تبلیغات
میهنم ایران زمین - آشنایی با سرزمین زیبای هیرکانیا(گلستان امروزی)
پنجشنبه 24 مهر 1393  22:46
نوع مطلب: (گردشگری ،) توسط: مریم

سرزمین زیبای هیرکانیا(گلستان امروزی)

 

استان گلستان همانند دیگر استان های شمال ایران جاذبه های گردشگری و طبیعی بسیار زیادی دارد  که معرفی همه این جاذبه ها در یک فرسته( پست- مطلب) نمی گنجد در این پست تنها با برخی از این جاذبه ها آشنا می شویم .

منبع تصاویر و مطالب :   golestanname.blogfa.com

 nilbarg-ramian.blogfa.com
www.archituska.blogfa.com

 


ناهارخوران گرگان یكی از بهترین اماكن تفریحی ایران 


این جنگل یکی از نقاط گردشگری ایران و استان گلستان به شمار می رود که دارای شهرتی ملی است به طوری که برای بسیاری نام گرگان، ناهارخوران را در ذهن تداعی می کند.

درختان سر به فلک کشیده جنگل باستانی همراه با امکانات گردشگری ناهارخوران، تفرجگاهی زیبا با چشم اندازی دیدنی را در منطقه ایجاد کرده که نه تنها مردم استان بلکه گردشگران بی شماری در تمام ایام سال و بخصوص تعطیلات نوروز و تابستان به آن روی می‌آورند. به همین سبب کمتر گردشگر و مسافری است که به شهر گرگان سفر کرده و یکبار به ناهارخوران نرفته باشد.
ناهارخوران از قدیم به عنوان یک منطقه جنگلی تفریحی شناخته می‌شد ولی در دهه‌های اخیر به دلایل مختلف از جمله استفاده نادرست از منابع طبیعی، جنگل‌زدایی و توسعه بی‌برنامه و بی رویه شهر گرگان، بافت آن تغییر کرده به طوری که مناطق مسکونی و اداری و امکانات شهری نیز به آن اضافه شده است.محیط انسانی این منطقه شامل بخش مسکونی، اداری، خدماتی، تفریحی و بخش باغ و فضای سبز خصوصی است.

جمعیت پر شمار مسافران در ناهارخواران گرگان


در واقع ناهارخوران را می‌توان نوعی پارک به شمار آورد که برخلاف پارک‌های جنگلی طبیعی، قبل از مطالعه، طراحی و تجهیز به صورت خودجوش برای بهره‌مندی از مواهب طبیعی و مناظر موجود آن توسط مردم از زمان‌های قدیم استفاده شده است.به مرور زمان و با افزایش جمعیت و وسعت شهر گرگان، فاصله بین مرکز شهر و ناهارخوران به صورت یک خیابان عمومی و نسبتاَ شلوغ و پر رفت و آمد تبدیل شده است. ارتفاعات ناهارخوران دارای دره ، آبریزها و یال‌های زیادی است که محیط مناسبی برای علاقه مندان به طبیعت و کوهپیمایان است.

 استان گلستان مهد و پایتخت ورزش های مختلف هم هست . استان گلستان از لحاظ موقعیت جغرافیایی و داشتن شرایط آب و هوایی و اقلیمی متفاوت بستر مناسبی برای رشته های مختلف ورزشی میباشد.از معدود استان های کشور بوده که همه اقلیم ها و همچنین قومیت های مختلف را در خود جای داده و به عبارتی ایران کوچک ، نگارستان ایران زمین نامیده میشود.در فاصله کمتر از 20 دقیقه از مرکز استان شهر گرگان میتوان به جنگلهای هیرکانی و رشته کوه البرز ،دشت گرگان،بزرگترین دریاچه جهان کاسپین  و حتی کویر و بیابان ها رسید.ورزش گلستان در یک یا دو رشته ورزشی خاص خلاصه نمیشود. وجود استعدادهای بسیار زیاد و همچنین جوانان مستعد از اقوم مختلف ایرانی باعث شده تا گلستان به عنوان یکی از قطب های ورزشی کشور محسوب شود. به طوری که تعداد زیادی از رشته های مختلف ورزشی با فرهنگ این مردم گره خورده و به عبارتی جزئی از زندگی آنان محسوب میشود.

اکثر مردم شهرهای مختلف استان نیز در رشته های خاص ورزشی دارای معلومات فراوان بوده و گاها در بحث های داغ کوچه بازاری آنها کارشناسی رشته های ورزشی میباشد.

 

 قلعه ماران شهر رامیان پایتخت غیر زمستانی اشكانیان


دژ یا قلعه ماران (موران - میران ) قله‌ای به ارتفاع ۲۴۳۰ است متر که در جنوب غرب شهر رامیان واقع شده‌است در بالای این قله زمینی مسطح به مساحت ۳ کیلومتر مربع قرار دارد که در طول تاریخ پایتخت و مرکز برخی حکومت‌ها بوده‌است که از مهمترین ان‌ها می‌توان به پایتخت ییلاقی سلسله اشکانیان اشاره کرد . همچنین کتب فراوانی در خصوص تاریخ قلعه میران مطالبی نگاشته‌اند. سایکس مدعی است که قلعه ماران ، همان پایتخت دوم اشکانیان است که تیرداد ساخته و آن را دارا نامیده که همان داریون یونانیان است.

لازم به ذکر است که اشکانیان، که یونانیان و جانشینان اسکندر را از خاک ایران بیرون راندند، از قوم پرنی، تیره ای از قوم آریایی پارت ساکن در خراسان و دشت گرگان بودند.

 این مسئله که رامیان پایتخت ییلاقی اشکانیان و قلعه ماران دژ آنها بوده است در کتب تاریخی اروپایی و ایرانی نیز آمده، برای مثال در کتاب سرزمین جاوید اثر ذبیح الله منصوری آمده است که رامیان شهر کوچک و خوش آب و هوایی است در که محل نزاع سرنوشت ساز بین اشکانیان و سلوکیان(یونانیان) در زمان اشک دوم با آنتیخوس سوم در حوالی قلعه موران رخ می دهد که مورخین رومی و یونانی نام آنرا "کوه لابوس" ذکر کرده اند و این کوه را (Labus mt.) کوهی در ایالت هیرکانیا(گلستان امروزی) و دارای شکل خاص و متفاوتی از دیگر کوههای اطرافش معرفی می کنند.  به هر حال، شاه سلوکی پس از لابوس (رامیان و به طور خاص قلعه ماران) دو شهر تامبراکس (Tambrax) و سایرینکس (Syrinx) در همان ایالت را نیز تصرف می کند و اشک دوم ایالت پرثوه و هیرکانیا را خراج گزار سلوکیان می کند تا این که سرانجام در زمان پادشاه ایرانی یعنی اشک سوم  ، برای همیشه سلوکیان ( یونانی ها) از خاک ایران بیرون رانده می‌شوند.

تصاویری زیبا از قلعه ماران و جنگل های زیبای هیركانی -منطقه رامیان استان گلستان

رامیان در پاییز

برف زیبای جنگل های هیركانی - به به عالیه  برای برف بازی و ساخت آدم برفی

آبشارهای زیبای شهر  رامیان-  استان گلستان

چشمه گل رامیان - دالان بهشت در گلستان 

به ادامه مطلب بروید تا با مطالب جالب تر آشنا شوید

روستای كوهستانی و بسیار زیبای شاهكوه گرگان اولین روستای اینترنتی ایران

شاهکوه روستایی است کوهستانی واقع در البرز مرکزی که از شمال به گرگان و از جنوب شرقی به شاهرود و از جنوب غربی به دامغان می‌رسد. و از نظر تقسیمات استانی در حوزه استان گلستان قرار می‌گیرد.

به گزارش بخش خبر شبکه فناوری اطلاعات ایران، به نقل از ایرنا، تاکنون یک میلیون نفر از سراسر دنیا از سایت شاهکوه دیدن کرده اند، روستای قرن آباد محل قشلاق شاهکوهی هاست، مردم این روستا منطقه را تبدیل به پایگاه تکنولوژی کرده‌اند و به جای اینکه کوچ کنند و آواره شهرها شوند اولین مرکز جامع ICTروستایی را بنا گذاشتند.

شاهکوهی‌ها پول روی هم گذاشتند تا مرکز ICTروستایی آنها بهترین باشد، سرعت اینترنت آنها۳۶ کی یا۵۶ کی نیست بلکه ۲ مگابیت در ثانیه، !سرعت عادی اینترنت در آنجاست یعنی دهها برابر سرعت اینترنت در تهران؟ ...این امکان را حتی برخی از وزارتخانه‌ها ندارند. دیش‌های ماهواره‌ای خطوط اینترنتی آنجا هیچگاه قطع نمی‌ود و دائماً در حال مراقبت است، ممکن است یک روز اینترنت ریاست جمهوری قطع شود اما هیچوقت ارتباط شاهکوه با دنیای اطلاعات و شبکه جهانی اینترنت قطع نمی‌شود. مردم شاهکوه به همه جهان فهماندند که در هر نقطه‌ای حتی اگر در ارتفاعات پست و بلند یک کوه باشد می‌توان امکانات و تکنولوژی را در راه استفاده درست و صحیح به خدمت گرفت و ترقی کرد . روستای جلو افتاده از کشور امروز شاهکوه نه تنها از شهرها و مراکز استان‌ها بلکه از کشور جلو افتاده است و بقیه باید از آن الگو بگیرند. در این روستا در حال حاضر خدمات دورکاری ارایه می‌شود یا به عبارتی TELLE Workingبه حوزه مشاغل این روستا وارد شده است یعنی کار را از راه دور انجام می‌دهند. برخی از جوانان روستا از همان خانه‌های خود برای کارخانه سوئیچ کار می‌کنند، چند نفر هم کارهایشان را در تهران پیگیری می‌کنند. برخی هم طرف حساب و قرار داد دانشگاه شریف هستند آنها در هر نقطه‌ای از روستا حتی کنار باغ و بوستان به راحتی می‌توانند برای همه جای دنیا کار کنند. مذاکرات مهمی در جریان است تا سفارشاتی از یک شرکت آلمانی دریافت شود که در صورت موفقیت تعداد زیادی از بچه‌های روستا طرف قرارداد شرکت‌های آلمانی خواهند شد. این روستا نمادی از موفقیت فناوری اطلاعات در کشور است، دولت در مراحل اول هیچ کمکی به آن نکرد، هنگامی که ساختمان مرکز ICTروستا به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شد با کمک وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات به پایان رسید.
جنگل توسکستان- استان گلستان

 


جاده جنگلی استان گلستان


پاییز و زمستان در گلستان


 

پلی در جنگل  گلستان

 
بفرمایید چای آتیشی در جنگل های گلستان
 
 


جهان نمای ناشناخته ایران زمین در كرد كوی استان گلستان

منطقه حفاظت شده جهان نما یکی از نقاط گردشگری ایران و استان گلستان به شمار می‌رود. این منطقه در همه فصول پذیرای ایرانگردان و گردشگران باشد.وجود دهکده‌های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، وجود کوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان کمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه‌های این منطقه است.

شهر گرگان: گرگان از شهرهای شمالی ایران است، آب و هوای معتدل دارد، هرچند تابستانهای آن نسبتاً گرم و شرجی است. اقلیم منطقه بسیار گوناگون و متنوع است و کوه، جنگل و چمنزار، جلگه و دشت، بیابان و شوره‌زار، دریا و خلیج گرگان، رودخانه و تالاب و زمین کشاورزی را شامل می‌شود.
گرگان کنونی تا سال ۱۳۱۶ «اِستَرآباد» یا «اَستراباد» نام داشت. گرگان قدیمی که به عربی جرجان خوانده می‌شد شهری آباد و مهم بود که در نزدیکی گنبد کاووس امروزی قرار داشته و اینک ویرانه‌های آن در حوالی امام‌زاده یحیی بن زید قرار دارد. نام گرگان (جرجان) نامی تقلیدی از جرجان قدیم برای استرآباد بود. جمعیت این شهر بنابر سرشماری ۱۳۹۰، ۳۲۹٬۵۳۶ نفر بوده است. اکثریت جمعیت شهر گرگان مردم فارسی زبان هستند. گرگانیها، سادات استرآبادی، مازنی‌ها، بلوچ‌ها، سیستانی‌ها، آذری‌ها، شماری از ترکمنها، گروه کوچکی از مهاجرین قزاق و مهاجرانی از دیگر استانهای کشور همچون سمنان، خراسان و از مردمان ساکن این شهر هستند. شماری از ترکمن‌ ها در دهه‌های اخیر به شهر گرگان مهاجرت کرده‌اند. که جمعیت ترکمن‌ها در شهرستان گرگان (شهر گرگان و بخش‌های مختلف پیرامون) در سال ۱۳۸۳ برابر با ۲۵۱۹ نفر بوده‌است
شماری از قزاق‌ها در فاصله سال‌های ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۱ از شوروی به ایران مهاجرت کرده و در شهرهای گنبد، بندرترکمن و گرگان مستقر شدند و در هر سه شهر محل سکونت آن‌ها قزاق‌محله نام گرفت. بعضی از قزاق‌های استان گلستان هنگام تشکیل کشور قزاقستان ، در دههٔ ۱۳۷۰ به آن کشور بازگشته‌اند.

 از گرگان در اوستا كتاب مقدس زرتشتیان یاد شده است

باور اغلب پژوهشگران بر این است که واژهٔ استرآباد از دو لفظ «استر» و «آباد» تشکیل شده و استر در زبانهای ایرانی به معنای ستاره و آباد (به معنای) «عمارت» است. در زمان زرتشت که ایرانیان ستاره‌ها را مظهر نور مقدس می‌دانسته‌اند، این شهر را بنا کرده به این نام، نامیدند. همچنین نام این شهر را برگرفته از نام استر همسر یهودی خشایارشا هخامنشی می‌دانند .  گرگان از مهم‌ترین منطقه‌ها در زمینه پژوهش‌ها و کاوش‌های باستان شناسی است. در کتاب مقدس وندیداد اوستا گرگان به عنوان نهمین سرزمین مقدس که اهورامزدا آفریده، ذکر شده است. آثار بدست آمده از تورنگ‌تپه (۱۹ کیلومتری شرق گرگان فعلی) و شاه تپه (۱۶ کیلومتری غرب گرگان فعلی) نشان از حضور  انسان در حدود ۵۰۰۰ سال قبل و در دوره نوسنگی دارد.


بافت تاریخی گرگان :
بافت تاریخی گرگان با مساحتی بالغ بر ۱۵۰ هکتار وسیع‌ترین بافت تاریخی شمال ایران است.
 شهر گرگان کهن  در زمان حمله مغول ویران شد و مرکز منطقهٔ گرگان به شهر استرآباد منتقل شد. با ورود اسلام و در سده‌های آغازین آن، ایالت طبرستان جایگاه ارزشمندی در شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی داشت. شهرهای گرگان و استراباد از این ایالت مهد دانشمندان بزرگ آن دوران بود.

زمین های كشاورزی در شرق گرگانزندگی نامه كوتاهی از شیر زن ایرانی اهل استرآباد گرگانبی بی خانم استرآبادی، از نویسندگان روشنفکر، طنزگویی با قلمی جذاب، مدافعی برای مسائل زنان در دورانی است که هر چه بیشتر در کتاب روشنفکران و پیشروان مشروطه دنبال نام بانویی می گردیم، کمتر نامی را می یابیم. وی جزو اولین زنانی است که در روزنامه های مشروطه مقاله نوشته و با نام «بی بی» زیر مقاله را امضا کرده است و ایشان نخستین زنی بودند که مدرسه ی دخترانه را تاسیس نمودند.

بی بی خانم استرآبادی فرزند محمدباقرخان سرکرده سواره استرآباد بود. و چنانکه به نظر می رسد دیگر خویشان او نیز از نظامیان بودند.

فخری قویمی در مورد او نوشته است: «در زمان قاجاریه بانویی باسواد و اهل مطالعه با خطی خوش و بیانی نیکو می زیسته به نام بی بی خانم».  بی بی خانم اولین بنیانگذار دبستان دوشیزگان در آن دوران است و از همین رو برای افتتاح این مدرسه تا پای مقاله نویسی در دفاع از مدرسه برای دوشیزگان پیش رفته و برای حفظ مدرسه دچار دردسرهای فراوان شده است.

 او در روزنامه های «حبل المتین» و « تمدن» و نشریه « مجلس» در دفاع از تحصیل دوشیزگان مقالات مختلفی نوشته و با علمای اعلام که عمل او را در دفاع از زنان، کفر می خواندند، مجادله کرده است. شهرت بی بی خانم بیش از همه اینها در کتابی است به نام « معایب الرجال» که وی در انتقاد از کتابی به نام «تادیب النسوان» نوشته است.
 به نظر می رسد اگر لابلای صفحات تاریخ مشروطه را به درستی جستجو کنیم، نام های دیگری از میان زنان را بیابیم. البته اگر جستجو کنیم.

 


  • آخرین ویرایش:جمعه 11 فروردین 1396
نظرات()   
   
طراحی سایت مشهد
یکشنبه 3 دی 1396 15:08
ممنون خیلی خوب بود
پاسخ مریم :
محمدرضاافراز
جمعه 15 اسفند 1393 09:19
سلام
همه جای استانهای شمالی زیبا ودیدنیست
ممنون ازاینکه به استان ما هم لطف داشتید
موفق باشید
پاسخ مریم : متشکرم
فاطمه
شنبه 8 آذر 1393 14:18
سلام مریم جون ممنون که خبرم کردی
پاسخ مریم :
ملیحه(جنگل توسکستان)
سه شنبه 20 آبان 1393 17:30
سلام بسیار عالی
عکس های خوبی از وبلاگ های مختلف انتخاب کردید و به معرفی استان گلستان پرداختید.
پاسخ مریم : مرسی دوستم ، وبلاگ شما هم خیلی کمک کرد
فتانه
یکشنبه 11 آبان 1393 17:37
سلام عزیزم...چ وب خوبی!...راجع به مطالبت کامل و جامع توضیح میدی با عکسای خوشگل...خسه نباشی
لینکت کردم عزیزم
پاسخ مریم : سلام فتانه جان، ممنون منم لینکت کردم
tabiatgard
یکشنبه 11 آبان 1393 10:01
پاسخ مریم :
مهدی
شنبه 10 آبان 1393 10:01
با سلام وتسلیت مجدد ایام سوگواری سالار شهیدان با عرض پوزش در وهله قبلی فراموش كرده بودم آدرس وبلاگمو بذارم . باز هم بخاطر پستهای زیباتون از شما متشكرم .
پاسخ مریم : سلام ممنون
مهدی
سه شنبه 6 آبان 1393 10:47
سلام
ایام محرم بر شما تسلیت باد
دو مطلب اخیرتونو مطالعه كردم بسیار زیبا و جذاب و خواندنی بود . خیلی از عكسها لذت بردم .از شما بخاطر زحمتی كه بابت این دو پست كشیدید و همچنین اینكه بنده رو به وبلاگتون دعوت كردید كمال تشكر رو دارم .
پاسخ مریم : سلام ، ممنون منم ایام محرم رو تسلیت میگم

آدرس وبلاگتون رو فراموش کردید بنویسید
آرش هخامنش
دوشنبه 5 آبان 1393 20:16
مریم خانوم
نامم رو یادم رفت دو دیدگاه بنویسم
پاسخ مریم :
دوشنبه 5 آبان 1393 20:16
درود مریم خانوم
شرمنده دیر امدم یه چند روزی کار داشتم نتوانستم بیام
جستارت خیلی زیباست

دستت درد نکنه
همه چی توش نوشتی
پاسخ مریم : درود بر شما
ممنون از حضورتون
احسان جعفری
دوشنبه 5 آبان 1393 09:25
سلام
خسته نباشید
زیبا، خواندنی و دیدنی بود
باز هم خواهم آمد
شما هم قابل دونستید سری به کلبه محقر و مجازی بنده بزنید.
سربلند و تندرست باشید
پاسخ مریم : ممنون
نعمتی کرفکوهی
دوشنبه 5 آبان 1393 03:32
سلام خواهر محترم میهن دوستم.
نمیدانم بعداز میهن دوستی به چه چیزی علاقه مندید؟
بهرحال ما که سه چیز را در حد پرستش دوست داریم.
یکی دینمان است دومی میهنمان وسومی ناموسمان.
اگرمذهبی هم هستید وبه حسین علاقه مند واگر اهل نظرنویسی پای مقالات ونوشتارها هم هستید پس در پای مقاله ی محرم ماه معرفت و محبت ، در وبلاگم شما را چشم انتظارم.
پاسخ مریم : سلام ممنون از دعوتتون ، حتما خدمت میرسم

بوی محرم آید...سلام برحسین

کاش سهراب اینگونه میگفت:
آب را گل نكنید . . .
شاید از دور علمدار حسین (ع)
مشك طفلان بر دوش،
زخم و خون بر اندام،
می رسد تا كه از این آب روان،
پر كند مشك تهی، ببرد جرعه آبی برساند به حرم،
تا علی اصغر (ع) بی شیر رباب (س)
نفسش تازه شود و بخوابد آرام . . .

آب را گل نكنید .

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یااَباعَبْدِاللَّهِ وَعَلَى الاَْرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکَ مِنّى سَلامُ اللَّهِ [اَبَداً] ما بَقیتُ وَبَقِىَ اللَّیْلُ وَالنَّهارُ وَلاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى لِزِیارَتِکُمْ اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْن
الهام
یکشنبه 4 آبان 1393 13:55
سلام
آپم
پاسخ مریم : سلام ، مرسی میام
شادی
یکشنبه 4 آبان 1393 10:47
سلام مریم جون. خوبی ،من چند بار اومدم وبتون ولی آدرس رو بازنکردشرمنده.. چقدرزیبا و عالیییی استان زیبای گلستان رو به تصویر کشیدین. ممنون ومعلومه خیلی زحمت کشیدین. مثل همیشه زیبا وعالی.
پاسخ مریم : سلام شادی جون ممنون که اومدی

زنده باشی
مـشـــهــدِ امــروز
یکشنبه 4 آبان 1393 09:44
سلام دوستان..
با اخبار جدیدی از کلانشهر مشهد بروزم، دوستان تشریف بیارید و نظر بدید.
منتظرتون هستم
پاسخ مریم :
deniz
شنبه 3 آبان 1393 22:49
با آب طلا نام حسین قاب کنید

با نام حسین یادی از آب کنید

خواهید مه سربلند و جاوید شوید

تا آخر عمر تکیه بر ارباب کنید

فرا رسیدن ماه محرم رو تسلیت عرض میکنم
پاسخ مریم : درود بر شما ، منم فرارسیدن ماه محرم رو تسلیت میگم

....السلامُ علیکَ یا اباعبدِالله وَ علی الارواح الّتی حلت بِفنائک...
تارا
شنبه 3 آبان 1393 15:50
بسیار زیبا
پاسخ مریم : ممنون لینک شدید
طاق بستان/بیستون/تکیه معاون الملک
جمعه 2 آبان 1393 19:02
آقا سلام ماه محرّم شروع شد

آمد بهار زخم دل ما و مرهمت

خون می شود دل همه عالم زه قصه ی

آن لحظه های آخر و گودال و آن غمت

در بین روضه غم دل من را گرفته بود

وقتی رسید روضه به انگشت و خاتمت

ما بین این همه غم و اشک وفراق وداغ

ای زینب آمدم که شوم یار و همدمت

زینب چه قدر شکل جوان مادرت شدی

با صورت کبود و همان قامت خمت...
kermanshahan20.blogfa.com
kermanshah29.blogfa.com
پاسخ مریم :
مشهد مدرن
جمعه 2 آبان 1393 11:07
منم با <<اطلاعت تکمیلی و تصاویر پیشرفت ورزشگاه مسقف و مدرن امام رضا(ع)>> بروزم. خوشحال میشم سر بزنید و نظر خودتون رو بگید.
پاسخ مریم :
فرزاد ::: (اخبار ادبیل)
جمعه 2 آبان 1393 01:28
سلام،پست زیبایی بود سپاس بابت زحماتی که در عرصه اطلاع رسانی می کشید.
گلستان همانطور که از اسمش هم پیداست گلستان ایران هست
پاسخ مریم : سلام ، مرسی

بله این استان ، گلستان ایرانه هم تاریخ بسیار غنی داره و هم طبیعت بسیار زیبا

زنده باشید
Urmia Like
پنجشنبه 1 آبان 1393 23:11
سلام مریم خانوم مرسی ک سر زدین راستش با دیدن این عکسا یاد شهر زیبای آستارا افتادم راستش من اونجا عاشق یکیم که خیلی وقته خبر ندارم ازش دلم سوخت ولی خداییش خیلی زیبا بودن ممنون
پاسخ مریم : سلام مرسی از حضورتون
زیبایی های آذربایجان
پنجشنبه 1 آبان 1393 20:06
سلام دوست عزیز...مثل همیشه عالی و کامل...

ممنون
پاسخ مریم :
بهاره
پنجشنبه 1 آبان 1393 19:49
سلام مریم جون تصاویر فوق العاده زیبا بود ، مطالب هم جالب و آموزنده بود
پاسخ مریم : مرسی عزیزم
دوستدار تالش و گیلک
چهارشنبه 30 مهر 1393 23:10
سلام خواهرم. نخست عذر بنده را برای تاخیر در گذاشتن نظر بپذیرید. درگیر چند تا کار تحقیقی و پروژه بودم .کسالتی هم آمد که واقعاً مدتی گرفتارم نمود. اما از اول هم عرض کردم کاری که شروع کردید و از جای جای ایران عزیز مطلب می گذارید و معرفی می کنید جای تقدیر و آفرین داره. ای کاش همه مانند شما این حس مسئولیت را داشتیم. مهم نیست ویلا سازی باشیم. دامداری که به حریم سبز وطن تجاوز نموده و یا مسئولی که نسبت به حفظ میراث سبز ملی تعلل می کنه. اما حیفه که هیرکانی ، بهشهر ، ساری ، آمل ، رشت و انزلی هر روز کم جون تر بشه. به ولله حیفه که انقدر نسبت به دنا بی معرفت هستیم. در شان ایرانی نیست که زاینده رود و دریاچه ارومیه را به دست خودش نابود می کنه. نسبت به کارون جفاء می کنه. سیستان را بیابانی خشک . و آنچه از سرزمین عشق ، بلبل ، شعر و غزل و دلاوری می مانه یا بیابانی بر خاطره دریاچه پریشانه فارسه و یا استانهای شمالی که با هر بارندگی اسیر سیلاب و گل و لای و مصیبت. ای کاش همه مانند مریمی باشیم با حسی مادرانه برای عیسی ایران زمین.
پاسخ مریم : درود ممنون از حضورتون و سپاس بابت توضیحاتتون ، سلامت باشید .

در پاسخ به نوید (نسل اهورایی عزیز)
چهارشنبه 30 مهر 1393 20:36
نوید جان منم مث ته اصالتا گلک هسمه، اما با هم براریم و هیچوقت خش براری ر فراموش نکمبی اما اینه ر بدان که هیرکانیا مرکز بعضی موقع ها شهر باستانی گرگان (سه کیلومتری گنبد دله) بیءه و بعضی موقعا هم استرآباد که یونانیها و ره گوتن زادراکارتا که اما امروزه و ره گومبی گرگان بیءه نا شما ساری
پاسخ مریم :
علی شاه محمدی
چهارشنبه 30 مهر 1393 15:38
سلام . موفق باشید . عالی بود
پاسخ مریم : سلام ، سپاس
مسعود
چهارشنبه 30 مهر 1393 13:56
به تصویر کشیدن زیبایی خود هنری است که شما از آن به نیکی بهره میبرید
سپاس از اینکه این تصاویر را به نمایش می گذارید
پاسخ مریم : ممنون
علی
چهارشنبه 30 مهر 1393 11:42
معلومه که خیلی وقت گذاشتید.
خسته نباشید میگم.
بسیار عالی و زیبا.
پاسخ مریم : سلام و ممنون
نوید(نسل اهورایی)
چهارشنبه 30 مهر 1393 11:21
درود بر شما.
هیرکان یکی از نقاط زیبای ایران بوده است که در دوران قدیم به مرکز زادراکارتا یا ساری امروزی شناخته میشده که در دوران بعد هیرکان بخشی از دیار تپورستان قرار گرفته بوده که تا همین چند سال پیش نیز بخشی از استان مازندران بوده است.در هر صورت همچنان نیز نزدیکی و صمیمیت زیادی بین گرگان و مازندران وجود دارد.
یکی از مکان های زیبای آن روستای آبشار است که بعد از ناهار خوران قرار دارد که بسیار زیباست.
پاسخ مریم : درود بر شما ، ممنون بابت توضیحاتتون
اکرم کرم زاده هفته خونی
سه شنبه 29 مهر 1393 23:55
درود بانوی مهرومیهن پرست
*************************
مثل همیشه زیبا و عالی بود.
هم از مطالب لذت وافر بردیم هم از تصاویر روح بخش.

واقعا علاوه بر همه جای ایران سرای من است!همه جای ایران خود یک بهشتی دیگر است.

سربلندو سبز باشید چون میران.
پاسخ مریم : درود بر شما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها