تبلیغات
میهنم ایران زمین - آشنایی با دربند تهران
جمعه 16 آبان 1393  22:31
نوع مطلب: (گردشگری ،) توسط: مریم

منطقه گردشگری دربند تهران

دَربَند، یکی از محله‌های شهر تهران ، پایتخت ایران است.

دربند از دهکده‌های قدیمی شمیران و در شمال باغ سعدآباد است. محله دربند از مناطق خنک و گردشگری تهران است.

بر پایه نظرسنجی‌های انجام شده دربند نخستین گزینهٔ شهروندان تهرانی برای پذیرایی از میهمان خارجی و شهرستانی است و پس از آن فشم ، لواسان و درکه قرار دارند. زبان گفتاری مردم این مناطق زبان فارسی است.

شمال تهران 5 مسیر کوهپیمایی اصلی دارد:

1)داراباد : این مسیر از دارآباد (انتهای اتوبان امام علی) آغاز شده و نهایتا به قله داراباد میرسد.

2)کلکچال: این مسیر  از پارک جمشیدیه شروع شده و نهایتا به قله کلکچال میرسد.

3)دربند: این مسیر از میدان دربند شروع شده و نهایتا به قله توچال ختم میشود.

4)توچال: این مسیر از انتهای خیابان ولنجک شروع شده و نهایتا به قله توچال ختم میشود.

5)درکه: این مسیر هم از درکه(فرحزاد) شروع شده و به ایستگاه پلنگ چال میرسد.

Darband, Tehran,Iran
Darband was formerly a village close to Tajrish, Shemiran, and is now a neighbourhood inside Tehran's city limits. It is the beginning of a very popular hiking trail into the Alborz mountain Tochal, which towers over Tehran

 

 محله‌ دربند یکی از 33 پارچه آبادی شمیرانات است که از شمال به کوه‌های البرز و ده پس‌قلعه، از جنوب به تجریش، از شرق به امامزاده قاسم و از غرب به بازوی کوه البرز می‌رسد.کوهپایه‌های دربند  پذیرای مراجعان بسیار پایتخت نشینان به خصوص در ایام تعطیل است. حضور در دربند با آن تله‌ سیژ معروفش برای هر کسی جذابیت دارد

دربند در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و آغاز یکی از راه‌های اصلی صعود کوهنوردان به البرز مرکزی است. کوره‌راهی از دربند آغاز می‌شود و به آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا ختم می‌شود.محله‌های قدیمی دربند عبارت‌اند از مرغ‌محله (مغ‌محله)، کنارمحله، کلاغ‌پر و سربند.رودی به نام رودخانه دربند از میان دهکده دربند می‌گذرد. در سال ۱۹۸۷ سیلی در این رودخانه ایجاد شد که بازار تجریش را نابود کرد.

دره‌های اصلی رودخانهٔ دربند عبارت‌اند از دره اوسون، دره آبشار، دره امامزاده ابراهیم، دره کاک، آب شیردره و دره زون.خیابان دربند از ارتفاع ۱۶۰۰ متری در محله تجریش تهران  آغاز و در ارتفاع ۱۸۰۰ متری میدان سربند (تندیس کوهنورد) به پایان میرسد.

تصویر رستورانی در خیابان دربند

خانهٔ دکتر ملیسپو، مستشار مالی آمریکایی نیز در دربند بود.

در زمین‌های دهکده دربند به فرمان رضاشاه مهمانخانه و چندین ویلا ساختند. چون محله سربند تنگنا بود پل بزرگی بر روی رودخانه آن زدند و تندیس کوهنوردی نیز در میدانگاه سربند نصب شد. پیش از رسیدن به میدان سربند، در سمت چپ رودخانه هتل دیپلمات قرار دارد که تا اواسط دوران محمدرضا پهلوی محل پذیرایی مهمانان خارجی و آن زمان جزو هتل های آبرومند تهران بوده‌است.
همچنین گفته می‌شود مهمان‌خانه‌ دربند نخستین مهمان‌خانه در ایران بوده است که امکانات پذیرایی از شخصیت‌ها و گردشگران خارجی در آن فراهم شده بود.

 
 دربند در کوهپایه های شمال تهران محل تفریح مردم این شهر دودزده است تا ساعتی را در طبیعت و دور از هیاهوی شهر استراحت کنند

ماجرای تندیس کوهنورد  ایرانی:

تندیس کوهنورد که در میدان سربند در محلهٔ دربند برپا است در سال ۱۳۴۱ توسط رضا لعل ریاحی، پیکره‌تراش و نقاش ایرانی ساخته و سپس نصب شد.

ایدهٔ ساخت این تندیس در سال ۱۳۳۷ از سوی حسن وجدان‌خوش، از کوه‌نوردان با سابقه ایرانی پیشنهاد شد. سرهنگ بیات، رئیس مرکز آموزش کوهستانی ارتش، مقدمات ساخت آن را آماده کرد و «مهام»، شهردار وقت تهران، هزینه ساخت مجسمه را پذیرفت. سپس امیر شاه‌قدمی، گروهبان ارتش و مربی کوه‌نوردی مرکز آموزش کوهستانی و مربی اسکی ایران به عنوان مدل به رضا لعل ریاحی معرفی شد و شهرداری هم مبلغ ۱۰ هزار تومان بابت ساخت مجسمه پرداخت.

سال ۱۳۳۸، یک سال پس از طرح این پیشنهاد مدل گچی آن آماده و در میدان سربند نصب شد، اما بارندگی و یخ‌زدگی زمستان همان سال بود که دست و بخشی از بدن مجسمه را خرد کرد. این قسمت مدت‌ها با پرچم ایران پوشانده شده بود تا این‌که در سال ۱۳۴۱ با پی‌گیری‌های رئیس وقت فدراسیون، رضا لعل ریاحی تندیس سیمانی را آماده کرد که این مجسمه هنوز پا برجا است.

ماجرای نجات یک فروند هواپیمای آمریکایی ، توسط کوهنورد شجاع ایرانی - آیا می دانستید این تندیس چه شخصی است؟

امیر شاه‌قدمی (معروف به شاه‌بابا) در سال 1309 در قوچان خراسان متولد شد. او سال‌ها مربی کوهنوردی، چتربازی و اسکی بود. شاه‌قدمی در 17 سالگی وارد ارتش شد. هنگامی که سرباز بود با درجه «گروهبانی» به دانشگاه نظامی مرکز آموزشگاه کوهستانی پیوست و ورزش کوهنوردی را از آنجا آغاز کرد. وقتی در ارتش خدمت می‌کرد و در دانشگاه نظامی بود، کوهنوردی را فرا گرفت و حدود 15سال بعد هم چتربازی و اسکی را فراگرفت.

او در طول فعالیت ورزشی خود، افتخارات بسیاری را با فتح قله‌های مختلف کسب کرد، اما آنچه که نام این کوهنورد ایرانی را سر زبان‌ها انداخت همکاری او در عملیات نجات یک فروند هواپیمای آمریکایی سقوط کرده در قله زردکوه بود. این اتفاق در سال 1340 و در ارتفاع 3870 متری افتاد که نتیجه آن نجات افراد درون هواپیما بود

سابقه ساخت این مجسمه به سال 1337 برمی‌گردد. در این سال کوهنوردان باسابقه‌ی کشور پیشنهادی را مبنی بر ساخت و نصب یک مجسمه با موضوع کوهنوردان ایرانی به فدراسیون کوهنوردی دادند. سرهنگ بیات که در آن سال‌ها رییس فدراسیون کوهنوردی بود با این پیشنهاد موافقت کرد و با همکاری و حمایت مالی شهرداری تهران کار ساخت مجسمه آغاز شد.سرهنگ بیات، امیر شاه‌قدمی را به عنوان مدل به استاد رضا لعل‌ریاحی، مجسمه‌ساز و استاد دانشکده هنرهای زیبای تهران معرفی کرد. شاه‌قدمی حدود هشت ماه و روزی هفت ساعت نزد ریاحی می‌رفت و به شکلی که گفته شده بود، ژست می‌گرفت تا پیکر مجسمه تراشیده شود.

«هواپیمای آمریکایی به دلیل مه آلوده بودن هوا به قله زردکوه برخورد کرده و بدون آنکه آتش بگیرد واژگون می‌شود. این اتفاق در زمستان رخ داد و پیش از اینکه به آقای شاه قدمی مأموریتی داده شود، چتربازی از آلمان را برای نجات سرنشینان این هواپیما فرستادند. اما خود امدادگر آلمانی هم زمانیکه می‌خواهد فرود بیاید، چترش به صخره گیر می‌کند و آویزان در هوا می‌ماند. سرانجام ارتش ایران به آقای شاه قدمی و آقای نورایی دستور نجات آن‌ها را داد.

ماموریت حدود یک هفته طول کشید. هنگام مأموریت در رسانه‌ها شایعه شد که شاه‌قدمی فوت کرده است. پس از آنکه شاه متوجه شد زنده هستند، آن ها را به کاخش دعوت کرد و از سوی رئیس جمهور وقت آمریکا (کندی) مدال لیاقت به آن ها اهدا شد.

امیر شاه قدمی در سال 1391 به دلیل كهولت سن به دیار باقی شتافت .

تندیس مرحوم امیرشاه قدمی کوهنورد دلیر ایرانی - دربند تهران

 در این محل یک باب حمام و جود داشته و در بعضی از خانه ها آب انبار نیز بوده است . میدانگاه اصلی دربند همان میدان دربند بوده است. قناتی در این محله وجود دارد که آب آن به سمت رودخانه دربند و کاخ سعد آباد می رفته است که همچنان نیز به حیات خود ادامه می دهد.

 درخیابان دربند (پایین کوه )و همچنین در مسیر های بین راه بالای کوه پر از مواد خوراکی خوشمزه ایرانی می باشد

به ارتفاعات دربند که بروی در کنار هر گذری رستوران و محل استراحتی را می‌بینی که برخی هم در داخل رودخانه‌، تختی برای پذیرایی گذاشته‌اند.دیزی و آبگوشت دربند ، غذای اصیل ایرانی

 

لواشک ها و ترشیجات دربند فوق العادست
اگر به دربند می روید انواع غذاهای ایرانی (دیزی ها و کباب کوبیده ها و جوجه کباب های) آنجا را از دست ندهید

 


یکی از آپارتمان های دربند

 

دربند در تابستان

آبشار دوقلو


دربند در زمستان

دربند در پاییز

 

از دیزی سنگی و آبگوشت دربند اصلا نمیشه گذشت

بهترین نوع آش رشته و دیزی سنگی غذاهای اصیل ایرانی در دربند


نان های محلی دربند

برای دیدن سایر تصاویر به ادامه مطلب بروید

 

 

جگرکی های دربند


 

 

 

گردشگران خارجی  در دربند


منبع :http://neshate-koohestan.blogfa.com/post-2464.aspx - وبلاگ نشاط كوهستان


تصویری متفاوت از تهران

 

دوستان و  بازدیدکنندگان گرامی، سرم شلوغه  نمیتونم  زود به زود پست جدید بذارم برای همین دیر به دیر آپ می کنم احتمالا هر ماه 3یا 2 تا پست (فرسته)  بتونم بذارم   و  و قت ندارم به وبلاگ همتون سر بزنم لطفا اگر از مطالب بازدید می کنید درج نظر یادتون نره

 

 


نظرات()   
   
آموزش آشپزی
چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 22:51
ممنون از آموزش های کامل خوبی که قرار میدید
پاسخ مریم :
آموزش آشپزی
یکشنبه 30 مهر 1396 19:01
ممنون عالی بود
آموزش آشپزی
یکشنبه 30 مهر 1396 00:54
ممنون از وبلاگ خوبتون. به وبلاگ ما
هم سر بزنید.
آموزش آشپزی
یکشنبه 30 مهر 1396 00:53
ممنون عالی بود
آموزش آشپزی
یکشنبه 30 مهر 1396 00:52
ممنون از وبلاگ خوبتون. به وبلاگ ما هم سر بزنید.
آموزش آشپزی
یکشنبه 30 مهر 1396 00:51
ممنون از وبلاگ خوبتون. به وبلاگ ما هم
سر بزنید.
رزرو هتل آپارتمان در مشهد
پنجشنبه 20 مهر 1396 13:56
ممنون از وبلاگ خوبتون.
به سایت ما هم حتما سر بزنید
ایرانی
جمعه 2 بهمن 1394 11:11
با سلام من خودم بچه دربندم خیلی ناراحت هستیم می بینیم شهرسازی شهرداری منطقه یک اجازه ساخت آپارتمانهای بلند مرتبه را در منطقه دربند داده است و حتی باغهای دربند و درختانش را از بین می برند .تورا خدا هتل دربند سابق را دریابند و تبدیل به باغ تفریحی نمایند نه بلند مرتبه سازی.بیشتر از این دربند را بی هویت نکنند.بگذارند مردم و حتی گردشگران از دربند لذت ببرند و خدا و بنده خدا از آنها راضی باشند
پاسخ مریم : سلام ، متاسفانه شهرداری تهران در بیشتر مواقع ضعیف عمل میکنه و نقش مخرب رو داره امیدوارم وضعیت بهتر بشه
شعرناب
دوشنبه 26 مرداد 1394 14:16
شعرناب .::. سایت شعر , سایت ادبی , نقد تخصصی شعر
مجموعه اشعار شاعران معاصروجوان،بزرگترین سایت ادبی شعر و ادب فارسی،نقد تخصصی،داستان،شعر کوتاه،شعر نیمائی ،سپید،کلاسیک،غزل،افراغ اندیشه و ترانه
http://sherenab.ir
پاسخ مریم :
tabiatgard
جمعه 23 مرداد 1394 01:10
سلام دوست عزیز
ممنون از دعوتت
شاد و در اوج باشی
پاسخ مریم : ممنون
یکشنبه 19 بهمن 1393 22:56
سلام
دست درد نكنه زحمت كشیدی عالی بود.
دوستان از شما خواهشی دارم . می خوام از صمیم دل برام دعا كنید، من از شدت ناراحتی افسردگی خیلی كهنه وقدیمی گرفتم همیشه تو زندگیم با شكست مواجه شدم از لحاظ مالی فوق العاده مشكل دارم برام دعا كنید برم سركار مشكلات مالیم رو حل كنم از شدت افسردگی تو اینجور سایت ها میام كه یعنی دلم وا بشه وقتی می بینم ونمی تونم برم بیشتر حالم گرفته میشه تورو خدا برام دعا كنید شاید بتونم از پس مشكلاتم بر بیام ممنونم از همتون
پاسخ مریم : سلام هموطن
توكل كن به خدا و تلاشت رو بیشتر كن سعی كن افسردگی رو از خودت دور كنی برات دعا میكنیم به امید خدا مشكلاتت حل میشه
نادره
سه شنبه 7 بهمن 1393 18:41
من امیدوارم دربندی ها قدر بافت قدیمی خودشون رو بدونن و بیشتر به فکر تعمیر و نگهداری باشن تا ساختن آپارتمان . زیبایی دربند به بافت قدیمی هست . وگرنه آپارتمان در هیچ فرهنگی خواستنی نیست ! من در مورد فرهنگها دارم پژوهشی برای خودم انجام میدم . وقتی میرسم به آلمان و بعضی از روستاها می بینم ما خودمون دست کمی از اونها نداریم و برام کمی ناراحت کننده هست وقتی می بینم اون شکل زیبای شهری داره جاش رو به آهنهای رنگی و آپارتمانهای چند طبقه میده .. کمی بلندپروازی ها رو تعدیل کنیم..
پاسخ مریم : سلام دوست عزیز، ممنون بابت توضیحات . متاسفانه در ایران بخش عمده ای از درامدهای شهرداری از فروش تراکم تامین میشه که همین ضربه شدیدی به بافت قدیمی و تاریخی شهرهای ایران میزنه . توی هیچ کجای دنیا فروش تراکم جزو درامدهای شهرداری ها نیست فقط ایران اینجوریه و روز به روز شاهد تخریب باغات و بافت کهن شهرها هستیم
هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م
چهارشنبه 3 دی 1393 09:05
سلام؛مطالبت راشایسته بیان کرده اید.ماناباشید.
پاسخ مریم : سلام و سپاس

زنده باشید
امیر
چهارشنبه 26 آذر 1393 20:20
جالب بود
پاسخ مریم :
احسان
جمعه 14 آذر 1393 00:24
درود بر بانو مریم گرامی.
سپاس از این که به وبلاگ من اومدین و منو هم به وبلاگتون دعوت کردین.
پس دربند دربند که میگن اینه و اینجاست! اون ترشک و لواشک و آلوچه ها چی میگن اونجا؟! بهداشتی نیست؟ خب نباشه! ما که از زمین و آسمون داره انواع و اقسام چیزهای غیربهداشتی رو سرمون میباره، پس بذارین یه کمی هم از خوردن چیزهای غیربهداشتی، لذت ببریم!
گمون کنم دیزی و خوراکی های دیگه ای که اونجا برای فروش هست، گرون باید باشن. آره؟
با همه اینها گمون نکنم دربند به گروه خونی من و امثال من بخوره!
باز هم سپاس فراوان از شما. امیدوارم در آینده بیشتر با هم در پیوند باشیم.
پاینده و پیروز و تندرست باشید.
بدرود.
پاسخ مریم : سلام مرسی از حضورتون این آلوچه ها و ترشک ها و لواشک ها همشون غیر بهداشتین ولی مردم با کمال اشتیاق میخرن و استفاده می کنن و لذت میبرن
بله خوراکی های دربند معمولا گرون اند ولی خب اگه در ماه مقداری پول پس انداز کنید میتونید از پسش بربیایید .

موفق باشید
طاق بستان/بیستون/تکیه معاون الملک
دوشنبه 10 آذر 1393 18:15
زندگی جیره‌ی مختصری‌ست
مثل یک فنجان چای
و کنارش عشق است
مثل یک حبّه‌ی قند
زندگی را با عشق
نوش جان باید کرد.

نیما یوشیج

kermanshah29.blogfa.com
kermanshahan20.blogfa.com
پاسخ مریم : شعر بسیار زیباییه ممنون
اهو
چهارشنبه 5 آذر 1393 18:18
سلام درود خدا بر شما
وب خوبی دارید
پاسخ مریم : ممنون
الهام
چهارشنبه 5 آذر 1393 13:52
عالی بوووووووووووووود
پاسخ مریم : مرسی دوستم
دوشنبه 3 آذر 1393 16:27
سلام دوست عزیز________$$_________$$$
_____________________$$$$_______$$$___$$$$$
____________________$$$$$$_____$$$___$$$$$$$
___________________$$$_$$$$___$$$__$$$$____$
___________________$____$$$$_$$$$_$$$
_______________________$$$$$$$$$$$$$$
_آپم_________________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
___________________$$___$$$$$$$$$$$$$$$$$
_____________@ __$$____$$$$_$$$_$$$__$$$$$
_________€€€€€€€€$____$$$$___$$__$$$$___$$$
______€€€€€€€€€€€€€€__$$$_____$$___$$$____$$
____€€€€€€€€€€€€€€€€€€_$$_____$$$___$$$____$
___€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€_$$_____$$____$$$
__€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€_$_____$$$____$$
_€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€_______$$$____$
€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€______$$$
$$$___$$$___$$$___$$$___$$$_____$$$
_°_____°______°_____°_____°______$$$
_____________€__________________$$$
_____________€__________________$$$
زود بیااااااا______€_________________$$$$
_____________€._______________ $$$$$
_____________€..____________ $$$$$$$$
__________€€€€€€€._..-♥*°*♥-.._ ~~~*°*~~~
~~~ _..-♥*°*♥-..~~~~ _..-♥*°*♥-.._
_..-♥*°*♥-..__..-♥*°*♥-.._
پاسخ مریم : آدرست رو ننوشتی؟ولی میشناسمت الان میام
ئه ژین
شنبه 1 آذر 1393 08:00
سلام زیبا بود. خسته نباشید
پاسخ مریم : سلام ممنونم
فرزند میهن
جمعه 30 آبان 1393 23:03
سلام.سپاس از دعوتتون.پست تازتون به خصوص کمک زیادی به من کرد و واسم مفید تر بود چون فعلا ساکن تهران هستم اما مسئله اینه که مسافرت حتی درون شهری پول می خواد و منم خیلی به پول علاقه مندم اما اون دوستم نداره.
پاسخ مریم : سلام و ممنون از حضورتون ، درسته مسافرت درون شهری پول میخواد به خصوص در تهران که شهر نسبتا گرونیه . اگر هر ماه مقداری پول برای مسافرت پس انداز کنید شاید بتونه راهگشا باشه
باغ پرندگان کرمانشاه/باغ گلها کرمانشاه
جمعه 30 آبان 1393 14:11
کـــســی کــه چـــشــمــانــت را آفـــریــده یــقــیــنــاً بــیــنــاســت!
یــک نــابــیــنــا نــمــیــتــوانــد بــیــنــایــی خــلــق کــنــد.
پــس او تـــو را مـــی بــیـــنــد.
فـــقـــط از او بـــخـــواه.......

kermanshahan20.blogfa.com

kermanshah29.blogfa.com
پاسخ مریم : ممنون نوشته قشنگی گذاشتید.
قصه گو
جمعه 30 آبان 1393 09:08
سلام مریم جان. اول صبح روز آدینه با دیدن تصاویر بسیار زیبای شما از دربند به وجد اومدم و خودم رو تو اون فضا حس کردم.مخصوصا" اون خوراکیها خیلی هوس برانگیز بودند.همواره سرفراز و شاد باشید
پاسخ مریم : درود بر شما ، پیروز باشید
شادی
پنجشنبه 29 آبان 1393 23:56
به به دستتون درد نکنه .چه دیزی های ابگوشتی !!!کاشکی قسمت شه بریم بخوریم
پاسخ مریم : غذاها و خوراکی های دربند خیلی خوب اند ، ایشالا قسمتتون شه
ashkan
چهارشنبه 28 آبان 1393 15:05
سلام خیلی زیبا بود من که هوس کردم برم اونجا
پاسخ مریم :
محسن
چهارشنبه 28 آبان 1393 09:20
سلام مریم خانم
سایت جالی داری.اول اینکه با این همه عکس از لواشک ها و.... کلی اب دهن ما رو راه انداختی بماند.اما نکته مهم اینه که تهران جاهای زیادی برای دیدن داره که خیلی از مردم ما نمیدونن.و فقط فکر میکنن فقط اصفهان وشیرازو...برای گردش تفریحه.سایتت جالبه و کارت هم قشنگ.امیدوارم موفق باشی.
پاسخ مریم : درود بر شما و ممنون از حضورتون
حسن رجبی
سه شنبه 27 آبان 1393 18:28
یار نزدیک تراز من به من است
وین عجب بین که من از وی دورم
الهام
دوشنبه 26 آبان 1393 14:14
سلام
آپــــــــــم
پاسخ مریم : مرسی
دوشنبه 26 آبان 1393 13:02
عالی بود مخسی
پاسخ مریم : مخسی منظورت همون مرسی دیگه
دختر هخامنش
یکشنبه 25 آبان 1393 19:55
درود ب رشما پارسی نیک منش
واقعا مطلب عالی بود
سپاس که از تارنمام بازدید کردید و با دیدگاهتون واقعا خرسندم نمودین
تصاویر و مطالبی که قرار می دید واقعا منحصر به فرد و عالی هستند
پاسخ مریم : درود و سپاس از لطفتون

سربلند و پیروز باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها