرمانشاه و شهر كرمانشاه قطعا میتونه به یكی از قطب های مهم گردشگری ایران تبدیل بشه هر سال تعداد گردشگران ورودی به این استان و شهر  افزایش پیدا میكنه و مهمان نوازی هموطنان كرمانشاهی و روند رو به توسعه و پیشرفت  شهر كرمانشاه  از دلایل افزایش تعداد گردشگران است

پایان

به مناسبت روز سپنتا :

29 بهمن روز سپنتا  روز عشق ایرانی ( ولنتاین ایرانی) بر همه ایرانیان فرخنده باد


 واژه «جَشن»، یك واژه فارسی از واژگان  فارسی میانه است جشن و واژه اوستایی« یسنه »،به معنی ستایش و ستودن است.یسنه در اوستایی مرکب است از «یس» و «نه».صورت اصلی یس است و ریشه آن « یز»، باز هم به چم ستودن و «نه» پسوند است و از ریشه نام ساخته شده است.یسنه به چم ستایش است و نام بخشی از اوستا نیز یسنا نام گذارده شده است.

در فارسی میانه یسن در معنی های یسنا اوستایی به کار رفته و جشن در معنی(جشن)فارسی دری.یسنا و یسن در فارسی دری به ترتیب دخیل از یسنا اوستایی و یسن فارسی میانه زرتشتی هستند.از یسنا اوستایی در فارسی میانه ترفانی یسنه به جای مانده که به چم ستایش کردن است.

در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، یعنی حدودا دوهزار سال پیش از تولد ولنتاین، میان آریائیان روزی موسوم به روز عشق (سپندارمذگان یا اسفندارمذگان) بوده است.
این روز در تقویم زرتشتی مصادف است با پنجم اسفند ماه و در تقویم جدید ایرانی، که شش ماه اول سال سی و یک روز حساب میشود، شش روز به جلو آمده و دقیقا مصادف میشود با ۲۹ بهمن، یعنی چهار روز پس از روز ولنتاین فرنگی.فلسفه بزرگداشت این روز به عنوان “روز عشق” به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. روز پنجم “سپندار مذ” بوده است. سپندارمذ لقب ملی زمین یعنی گستراننده، مقدس، فروتن است. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان ایرانی اسپندارمذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند….


آیا بهتر نیست یک جشن چند هزارساله‌ی ایرانی را به جای یک جشن چندصدساله اروپایی جشن بگیریم؟  آیا بهتر نیست به جای ولنتاین غربی ، که هیچگونه به زبان فارسی نمی‌آید، سپنتا كه واژه ای فارسی و ایرانی است را جایگزین كنیم؟
ﺟـــﺸـﻦ ﺳــﭙــﻨــﺪﺍﺭﻣـــذﮔـــﺎﻥ ﺭﻭﺯ ﺷﯿﺪﺍﯾﯽ ﻭ
ﺩﻟﺪﺍﮔﯽ ﺭﻭﺯ ﻋﺸﻖ ﻭ ﺩﻟﺒﺎﺧﺘﮕﯽ ﺑﺮ ﺑﺎﻧﻮﺍﻥ ﻧﯿﮏ ﺳﺮﺯﻣﯿﻨﻢ ﺍﯾﺮﺍﻥ و مردان برومند 
کهن مرز و بومم ﻓﺮﺧﻨﺪﻩ ﻭ ﺷﺎﺩﺑﺎﺵ
« ﺳﭙﻨﺪﺍﺭﻣﺰ ﭘﺎﺳﺒﺎﻥ ﺗﻮ ﺑﺎﺩ / ﺯ ﺧﺮﺩﺍﺩ ﺭﻭﺷﻦ ﺭﻭﺍﻥ ﺗﻮ ﺑﺎﺩ 
سرزمین ما پر از عاشقانه های زیباست

بیژن و منیژه
لیلی و مجنون
ویس و رامین 
وامق و عذرا
شیرین و فرهاد 
امیرو گوهر 
نجماو رعنا

  • آخرین ویرایش:شنبه 19 خرداد 1397
نظرات()   
   
آموزش آشپزی
یکشنبه 30 مهر 1396 00:14
ممنون عالی بود
فرزاد همتی راد
یکشنبه 21 تیر 1394 19:30
سلام دست مدیررا می بوسم بخاطر این میهن پرستی .. ولی کاش میشد دراین سایت عضو بشیم که همه ایرانیان به معرفی شهر واستان خود می پرداختن .. باتشکر فرزاد
پاسخ مریم : سلام ، می توانید با فرستادن مطلب به جیمیل وبلاگ که در کادر بالا نوشته شده به معرفی منطقه زندگی خود بپردازید
مطالب ارسالی شما با نام خودتان در وبلاگ منتشر می شود
احسان
پنجشنبه 28 اسفند 1393 17:19
درود بر شما.
جستارهایی بسیار سودمند بودند.دستمریزاد.
پیروز و سربلند باشید
پاسخ مریم : سپاس
جان (جهانگیر) پریانی
شنبه 23 اسفند 1393 21:31
افتخار میکنم که کرمانشاهی هستم و پارۀ تنم کرد اصیل!-
" هرکجا بوده ام،هر(رفتار و کفتار و کرداری که ازمن سر زده-) *تو بامن بوده ای و هستی تا دم آخر" (چو ایران و"کرمانشاه"نباشد تن من مباد!) * خدایا به حرمت خون پاک شهدای کرمانشاه و به حرمت کلام "پیامبرت کروش کبیر"و به حرمت بیستون و طاق بستان و هر وجب از تربت پاک عزیز کرمانشاه مردمش،مسئولینش،همه زحمتکشانش،دوستداران وعاشقان و دعاگویانش که خاک پایشان سرمۀ چشم(جانباز)توست-وبه حرمت تایخ و قدمتش،در"قلم"گویندگان و نویسندانش،وبه حرمت"یادگارانش"آنها را در این نوروز و سال نو94 برکت(مادی ومعنوی)و تندرستی(سلامتی)و شادی کامل عطا وعنایت فرما- آمین."فرشتگان حق هم بگویند آمین!(خصوصآتهیه کنندگان این 2دو بخش از تاریخ و فرهنگ و مردم شریف آن). جانباز تو/آلمان
پاسخ مریم : درود بر شما هموطن کرمانشاهی ، ایشالا سال 94 سال خوبی برای شما و کرمانشاه و ایران باشه

زنده باشید و سربلند
دوست A
یکشنبه 17 اسفند 1393 10:01

سلاااااااااااام دوست خوبم
خوبی؟
خداروشکر
واقعا استان باشکوهی است.

یاد دوستان کرمانشاهی بخیر.
چه شیرینی ها و غذاهای خوشمزه ای.
ممنون از مطالب خوبت.
پاسخ مریم : سلام آزاده جان . مرسی خوبم
زنده باشی
๓єђ๔เ
سه شنبه 12 اسفند 1393 20:06
____*-:¦:-*_____0♥0♥____♥0♥0
__*-:¦:-*____0♥0000♥___♥000♥0
_*-:¦:-*____0♥0000000♥000000♥0
_*-:¦:-*____0♥00000000000000♥0
__*-:¦:-*____0♥000000000000♥0
____*-:¦:-*____0♥00000000♥0
______*-:¦:-*_____0♥000♥0
_________*-:¦:-*____0♥0
______________,*-:¦:-*
........¸,.•´¨`•.( -.- ).•´¨`•.,¸
........¨`•-☆•--( “)(“ )-•-☆........¨`•-☆•--( “)(“ )-•-☆
لایکککککککککککککککککککک
پاسخ مریم : Likeeeeeeeeee
๓єђ๔เ
سه شنبه 12 اسفند 1393 20:00
سلام.خیلی خیلی خوبه وبلاگ.از این نوع وبلاگ خعلی کمه.سلیقتون تو انتخاب پستها خیلی خوبه موفق باشید.
من هرموقع وبلاگ شما سر میزنم دل وا میشه و کلی به اطلاعات ایرانگردیم اضافه میشه
پاسخ مریم : ممنون ، خوشحالم که این وبلاگ مفید واقع شده
الهام
سه شنبه 12 اسفند 1393 13:50
مثله همیشه عالیییی
پاسخ مریم : ممنون عزیزم
♥ایران،همیشه خاک من♥ |
دوشنبه 11 اسفند 1393 20:12
درود
بسیار زیبا
پاسخ مریم : سپاس
آذری
یکشنبه 10 اسفند 1393 18:36
درود بر شما
وبلاگت خیلی خوبه و ماشالا پر از نوشته
ولی یک جا نوشته بودی اتحاد دو قوم فارس و کرد
میخواستم بگم تقسیم بندی های قومی امروزی ما در گذشته این جور نبوده مثلا کوردها جزو مادها بودند و تفاوتی با مردم
دیگر سرزمین ماد نداشتند و حتی مادها با پارسها نیز تفاوت زیادی نداشتند
پاسخ مریم : سلام و ممنون از حضورتون .با شما موافقم منظور منم صرفا دوستی و اتحاد مردم ایرانیه
خرم آباد پاتوق
یکشنبه 10 اسفند 1393 10:54
ضمننا شیرینی کاک، آش ترخینه یا همون کشکینه، دنده کباب، گله برِیژ از غذاهای معروف خرم آباد و لرستان هست، جالب بود واسم نمیدونستم کرمانشاه هم طبخ میشه ...
پاسخ مریم : جالبه همه این ها غذاهای ایرانی هستند و ممکنه بین چند تا استان مشترک باشند
خرم آباد پاتوق
یکشنبه 10 اسفند 1393 10:51
سلام و سپاس
تصاویر زیبا و توضیحات کاملی بود
هموطن، ما مدت هاست که منتظر گزارشی از لرستان و خرم آباد زیبا هستیم ها !
یادتون نره لرستان پایتخت طبیعت ایران، سرزمین آبشارها، پایتخت پل های تاریخی و و هزار القاب هست
ضمننا برای پست لرستان با افتخارآماده همکاری و همراهی باهاتون دارم ...سپاس
پاسخ مریم : سلام . ایشالا بعد از نوروز و در سال 94 مطلب خرم آباد رو تهیه می کنم .راستش هموطنان شمالی ما از شمال ایران گیلان و گلستان خیلی وقته به جیمیل وبلاگ مطلب ارسال کردند و از من خواستند که قبل از نوروز مطلب اونا رو در وبلاگ بذارم و منم بهشون قول دادم که حتما این کار رو انجام بدم .

قبلا یک مطلب از دریاچه گهر دورود لرستان گذاشتم و در آینده حتما مطالب بیشتری از لرستان پایتخت طبیعت ایران خواهیم داشت . برای نوروز هم یه مطلب اختصاصی قراره تهیه کنم که شامل فقط تصاویر مناطق مختلف ایرانه حتما تصاویری از لرستان و خرم آباد هم در اون مطلب خواهد بود ...

زنده باشید
امیرعلی
یکشنبه 10 اسفند 1393 09:10
درود بر شما.من تابستان کرمانشاه رفتم امسال هم کرمانشاه رو برای گذراندن تعطیلات نوروز انتخاب کردم.کرمانشاه از همه نظر زیباست.
پاسخ مریم : درود بر شما
هه‌ورامان
یکشنبه 10 اسفند 1393 08:20
سلام؛مطالبت راشایسته بیان کرده اید.ماناباشید.
پاسخ مریم : سلام و سپاس زنده باشید
گیله مرد
جمعه 8 اسفند 1393 22:06
سلام
با تشکر از شما
پاسخ مریم :
مریم
جمعه 8 اسفند 1393 19:54
سلام.
چهارشنبه اومدم برات نظرمو نوشتم ولی آدرس وب رو ننوشته بودم.
من دختر گرجی هستم.
پاسخ مریم : سلام دوست عزیز
ممنون از حضورت . من وبلاگت رو لینک کردم
جمعه 8 اسفند 1393 18:39
آفرین بسیار زیبا معرفی کردید کرمانشاه زیاد آمدم آثار باستانی اش برایم زندگیست وخوراکی هایش را دوس دارم درود بر سرزمینم ایران
پاسخ مریم : سلام ، ای کاش نام و نشانی وبلاگتون رو هم می نوشتید

ممنون از حضورتون
باغ پرندگان کرمانشاه/باغ گلها کرمانشاه
جمعه 8 اسفند 1393 10:01
ﻫﺮﮐﻪ ﻋﻘﻞ ﺭﺍ ﻓﻨﺎﯼ ﻧﻔﺲ ﺳﺎﺯﺩ،

ﻫﺮﭼﻪ ﺭﺍ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﯽ ﺑﺎﺯﺩ

ﻫﺮﮐﻪ ﻧﻔﺲ ﺭﺍ ﻣﻄﯿﻊ ﻋﻘﻞ ﺳﺎﺯﺩ،

ﺭﻭﺯﮔﺎﺭ ﺁﻫﻨﮓ ﺳﻌﺎﺩﺗﺶ ﺭﺍ ﻣﯽ ﻧﻮﺍﺯﺩ

kermanshahan20.blogfa.com

kermanshah29.blogfa.com

kermanshah39.blogfa.com
پاسخ مریم : زیباست
رضا نعمتی کرفکوهی
جمعه 8 اسفند 1393 00:19
سلام / مثل همیشه جالب و دیدنی بود دستتان درد نکند. به وبلاگ من هم سری بزنید
پاسخ مریم : سلام ، مرسی از دعوتتون
پنجشنبه 7 اسفند 1393 16:03
سلام.
مریم جون وبلاگت خیلی قشنگه.
دیدنی های کرمانشاه خیلی قشنگه.
امیدوارم بتونم از نزدیک جاهای دیدنی کرمانشاه رو ببینم.
پاسخ مریم : سلام عزیزم ممنون ...

نام و یا نشانی وبلاگت رو ننوشتی
مسعود
چهارشنبه 6 اسفند 1393 01:37
از جمله رفتگان این راه دراز
باز آمده ای کو که به ما گوید باز
هان بر سر این دو راهه از سوی نیاز
چیزی نگذاری که نمی آیی باز
پاسخ مریم :
reza
سه شنبه 5 اسفند 1393 20:56
درود
آبجی یه مطلب گذاشتم درباره زبان آذری حتمن بیا ببینش
راستی پیروزی ارتش سرخ ایران رو هم خدمتت شادباش میگم
پاسخ مریم : درود داداشی ، آره اون مطلبت رو دیدم عالی بود کامنت هم گذاشتم .

پیروزی مقتدرانه پرسپولیس ارتش سرخ ایران رو هم به تو و هواداران پرسپولیس پرهوادارترین تیم آسیا شادباش میگم
واقعا تیممون متحول شده بود امشب خیلی خوب بازی کردند . ایول پرسپولیس
تهران در مسیر توسعه و عدالت
سه شنبه 5 اسفند 1393 20:28
خیلی عالی مریم خانوم من تا به حال ان قدر درباره ی غذا های کرمانشاهی نمیدونستم ممنون از اطلاعاتی که دادید ضمنا قالب جدید هم مبارک
پاسخ مریم : ممنون

مانا باشید
دختر هخامنش
سه شنبه 5 اسفند 1393 18:10
درود بر شما پاک سرشت ایرانی
سپندامزدگان یا اسپندگان بر شما سپند و شادباش باد
همه جای وطن هر ذره خاکمان زیبایی های بی مانند در همه دنیا دارد و این سبب رشک همه جهانیان به خاک پاک ایران شده است
مانند همیشه اطلاعاتی نیک برای دانستن بیشتر از وطن
سپاس از شما
براستی هرجای وطن به شکلی زیباست
پاسخ مریم : درود بر تو دوست عزیزم ،ممنون .

پاینده و سرافراز باشی
جوانان متحد انزلی چی
سه شنبه 5 اسفند 1393 12:23
خیلی جالبه ممنون بابت دعوتتون
پاسخ مریم : زنده باشید
طاق بستان/بیستون/تکیه معاون الملک
دوشنبه 4 اسفند 1393 17:15
اگر روزی دلم گرفت یادم باشد


که خدا با من است،


که فرشته ها برایم دعا میکنند،


که ستاره ها شب را برایم روشن خواهند کرد.


یادم باشد که قاصدکی در راه است،


که بهار نزدیک است،


که فردا منتظرم می ماند،


که من راه رفتن می دانم و دویدن،


و جاده ها قدم هایم را شماره خواهند کرد.


اگر روزی دلم گرفت یادم باشد


که خدای من اینجاست همین نزدیکیها،


و من، تنها نیستم
پاسخ مریم : بسیار زیباست
حیدر آقاگلی
دوشنبه 4 اسفند 1393 16:35
سلام .
همه شون خوشمزه ست حتما. بفرمایید راحت باشید
پاسخ مریم :
محمود
یکشنبه 3 اسفند 1393 22:22
فوق العاده زیبااااا
پاسخ مریم : سپاس
آرش هخامنش
یکشنبه 3 اسفند 1393 21:29
درود مریم
راستی نسک میشه کتاب
البته وازه کتاب هم
پارسیه و عربی نیست .
پاسخ مریم : ممنون پس نسک یه واژه فارسیه یعنی کتاب ، چه جالب نمیدونستم کتاب هم یه واژه فارسیه
خیلی واژه ها هست که در اصل فارسیه ولی به اشتباه فکر میشه که عربیه .
درود بر زبان فارسی و درود بر شما همدانی های فارسی زبان .
اشکان::مشهدِ امروز
یکشنبه 3 اسفند 1393 19:28
بسیار عالی بود؛ سپاس از زحمات ارزشمند شما
موفق باشید..
پاسخ مریم : مرسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها