تبلیغات
میهنم ایران زمین - آشنایی با تمدن جیرفت ایران کهن ترین تمدن پیشرفته جهان

تمدن جیرفت ایران کهن ترین تمدن جهان

 

 در زمانی که همه تصور می کردند سومریان نقطه آغاز تمدن بشریت هستند ، نگین مردمان باستانی هلیل رود واقع در جیرفت جنوب استان کرمان ایران زمین درخشید تا دوباره جهان از شگفتی مردمان باستان ساکن سرزمین پرشیا متحیر بمانند . مردمانی که به گفته پرفوسور مجیدزاده ، حدوداً بین 5000 سال تا 10500 سال پیش قدمت دارند . آثار و اشیای یافت شده از این تمدن چنان ظرافت و زیبایی خاصی دارند که قابل مقایسه با هیچ تمدن دیگری نیستند

 

کتیبه یافت شده از تمدن باستانی جیرفت -  كشف كهن ترین خط نوشتاری جهان در جیرفت ایران

تمدن جیرفت ایران قدیمی تر از تمدن بین النهرین و قدیمی تر از تمدن سومر بوده است

مدتها تصور می‌شد که کهن ترین تمدن جهان در سومر عراق پای گرفته است  اما کشف یک زیگورات (معبد) با قدمت بیش از پنج هزار سال، آثار سنگی بسیار و همچنین کتیبه‌های آجری به خطی ناشناخته از منطقه جیرفت باعث شد باستان شناسان دربارهٔ دانسته‌ها و ادعاهای پیشین خود تجدید نظر کنند.
 
در این زمان تمدنی کشف شد که قدیمی ترین و وسیع تر از تمدن بین النهرین بوده است . هم چنین مطالعات و کاوش ها نشان می دهد که جیرفت بزرگترین مرکز تجاری جهان بوده است .
شرایط مطلوب آب و هایی در جیرفت و وجود انواع محصولات کشاورزی موجب شد تمدنی در این منطقه شکل بگیرد که در دوره باستان بهشت جهان محسوب می شده است .

آنان با بررسی دوبارهٔ کتیبه‌هایی که از پیش در مناطق مهم باستانی کشف شده بودند، سعی کردند اطلاعات بیشتری دربارهٔ این تمدن عظیم و ناشناخته به دست آورند و در نهایت پس از تحقیقات فراوان، به تعدادی کتیبه دست یافتند. در یکی از این اسناد که از خرابه‌های شهر اوروك (در جنوب بین النهرین) به دست آمده است، داستان کشمکش میان پادشاه سومر با فرمانروای سرزمین ثروتمندی به نام ارت(جیرفت ایران) ثبت شده بود و در کتیبه دیگر، پادشاه سومری سعی کرده بود با گذر از شهر شوش و ۷ رشته کوه، به سرزمین ارت حمله کند.

بررسی دقیق اینکه کتیبه ها و آثار کشف شده این فرضیه را به اثبات نزدیک می کند که شهر افسانه ای و کمشده ارت که در شرق ایران قرار داشته به احتمال زیاد همان شهر جیرفت است .

فقط نقش و نگار و ظرافت رو توی این عكس ببینید

                     نمونه ای از هنر آریایی های باستان- 10 هزار سال پیش

 در داستان های باستانی سومری از کشوری به ‌نام اربَتّە (اربت) سخن رفته،  که نسبت به میان‌ رودان در مشرق‌ زمین واقع شده بود.  گفته شده ارته ( جیرفت ایران )کشور پهناوری بود،  و نخستین پادشاهی جهان را داشت،  و سرزمینها و اقوام منطقه را زیر نفوذ فرهنگی خود اداره می کرد،  عدالت را در جهان بر قرار،  و مردم را با قانون آشنا کرده،  و به آنها یاد داده برادرانه در کنار  یکدیگر زندگی کنند،  و به دینها و عقاید یکدیگر احترام بگذارند،  و از تعدی بهم خودداری کنند.  اهل تاریخ از این تمدن بی ‌خبر بودند،  تا آنکه در سال ۱۳۷۹ نشانه های یک تمدن بزرگ و کهن یافت شد.  تمدنی در مرکز جنوب شرق ایران‌،  که کلیت نظریۀ پیدایش تمدن های جهانی را زیر و رو کرد  زیرا معلوم گردید که اینجا زادگاه و گهواره تمدن است.

از آثار کشف شده در حوزهٔ تمدن جیرفت می‌توان به ظروف و پلاک‌های سنگی با نقوش بسیار ظریف از موجوداتی چون عقاب، عقرب و پلنگ اشاره کرد که نظیر آنها در هیچ یک از محوطه‌های باستانی جهان کشف نشده است.

شاید ادامه اکتشافات و تحقیق روی آثار کشف شده ، باستان شناسان به این نتیجه برسند که از این پس به جای بین النهرین عراق ، می بایست جیرفت ایران را مهد کهن ترین تمدن بشری در جهان نامید


خلاقیت و هنر یعنی این عقاب که نشان شهر ارته باستانی است

پروفسور هالی پیتمن، عضو گروه باستان‌شناسی تمدن جیرفت می‌گوید: ((در آمریكا از کاوش‌های جیرفت، به عنوان بزرگ‌ترین طرح باستان‌شناسی خاورمیانه یاد می‌شود. در فرانسه ، انگلستان ، ایتالیا و دیگر کشورهای جهان نیز اهمیت تمدن جیرفت پذیرفته شده و بحث‌ها بیشتر روی جزئیات آن است، مقالات و پژوهش‌های درج شده در نشریات و مجلات معتبر و چاپ کتاب‌های متعدد، تاییدکننده این رویکرد است. بسیاری از پژوهشگران، مورخان و کارشناسان اعتقاد دارند اگر در ۵۰ سال آینده قرار است اتفاق مهمی در باستان‌شناسی جهان رخ دهد، به یقین در جیرفت و منطقه جنوب شرقی ایران خواهد بود.))

جیرفت شهری آباد و دارای کاخ‌ها و نیایشگاه ها بوده است.


اینا دیگه شاهکارن- هنر نزد ایرانیان بود و بس ...

 

گفته می شود نام این تمدن كهن  ارَتبّە (اربت) همان آریا ته (آریا) بوده است و كشف این تمدن كهن می تواند سندی باشد بر اینكه آریایی ها مردمان اولیه و بومی ایران بوده اند و نظریه مهاجرت آریایی ها به ایران رد می شود چرا كه اقوام آریایی از هزاران سال پیش ساكن ایران اند و مهاجرت اقوام آریایی به سایر نقاط  ، از ایران صورت گرفته است .

عكس هایی از یافته های تمدن ارته جیرفت 


كشف نخستین خط نوشتاری جهان در جیرفت ایران - خطی با ریشه ایرانی - ایرانیان مخترعین اولین خط نوشتاری جهان


   در سال 2001 پس از سیل عظیم در بستر هلیل‌رود،  هزاران قطعه ظروف سنگی تراشیده شده با نقوش پیچیده و با موضوعات مشخص،  شامل انواع مختلف گیاهان، درختان (بخصوص خرما)، حیوانات مانند بز، گاو نر، مار، پلنگ، عقرب، حیوانات ترکیبی و جنگل ‌های خیالی، اشکال اسطوره‌ ای و معماری،  که تا آن زمان زیر خروارها خاک مدفون مانده بود،  نمایان شد.  روز بعد تعداد زیادی از افراد در جست و جوی گنج و آثار چند هزار ساله،  به حاشیه هلیل رود هجوم آوردند.  آنها منطقه را به قطعات شش متر مربعی تقسیم کردند،  تا هر کس بتواند سهمی از این گنجینه ببرد.  کار این مردم روستایی تا مدتی به دلیل ناشناخته بودن منطقه تداوم یافت،  و متاسفانه آثار تاریخی مهمی از دست رفت. به دلیل بی توجهی مسولان به تمدن های پیش از اسلام ایران،  از سال 2001 (1380) غارت و حفاری‌ های غیر مجاز در جیرفت شروع و تعداد زیادی از اشیا توسط قاچاقچیان برای فروش راهی بازار های کشور‌ های اروپایی شد.  این امر در حالی بود که اشیای به دست آمده ثبت نشده و شناسنامه مشخصی نداشتند،  براحتی و مستقیم در بازار های سیاه  به وسیله دلالان فروخته می‌ شدند. اما در اواخر همان سال بود که با پیگیری رسانه ها و علاقمندان به میراث فرهنگی کشور،  هیات هایی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای شناسایی بیشتر به منطقه فرستاده شدند،  که حاصل آن ثبت بیش از 80 محوطه باستانی و آغاز کاوش های باستان شناسی در این منطقه بود.  گرچه کاوش های این گروه به کشف تندیسها و ظروف منحصر به فردی،  مانند آنچه توسط افراد محلی خارج شده بود پایان نیافت،  ولی این گروه توانست ساختاری قدیمی در این سایت پیدا کند،  که جزو زیگوراتها دسته بندی شد.  همچنین در این کاوش، شش گور، یک مرکز صنعتی و تعداد زیادی اشیای دیگر یافته شد،  که در میان آنها 25 مهر وجود داشت.  مهمتر از همه یک لوح گلی که نخستین سند خدشه ناپذیر از خط و نوشتار به حساب می آید یافته شد.


نمونه هائی از خط بروی گل رس در هلیل رود ایران پیدا شده،  که به خطی هندسی روی آن مطالبی نوشته شده،  و هنوز رمز گشایی نشده است،  ولی در کل روایت‌گر آنست که مردم جیرفت ایران مخترع خط و زبان بوده اند،  نه سومریان،  به گفته کارشناسان این خط قرنها قدیمیتر از خط میخی است.  این خط یک خط سمبلیک (symbolic) نیست،  بلکه خطی یا (linear) است،  شامل خطوط مختلف که کنار یکدیگر قرار می گیرند.


سرپرست هیأت باستان شناسی جیرفت، یوسف مجیدزاده با بیان اینکه کشف معماری محل عبادتگاه تمدن جیرفت در نزدیکی تپه تاریخی کنار صندل، کشف مجسمه مرد سنگی که احتمال دارد یکی از خدایان این تمدن باشد و کشف لوح نوشته هایی که ثابت می کند تمدن جیرفت یکی از مخترعین خط در دنیا بوده است، همگی از ضرورت های تمرکز گروه باستان شناسی ما بر این 3 نقطه است. پروفسور مجیدزاده با اشاره به نوشته های روی سه لوح باستانی کشف شده گفت: تا قبل ازکشف این الواح فقط دو خط باستانی میخی و هیروگلیف به عنوان خط های دوران باستان شناخته می شد، اما خط های کشف شده که به صورت اشکال هندسی هستند، هیچ گونه معادلی برایشان وجود ندارد و تاکنون نیز هیچ یک از کارشناسان دنیا موفق به خوانده آنها نشده اند.وی تصریح کرد: کشف این الواح تمام تاریخ منطقه و دنیا را به هم ریخته است زیرا تا قبل از این، فرض،بر این بود که در منطقه جنوب شرق ایران در دوران باستان سواد وجود نداشته است اما این کشفیات خلاف این ادعا را اثبات کرده است.سرپرست هیأت باستان شناسی جیرفت همچنین گفت: بدون شک این الواح  متعلق به یک پادشاهی بزرگ است که نزدیک به 400 کیلومتر وسعت داشته و ما احساس می کنیم جیرفت پایتخت این پادشاهی بوده است.

 وی در ادامه تاکید کرد : این افتخار ما ایرانی هاست که قدیمی ترین خط دنیا را پیدا کرده ایم و در حال حاضر نیز هیچ کس در دنیا در تمدن بودن جیرفت شک ندارد .

 اما به هر حال به هم ریختن دیدگاه های قدیمی باستان شناسی در مورد تمدن های دنیا و اینکه یک گروه ایرانی تمام این کارها را انجام می دهد برای دنیا سخت است.سرپرست هیأت باستان شناسی جیرفت همچنین گفت: ما قصد داریم با همکاری سازمان میراث فرهنگی در محل تپه باستانی کنار صندل یک موزه روباز و مکانی برای حضور گردشگران ایجاد کنیم. پروفسور یوسف مجیدزاده یکی از معدود باستان شناسان مشهوردنیاست که نطریات وی در زمینه باستان شناسشی، مبنای بسیاری از فعالیت های باستان شناسی در دنیاست. پرفسور مجید زاده‌مدتهاست که‌معتقد است ارتباطی بین آثار یافت شده‌از منطقه‌شهداد و  جیرفت کرمان و شهر سوخته‌ سیستان وجود دارد که‌ارتباط جغرافیایی آنها در منطقه‌جنوب‌شرقی ایران آن را تقویت می‌کند. او معتقد است در این منطقه‌ما با تمدنی عظیم و بسیار کهن و پهناور روبرو هستیم که‌هزاران سال است در سکوت دشتهای این منطقه‌خفته‌است.تمدنی که‌به‌اعتقاد او همان آرتای گم شده‌است که‌او روزگاری که‌در دانشگاه‌شیکاگو آمریکا تحصیل می‌کرد آرزو داشت روزی به‌جستجوی آن برآید. آرزویی که‌25 سال بعد محقق شد.

 

به ادامه مطلب بروید تا بیشتر با این تمدن غنی و كهن ایرانی آشنا شوید همه مطالب این نوشتار از سایت ها و منابع معتبر گرفته شده است 

 

 اهمیت آثار جیرفت:

اشیاء پیدا شده مانند جام ها، ظروف مختلف، گلدانها، ساخته شده از سنگ یا گل مخصوص کوزه گری، مزین با نقش و نگار های برجسته بسیار بدیع از حیوانات، دام، طبیعت، نخل و گیاهان،  که با نگین های رنگین گرانبها،  مانند فیروزه، مرمر، یشم و یا مروارید مزین بوده اند.  بروی بسیاری از ظروف طرح معماری ساختمان های 2 یا 3 طبقه به چشم می خورد.  اشکال انسان، پهلوانان و یا حیوانات مانند،  عقاب، قوچ، گاو، آهو، مار، شیر، عقرب.  کارشناسان از نقوش دام، طبیعت و انسان،  بروی ظروف و از باز مانده دانه های غلات پی برده اند، این مردم  زندگی کاملأ شهرنشینی توام با کشاورزی، دامپروری، پیشه وری و صنعت داشته اند.  در هیچکدام از نقوش اثری از شکار یا جنگ و یا ابزاری که گویای چنین صحنه ها و اعمالی باشد دیده نشده است.  بقایای معماری خشتی و دیوار های ساخته شده از خشت،  قابل توجه می‌ باشند،  موارد مختلف فرهنگی به دست آمده از کاوش ‌های علمی،  مانند وفور سنگ‌ هایی از جنس کلریت (سنگ صابون)،  نشان از منطقه‌ ای صنعتی دارد،  که ظروف سنگی آن به شهر‌ های سومری و غرب رود فرات صادر می‌ شده است.

      وسایل به دست آمده از این تمدن تا به امروز بیشتر ظروف سفالی و سنگی، قطعات سنگ صابون و گاه وسایل مفرغی را شامل می ‌شود.  اهم صنعت منطقه همان کنده کاری روی سنگ صابونی است،  که دارای ظرافت خاص است و موارد کاربردی و زیبایی شناختی را در بر میگیرد.  در روی این قطعات تصاویری از قبیل انسان، بز، گوسفند، نخل، مار و عقرب وجود دارد،  که البته تصاویر مار و عقرب معمولتر است.  نکته دیگری که قطعات سنگ صابونی این منطقه را از سایر مناطق و تمدن های دیگر جدا می ‌کند،  چشم درخشان و مرصع کاری روی قطعات است.  در برخی طرحها دیده می‌ شود در دور تا دور ظرف چند حیوان در هم تنیده وجود دارند،  که برای کنار هم قرار دادن آنها نیاز به محاسبات پیچیده بوده است.


                                             

                                                                                    

جیرفت = جی + رفت،  یعنی جی با آب رفته شده است،  جی = بلند و طولانی و محل تجمع بزرگ،  که بعدها وارد عربی شد و در عربی جیش شده است،  جی نام قدیم اصفهان و شهر ری بوده است.  مردم جی در هزاره سوم خ.ا،   بعد از سیل و آبگرفتگی بدلیل گرمایش زمین،  و آغاز پایان دوران یخبندان آخر،  به آنجا کوچ کرده و نام جی را با خود برده اند،  جی با تغییر آوا ری شده است،  و معنی خورشید و روشنایی هم گرفت.

  اگر شهر کهن تمدن جیرفت جی بوده باشد،  پس می تواند رود خانه جیحون نوشته شده در کتاب های دینی قدیمی مانند تورات،  هلیل رود کنونی باشد،  که در آن زمان بدلیل گرمایش زمین و آب شدن یخچال های کوه های شمال استان کرمان،  بسیار پر آب و سیل خیز بوده است.  همچنین می تواند شهر سوخته سی نامیده می شده،  بمعنی دیدگان و روشنایی،  که بعدها سین و چین و سان و... شد.  سیحون رودی پر آب بوده،  که از این شهر می گذشته و اثر آن همچنان باقی است،  در این دو مورد تحقیقات بیشتری لازم است.

 نقش بزرگترین کاخ تاریخ باستان جهان ،  با چندین طبقه و زیر بنایی زیرین 90 هزار متر مربع،  و بیش از 4 میلیون خشت،  و نقش های معماری با هنر های ستودنی فراوان از دیگر آثاریست كه در جیرفت كشف شده است .

به جرات می توان گفت که ایران یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان است


شهر جیرفت بر اثر حمله مغولها، درسال ۶۲۱ هجری قمری به کلی ویران شد جیرفت قبل از حمله مغول یکی از شهرهای آباد و ثروتمند ایران بود. در اواسط قرن هفتم، که مارکوپولو از جیرفت دیدن کرده، از ویرانی آن به دست تاتارها (مغول) گزارش داده است.  

جیرفت مهم ترین مركز تجاری در زمان خود بوده است : 


          بیش از 250 مهر کشف شده در شهر جیرفت، ارتباط تجاری این منطقه  در 7 هزار سال پیش،  با کل قاره کهن را می رساند،  و نشان می دهد جیرفت چهار‌ راه تجاری اقتصادی در هزاره سوم پیش از میلاد بوده ‌است.   نقوش مختلف و حک امضا تجاری روی مهر ها اطلاعات مهمی درباره نحوه زندگی افراد و ارتباط‌ های تجاری و اقتصادی است.  همچنین نشان می‌ دهد که تاجران با چه مناطقی تبادل کالا داشته‌ اند.  مهر های هر فرهنگ و منطقه سبک خاصی دارد،  با توجه به وجود مهر های مختلف کشور‌ های گوناگون در این مجموعه،  می‌ توان گفت که جیرفت یک شاهر‌اه بزرگ تجاری در این دوره بوده ‌است.

نام جیرفت به عنوان کهن ترین تمدن بشری در مراجع باستان شناسی و دانشگاهی دنیا ثبت شد +سند

مجله فرانسوی (دیرینه شناسی) درباره جیرفت، سرزمین اسرار آمیز ارت، نوشت: کیفیت بی نظیر هنری این اشیا درجه والای رشد فرهنگی ساکنان فلات ایران را در اواخر هزاره چهارم نشان میدهد و باب تازه ای را در مطالعه نقشی می گشاید که آنها میتوانستند در شکل گیری تمدن بین النهرین داشته باشند.به گزارش”بوتیا”، تمدن جیرفت نام یافته‌هایباستانشناسی تازه‌ای‌ است که دراستان کرمان در نزدیکی شهر جیرفت و هلیل‌رود به دست تیم‌های چند ملیتی باستانشناس و  در دست بررسی و پژوهش است. با یافتن چنین نقطه‌ای، افقی تازه در یافته‌ها و نگره‌های باستان‌شناسان درباره تمدن خاورمیانه گشوده شد. که هنوز این کاوشها بوسیله  تاریخدانان و باستان شناسانی از دانشگاه ها و مراکز معتبر خارجی در حال انجام است.این تمدن مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد است و این مردم، در دشت خوش آب و هوا و حاصلخیز هلیل رود سکنا داشته‌اند


در سایت های معتبر باستان شناسی و تاریخی دنیا ، تمدن جیرفت به عنوان کهن ترین تمدن بشر( the oldest known civilization )در جنوب استان کرمان ثبت شده است و در بسیاری از کتاب های تاریخی مرجع و دانشگاهی این فصل گنجانده شده است.


مجله فرانسوی (دیرینه شناسی) در شماره 399 خود درباره جیرفت، سرزمین اسرار آمیز ارت،

نوشت: صدها ظرف بازیافتی از نوع سنگ صابونی منقوش با نقوش انسانی و جانوری تزیین شده با سنگ نشانده هایی از سنگ های فیروزه، مرمر و… تنها نمونه کوچکی از هزاران هزار شی نفیسی است که از حفریات غیرقانونی درجیرفت در جنوب استان کرمان به دست آمده است. این سرزمین که از یک سو با کویر لوت و از سوی دیگر با کشورهای افغانستان و پاکستان همسایه است، نشان می دهد که در حدود 7 هزار  سال پیش مرکز تولید این نوع ظروف و اشیای نفیس تزیینی از انواع دیگر بوده است. تولیداتی که در آن روزگاران از دره سند گرفته تا فرات و تا سواحل شمالی شبه جزیره عربستان خواهان فراوان داشته است.

کیفیت بی نظیر هنری این اشیا درجه والای رشد فرهنگی ساکنان فلات ایران را در اواخر هزاره چهارم نشان میدهد و باب تازه ای را در مطالعه نقشی می گشاید که آنهامی توانستند در شکل گیری تمدن بین النهرین داشته باشند

 این کشف بزرگ و بدست آوردن این اعتبار ، می طلبد که محققان و باستان شناسان با کاوش های دقیق خود به بسیاری از سوالهای بی پاسخ در مورد اولین تمدن بشری پاسخ دهند . مسئولین نیز می بایست با فراهم آوردن امکانات لازم جهت در دست گرفتن اراضی  و خریداری آنها از مردم، جهت جلوگیری از تخریب این تمدن باشکوه اقدام نمایند.

     عکس ظروفی که روی آنها قلعه ها و کاخ های نقش بسته است،  و در نوع خود بی همتا هستند

                         

       عکس دو جام کشف شده در جیرفت

                          

 

  تا آنجا که معلوم است ،  مردم تمدن جیرفت به پارسی حرف می زدند، برای وزنها از چارک و سیر و من استفاده می کردند،  به مرکبات اورنگ  و نارنگ بادرنگ و... می گفتند که بعدآ  به شوش رفت و با ترکیب آرامی و غیره،  بجای گ، ج گرفت،  و مثلاً اورنگ شد اورنج،  و به زبان های اروپایی رفت،  و سپس در زمان ورود پرتقالیها به جنوب ایران،  نام پرتقال گرفت،   از افعال مانند سی یعنی دیدن و می مال من،  می توان دریافت كه مردم جیرفت فارسی زبان بودند ،  ریاضیات و عدد پی را شناخته بودند،  عدد 12 را با اهمیت نجومی آن شناخته بودند،  و نشانه هایی از آنرا در ظروف بکار برده اند.  حدود4500 سال پیش،  بعد از سیل بزرگ و خراب شدن شهر جیرفت،  مردم بسیاری به شمال خوزستان و شهر شوش مهاجرت کردند،  زیرا آنجا از نظر آب و هوایی و کار کشاورزی و تولیدی،  مانند جیرفت بود،  که متعاقباً رونق بیشتری به ایلام بردند،  و همچنین در ادامه مهاجرت،  تمدن خودشان را به اروپا بردند،  و بسیاری از آثار زبانی و عبادتی را از خود در اروپا بیادگار گذاشتند.  البته تمدن جیرفت تنها در استان های کرمان و سیستان و بلوچستان کنونی ایران نبود،  بلکه در تمام ایران مرکزی و اطراف آن پراکنده بود،  اما کاوش نشده است،  زیرا اکثر این تمدن در زیر لایه های باستانی شهر ها قرار گرفته است. 

         

 پلکانی به سمت خدا : 

به نقش کنگره روی ظرف در تصاویر زیر  نگاه کنید. طرح دژ های مادی ، پله های تخت جمشید ، بالای سر ایوان طاق بستان ، تاج بعضی از شاهان و ... همین طرح است . طرح بنای زیگورات ها هم همین است پلکانی که به سمت آسمان می ررود . این ظرف در موزه جیرفت نگهداری می شود .  

 

                         

  

  درخت زندگی                                                       

                                                                            

این گیاه نقش درخت زندگی (Tree of life) را بازی می‌کند. درخت زندگی در بسیاری از تمدن‌ها به خاطر طول عمر، زیبایی و سودمندی مقدس بوده. و معمولا میان دو راهب یا دو جانور مثل شیر و بز وحشی که نگهبان آن هستند، تصویر می‌شده. جنس این ظرف از جنس سنگ صابونی است.


     مرغ ظرفابی                                                   

                    


بسیار سخت است که از مفرغ یک تکه، یک ظرف شبیه این درست کرد. انگار یک مرغابی است که در حوض آب شنا می‌کند. یادتان باشد این ظرف حدود 6 هزار سال پیش ساخته شده .

 

         تصویر جیرفت                                                

      

            

     محل جغرافیایی جیرفت و تمدن ارته یا آرتا - آریا ته در ایران

                 

 

سازه خشتی ( زیگورات ) با بیش از یك میلیون خشت :

    كشف این سازه خشتی با بیش ازیك میلیون خشت در محوطه های تاریخی جیرفت كه به بهشت گمشده باستان شناسان لقب یافته است ، گامهای جدیدی را برای اثبات یك تمدن عظیم در این منطقه برداشته است . دكتر یوسف مجید زاده سرپرست هیأت كاوش در محوطه های تاریخی جیرفت در مورد كشف سازه عظیم خشتی شده است : این سازه عظیم خشتی دارای یك سكوی دو طبقه است كه هنوز كاربری دقیق آن مشخص نشده است . وی گفته است : در ساخت این سازه خشتی بیش از یك میلیون خشت به كار رفته و ابعاد طبقه پایین آن حدود 400 متر در 400 و طبقه بالای آن حدود 250 متر در 250 متر است .

گرمابه بزرگ در منطقه بهجرد سفلی :

    این حمام دارای مخازن بزرگ و كوچك آب ، اطاق های شستشو ، اطاق ورودی با كفپوش آجری با چیدن طرح لوزی به ابعاد 5*42*42 سانتی متر اطاق هایی با اندود ساروج و نشانه هایی از نقـــاشی آبی و سفید با نورگیرهایی با شیشه های رنگین مـــدور می باشد .

 شهر تاریخی دقیانوس وتپه های باستانی كنارصندل از جمله دیگر آثار كشف شده است .

             پرچم یا درفش شهداد،  كشف اولین و قدیمی ترین پرچم جهان در ایران  

     

این درفش قدیمی‌ترین پرچم جهان است كه از یك صفحه با میله و لولا و دسته برنزی ساخته شده است و البته چون در این چند هزار سال زنگ زده شده به رنگ سبز مبدل شده است ولی در اصل نوعی درخشش فلزی داشته كه آفتاب را باز می‌تابانده است.
 
روی آن، نقشی از یك نخل دیده می‌شود و دو  درخت دیگر و پنج  آدم كوچك و بزرگ كه همه از بزرگان هستند و دو شیر و یك گاو كوهان‌دار و چند مار شبیه مارهای تمدن جیرفت هم به چشم می‌خورند. موضوع جالب عقاب روی میلهً درفش است در اساطیر کهن ایرانی به نام سیمرغ علاوه بر این که سمبل ایزد خورشید بوده است، نماد خرد و باد اساطیری بزرگ بومیان دیرین فلات ایران به شمار می آمده است
و بدین جهات نیز بوده که تمثالش در بالای درفش کاویانی پارسیان دوره هخامنش نیز نصب بوده است

 یافته‌های باستان‌شناسی در ساحل شمالی خلیج فارس(شاخاب فارس) بویژه در كرمان،هرمزگان ،فارس و بوشهر ، حجم بالا و گستردگی تمدن‌های چند‌هزار ساله در ساحل ایرانی خلیج فارس نشان می‌دهد ، ایرانیان از این آبراه، سود می‌جسته و بر آن تسلط داشته‌‌اند.
 
 

بیانیه سمینار باستان شناسی جیرفت كه در اردیبهشت 1392 برگزار شد

منبع : وبسایت اینترنتی جیرفت كهن 

در پایان سمینار بیانیه ای با صدای خانم دکتر چوبک خوانده شد که  شامل موارد زیر است

در مورد جیرفت این اقدامات باید انجام شود :

-1  ثبت جهانی شدن جیرفت

 2 - تبدیل مناطق باستانی جیرفت به سایت موزه های مجهز و زیبا

 3- ساختن موزه به همراه خدمات جانبی

4- مرمت و حفاظت بیشتر از اشیا و اماکن و محوطه ها

5- شروع مجدد فعالیت های باستان شناسی(حفاری ها)

6- شروع مجدد فعالیت های باستان شناسی (حفاری ها)

7- تداوم این سمینار ها و همایش ها در منطقه با عنواین مختلف

که البته  سه تا از این موضوعات بسیار مهم است . اول اینکه  جیرفت ثبت جهانی شود  که  اگر این امر مهم تحقق یابد فوق العاده خواهد شد . دوم ساخت موزه ای مجهز و بزرگ و در خور شان جیرفت و سوم شروع مجدد فعالیت ها  که  باعث می شود  قسمت وسیعی ازسوالهایی که در ذهن دانشمندان  و باستان شناس و تمامی جوامع بشری است پاسخ داده شود


  • آخرین ویرایش:شنبه 12 فروردین 1396
نظرات()   
   
بابک
چهارشنبه 19 مهر 1396 16:58
با عرض سلام - من الان مدتی هست در جیرفت ماموریت دارم . با توجه به علاقه زیاد به تاریخ و تمدن و خاستگاه های اولیه بشری به وضوح این منطقه اسرار آمیز را از نزدیک مشاهده میکنم . دشت بزرگ جیرفت با پوشش گیاهی مناسب و تپه های کنار صندل باعث افتخار ایرانیان است
پاسخ مریم : موفق باشید
Ali
جمعه 3 شهریور 1396 02:49
سلام. با تشکر از شما ومطالبتون. من شنیدم وخوندم سومری ها اصلا ترک بودن؟ حقیقت داره؟
پاسخ مریم : سلام و سپاس
سومری ها ترک نبودند و هیچ ارتباطی هم با اتراک نداشتند
به پُست پانترکیسم و جعل تاریخ مراجعه نمایید
انوشیروان دادگر
جمعه 3 شهریور 1396 00:37
زنده باد ایران
پاسخ مریم :
جمعه 5 خرداد 1396 16:29
دوست عزیز 10 هزار سال پیش هنوز آریاییان به ایران وارد نشده بودند سه قوم پارت پارس و ماد که آرایی بودن حدود 5000 سال پیش شروع به وارد شدن به ایران کردند. ان موقع ساکنان ایران بومیانی متمدن بودند که شرح انها در تاریخ آمده است. ساکنان جیرفت هم بومیان غیر آریایی بودند. مسئله رو به نژاد ربط نده بی زحمت.
پاسخ مریم : آریایی ها مردم بومی ایران بودند . طبق تحقیقات پروفسور اشرفیان بناب
فواد
سه شنبه 12 بهمن 1395 21:41
من خودم جیرفتی هستم و چندین بار این مناطق رو دیدم واقعا دولت هیچ کاری اونجا انجام نمیده
پاسخ مریم : باعث تاسفه
احمد
شنبه 20 آذر 1395 08:18
سلام چنان احساس شعف و غرور بمن دست داده باخواندن ودیدن عکسها که انگار گمشده ایی را بعد از هزارها ها سال پیدا کردم ودوست دارم بر بام دنیا فریاد بزنم که تمدن دنیا از ایران است
پاسخ مریم :
د
دوشنبه 24 آبان 1395 08:31
عالی بود.پایان نامه من در مورد تمدن جیرفت هست. امیدوارم بتونم چیز خوبی ارائه بدم.
پاسخ مریم : درود بر شما ، موفق باشید
ایران
یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 03:11
ببخشید دو تا سوال داشتم که جاموند:
اول؛ در متن نوشته شده جناب پروفسور مجید زاده با کشف تمدن جیرفت و کشور ارت گفتن که قدمت این تمدن بین 5000 تا 10500 سال هست. من در جایی شنیدم که باستان شناسان غربی معتقد به 7000 سال هستن. میدونم برخلاف حرفی که زدم نظرم مستند نیست، ولی خب سوالی هست که برام پیش اومده.
سوال دوم هم اینکه اگر اشتباه نکنم در یکی از بخش های خبری دو سال قبل که از تلویزیون پخش شد شنیدم محققان و باستان شناسان غربی در کوه های زاگرس دو عدد بذر گندم پیدا کردن که قدمتش به 12000 سال میرسه و با یافتن اونها به این نتیجه جالب رسیدن که احتمالا ایرانیان اولین مردمانی بودن که بلافاصله پس از عصر یخبندان به کشاورزی پرداختن و خودشونم از این کشف بسیار شگفت زده شدن. لطفا اگر در اینمورد هم اطلاعاتی داری روی وبسایت خوبت مستند در موردش مطلب بذار.
پاسخ مریم : اگر در اون مورد اطلاعاتی بدست آوردم حتما دربارش مطلب میذارم
ایران
یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 02:56
سلام مریم عزیز؛ از مطالب آگاهی بخش و مستندت ممنونم، بخصوص ویدئویی که گذاشتی. ای کاش منبع فیلم و تاریخ پخش اش رو هم معرفی می کردی.
این نکته بسیار مهمه که بخاطر غرور ملی و حس هویت طلبی راجع به تمدن کشورمون و قومیت های ایرانی بیهوده اغراق و افسانه سرایی نکنیم و مستند و قوی صحبت کنیم تا اگر جاهلان یا مغرضان نا آگاهانه یا عامدانه نظر ما رو رد کردن بتونیم آگاهانه و مستدل ازش دفاع کنیم، که تو به بهترین و علمی ترین شکل ممکن این کاری انجام دادی.
چیزی که باعث شد در اینموقع شب بیام سراغ نت و جستجو کنم فیلم مستندی هست که امشب درباره تاریخ زبان و خط باستان از شبکه یک پخش شد که در اون گفته میشد ایرانیان باستان هر دوی اینها رو از تمدن بین رودان گرفتن و این مطلب باعث شد کنجکاوی م تحریک بشه و به وبلاگ خوبت برسم. امیدوارم تمدن کهن ایران به مرکزیت جیرفت هر چه زودتر ثبت جهانی بشه و در زمینه احداث موزه پیشرفته و مجهز و کاوش های بعدی قصوری رخ نده تا گذشته پر افتخار کشور و مردم خوبمون روشن بشه و همینطور آرزو می کنم به تمدن بزرگمون غره نشیم و سایر ملت ها و تمدن ها رو مورد اهانت قرار ندیم و آینده پر افتخاری رو هم برای کشور و ملت مون رقم بزنیم.
پاسخ مریم : درود بر شما ، امیدوارم که همینطور بشه .


زنده باشید
جمعه 20 فروردین 1395 03:03
بسیار زیبا وبرای من هیجان اور بود
پاسخ مریم :
هادی
چهارشنبه 11 فروردین 1395 05:33
سلام
بسیار زیبا بود ولی متاسفانه هیچ بهایی داده نمی شه گویی مسئولان استان كرمان و مدیریت عالی سازمان میراث فرهنگی در تهران همت به نابودی تمدن جیرفت و تمدن اصیل ایران باستان دارند واقعا جای تاثر و افسوس ...كه آثار باستانی ایران كهن اهمیت نداره من وضعیت این تپه تاریخی را از نزدیك دیدم ... چراگاه احشام... واقعا متاسفم.
پاسخ مریم : سلام ، این عدم رسیدگی واقعا تاسف آوره
محمد
پنجشنبه 5 فروردین 1395 18:11
سلام با عرض سلام خدمتتئن عرض کنم اکثر اشیل یلفت شده در ایران به هزاره های خیلی دور برمیگرده ولی هخامنشیان 2500 سال پیش پیداشون شد که از سیبری اومدن و همزمان با ورود اونها همه چیز در ایران متوقف شده که نشانه از بین بدن اقوام قدیمه
پاسخ مریم : سلام ، فرضیه مهاجرت آریایی ها به ایران رد شده ، آریایی ها ساکنین بومی ایران بودند و هخامنشیان از جایی نیومدند اصالتا ایرانی تبار بودند قبل از اون ها هم ماد های ایرانی حکومت تشکیل دادند . آریایی ها مردم بومی ایران بودند
کاوه
پنجشنبه 27 اسفند 1394 17:06
درود سپاس از وب خوبتون واقعا ی شوری در ادم پدید میاد ایرانیان نخستین تمدن جهان،پدید اورندگان دبیره«خط» نخستین پادشاهی جهان در اون روزگاران که مردم دیگر نواحی جهان غارنشین بودن مردم این سرزمین آن اندازه پیشرفته بودن،ولی چرا کابینه و رسانه ها زیاد چیزی از این تمدن نمیگن ،اگر شدنی هست این پست را به زبان انگلیسی هم در یک برگ دیگه در وبتون بزارید. و خواهش میکنم ی پست هم درباره زبان پارسی و پاک کردن واژگان بیگانه از زبانمون بزاریداز همه خخواهشمندم نرم افزار »»»پارسی را پاس بداریم ««« را برای گوشیتون دانلود کنید ک اندازش هم خیلی کمه تا واژگان بیگانه بویژه واژگان عربی که خیلی‌در گفتارمون بکار میبریم را از زبانمون تا جای ک میشه برون بیاندازیم،
با اآرزوی پیروزی و شادی برای همه و مدیر ارجمند این وب.
پاسخ مریم : درود و سپاس از دیدگاه ارزشمندتون

زنده باشید
کاکاوند پارسی
پنجشنبه 22 بهمن 1394 17:26
تو ای فرزند آرش دیدگانت را بیافشایو درنگی کن وجودت را...بخوان یزدان پاکت را به شکر آر این نژادت راکه نام نیک *آریا *نهاد بر قلب و روحت را .
درود بر شما .
من رشته هنر سینما میخونم
تمام هدفم از اولین روز ، زنده کردن غرور ملی ایرانیان بر جهان بوده ...با دعای شما و مهر پروردگار
پاسخ مریم : درود بر شما ، امیدوارم پیروز و سرافراز باشید

زنده باد ایران و ایرانی
جمعه 9 بهمن 1394 18:27
ممنون .بسیار عالی بود
پاسخ مریم :
دوشنبه 5 بهمن 1394 23:41
با سلام مجدد
مشکل اکثر افرادی که تاریخ نمیخونن اینه که فکر میکنن منظور از ایران و قوم آریا ،همین چهار چوب ومحدوده جغرافیایی فعلی نقشه ایرانه ،وغافل اند که اکثر آثار باستانی کشورهای همسایه ایران ،از هند و افغانستان عراق ارمنستان ترکیه وپاکستان ،و.....متعلق به فرهنگ ایرانزمین است ،حتی سومریان از اقوام آریایی ساکن بین نهرین بودند ، طبق آخرین تحقیقات باستانشناسی آریایی ها اقوام مهاجر به ایران نبودند، واز قدیمیترین ساکنان فلات ایران بودند
پاسخ مریم : درود بر شما ، بله همینطوره آریایی ها بومیان ایران بوده اند
داریوش
یکشنبه 4 بهمن 1394 12:15
فوق‌العاده ،بود ،فقط در شگفتم چرا هیچ تبلیغاتی در خور موضوعی به این مهمی تاحالا نشده،،من عاشق مطالعه در مورد آثار باستانی ،وخصوصن تمدنهای میانرودان هستم تا حالا از این کشف بی اطلاع بودم ،دیگه بقیه رو ببینید در چه حدی هستند،بهرحال خیلی هیجانزده شدم ،به همه دوستان اطلاع رسانی میکنم ممنون
پاسخ مریم : درود بر شما ، به همه اطلاع رسانی کنید
پنجشنبه 24 دی 1394 19:31
با سلام
مطالب بسیار عالی بود.من خودم کرمانی هستم. از همه مردم ایران دعوت می کنم به کرمان و جیرفت مسافرت کنند و زیبایی هاو توانمندی اجداد خود را از نزدیک ببینند.
مریم خانم متشکریم
پاسخ مریم : درود بر شما و سپاس از حضورتون
علی رضا
پنجشنبه 26 آذر 1394 16:29
خیلی زیبا بود ب امیده جهانی شدن جیرفت
پاسخ مریم : امیدوارم
محمدی پاشا
پنجشنبه 21 آبان 1394 21:11
درود بشما دوست عزیز

فقط دلم میخواد اشک بریزم
که اگه ما ده هزار سال پیش این بودیم الان چرا اینطوری شدیم
درود به آریایی و پارسیان
پاسخ مریم : چی بگم والا، کشور ها و جوامع همیشه رو به اوج نیستن
یکشنبه 19 مهر 1394 09:58
مطالب عالی بود لطفا به روز رسانی کنید
پاسخ مریم : سپاس
یکشنبه 8 شهریور 1394 14:13
سلام
افتخار میکنم به همه ایرانی های عزیز به خصوص جیرفتیهای متمدن
پاسخ مریم :
fatemeh
جمعه 30 مرداد 1394 15:08
عکس ها عالی بودن
ممنون که سر زدی مریم جون :)
پاسخ مریم : ممنون دوست عزیز
کیمیا بهمنی
یکشنبه 6 اردیبهشت 1394 19:58
بنام خالق ابرهای سفید
خالق زیبایها
دانشها
فناوری که توانستیم از آنجه در کشور عزیزمان باعث افتخارمان شده است باخبرشویم
عالی بود
پاسخ مریم : مرسی کیمیا جون
شهرام
سه شنبه 11 فروردین 1394 18:28
سلام وعرض ادب به شما ودیگر هم وطنان عزیزم.
خسته نباشید وممنون از مطلب جالب وارزشمند .قبلا در مورد جیرفت مطالعه کرده بودم و درباره خط و اثار جیرفت .
یه وبلاگ دارم میشه با هم تبادل مطلب کنیم .
اگر امکان داره منبع ها رو هم با ذکر ادرس قید کنید
پاسخ مریم : سلام و ممنون از حضورتون نشانی وبلاگتون رو اشتباه نوشته اید باز نمی شود
حمیدلطفی
پنجشنبه 23 بهمن 1393 08:08
مطالب سودمندی بود خسته نباشید
پاسخ مریم : ممنون
کاشو
دوشنبه 8 دی 1393 04:54
دختر جان ده هزار سال پیش کجا ایران و آریایی وجود داشته که تمدنهای بزرگ ما رو به نام اون بیگانه های متجاوز می زنی
زنده باد صاحبان اصلی سرزمین ما - کاسی ها ، عیلامی ها و آسیانی ها
پاسخ مریم : اولا آریایی ها متجاوز و بیگانه نبودند و بومیان ایران بودند در متن توضیح داده شده ، آریایی ها ساکنان بومی ایران بودند اسم این تمدن آریاته بوده و اکنون هم مردم این مناطق فارسی زبان هستند . دوما آریایی یعنی ایرانی و کلمه ایرانی یعنی آریایی متوجه شدین؟؟؟؟؟ نشانی تارنگار ( وبلاگ ) و یا ایمیلتون رو هم که ننوشتید !!! منظور از تمدن های بزرگ ما رو به نام آریایی ها می زنید یعنی چی؟!!! مگه شما ایرانی نیستید ؟!!

این لینک رو هم مطالعه بفرمایید ریشه مشترک مردم فلات ایران) :

http://karbord.net/?content=DetailsArticle&id=70

زنده باد آریایی ها ( همه ایرانیان) صاحبان اصلی سرزمین ایران
فاطمه
یکشنبه 23 آذر 1393 19:40
پاسخ مریم :
نوید(نسل اهورایی)
یکشنبه 23 آذر 1393 02:21
درود بر شما.
به ایرانی بودن خود باید افتخار کنیم.زیرا بعد از این همه سال،همچنان ایران و ایرانی وجود دارد و امیدوارم که به تمدن نو جهانی در دنیای امروز برسد.
پاسخ مریم :
علی...ali
شنبه 22 آذر 1393 19:05
سلام

ممنون میشوم اگر با تبادل لینگ موافقید
پاسخ مریم : سلام

لینک شدید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها