تبلیغات
میهنم ایران زمین - شب یلدا( شب چهله - شب چله) ، جشن كهن ایرانی
جمعه 28 آذر 1393  19:09
نوع مطلب: (تاریخ ایران ،) توسط: مریم

شب یلدا ( شب چهله- چله)

 جشن كهن ایرانیدوستان ،  این مطلب به مدت حدود یک هفته در صفحه اول  وبلاگ می ماند لطفا دیدگاهتان را بیان كنید و بگید كه در شهر و روستا و منطقه ای كه شما زندگی می كنید آیین ایرانی شب چله چگونه برگزار میشه و شما شب چله رو چگونه سپری كردید؟

محفل آریاییتان طلایی

 دلهایتان دریایی

 شادیهایتان یلدایی
 
فرخنده باد این شب اهورایی
واژة فارسی پاییز را برگرفته از*pāti-z(a)ya- به معنی « نزدیک زمستان » دانسته‌اند. این واژه مرکب از pāti- پیشوند به معنی « نزدیک، کنار»  و *z(a)ya « زمستان»، برگرفته از  اوستایی zyam «زمستان» است. پاییز در برخی از زبان‌های دورة میانه مانند  فارسی میانه pādēz « پاییز»،  دربارة ریشه‌شناسی پاییز پیشنهادهای دیگری نیز مطرح شده است و برخی از محققان پاییز را از فارسی باستان *pati-daiza  « خرمن، محصول» برگرفته از daiz  «انباشتن، گرد آوردن» و یا از واژه فارسی باستان pāta- « افتادگی، سقوط» از ریشة pat- « افتادن» و پسوند eč  و یا مشتق از فارسی باستان *pati-aixa مرکب از  پیشوند pati  و aixa « سرما، یخ» نیز دانسته‌اند.

در بندهشن، فصلی که  به زیج کیهان اختصاص دارد واژة فارسی میانة پاییز این گونه به کار رفته است:
… Ka ō <nazdist> xwurdag ī Tarāzūg rased rōz ud šab rāst bun pādēz.
«چون به [نخستین] خردة ترازو رسید، روز و شب برابر [ شدند که] آغاز پاییز است».

واژه فارسی زمستان نیز یعنی سردستان زِم و زَم و سِم و شِم پیشوندهای فارسی به معنای سرد هستند . زم در واژه هایی چون زمستان( سرماستان ) و زمین ( یخ بسته ) و زمهریر ( جای سرد دوزخ) یافت می شود .

ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که طولانی ترین و تاریکترین شب در طول سال است جشن می گیرند.

واژه« یلدا » به معنای «زایش زادروز» و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی ( دی در دین زرتشتی به معنی دادار و آفریننده) می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود.

واژه دی dey از day فارسی میانه (زبان پهلوی) و از dadhva اوستایی آمده است .جشن میلاد مسیح که در 25 دسامبر تثبیت شده در اصل جشن ظهور میترا بوده که مسیحیان قرن چهارم میلادی آن را روز تولد مسیح قرار داده اند.

واژه «چهله» كه برای سهولت ، چله تلفظ می شود ( تلفظ درست این واژه چهله است كه در تلفظ ، ما آن را مخف می كنیم و چله می گوییم ) ، دو موقعیت گاه‌شمارانه در طول یک سال خورشیدی با کارکردهای فرهنگ عامه، یکی در آغاز تابستان (تیرماه) و دیگری در آغاز زمستان (دی ماه)، هریک متشکل از دو بخش بزرگ (چهل روز) و کوچک (بیست روز) است. واژه چلّه برگرفته از عدد چهل در فارسی  و مخفف «چهله» و صرفاً نشان‌دهنده گذشت یک دوره زمانی معین است . (معین، ذیل واژه)


پیشینه :

چله و جشن‌هایی که در این شب بر‌گزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد و در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.

آنان ملاحظه می‌کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می‌شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند. این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد  نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکش‌اند. مردم دوران باستان و از جمله اقوام  آریایی و ایندواروپایی دریافتند که کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر می‌شوند، از همین رو آنرا شب زایش خورشید نامیده و آنرا آغاز سال قرار دادند  و در اوستا، واژه Sareda, Saredha «سَرِدَ» یا «سَرِذَ» که مفهوم «سال» را افاده می‌کند، خود به معنای «سرد» است و این به معنی بشارت پیروزی  اهورامزدا  بر اهریمن  و روشنی بر تاریکی است. در برهان قاطع ذیل واژه «یلدا» چنین آمده است:

یلدا شب اول زمستان و شب آخر پاییز است که اول جَدی و آخر قوس باشد و آن درازترین شب‌هاست در تمام سال و در آن شب و یا نزدیک به آن شب، آفتاب به برج جدی تحویل می‌کند و گویند آن شب به‌غایت شوم و نامبارک می‌باشد و بعضی گفته‌اند شب یلدا یازدهم جدی است.

تاریکی نماینده اهریمن بود و چون در طولانی‌ترین شب سال، تاریکی اهریمنی بیشتر می‌پاید، این شب برای ایرانیان نحس بود و چون فرا می‌رسید، آتش می‌افروختند تا تاریکی و عاملان اهریمنی و شیطانی نابود شده و بگریزند، مردم گرد هم جمع شده و شب را با خوردن، نوشیدن، شادی و پایکوبی و گفتگو به سر می‌آوردند و خوانی ویژه می‌گستردند، هرآنچه میوه تازه فصل که نگاهداری شده بود و میوه‌های خشک در سفره می‌نهادند. سفره شب یلدا، «میَزد» Myazd نام داشت و شامل میوه‌های تر و خشک، نیز آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان، «لُرک» Lork که از لوازم این جشن و ولیمه بود، به افتخار و ویژگی «اهورا» و «مهر» یا خورشید بر‌گزار می‌شد.در آیین‌های ایران باستان برای هر مراسم جشن و سرور آیینی، خوانی می‌گستردند که بر آن افزون بر آلات و ادوات نیایش، مانند آتشدان، عطردان، بخوردان، برسم و غیره، برآورده‌ها و فراورده‌های خوردنی فصل و خوراک‌های گوناگون، خوراک مقدس مانند «می‌زد» نیز نهاده می‌شد.

ایرانیان باستان بر این اعتقاد هستند که یلدا که یکی از خدا های مرد آنان است در فردای این شب به وجود می اید و خون گاو مقدس را می ریزد و در زمانی که خون آن گاو به زمین می رسد ریشه گیاهان در زیر زمین سر سبز می شوند و در فصل بهار به رویت ایرانیان در می ایداو یلدا با شیطان به جنگ می ایستد و  مردم عادی را تحت مراقبت قرار می دهد. یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است.

در منبعی دیگر آمده كه :

 شب چهله آغاز فصل زمستان است كه با گروه های افراد خانواده و فامیل و دوست و همسایه جشن و سرور برپا می گردد و مراسم شب چهله را می گذرانند. قدیم فصل زمستان را به 6 بخش تقسیم می كردند كه هر بخش از آن نامی داشت ، و عبارت بود از :

1- چهله بزرگ - چهل روز

2- چهله كوچك یا نیم چهله - بیست روز

3- امن

4- دمن - سی روز

5- حوت

6- موت

به همین مناسبت شب اول زمستان را كه آغاز چهله بزرگ بود ، شب چهله می گفتند كه مخفف آن را امروز شب چله می گویند.

باور به نور و روشنایی است ،
که شام تیره ،از دل شب یلدا
جشن مهر و روشنایی به ما هدیه میدهد

میز شب یلدا در  جشن ایرانیان هلند - عكس ها از اینترنت


شب یلدا شد و میلاد خوش ایزد مهر

زایش نور از این ظلمت تاریک سپهر

شب یلدا شد و بر سفره دل باده عشق

رخ معشوقه و مدهوشی دلداه عشق

شب یلدایتان پرستاره و پرخاطره باد


شب یلدا همیشه جاودانی است / زمستان را بهارزندگانی است
شب یلدا شب فر و کیان است / نشان از سنت ایرانیان است

چه سخاوتمند است پاییز

که شکوه بلندترین شبش را
عاشقانه پیشکش تولد زمستان کرد
زمستانتان سفید و سلامت . . .


ﻧﯿﺎﮐﺎﻥ ﭘﺎﮐﻤﺎﻥ 
ﺑﻠﻨﺪﺗﺮﯾﻦ ﺷﺐ ﺳﺎﻝ ﺭﺍ ، 
ﺷﺐ ﺗﻮﻟﺪ ﻣﯿﻨﻮ ( ﺍﻟﻬﻪ ﺯﻥ ) ﻭ ﻣﯿﺘﺮﺍ ( ﺍﻟﻬﻪ ﺧﻮﺭﺷﯿﺪ ) ﺭﺍ ﺑﻨﺎﻡ ﯾﻠﺪﺍ ﻧﺎﻡ ﻧﻬﺎﺩﻧﺪ, 
ﮔﺮﺍﻣﯽ ﺩﺍﺷﺘﻨﺪ ﻭ ﺷﺎﺩﯼ ﮐﺮﺩﻧﺪ. 
ﯾﻠﺪﺍ، ﯾﺎﺩﮔﺎﺭ ﻧﺎﻡ ﻭﻃﻦ ﻭ ﻋﺮﻭﺱ ﺯﻣﺴﺘﺎﻥ، ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﺍﺳﺖ. ﻣﻬﺮبانان ...

یک قدم مانده به چله به شبی خاطره انگیز و بلند
به سفیدی زمستان و اناری که دلش قصه یک رنگیست . . .


خب میرسیم به بخش خوشمزه یعنی خوراكی های مخصوص شب چله :

سفره شب یلدا ، سفره اصیل ایرانی

همان طور كه همه شما دوستان می دانید  انار- هندوانه -انواع  شیرینی و انواع میوه ها-  پسته و خشكبار  و ...از خوراكی های سنتی شب چله  كه همه جنبه نمادین دارند و نشانه بركت ، تندرستی ، فراوانی و شادكامی هستند .


یه نكته جالب كه من در یكی از مقاله ها خوندم اینه كه نوشته بود :
"از نظر طب سنتی ایران در شب یلدا باید غذاهای گرم خورده شود. میوه مخصوص این شب کدو تنبل می‌باشدکه دارای طبیعت گرم می‌باشد. میوه هندوانه مخصوص چهله تابستان می‌باشد نه زمستان چون طبیعت هندوانه سرد است و در فصل گرم باید خورده شود. هم چنین کدو تنبل در تقویت قوای مغز نیز بسیار مؤثر می‌باشد."

ایرانیان باستان در شب چله به جای هندوانه از كدوتنبل استفاده می كردند و  ظهور هندوانه به جای كدوتنبل در قرون اخیر اتفاق افتاده .من اصلا كدو دوست ندارم ولی میوه خیلی مفیدیه. 

فال حافظ و دیوان حافظ شیرازی  ركن اصلی سفره شب چله است.  در خراسان و برخی مناطق ایران شاهنامه خوانی هم رواج دارد


فردوسی ،  یلدا و خور روز، را به هوشنگ از شاهان پیشدادی ایران (کیانیان که از سیستان پارس برخاسته بودند) نسبت داده و در این زمینه  گفته است:

که ما را ز دین بهی ننگ نیست     به گیتی، به از دین هوشنگ نیست
همه راه داد است و آیین مهر       نظر کردن اندر شمار سپهر

روش سنتی چیدن سفره شب یلدا +عكس
برای سفره از پارچه ی ترمه یزد و اصفهان یا اینکه پته ی کرمان و یا هر نوع پارچه ی گل دوزی شده به سبک و سیاق قدیمی و سنتی ایرانی استفاده کرده و چون هم اکنون دیگر از آن کرسی های با صفای قدیمی خبری نیست می توانید سفره را بر روی میز گرد یا چهار گوش با پایه های کوتاه پهن کنید و تمام مواد تزیین شده را در ظرفهای سفالی رنگی و یا چینی های گل سرخی قدیمی ویا حتی نقره درسفره قرار دهید .قرآن، که بهتر است با معنی و منظوم باشد را به همراه شاهنامه و دیوان حافظ ،بین دو شمع مورد نظرتان و یا درکنار کاسه ی بلورین حاوی شمع ها در بالای سفره قرار داده و بین آنها چند شاخه گل نرگس بگذارید تا سفره ی زیبا ومعطری داشته باشید و آن شب را دور سفره با خواندن قرآن و شاهنامه و گرفتن فال حافظ در کنار دوستان و اقوام شبی به یاد ماندنی و خاطره انگیز سازید.

روش مدرن و امروزی چیدن سفره شب یلدا +عكس
در این روش از انواع سرمه ها و رومیزی های جدید به سلیقه ی خود استفاده کرده و در وسط میز ناهار خوری ویا میزهای کوچکتر پهن کرده و به آرامی با دست قسمتهایی از رو میزی را چروک و برآمده کنید و وسایل مورد نیاز و تزیین شده را در ظرفهای سیلور یا کریستال قرار داده و در فواصل برآمدگی های سفره بچینید .قرآن منظوم ،شاهنامه و دیوان حافظ را نیز در بالای سفره قرار داده و بین آنها از انواع گلهای معطر و تازه به سلیقه ی خود بگذارید و در کنار سفره ای که با عطر و بوی کتاب آسمانی قرآن و نعمت های بی دریغ خداوند مزین و خوشبو شده شبی آسمانی را به دوستان و اقوام هدیه کنید.

در ایران از گذشته رسم هست كه در این شب ، خانواده داماد برای تازه عروس ، سبد میوه و گل و  خوانچه های تزیین شده آجیل و خشكبار میبرن که اصطلاحا بهش گفته میشه " شب چله ای عروس  "یا " شب یلدایی عروس" . واژه فارسی خوانچه و پسوند " چه" از زبان فارسی میانه است .


 نمونه تصویراز شب چله ای عروس- منبع تصاویر: اینترنت


به ادامه مطلب بروید
 

اینم فكر خوبیه ها - بستنی هندوانه ای شب چلهاینم كیك هندوانه ایه شب یلدا
آجیل و شكلات های شب چله


 فلسفه كدو تنبل شب چله در متن توضیح داده شد
شیر یكی از نمادهای كشور ایران - هندوانه شب یلدا به شكل شیر ایرانی تزیین شده استدسر انار - میوه انار پای ثابت شب چله

ژله شب یلدا - ژله به دلیل داشتن ژلاتین برای جلوگیری از پوكی استخوان بسیار مفیده
دوستان ، همونطور كه در اول متن گفته شد  این مطلب به مدت یک  هفته در صفحه اول  وبلاگ می ماند و سپس فرسته جدید گذاشته میشه . لطفا دیدگاهتان را بیان كنید و بگید كه در شهر و روستا و منطقه ای كه شما زندگی می كنید آیین ایرانی شب چله چگونه برگزار میشه و شما شب چله رو چگونه سپری كردید؟


  • آخرین ویرایش:شنبه 12 فروردین 1396
نظرات()   
   
ماهان
جمعه 1 اردیبهشت 1396 00:01
فکر کنید پانترکهای بیسواد که مجسمه حافظ و فردوسی و ...... خراب میکنن تو شهرهای اذربایجان! و اویزان ایینهای باستانی ایران هستند! چه زندگی نکبت باری دارند!!!به پانترک گفتم تو که از شاهنامه و خیام و حافظ و..... کینه داری بعد شب یلدا حافظ نمیخونی؟ گفت ما فقط "دده قور قود میخونیم این چه دردی اینا دارن ...درود به اذریهای باشرف من خودم مادرم اذری و خاک بر سر قورقور های ابله
BHW
یکشنبه 13 فروردین 1396 14:11
I simply couldn't leave your web site prior to suggesting that
I really enjoyed the standard information a person supply for your guests?
Is gonna be again often to check up on new posts
جمعه 10 بهمن 1393 18:26
وبلاگ زیبایی دارید.ممنون می شوم به من سر بزنید
پاسخ مریم : سلام ، نشانی وبلاگتون ؟؟؟
๓єђ๔เ
چهارشنبه 8 بهمن 1393 12:06
♥▒♥________♥▒♥
_____♥▒▒▒♥_____♥▒▒▒♥°°
____♥▒▒♥▒▒▒♥▒▒▒▒♥▒▒♥
___♥▒▒▒▒▒♥♥♥♥♥▒▒▒▒▒♥
____♥▒▒▒♥▓▓▓▓▓♥▒▒▒♥°°°
_♥▒▒▒▒♥▓▓▓▓▓▓▓♥▒▒▒▒♥
♥▒▒♥▒▒♥▓▓▓♥▓▓▓▓♥▒♥▒▒♥
_♥▒▒▒▒♥▓▓▓▓▓▓▓♥▒▒▒▒♥°°
____♥▒▒▒♥▓▓▓▓▓♥▒▒▒♥
___♥▒▒▒▒▒♥♥♥♥♥▒▒▒▒▒♥°°°
____♥▒▒♥▒▒▒_▓♥▒▒♥▒▒▒♥
_____♥▒▒▒♥_▓____♥▒▒▒♥
______♥▒♥__▓_____
_____________▓
______________▓___
_______________▓
________ஞ۩♣___▓___ஞ۩♣°°
_____ஞ۩♣ஞ۩♣

پاسخ مریم :
آرتیاس
یکشنبه 5 بهمن 1393 12:26
همیشه از فاصله ها گله مندیم
شاید یادمان رفته که در مشق های کودکیمان
گاه برای فهمدین کلمات فاصله هم لازم بود.
پاسخ مریم :
فریدون فیض زاده
یکشنبه 21 دی 1393 13:26
درود بر شما متن یلدایی با آن تصاویرزیبا واقعا ستودنی است.همیشه یلدایی بمانید.ضمنا تصاویر گردشگری شما محدود است.به استانهای دیگرهم سری بزنید.مخصوصا شمال وجاهای دیدنی لاهیجان،فومن و.....موفق باشید
پاسخ مریم : درود و سپاس

این وبلاگ تازه راه اندازی شده و از شمال زیبای کشورمون تا الان شهر رامسر و استان گلستان معرفی شده و در آینده به سایر شهرهای شمالی هم پرداخته میشه
ashkan
جمعه 19 دی 1393 20:59
سلام با دانلود فول آلبوم برافتو بهمن علاء الدین (مسعود بختیاری)
بروزم
پاسخ مریم : سلام ممنون از دعوتتون
ملیحه(جنگل توسکستان)
جمعه 19 دی 1393 20:21
در این روزهای برفی آیا برای گنجشکان دانه ای ریخته ای ؟
پرنده دل من نیز ، دیر زمانیست که در برف گیر افتاده
پاسخ مریم : بسیار زیبا
سوزه نغم
جمعه 12 دی 1393 01:30
درود بر مریم بانوی عزیز سرزمینم.
-----
زمستانتان برفی و با نشاط...

تنتون گرم سلامت.

بسیار عالی بود.

از دیر رسیدنم به قافله ی شب چله تان عذر میخوام...
عمرتان بلند.

برقرار باشید.
پاسخ مریم : درود بر شما بانوی مهربان، ممنون از حضور گرمتون

زنده باشید و سلامت
الهام
پنجشنبه 11 دی 1393 21:33
عالی بودمریم جوووووووووونم
پاسخ مریم : مرسی عزیزم
دختری از سرزمین پارس
چهارشنبه 10 دی 1393 15:50
شیرینىِ در کنار هم بودن لبخندهاى امشب، هزار بار بهتر از اشکِ حسرت ریختن بر مزار جدایى هاى فرداست.
یلدایتان پساپیش مبارک

دوست عزیز بروزم
پاسخ مریم : ممنون دوست عزیزم
ازدیار خراسان
دوشنبه 8 دی 1393 13:22
سلام و درود خدا بر شما خواهر بزرگوارم
ممنون وسپاس از حضور ارزشمندتون وتشکر از مطالب خوب و زیبای وبلاگتون .ان شاءالله که در پناه آقا علی بن موسی الرضاعلیه السلام سلامت و پایدار باشید.
پاسخ مریم : درود بر شما و درود بر مشهدالرضا و کهن دیار خراسان . انشاالله سربلند و سلامت باشید
پیمان
شنبه 6 دی 1393 16:18
خداوندا پناهش باش ، یارش باش
جهان تاریکی محض است ، کنارش باش

پاسخ مریم :
هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م
شنبه 6 دی 1393 12:28

سلام؛مطالبت راشایسته بیان کرده اید.ماناباشید.

پاسخ مریم : ممنون

بژی هموطن
محمدرضا
پنجشنبه 4 دی 1393 18:38
ای کاش دست قدرتمند تقدیر . . . هیچ بهاری را به سردی زمستان نسپارد . . . یا اگر زمستان قانون طبیعت است . . . خدایا به زمستان هم عشق بیاموز . . . که اگر روزی . . . زمستان عاشق باشد . . . دیگر هیچ کودکی از سرما نمی میرد . . . دیگر بهانه ای برای هیچ انسانی نیست که بگوید . . . با زمستان عشق فرار می کند . . . شاید هم اگر روزی زمستان عاشق شد . . . عاشق بهار باشد . .

پاسخ مریم : بسیار زیبا بود تارنگار شما با افتخار لینک شد
ئامانج
پنجشنبه 4 دی 1393 13:12
سلام
با عرض ادب خدمت دوست نیک اندیش و ارجمندم مریم بانوی نیک اندیش؛ در منطقه کوردستان هم با توجه به توصیف جنابعالی شب یلدا که در گویش محلی ازش به نام شب چله نام برده میشود؛برگزار می گردد. و درست چله بزرگ 40 روز و چله کوچک 20 روز است؛ بعد آن سه روز خاتو زمهری یا همون ننه سرما و بعد آن مگویند پسر سیار میرود و شب را در کوهستان میخابد و این به این معناست که سرما اثر خود را از دست داده و دیگر فصل بهار شروع شده است . ایحال در زمانهای پیشتر که وسایل ارتباطجمعی به این گونه گسترش نیافته بود کسی از ریش سفیدان شروع می کرد به نقل داستانهای قدیمی تر و مابقی افرادبا گوش دادن به داستانهای پند آموز لحظات پر شور وشعفی را کنار هم میگذراندند. نقال مجلس را شو چرا یا چراغ شب می نامیدند که با شیرین زبانی فلب اطرافیان را پر از شادی می کرد. هرچند که دیگر از این مراسم اثری نمانده و ی جورایی به دست فراموشی سپرده شده است اما همینکه شما باعث شدید که بنده به فکر برم و خاطرات زمان بچگیم را مرور کنم از شما ممنون وسپاسگزارم البته من خودم شاهد این مراسم نبوده ام ولی از پدر . مادرشنیده ام اما همین شنیدن هم خودش یک دنیا شیرینی وحلاوت دارد. از حضرت دوست برایتان بهترینها را آرزومندم و برای ادامه راهتان در این راستا از صمیمیم قلب آرزوی موفقیت دارم.در پناه حضرت دوست پاینده و مانا باشید.

ایامتان قرین لطف الهی
پاسخ مریم : درود بر شما و سپاس بابت توضیحات بسیار خوبتان .بسیاری از آداب و رسوم ایرانی ما امروزه به دست فراموشی سپرده شده است . ممنون كه من و بازدیدكنندگان وبلاگ را با مراسم شب چله در كردستان زیبای ایران آشنا كردید
ازدیار خراسان
چهارشنبه 3 دی 1393 21:58

امام کاظم علیه السلام فرمودند:

إذا کانَت لَکَ حاجَةٌ إلى اللّه فَقُل : اَللّهُمَّ إنّی أسألُکَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وعَلِیٍّ ، فَإنّ لَهُما عِندَکَ شَأنا مِنَ الشَّأنِ.
هرگاه خواستى از خداوند حاجتى طلب کنى ، بگو: خدایا ! به حقّ محمّد و على از تو مسألت مى‏کنم؛ زیرا که آن دو را نزد تو منزلتى است.
الدعوات : ۵۱ / ۱۲۷ منتخب میزان الحکمة : ۱۹۸
سلام مطالب زیبا بود بهره بردم
پاسخ مریم : درود بر شما و درود بر مشهد الرضا و کهن دیار خراسان زنده باشید و سلامت
tabiatgard
سه شنبه 2 دی 1393 22:31
پاسخ مریم :
آرش هخامنش
سه شنبه 2 دی 1393 19:20
شراب را گفتم : تو که هوش از سرِ همه میبَری


اگر چشم های یارم را به نظاره بنشینی


حسرت غوره بودنت را هزاران بار خواهی خورد
پاسخ مریم :
هواشناسی ایران
سه شنبه 2 دی 1393 11:46
با سلام خدمت شما مطالب بسیار پر محتوا و زیبا بود / در ضمن وب شما رو لینک کردم/شما هم...
پاسخ مریم : درود بر شما ، وبلاگ جالب و ارزشمند شما هم با افتخار لینک شد

پایدار باشید
محسن
دوشنبه 1 دی 1393 22:18
سلام دخترم مریم خانم سپاسگزارم که برایم سر زده بودید و مطالب شما هم در مورد شب یلدا عالی بود واقعا لذت بردم
ایام خوبی برایتان آرزو می کنم
پاسخ مریم : سلام و سپاس از لطفتون، زنده باشید
♥ایران،همیشه خاک من♥
دوشنبه 1 دی 1393 21:45
درود
آری روشنایی بر تاریکی پیروز میشود
یلدای بزرگ پیروزی ما است .
پاسخ مریم : درود بر شما
نعمتی کرفکوهی ( خلِه لون )
دوشنبه 1 دی 1393 20:59
درود مریم خانم/ متاسفانه نام وآدرس من در کامنت وارد نشده لطفا اگر میتوانید نامگذاری بکنید مرسی
پاسخ مریم : سلام ، بله از لحن صحبت هاتون شناختمتون که آقای نعمتی کرفکوهی مدیر وبلاگ خله لون هستید ، متاسفانه سیستم میهن بلاگ امکان نام گذاری برای کامنت های بدون نام را ندارد ، نشانی وبلاگتون رو هم اشتباه نوشته اید باز نمی شود .
ممنون از حضورتون
آرش هخامنش
دوشنبه 1 دی 1393 16:44
درود مریم خانوم
بیست نوشتی به توان ان
خیلی خوب و زیبا
بابا یه بار خوب ننویس اینقد تعریف نکنیم

نتن قطع بود
شرمنده دیر امدم
پاسخ مریم : درود آقا آرش هخامنش
خب دیگه ما اینیم کارمون بیسته حالا جدا از شوخی ، والا سرم خیلی شلوغه ، درس ها و آماده شدن برای کنکور ارشد خیلی نمیذاره به وبلاگ برسم هر ماه فقط می تونم دو تا پست بذارم انشاالله بعد بهمن سرم خلوت تر میشه و مطالب بهتر و جالب تری رو در این وبلاگ مشاهده خواهید کرد ...
مهتاب مامان مسیحا و رامیسا
دوشنبه 1 دی 1393 14:29
عالی
خیلی مفید بود
پاسخ مریم : متشکرم
دوستA
دوشنبه 1 دی 1393 09:10
سلااااااام دوستم
خوبی؟
توضیحات درباره شب یلدا قشنگ بودش.

هر چه از روشنی و سرخی داریم برداریم کنار هم بنشیینیم و بگذاریم که دوستی ها سدی باشند در برابر تاریکی ها
یلدایتان رویایی
روزهایتان پر فروغ
شبهایتان ستاره باران!
.
پاسخ مریم : ممنون دوست عزیزم
دوشنبه 1 دی 1393 03:02
باسلام ودرود بر مریم خاتون ایران اندیش وبا سپاس از دعوتتان.
امید است شب یلدای قشنگی را سپری کرده باشید.
خیلی خرسندم که در مسیر زنده نگهداشتن فرهنگ وآیین ملی ما ایرانیان همواره شاهکاری میکنید.باید بگویم وطیفه هر ایرانی درهر مذهب و آیینی که باشد بابد در مسیر حفظ ارزشها و فرهنگ ملی که بجامانده از آیین های پبشینیان مااست از جمله همین شب یلدا گام بردارد. البته نه با تجمل و ویلخرجی های بی ربط بلکه در حد توان خود.
این نکته را باید عرض نمایم که فرهنگ ملی ما هیچ ربطی به دین و آیین ادوار تاریخ ایران نداشته و همواره فرهنگی مردمی و مستقل بوده است.
یعنی قبل از آیین زرتشت هم ایرانیان دارای همین آیین ها بوده اند.
بنابر این درستش این است که ما شبی چون یلدا را شب ایرانی بنامیم ونه شب اهورایی .
وقتی میگوییم شب اهورایی یعنی اینکه میخواهیم فرهنگ اصیل ایرانیت را به مذهب زمان خاصی از تاریخ ایران ربط بدهیم.
در حالیکه اینطوری نیست آیین های ملی ایرانیان هیچ ریطی به آیین مذهبی زرتشتی ندارند چون این آیین ها قبل از پیدایش زرتشت وجود داشته اند.
تمدن ششهزار ساله شوش و هفت هزار ساله قوم کادوس باستان ( تالشان امروزی) و یا تمدن ده هزارساله جیرفت که شما در پست قبلتر تان آثارش را نشان داده بودید،همه این ها نشان دهنده این است که فرهنگ ایرانی در ادوار خاصی پدید نیامده واز قبل بوده است.
به هرحال ماباید هویت ایرانی خودمان را مثل نیاکان ما در کنار هویت مذهب خود حقظ نماییم تاایرانی باقی بمانیم. باتشکر از پست زیبایتان
پاسخ مریم : سلام و ممنون بابت توضیحاتتون
دیزباد وطن ماست
یکشنبه 30 آذر 1393 23:43
شب یلدا بر شما نیز مبارک. استفاده کردیم مریم خانم.
پاسخ مریم : سپاس شب یلدا بر شما و مردم دیزباز و همه خراسانی های عزیز هم مبارک
جغرافیا از
یکشنبه 30 آذر 1393 22:59
سلام
یلدا، این شب طولانی و عالم گستر بر شما مبارک باشد.
مطالب و تصاویر تان را در مورد یلدا خواندم و دیدم. باز مثل همیشه خوش نقش و نگار و خوش سلیقه مطالب و تصاویر را گلچین فرموده و به سمع و نظر مشتاقان علم و هنر رسانیده اید. دست و پنجه تون در نکند و عمرتان پر برکت و یلدایی باشد.
پاسخ مریم : درود بر شما و ممنون از لطفتون شب یلدا بر شما هم مبارک

پیروز باشید
فریناز
یکشنبه 30 آذر 1393 20:58
دو قدم مانده به رقصیدن برف
یک نفس مانده به سرما و به یخ
چشم در چشم زمستانی دگر
تحفه ای یافت نکردم که کنم هدیه تان
یک سبد عاطفه دارم همه تقدیم شما
............................همه تقدیم شما
پاییز...
ثانیه ثانیه می گذرد،
یادتان نرود این جا کسی هست
که به اندازه تمام
برگ های رقصان پاییز
برایتان آرزوهای خوب دارد
عمرتان یلدایی
دلتان دریایی
روزگارتان بهاری
یلدایتان همایون
پاسخ مریم : ممنون دوست عزیز یلدای شما هم فرخنده باد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها