تبلیغات
میهنم ایران زمین - دیدنی های كرمانشاه (بخش اول)
سه شنبه 21 بهمن 1393  02:37
نوع مطلب: (گردشگری ،) توسط: مریم

دیدنی های كرمانشاه - بخش اولکِرْمانْشاهْ نهمین شهر پر جمعیت  و مرکز استان كرمانشاه  در ایران می‌باشد که دارای جمعیتی بالغ بر۸۸۴،۷۰۶ نفر و مساحت ۹۳٬۳۸۹٬۹۵۶ متر مربع است. شهر کرمانشاه بزرگترین شهر کورد نشین و مهمترین شهر در منطقهٔ مرکزی غرب ایران است. کرمانشاه از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران و دومین پایتخت امپراتوری قدرتمند ایرانی ساسانیان به شمار می رود .
شهر کرمانشاه از شمال به كوه فرخشاد، از شمال باختری به كوه طاق بستان و از جنوب به سفید كوه ختم می‌شود و یکی از شاهراه‌های ارتباطی خاور و باختر و کهن‌ترین راه گذر از ایران به میان رودان است.شهر کرمانشاه دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است.در سده چهارم میلادی شهر کرمانشاه به عنوان دومین اقامتگاه پادشاهی ساسانیان  برگزیده شد.در دوران ساسانیان باغ‌های بزرگی در این منطقه ساخته شد .
کرمانشاه مرکز كشاورزی  ایران است و بیشتر درآمد اقصادی این شهر نیز از این راه‌است. همچنین میزان صادرات مواد خوراکی، مصالح ساختمانی و صنایع دستی  کرمانشاه در ۳ ماه نخست سال ۱۳۸۸ در مجموع ۹٪ از صادرات کل کشور را شامل می‌شود.

پیشینه و وجه تسمیه كرمانشاه :

کرمانشاه در دوره‌های مختلف دارای نام‌های مختلفی بوده که معمولاً با تغییر از حکومتی به حکومتی دیگر صورت می‌گرفته‌است، در قدیمی‌ترین شکل خود اولین بار در دوران باستان و در زمان فرمانروایی اقوام ایرانی كاسی  کرمانشاه را با نام الیپی می‌خوانندو در دوران هخامنشیان از کرمانشاه با نام‌های كامبادن کارمیسین، کارمیشین، کرمینشان و غیره یاد می‌شود. پس از اسلام، اعراب نام کرمانشاه را به قرمسین تغییر دادند و در دوره‌های بعدی کرمانشاه با نام کرمانشاهان و کرمانشاه خوانده می‌شد.در مورد نامگذاری کرمانشاه باورهای متفاوتی است، عده‌ای نام کرمانشاه را به بهرام چهارم منسوب می‌دانند که در سدهٔ سوم تا چهارم میلادی پادشاه شهر کرمان بوده و پس از تأسیس کرمانشاه این شهر را با نام او می‌خوانند.

نام کرمانشاه در افسانه‌ها:

در افسانه‌ها بنای شهر کرمانشاه را بدست طهمورث دیوبند ، پادشاه افسانه‌ای پیشدادیان بیان کرده‌اند.

تاریخ باستان كرمانشاه :

کرمانشاه که در میانه‌های رشته كوه زاگرس قرار دارد به دلیل وضعیت آب و هوایی، کوهستانی بودن و وجود پناهگاه و غارهای طبیعی همواره مورد توجه انسان‌های عصر سنگ بوده‌است.کرمانشاه از لحاظ بقایای سکونت‌های پیش از تاریخ، یکی از مناطق بسیار غنی و مهم در ایران و غرب آسیا است. قدیمی‌ترین آثار سکونت بشر در کرمانشاه مربوط به دورهٔ دیرینه سنگی است که شامل چند تبر دستی سنگی است که در منطقهٔ گاکیه و غرب هرسین یافت شده‌است.این آثار دست‌کم حدود ۲۰۰ هزار سال قدمت دارند. آثار مهمی از دوران عصر سنگ در غارهای کرمانشاه کشف شده‌است که بیشترشان مربوط به دوره‌های میان سنگی و نوسنگی است. مردم ایران و کرمانشاه در دوران باستان بسیاری از نخستین‌های تاریخ را به نام خود ثبت کرده‌اند؛ نخستین انسان‌هایی که در حدود ۹ هزار سال پیش با گرم شدن زمین غارنشینی را ترک کرده و به زندگی یکجانشینی روی آورده‌اند ساکنان این بوم بوده‌اند که نخستین خشت خام را تولید و در ساخت خانه و صنعت از آن استفاده کرده‌اند. و نخستین روستای خاورمیانه در دروان نوسنگی از ۹۸۰۰ ق. م تا ۷۴۰۰ ق. م در این مکان شکل گرفته‌است. ایرانیان كرمانشاه در دروان باستان با اختراع سفال نخستین انسان‌هایی بودند که رو به فعالیت‌های صنعتی آوردند و آثار زیادی از دوران پیش از تاریخ در سراسر ایران و به خصوص کرمانشاه یافت شده‌است .
زبان :

زبان اهالی کرمانشاه، كوردی و فارسی كرمانشاهی است . همچنین در بخشی از مناطق شهر، گویش   لكی در میان برخی ساکنان رواج دارد.عده‌ای از مردم کرمانشاه به زبان كوردی گویش كلهری سخن می‌گویند. علاوه بر كوردی كلهری دیگر گویش‌های کوردی از جمله كوردی كرمانشاهی ، سنجابی ، زنگنه و سورانی هم گویشورانی در میان مردم دارد.

تاریخدانان  قدمت تاریخی کرمانشاه را بین ۸ تا ۱۲ هزار سال برآورد کرده‌اند این شهر به لحاظ تاریخی از دوران باستان به عنوان دروازهٔ ورودی آسیا به جلگه معروف میان رودان  بوده‌است. دلیل این ادعا همانطور که در متون تاریخی نیز آمده‌است، وجود بزرگترین راه ارتباطی میان فلات ایران ، چین و هندوستان با ساکنان میان رودان  است که به این راه اصطلاحاً راه شاهی  نیز گفته می‌شود.در هزاره چهارم پیش از میلاد استان كرمانشاه  یکی از مراکز مهم تجاری و بازرگانی بوده و بازرگانان آن با بازرگانان شوشی و میان رودانی به داد و ستد و مبادله کالا مبادرت می‌ورزیدند. حضور بازارهایی در گودین كنگاور و چغاگاوانه اسلام آباد  از آن دوره شاهدی بر این مدعا است. به استناد کتیبه‌های بابلی و آشوری ، ساکنان زاگرس اقوام آریایی لولوبی و گوتی بودند. این مردمان به منظور حفاظت از این خطه مرتب با بین‌النهرینی‌ها در جنگ و ستیز بوده‌اند که در این امر به پیروزی‌های چشمگیری نیز نایل شده‌اند و از آن پس دره‌های زاگرس قرن‌ها مرکز تمدن و حکومت‌های ایرانی و میان‌رودانی بوده‌است. حضور نقش برجسته‌های این اقوام در یکی از قدیمی‌ترین نقش برجسته‌های خاورمیانه محسوب می‌شود بیانگر این موضوع است.در دوران ساسانیان كرمانشاه یکی از شهرهای مهم این دوره به حساب می‌آمده که بناهای زیادی در دروان خسروپرویز در آن ساخته شد و همچنین نشستگاه وی نیز بوده‌است. گویند که در زمان خسرو بنای بلندی به ارتفاع ۴۵ متر به شکل مربع در آن ساخته بودند و سنگ‌ها را با سیخ‌های آهن چنان به هم وصل کرده بودند که میان سنگ‌ها دیده نمی‌شد و گمان می‌رفت که عمارت یکپارچه از سنگ ساخته شده‌است؛ که از آن برای پذیرایی از پادشاهان سایر کشورها استفاده می‌شد. همچنین در تاریخ آمده‌است هنگامی که حضرت محمد (ص) ، خسروپرویز را به اسلام دعوت کرد، خسرو در کنار رود قره سوی كرمانشاه  نشسته بود و با خواندن نامه به خروش آمد و نامه را پاره کرد و به داخل رود قره سو ریخت.( رود قره سو پیش از اسلام نام دیگری داشته است و با حمله سلاجقه نام قره سو بر روی این رود گذاشته شد)

هر جا كورد هست آنجا ایران بوده و هست


کرد ها از اتحاد قبایلی مادی-پارسی-پارتی هستند

شهبانو ماندانا كه از قوم ماد بود مادر کوروش نخستین زنی است که تاریخ ایران از وی یاد کرده است و البته همسر شخصی فارس یا پارسی و همچون او ایرانی وی دختر آستیاک، واپسین پادشاه  ماد(اولین شاهنشاهی جهان) است.ماندانا همسر کمبوجیه پارسی شد. به روایت هرودوت، آستیاک دختر خود ماندانا را به کمبوجیه داد. کمبوجیه از خانواده‌ای پارسی و فرمانبردار بود که شاه ماد او را از یک مادی، دست  کم، بی‌زیان‌تر می‌دانست، به ویژه که کمبوجیه شخصی ملایم و آرام بود.
کمبوجیه در آن هنگام در «انشان» بود. از این ازدواج فرزندی پا به گیتی گذاشت که او را کوروش نام نهادند و چنانچه می‌دانیم کوروش بنیانگذار سلسله  هخامنشی شد و تاریخ عنوان بزرگی را به او داد. 

ملکه ماندانا مادر کوروش و دختر آستیاگ(آخرین پادشاه ماد)در انتقال قدرت به پسرش کوروش تاثیر انکارناپذیری داشت.زن زرتشتی در این قرن از بیشترین حقوق متعالی برخوردار بود و یکی از درخشان ترین ادوار تاریخی خود را  می گذراند. همانطور که گفته شد نمونه کامل آن ماندانا مادر کورش بود؛ که بارها کوروش به وجود او افتخار کرده است.
چون آخرین پادشاه ماد (آستیاک) فرزند پسر نداشت؛ ملکه ماندانا حق شاهزادگی داشت و به همین خاطر در انتقال قدرت به کوروش کبیر مؤثر بود. ماندانا مدرسه ای را بنیان نهاد که در آن عده زیادی از پسران همسن و سال کوروش، تیراندازی، اسب سواری و فنون نبرد را  می آموختند. گذشته از این ماندانا به کوروش آموخت که حق چیست و نا حق کدام است و احترام فوق العاده ای را که کوروش نسبت به مادرش ماندانا رعایت می‌کرد؛ به پاس داد و عدالتخواهی بود که از او آموخته بود. او در تربیت و نیز انتقال قدرت به کوروش سهم بسیار موثری داشت.

كرمانشاه شهری تاریخی و به قول خودشون «کهن تر از تاریخ». دارای غارهای 10  هزار ساله در دامنه کوههای بستان و طاق بستان یادگاری از دوران ساسانیان و كتیبه بیستون هخامنشی .

کرمانشاه از مهمترین شهرهای ایران است. امروزه  شهری بزرگ شده و در گذشته و حدود 4 هزار سال پیش  آبادی پر رونقی بوده‌است. پهنه تاریخ را می‌توان در این شهر بزرگ دید. شهری که در دوره ساسانی پایتخت شد و پیش از آن همواره مورد توجه هخامنشیان بوده‌است.

کرمانشاه، از عهد پیشدادیان تا عصر حاضر یکی از شهرهای مهم و محل اتفاقات بزرگ تاریخی ایران بوده است. این شهر دومین پایتخت ساسانی و نشستگاه خسرو پرویز بوده، با این حال پس از ورود اسلام تا دوره قاجار رونق چندانی نداشته .

مهمترین آثار باستانی ایران وجهان در کرمانشاه


طاق‌بستان كرمانشاه :

(به كردی كرمانشاهی  «تاق وه سان» به معنی طاقی از سنگ) مجموعه‌ای از سنگ نگاره‌ها و سنگ نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر كرمانشاه  در غرب ایران واقع شده است. این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد. چند صحنهٔ تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج گذاری اردشیر دوم ، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم و هم‌چنین چند سنگ نوشته (کتیبه) به خط  پهلوی كتیبه ای (فارسی میانه)  در آن کنده‌کاری شده است. وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردش‌گاهی روح‌فزا تبدیل نموده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است.شاهان ساسانی نخست نواحی اطراف تخت جمشید را برای تراشیدن تندیس‌های خود برگزیدند، اما از زمان اردشیر دوم و شاهان پس از او طاق بستان را انتخاب کردند که در بین راه جاده‌ی ابریشم قرار داشت و دارای طبیعتی سرسبز و پر‌آب بود.


فرشته پیروزی نماد ایرانی در تاق بستان

طاق بستان شامل سنگ‌نگاره‌ی تاج‌گذاری اردشیر دوم ساسانی و دو طاق میباشد که طاق کوچک‌تر شاهپور دوم و سوم و طاق بزرگ‌تر خسرو پرویز را به تصویر کشیده است. در سمت راست طاق کوچک‌تر و در بیرون از طاق سنگ‌نگاره‌ای تراشیده شده که تاج‌گذاری اردشیر دوم را نشان میدهد.


اسب سوار زره پوش - خسروپرویز پادشاه ساسانی سوار بر اسبش شبدیز
در این دو طاق کنار هم که در آن عکسهایی از خسرو پرویز روی اسب معروفش شبدیز (این اسب را شیرین به خسرو داده است) و یا خسرو پرویز در حال گرفتن حلقه قدرت از اهورامزدا است، حکاکی شده است، مجموعه کوچکی از کاخ بزرگ ساسانی بوده است که سر ستونهای آن کاخ در محوطه وجود دارد.

پرسش : نخستین تابلوی سنگی با رعایت قاعده و اصول نقاشی در جهان كدام بنا است؟ پاسخ : سنگ نگاره شكارگاه سلطنتی تاق بستان در كرمانشاه ایران

ارزش هنری تاق بستان

هنر نقاشی و موسیقی

سنگ‌نگارهٔ شكارگاه سلطنتی تاق بستان نخستین تابلوی سنگی با رعایت قاعده و اصول نقاشی در جهان به حساب می‌آید.در این حجاری خسرو سوار بر اسبش شبدیز به گونه‌ای است که گویی اثر از روی نقاشی، نقش شده‌است. هم‌چنین در طاق بزرگ آثاری از زنان موسیقی‌دان به چشم می‌خورد که به نواختن ساز ایرانی چنگ و سازهای بادی مشغول هستند.در قسمتی دیگری از طاق بزرگ صحنهٔ شكار گراز به چشم می‌خورد که از نظر حرکت و نمایش از جمله شاهکارهای هنر سنگ نگاری به شمار می‌رود، که در سبک هنری، نزدیک به سبک نقاشی بر روی دیوار است.

نگارهٔ زنان موسیقی‌دان ایرانی در تاق بزرگ که در حال نواختن ساز ایرانی چنگ هستند.درخت زندگی - نماد هنر ایرانی

هلال ماه بر روی طاق بزرگ - هلال ماه یكی از بیشمار نمادهای ایرانیست كه بعدها وارد فرهنگ سایر ملل شد

نمایی دور از طاق بزرگ و طاق كوچك

رقص كوردی میراث كهن آریایی


محققان رقص‌ كوردی  را یك‌ رقص‌ رزمی،فرهنگی،استقامتی  ‌می‌دانند كه‌ دارای‌ صلابت‌ ، متانتی‌ و نظم خاصی بوده‌ و یاد آور یكپارچگی‌ و همبستگی ایرانیان در تمامی‌ ادوار می‌باشد . 

كتیبه بیستون داریوش هخامنشی در كرمانشاه بزرگ ترین كتیبه جهان


پرسش : بزرگ ترین كتیبه جهان در كدام كشور قرار دارد ؟ پاسخ : كتیبه بیستون داریوش هخامنشی در كرمانشاه ایران . این كتیبه به 3 زبان فارسی باستان، زبان بابلی و زبان عیلامی نوشته شده است .

سنگ‌نبشته بیستون بزرگترین سنگ‌نبشتهٔ جهان،  از آثار دودمان هخامنشیان (۵۲۰ پ. م) واقع در شهرستان هرسین در سی کیلومتری شهر كرمانشاه  بر دامنه كوه بیستون  است. سنگ‌نبشته بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهم‌ترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که شرح پیروزی داریوش بزرگ را بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان را نشان می‌دهد.

محوطه بیستون از آثار ملی ایران است و خود این اثر هم از سال   2006 یکی از آثار ثبت شدهٔ ایران  در میراث جهانی یونسكو است.همچنین از آنجا که کتیبه بیستون به سه زبان فارسی باستان، بابلی و عیلامی به خط میخی نوشته شده است، سهم بزرگی در کشف رمز خط میخی دارد.متن فارسی باستان كتیبه جمعاً ۵۲۵ سطر دارد .

نام بیستون از واژه پارسی باستان «بغستان» به معنی جایگه بغ گرفته شده‌است. نخستین اشاره به این جایگاه در کتاب دیودوروس سیکولوس بود که در آن بخشی از نوشته‌های کتزیاس یونانی درباره بیستون آورده شده‌است. در این اشاره سنگنبشته بیستون کنده شده به دست سمیرامیس ملکه اسطوره‌ای آشوری معرفی شده و بیستون را (Bagastanon oros) معرفی کرده‌است. در آن اشاره به بیستون آورده شده بود که کوه بیستون به اهورامزدا پیشکش شده‌است.واژه بیستون در زبان پهلوی «بَهیستان» و سپس «بَهیستون» شد. این واژه در سده‌های نخست اسلامی «بهستون» و امروزه بیستون خوانده می‌شود.


سراب بیستونمجموعه بینظیر و شگفت انگیر بیستون، در 25 کیلومتری کرمانشاه در کوه های بیستون قرار دارد و به گواه تاریخ از قدیمی ترین سکونتگاه های بشر است.نام بیستون برخلاف آنچه در بین عوام معروف است به معنی بدون ستون نیست، در ایام باستان نام آن بغستان یعنی جایگاه خدا بوده که به تدریج به بهستان، بهستون و بیستون تغییر کرده است.
مجموعه بیستون هشتمین اثر باستانی ایرانی است که بعد از تخت جمشید، تخت سلیمان، چغازنبیل، میدان نقش جهان، پاسارگاد و بم به ثبت جهانی رسیده است.سنگ نبشته بیستون بزرگترین سنگ نبشته جهان و اولین متن شناخته شده ایرانی است و قدمت آن به دوران هخامنشی می رسد.
 مهمترین سنگ نگاره بیستون شرح پیروزی داریوش اول بر گئومات است، پلکان صیقلی اطراف دیوار نگاره محل رفت و آمد سنگتراشان را نشان می دهد و صیقلی بودن آن هم ظاهرا پس از اتمام کار و برای غیرقابل تردد شدن مسیر تعمدا اتفاق افتاده است.
ارتفاع سنگ نگاره بیستون 7 متر و 80 سانت و طول آن 22 متر است. موضوع اصلی سنگ نگاره تاج ستانی داریوش بزرگ است، در این صحنه اهورامزدا در حالیکه با دست چپ فره را به سوی پادشاه دراز کرده، دست راستش را به نشانه دعا و طلب خیر بلند کرده است.
 داریوش شاه با تاج و سبیل و ریش مستطیلی،  دست راستش را بمنظور دعا بلند کرده و در دست چپ کمانی دارد. در این نگاره داریوش با اشل انسانی و قد حدود 180 سانتی متر در حالیکه گئومات خائن را زیر پا افکنده تصویر شده است.
 نیزه دار و کمانداری با قدی حدود 150 سانت پشت شاهنشاه دیده می شوند، همچنین 8 نفر از شاهان یاغی که مغلوب داریوش شده اند با قدهای 120 سانت در صحنه حاضرند تنها شاه سکاها که کلاهی نوک تیز دارد قدی بلندتر از بقیه دارد، این افراد با زنجیر بهم متصل شده اند.
 این نقش برجسته متاسفانه، در زمان جنگ جهانی دوم توسط سربازانی که از محوطه عبور می کردند، همینطور توسط مردم محلی که از صورت های نقش برحسته ها بعنوان سیبل هدفگیری تیراندازی استفاده می کردند و شرایط جوی طبیعی آسیب های زیادی دیده است. البته در سال های اخیر تلاش هایی برای حفظ و ترمیم آن انجام شده است.نقش برجسته های بیستون از این جهت مهم هستند که داریوش با زبان خود به معرفی خود و سلسله هخامنشی پرداخته همچنین حوادثی چون مرگ کمبوجیه، شورش گئومات، جنگ ها و پیروزی های داریوش، شیوه های زمامداری، جنگ با سکاها(سكاها = اقوام آریایی شرق ایران)  و غیره نقل شده است.کرمانشاه بطور قطع و یقین از 4000 سال پیش آباد بوده، در افسانه ها آمده که این شهر توسط تهمورس دیوبند پادشاه پیشدادی بنا شده است که البته بارها و بارها تغییر شکل داده است و در کتیبه های باستانی از این منطقه بعنوان مرکز پرورش بهترین اسب ها یاد شده است.زمین های حاصلخیز این منطقه که با تاثیر از آب و هوای زاگرس و بادهای مدیترانه ای که از غرب به این شهر می وزد، کرمانشاه را به یکی از قطب های کشاورزی و خوش آب و هوای ایران تبدیل کرده است.


هركول بیستون :

در محوطه بیستون، پیکره ای منسوب به هرکول در حالیکه بر آرنج چپ خود تکیه داده و جامی در همان دست دارد، وجود دارد. طول پیکره یک متر و 47 سانت است و یکپارچه از سنگ کوه تراشیده و از پشت به کوه چسبیده است.قدمت هرکول بیستون به 153 قبل از میلاد همزمان با سلطنت مهرداد اول می رسد( اشكانیان= پارتیان ).به اعتقاد برخی باستان شناسان، این پیکره متعلق به هرکول نیست بلکه خدای پارتی همطراز هرکول به نام ورثرغنه صاحب آن است.در محوطه بیستون دیدن آثاری مثل سنگ نگاره های میترا، نقش گودرز دوم، نقش ولگش، بنای پارتی، جاده ساسانی و آثار دیگر را از دست ندهید.

 در ضلع غربی سنگ نبشته های بیستون، دیواره ای مرتفع به ارتفاع 45 و عرض 200 متر مربوط به دوران ساسانیان قرار دارد. این اثر را به فرهاد نسبت داده اند، هر چند که سازنده و هدف اصلی ساخت این دیواره بطور قطع مشخص نیست.

كوه بیستون كرمانشاه :

کوه بیستون فرهاد کش نیز در بیست کیلومتری کرمانشاه در بخشی به نام بیستون قرار دارد و حکاکی هایی در مورد به اسارت کشیدن شاه رومی توسط داریوش در آن وجود دارد.
رهگذر اینجا شهر عشق و تمدن، شهر معرفت و پهلوانییست...
اینجا کرمانشاه است...

عاشقانه های ادبیات فارسی در كرمانشاه :

کوه تراشیده شده بیستون است که نماد عشق ایرانیان است .

فارغ از ارزش تاریخی که بیستون در میان ما ایرانیان دارد، در ادبیات عاشقانه فارسی هم نماد عشق، مداومت و ناکامی است.بر اساس افسانه ای که در شاهنامه فردوسی نقل شده، فرهاد عاشق، بخشی از کوه بیستون را به دستور شیرین برای رسیدن به آب تراشیده است.ابیات بسیاری در ادبیات فارسی به شرح حال و احوال فرهاد كوهكن اختصاص دارد، ضرب المثل معروف فارسی می گوید:
بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد .

فرهاد کوهکن از عشاق كهن و مشهور ادب فارسی و عاشق افسانه‌ای شیرین و رقیب خسرو پرویز بود.  در بعضی از کتاب‌های قدیم از فرهادِ سپهبد و در بعضی دیگر از فرهاد حکیم نام برده شده‌است که مهندس بود و کار ساختن بعضی از نقوش در بناهای عصر خسرو پرویز به او منسوب است. از سدهٔ ششم قمری به بعد که نظامی گنجوی در داستان خسرو و شیرین ماجرای عشق او و شیرین را به نظم درآورد، شهرت فرهاد در ادب فارسی از خسرو نیز فراتر رفت. در این داستان فرهاد حجار و مهندس و انسانی ساده‌دل و یکرنگ، به غایت نیرومند و مستغنی از مال و سخت استوار است.
بر طبق افسانه‌ها فرهاد در مأموریتی شیفتهٔ شیرین معشوقهٔ خسرو پرویز شد و خسرو او را به کندن کوه بیستون واداشت، با این شرط که اگر در این کار توفیق یافت شیرین را به او واگذارد، اما به این امید که او جان بر سر این کار ببازد. فرهاد با شوق و توانایی خاصی به این کار پرداخت و پاره‌های سنگین و عظیم کوه را که ده مرد بلکه صد مرد از برداشتن آن عاجز بودند، کَند. شخصیت فرهاد همچون اسطورهٔ پاکبازی عشق و پایمردی در هاله‌ای از افسانه در شعر و ادب فارسی عرضه شده‌است و بر محور داستان عشق او به شیرین و رقابتش با خسرو پرویز داستان‌های منظوم بسیاری به وجود آمده‌است که به رغم برخی اختلافات در اساس با هم اشتراک دارد.

همچنین در ادبیات ایران آمده که لاله از خون فرهاد از زمین برخاسته است.

زحسرت لب شیرین هنوز می‌بینیم كه لاله می‌دمد هنوز از خاك تربت فرهاد

شعر حافظ

هرکه فرهاد شود در ره عشق
همه کس در نظرش شیرین است
تهمت کفر به عاشق نزنید
عاشقی پاکترین آیین است

پوستر فیلم ایرانی شیرین و فرهاد ساخته سال 1313

معرفی همه دیدنی های کرمانشاه در چنین مطلبی امکانپذیر نیست، سعی شده مهمترین آثار طبیعی و تاریخی شهر و اطراف آن معرفی شود

معبد ناهید الهه آب و پاكی(شهرستان کنگاور-استان کرمانشـاه)

معبد آناهیتا یا ناهید از دیدنیهای تاریخی 2200ساله ی شهرستان کنگاور در استان کرمانشاه می باشد.

معبد ناهید در مركز شهر كنگاور و در استان كرمانشاه قرار دارد. این بنا روی تپه‌ای طبیعی ساخته‌ شده است. معبد آناهیتا متعلق به آناهیتا(ناهید)، الهه پاكی و محلی برای نمایش آب بوده كه یكی از چهار عنصر مقدس و مورد احترام ایرانیان باستان است.(دوره ی آن مربوط به دوران هخامنشی وساسانی می باشد.) امروزه ازین بنای نفیس تنها ویرانه های آن باقی مانده است .  حتما در زمان خودش بنای باشكوهی بوده .

غارقوری قلعه کرمانشـاه بزرگترین غار آبی آسیا


غارقوری قلعه کرمانشـاه بزرگترین غارآبی آسیا بیش از   65 میلیون سال قدمت دارد ودر85 کیلومتری شمال غربی  کرمانشـاه ودر مسیرشهرستان روانسر به شهرستان پاوه در استان کرمانشـاه قرار دارد.پارک کوهستان کرمانشـاه

پارک کوهستان کرمانشـاه در نزدیکی مجموعه تاریخی طاق بستان در شمال کرمانشـاه واقع شده است.پارک کوهستان از بزرگترین وتوریستی ترین پارکهای ایران وکرمانشاه می باشد ودارای دوتا آبشار بزرگ با نورپردازی بسیار زیبا می باشد.


سراب نیلوفر کرمانشـاه

سراب نیلوفر درغرب کلانشهرکرمانشاهقرارداردواز دیدنی ترین ونمونه ترین تفرجگاههای کرمانشاه وغرب ایران محسوب می شود وهمه ساله میزبان تعدادبی شماری از هموطنان وگردشگران می باشد.


آبشار زاگرس با نورپردازی بسیار زیبا در باغ گلها - کرمانشـاهآبشار پیران کرمانشـاه(آبشار ریجاب)طولانی ترین وزیباترین آبشار ایران


سراب صحنه(شهرستان صحنه-استان کرمانشـاه)

جاده ی جنگلی وزیبای آبشارپیران(آبشار ریجاب) در کرمانشـاه

طبیعت زیبا و دل انگیز  پاوه اورامانات كرمانشاه

به دلیل حجم بالای مطالب سایر دیدنی های كرمانشاه مانند( تكیه معاون الملك- بازار بزرگ سنتی - باغ پرندگان و باغ گلها - سوغات و غذاهای سنتی كرمانشاه  و ... در فرسته بعدی معرفی خواهند شد


  • آخرین ویرایش:شنبه 19 خرداد 1397
نظرات()   
   
آتنا
جمعه 10 فروردین 1397 00:42
واقعاباورم نمیشد که این طبیعت زیبا و بکر در کشور خودمون باشه. با اینکه خودم کرمانشاهی هستم اما از این طبیعت خبر نداشتم.
پاسخ مریم :
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 13:55
I seriously love your site.. Very nice colors & theme. Did you create this
web site yourself? Please reply back as I'm looking to create my own personal blog and would like to find out where you got this from or exactly what the theme is called.
Kudos!
نسیم
شنبه 7 آذر 1394 09:47
خیییییییییییییییییییییلی عالی بود
از کرمانشاه
پاسخ مریم : زنده باشی
fatemeh
جمعه 30 مرداد 1394 15:09
عاااااااالی بود
مرســــــــی
پاسخ مریم :
آتوسا
چهارشنبه 27 اسفند 1393 09:59
درود بر شما دوست گرامی و هموطن عزیز....
تصاویر بسیار زیبایی بود...تابه حال به کرمانشاه نیامدم اما
خیلی دوست دارم به کرمانشاه بیام و تاق زیبای بستان و دیگر مناطق تاریخی کرمانشاه را از نزدیک ببینم...
با آرزوی بهترین برای شما و پاینده ایران...
پاسخ مریم :
محمود
چهارشنبه 29 بهمن 1393 22:25
آتش دوست اگر در دل ما خانه نداشت
عمر بی حاصل ما این همه افسانه نداشت .

سپندار مذگان مبارك

پاسخ مریم : درود
سپندارمذگان فرخنده باد
شیده
چهارشنبه 29 بهمن 1393 20:53
سلام عزیزم من شما رو لینک کردم. من وبلاگمو برای مسابقهدرست کردم و تعداد نظرات بالا امتیاز خیلی بالایی داره. میشه لطفا ی پست تو وبلاگتون بذارین ک بازدید کننده های وبلاگتون ب وبلاگ منم سر بزنن و نظر بدن؟؟ اخه وبت بازدید کننده زیاد داره
پاسخ مریم : سلام عزیزم وبلاگ تو هم لینك شد ...
در پست بعدی در آخر متنش این رو می نویسم كه بازدیدكننده های وبلاگم به تارنگار( وبلاگ) تو هم سر بزنند و نظر بنویسند .
هه‌ورامان
چهارشنبه 29 بهمن 1393 16:50
سلام ارجمنددوست واقعاً دست مریزاد دیارم رازیبا وشایسته معرفی کرده اید؛
بامطالب جدید؛انتشاردومین کتاب اینجانب وتازه های کتاب ومطالب مربوط منطقه هورامان منتظرتان هستیم.
پاسخ مریم : درود بر شما و ممنون از دعوتتون

مانا باشید
آرش هخامنش
سه شنبه 28 بهمن 1393 12:15
درود مریم
سپندارمذ همایون باد
زندگی شیرینی داشته باشی
پاسخ مریم : ممنون منم روز ولنتاین ایرانی ، جشن سپنتا رو به همه ایرانیان شادباش میگم. در پست بعدی که ادامه معرفی دیدنی های کرمانشاهه درباره این جشن ایرانی هم مطلبی گذاشته خواهد شد ...
طاق بستان/بیستون/تکیه معاون الملک
سه شنبه 28 بهمن 1393 10:05
سلام مجدد خدمت شما هموطن گرامی کرمانشـاه از قدیم تاکنون نامهای بسیاری رو داشته وعوض کرده در سالهای*نه چندان دور*نامهای کرمانشـاه قهرمانشهر و باختران و کرمانشاهان بوده که با اعتراض نماینده قدیم کرمانشـاه مواجه شده که چرا باید نام کرمانشـاه باختران باشد(معنی باختران:معنی باختر یعنی غرب و باختران به معنی مرکزیت غرب بوده اما نمایندههای کرمانشـاه در زمانهای دور باختران رو به معنی شهر باخته می دونستن بخاطره همون اعتراض شدید در بین مردم و نماینده ها بوجود آمده که نام باختران باید عوض شود و نام باختران در زمان کوتاهی به قهرمانشهر تبدیل شد و سپس به کرمانشاهان که کمی بعد از انقلاب با نام کرمانشاهان چون یک نام شاهنشاهی بوده مخالفت شده ولی چون کرمانشـاه یک شهر بزرگ محسوب میشده دیگه تغییر چندانی در نام کرمانشـاه بوجود نیومده وبا نامهای کرمانشـاه وکرمانشاهان موافقت کردند.
اسنادی در این مورد و در مجموعه تاریخی تکیه بیگلربیگی کرمانشـاه و اسناد بیگلربیگی و در قسمت موزه خط و کتاب به خوبی اشاره شده است که به نوبه ی خودش جالب است.
kermanshahan20.blogfa.com

kermanshah29.blogfa.com

kermanshah39.blogfa.com
پاسخ مریم : سلام بر شما هممیهن گرامی

بله باختر یه کلمه فارسیه به معنی غرب
✿♥دختــــــــــرآن ایلآمــــــــــے♥✿
سه شنبه 28 بهمن 1393 00:25
کارم …
از یکی بود و یکی نبود گذشت،

من در اوج قصه غرق شده ام …
پاسخ مریم :
رسول امیدی
دوشنبه 27 بهمن 1393 23:10
خسته نباشی
زحمت کشیدی
پاسخ مریم : ممنون
تخته سیاه- جمال زاده
دوشنبه 27 بهمن 1393 10:22
سلام مریم خانم عكس ها و مطالب آموزشی زیبایی درباره كرمانشاه گذاشته اید بسیار مفید بود امروز از تصاویر شما برتی تدریس مطالعات اجتماعی چهارم استفاده كردم موفق باشید
پاسخ مریم : سلام و ممنون خوشحالم که مطالب برای شما مفید بوده

زنده باشید
شفق
دوشنبه 27 بهمن 1393 09:13
کامل و جامع بود.م.فق باشید
پاسخ مریم :
چنین گفت کوروش کبیر
دوشنبه 27 بهمن 1393 07:30
بسیار زیبا بود
پاسخ مریم :
دختر هخامنش
یکشنبه 26 بهمن 1393 20:38
درود بر شما دختر ایرانی تبار
براستی که ایران را همه نژاد ها و تبار های نژاده و آزاده اش بنمی نهند و سپند است ما نیز همه این نژاد ها را گرامی داشته و با خون از بودنشان پاسداری کنیم
کرد هم یکی از تبار های آزاده این وطن است که بزرگی اش در تاریخ انکار ناپذیر است
ماباید به همه این تبار ها احترام گذاریم و در برابر بزرگی هر یک سر تعظیم آوریم
سپاس از شما
مانند همیشه زیبا و بی بدیل
درباره قسمت تاریخی نبشته شماهم باید بگم درسته . ماندانا از بزرگترین بانوهای تاریخه کاش همه زنان ایرانی مانند ماندانا با صلابت و قدرت باشن
پاسخ مریم : درود بر شما خواهر و هممیهن گرامی بله هر جا کورد هست آنجا ایران است و درود بر بانو ماندانا.

پیروز باشید و سرفراز
نیره
یکشنبه 26 بهمن 1393 18:11
درود بر مریم گرامی
چه جالب
آفرین بر تاریخ دوستی شما
پاسخ مریم : ممنونم نیره خانم گرامی

مانا باشید
ئامانج
یکشنبه 26 بهمن 1393 00:26
امیدوارم توضیحات در حد یک توصیف مختصر بوده باشد و اگر سوال خاص دیگری بود برای جوابگویی در خدمتم.

ایامتان قرین لطف الهی
پاسخ مریم : خیلی ممنونم توضیحات شما کامل بود

زنده باشید
ئامانج
یکشنبه 26 بهمن 1393 00:25
.
رقص‌ کردی‌ را یک‌ رقص‌ رزمی‌می‌دانند که‌ دارای‌ صلابت‌ و متانتی‌ خاص‌ بوده‌ و یاد آور یکپارچگی‌ این‌ مردمان‌ غیور در تمامی‌ ادوار می‌باشد.
امروزه‌ مجموع‌ این‌ رقصها را چوبی‌ می‌گویند که‌ معمولاً به‌ صورت‌ دسته‌ جمعی‌ اجرا می‌شوند.
رقصهای‌ محلی‌ با موسیقی‌ کردی‌ پیوندی‌ ابدی‌ داشته‌ و معمولاً زنان‌ و مردان‌ عشایر در مراسم‌ شادی‌ به‌ دور از ابتذال‌ دایره‌ وار دست‌ یکدیگر را گرفته‌ به‌ پایکوبی‌ می‌پردازند، در اصطلاح‌ محلی‌ این‌ حالت‌ را جه رگه به ز می‌نامند( در منطقه‌ مهاباد به‌ آن‌ رَشبَلک‌ می‌گویند.)
در این‌ رقصها معمولاً یک‌ نفر که‌ حرکات‌ رقص‌ را بهتر از دیگران‌ می‌شناسد نقش‌ رهبری‌ گروه‌ رقصندگان‌ را به‌ عهده‌ گرفته‌ و در ابتدای‌ صف‌ رقصندگان‌ می‌ایستد و با تکان‌ دادن‌ دستمالی‌ که‌ در دست‌ راست‌ دارد ریتمها را به‌ گروه‌ منتقل‌ کرده‌ و در ایجاد ایجاد هماهنگی‌ لازم‌ آنان‌ را یاری‌ می‌دهد. این‌ فرد که‌سر چوپی‌ کش‌ نامیده‌ می‌شود با تکان‌ دادن‌ ماهرانه‌ دستمال‌ و ایجاد صدا بر هیجان‌ رقصندگان‌ می‌افزاید.
در این‌ هنگام‌ دیگر افراد بدون‌ دستمال‌ به‌ ردیف‌ در کنار سر چوپی‌ کش‌ به‌ گونه‌ای‌ قرار می‌گیرند که‌ هر یکی‌ با دست‌ چپ‌ دست‌ راست‌ نفر بعد را می‌گیرد اصطلاحاً این‌ حالت‌ گاوانی نامیده‌ می‌شود.
در رقصهای‌ کردی‌ تمامی‌ رقصندگان‌ به‌ سر گروه‌ چشم‌ دوخته‌ و با ایجاد هماهنگی‌ خاصی‌ وحدت‌ و یکپارچگی‌ یک‌ قوم‌ ریشه‌ دار را به‌ تصویر می‌کشند برخی‌ رقصهای‌ کردی‌ دارای‌ ملودیهای‌ خاصی‌ بوده‌ و توسط‌ گروهی‌ از زنان‌ ومردان‌ اجرا می‌شوند و در برخی‌ از رقصها یکی‌ از رقصندگان‌ از دیگران‌ اجرا شده‌ و در وسط‌ جمع‌ به‌ تنهایی‌ به‌ هنرنمایی‌ می‌پردازند و در این‌ حالت‌ معمولاً رقصنده‌ دو دستمال‌ رنگی‌ در دستها نگه‌ داشته‌ و با آنها بازی‌ می‌کند که‌ اصطلاحاً به‌ این‌ نوع‌ رقص‌ دو دستماله‌ می‌گویند و بیشتر در کرمانشاه‌ و مناطق کردنشین ترکیه مرسوم‌ است‌.
نمایشها و رقصهای‌ کردی‌ را می‌توان‌ به‌ چند قسمت‌ اصلی‌ ذیل‌ تقسیم‌ کرد:
۱- گه‌ ریان‌ ۲- پشت‌ پا ۳- هه‌ لگرتن‌ ۴- فه‌ تاح‌ پاشا۵- لب‌ لان‌۶- چه‌ پی‌ ۷- زه‌ زنگی‌ ۸- شه‌ لایی‌ ۹- سی‌ جار ۱۰- خان‌ امیری‌

پاسخ مریم :
ئامانج
یکشنبه 26 بهمن 1393 00:24
این رقص دستجمعی را انجام میدهند و اگر یک گروه از رقصنندگان باهم نسبت داشته باشنه مرد وزن با هم دست گرفته و رقص دستجمعی میکنند که این آرایش رقصنندگان که ترکیبی از یک دسته که یک در میان یا زن یا مرد دست به دست هم داده که در اصطلاح این نوع آرایش رقصنندگان ؛ گه نم و جو (گندم و جو) میگویند. حالا کاری به این نداریم که خیلی از مورخان نوشته اند که این حرکات موزون نشان دهنده نمایشات حرکات جنگی و حرف از آمادگی مردم برای جنگها میزند و عده ایی هم بر این باورند که این نوع رقص ها برای بیدار کردن زمین و بارور کردن مجدد آن است. ایحال رقص فقط مختص به مراسم عروسی است و وقت و زمان مشخصی در طول سال ندارد و هرگاه دو جوان بخواهند تشکیل زندگی دهند این رقص و پایکوبی هم خمیر مایه اصلی عروسی است که در کامنت بعدی خلاصه ایی از انواع رقص کوردی را هم به سمعتان میرسانم
پاسخ مریم :
ئامانج
یکشنبه 26 بهمن 1393 00:24
سلام
با عرض ادب خدمت مریم بانوی نیک اندیش و ارجمند ؛حسب الامر راجب رقص کوردی مختصری در حد بضاعت فکری خود برایتان شرح خواهم داد.
اول اینکه روز خاصی درسال برای رقصیدن دستجمعی تعریف نشده و آنکه حضرتعالی فرموده اید چهارشنبه سوری و نوروز مردم برای رقص دور هم جمع میشوند باید عرض کنم که اینهم هدف غایی جشن گرفتن نوروز و شب چهارشنبه سوری نیست؛ چهارشنبه سوری به تاسی از فرهنگ ایران باستان مردم مراسمی بپا میدارند که بشرح ذیل است. آخرین چهارشنبه سال را با آتش زدن یک جاروی کهنه بهنگام تاریک شدن هوا بمنظور دفع بلایا به استقبال نوروز که یکی از اعیاد بزرگ کورد زبانهاست میروند؛سالهای پیشین وقدیمی که اکثر بام خانه ها و کوچه ها خاکی بودن مردم درشب چهارشنبه سوری را با همون آتش زدن یک جاروی کهنه که در اصطلاح به آن (گزگ کوتره) میگفتند این مراسم را برگزار میکردند و شب نوروز هم به تبعیت از تاریخ و کاوه آهنگر هر خانه بر روی بام خانه آتشی از خاشاک که در اصطلاح به آن (پوش ) میگفتند می افروختند تا یاد کاوه آهنگر که بر ضحاک تسلط و چیره شد را زنده بدارند که با توجه به گذشت زمان و نوگرایی بافت شهرها و خانه ها کلیه بام خانه ها با عایق ایزوگام و گاهاً قیر وگونی عایق بندی شد و کوچه ها هم به تبعیت از زندگی شهر نشینی همه آسفالته گردید از این رو اکنون در این دو شب از ایام سال مردم هر منطقه سعی میکنند که به نزدیکترین منطقه طبیعت نزدیک و بکر بروند و با آتش افروختن این مراسم را به انجام برسانند اگرچه هنوز هم در داخل کوچه ها با ریختن خاک روی آسفالت آتش افروختن هنوز حرف اول را میزند و در سالهای اخیر این جمع شدن همسایه ها در یک محله و آتش روشن کردنهای دستجمعی خود بخود باعث یک شادی و شفع خاصی شده که همراه است با ساز ودهل کوبیدن و رقص در این شب از ایام سال پس این رقص ربطی به اصل مراسم چهارشنبه سوری و نوروز ندارد. با این مقدمه شاید نه چندان مختصر به مراسم رقص کوردی میرسیم که مختص به مراسم عروسی هاست که حاضرین و مدعوین این مراسم با آوای ساز ودهل که امروزه تا 80 درصد این ساز ودهل محلی جای خود را به ارگ و کیبورد داده شروع به رقص میکنند که مردها جدا و خانمها جدا که .
پاسخ مریم :
طاق بستان/بیستون/تکیه معاون الملک
شنبه 25 بهمن 1393 19:17
سلام دوست عزیزم و هموطن گرامی انقدر که شما کرمانشـاه رو دوست دارید میدونم یک پسر خوب و تحصیل کرده وصد البته پاک از کرمانشـاه نصیبت میشه
همه ی کرمانشـاه کرد نیستن چون از خیلی از جاهای کشور عزیزمون برای زندگی بخاطره آب وهوای خوب کرمانشـاه ودیدنیهای فراوان کرمانشـاه زندگیشون اومده کرمانشـاه و خیلیها هم کرمانشـاه صاحب زندگی شدن و الان در کرمانشـاه هموطنهای بسیار نازنینمون اعم از ترکهای آذربایجان و عرب خوزستان وفارس و...اومدن کرمانشـاه و به جرعت میشه گفت که کرمانشـاه فقط یک شهر کرد نشین و فارس نشین نیست.
کرمانشـاه بزرگ ایرانی دیگر است
kermanshahan20.blogfa.com

kermanshah29.blogfa.com

kermanshah39.blogfa.com
پاسخ مریم :
کورش(هزاره های فراموش شده)
شنبه 25 بهمن 1393 18:41
درود فرزندان ایران زمین:

برای سپاس تمام مهربانیهایت روز سپندارمذگان را برگزیدم تا بگویم
برای تمام شادیهایی که با حضورت در قلبم
من هدیه کردی سپاسگذارم
روز عشاق ایرانی مبارک
آیا می دانید درتاریخ چند هزارساله ایران زمین
مردم ایران جشنهای فراوانی داشتند؟ که یکی از
آن جشنها روز عشاق بوده؟ پس چرا ما بجای آن
والیتاین که جشنی بیگانه است را برگزار میکنیم؟
با مطلبی دراین مورد به روز هستم خواهشن با
آمدن وخواندن این مطلب وگذاشتن دیدگاه خود
درمورد این مطلب من را خرسند کن...درضمن
پیشاپیش29بهمن روز عشاق را شادباش گویم...
بدرود کورش (فرزند ایران:گودین)
پاسخ مریم : درود و ممنون از دعوتتون

منم پیشاپیش 29 بهمن روز سپنتا( روز عشق ایرانی- ولنتاین ایرانی) رو شادباش میگم
آقاگلی
شنبه 25 بهمن 1393 16:44
با سلام هم تصاویر و هم متن زیبا بود . کرمانشاه اومدم خیلی سال پیش . طاق بستان بیستون بازار قدیمی . کاک خوردم اولین بار و یادش به خیر . رقص کردی هم که البته خیلی زیباست دوره دانشجویی رفیقای کرد داشتیم و رقص کردی ولی این آیین رقص که ظاهرا روز یا ماه خاصی از سال یه جا جمع می شن و می رقصن کی هستش شاید خواستیم برنامه ریزی کنیم و بیایم . با تشکر
پاسخ مریم : سلام ... مرسی از حضورتون
امیر
شنبه 25 بهمن 1393 09:40
عالیست.هوس سفر مجدد به کرمانشاه کرده دلم با این طبیعت قشنگش.
پاسخ مریم : بله طبیعتش خیلی قشنگه
جوانان متحد انزلی چی
شنبه 25 بهمن 1393 08:55
عالی بودن
بسیار زیباست
پاسخ مریم : ممنون

مانا باشید
دوست A
شنبه 25 بهمن 1393 08:46
سلام
خوبی دوستم؟
بسیار زیبا بود

.
پاسخ مریم : سلام دوستم
خوبم مرسی ممنون
علی
شنبه 25 بهمن 1393 08:29
سلام و سپاس از دعوتتون.
عالی، عالی، عالی بود.
متاسفانه تا به حال به کرمانشاه نرفتم. باید بروم و به زودی میروم، مطمئنم.
ما لاریجانی ها تا حدودی اخلاق و رفتارمون شبیه کردهاست.
کردها یکی از اصیل ترین قومهای ایرانی و مخصوصا شادترین آنها هستند.
موفق باشید و پیروز
پاسخ مریم : درود و سپاس
بله کرد ها و شیرازی ها و بندری ها( جنوبی ها) مردم شادی هستند .
درود بر کرد ها و همه اقوام ایرانی
باغ پرندگان کرمانشاه/باغ گلها کرمانشاه
جمعه 24 بهمن 1393 23:32
سلام دوست عزیزم وهموطن گرامی ممنونم که از کرمانشـاه شهر شیرین وفرهاد شهر طاق بستان وبیستون شهر زیباترین کاشی کاری دنیا(((تکیه معاون الملک)))شهر باغ های زیبای ایرانی و خارجی(باغ گلها)مطلب گذاشتی
کرمانشـاه دارای دو تکیه تاریخی و زیبا و گردشگری می باشد:1-*تکیه معاون الملک*:زیباترین کاشی کاری دنیا2-*تکیه بیگلربیگی*:اولین پارینه سنگی در خاورمیانه که هرکدوم از هم جدا هستند.
***راستی بیستون در 25 کیلومتری شهر کرمانشـاه س نه 36 کیلومتری!که با توسعه شهر کرمانشـاه از سمت شرق میگن بیستون به طور رسمی جزء شهر کرمانشـاه س.حتی تو عید و تابستان که مسافر وتوریست خارجی زیاد میاد کرمانشـاه:از بیستون می نویسه به کلانشهر کرمانشـاه خوش آمدید که این خودش گویای اینه که بیستون جزء خود شهر کرمانشـاه س***
کرمانشـاه نهمین شهر پرجمعیت ایران و ششمین شهر بزرگ ایران از نظر وسعت شهریه.

kermanshahan20.blogfa.com

kermanshah29.blogfa.com

kermanshah39.blogfa.com
پاسخ مریم : سلام آقا میلاد
اون موردی که گفتید اصلاح شد ، بیستون در 25 کیلومتری شهر کرمانشاست . اون منبعی که من استفاده کردم اشتباه نوشته بوده . در پست بعدی ادامه دیدنی های کرمانشاه معرفی میشه
امیر
جمعه 24 بهمن 1393 22:01
عالی بود
و بسیار جامع
هر کدام از پست های شما را که می خوانم حوس سفر به آنجا به سرم می زند
از سیستان و گیلان گرفته تا همین کرمانشاه
پاسخ مریم : ممنون از لطف شما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها