تبلیغات
میهنم ایران زمین - آشنایی با سیستان و بلوچستان زیبای خفته گردشگری ایران ( بخش دوم)

سیستان و بلوچستان زیبای خفته گردشگری ایران (بخش دوم)

 

 در پست پیشین با تمدن شهر سوخته سیستان یکی از تمدنهای کهن  و پر افتخار ایرانیان باستان آشنا شدید  و در مورد زبان  مردم استان که سیستانی ها  به زبان فارسی با گویش سیستانی تکلم می کنند و در شمال استان سیستان و بلوچستان ساکن اند و بلوچ ها که  به زبان ایرانی بلوچی تکلم می کنند  در جنوب استان زندگی می کنند و درباره  برخی از ویژگی های دیگر سیستان و بلوچستان اطلاعاتی ذکر شد این  پست  ادامه پست قبل است  .

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری استان سیستان و بلوچستان دارای هشت شهرستان است. شهرستان‌های آن عبارتند از: ایرانشهر، چابهار، خاش، زابل، زاهدان، سراوان،سرباز و نیک شهر.

 

بلوچستان، «ماکا» ی کتیبه بیستون

سرزمین بلوچستان که در قدیمی‌ترین اسناد تاریخی به آن «ماکا» می‌گفتند و در کتیبه بیستون داریوش هخامنشی نیز با همین نام از آن یاد شده است، در نوشته‌های هرودت تاریخ‌نگار یونانی از آن به نام «گدروزیا» معرفی شده است. امروزه بلوچستان به محل سکونت قوم بلوچ اتلاق می‌شود. 
 
پس از اسلام این سرزمین به «مکران» معروف شد. جغرافیانویسان اسلامی آن را با همین املا ضبط کرده‌اند. در حال حاضر نیز بلوچ‌ها منطقه جنوبی بلوچستان را مکران می‌نامند. برای کلمه بلوچ نیز وجه تسمیه‌ها و معانی مختلفی آورده‌اند که اغلب از حقیقت به‌دور است. شاید در قدیمی‌ترین متنی که از این کلمه یا شده شاهنامه فردوسی باشد. از زمان ساسانیان این سرزمین همواره جزیی از ایران به‌شمار می‌آمد تا این‌که با دخالت انگلیس در قرن نوزدهم میلادی به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شد.

بمپور، رودخانه شگفت‌انگیز در دل ریگزار

بمپور، رودخانه شگفت‌انگیز در دل ریگزار از نقاط دیدنی شهرستان سراوان . بمپور، از شگفت‌انگیزترین رودهای جهان به‌لحاظ گذر از زیرزمین و در دل ریگزار است، گوشه‌ای دیگر از جذابیت‌های گردشگری این استان هستند.
 
تپه‌های شنی ایرانشهر که دایم در حال حرکتند و دامنه کوه تفتان، تنها آتشفشان فعال در جنوب شرق ایران که پیوسته دود و بخار از آن متصاعد می‌شود، از دیگر شاهکارهای طبیعت این استان به‌شمار می‌روند. همچنین چشمه‌های گِل‌فشان چابهار پدیده‌ای طبیعی در جنوب شرقی ایران‌ است. منطقه آزاد چابهار، ساحل زیبای دریای عمان و مناطق باستانی این سواحل بخش دیگری از جاذبه‌های توریستی بزرگترین استان ایران به‌شمار می‌آید.

رودخانه‌ها  

1- رودخانه باهوکلات یکی از پر آب ترین رودخانه های استان

2- رود بمپور: از ارتفاعات شرقی ایرانشهر سرچشمه می‌گیرد و عامل اساسی فعالیتهای کشاورزی در ناحیه ایرانشهر بمپور است.

3- رود کاجو: این رودخانه دائمی است و از شمال قصرقند جریان می‌یابد.

4- رودخانه کارواندر: از شعبات اصلی رودخانه بمپور است که تاروستای کارواندر دارای آب جاری دائم است مازاد آب آن در این محل در بستر رودخانه فرو می‌رود و در پائین دست رودخانه مخصوصاً درمحل دامن در آغاز دشت ایرانشهر مجدداً از زیرزمین خارج می‌شود و همراه با چند شاخه کوچک به رود بمپور می‌پیوندد.

5- رودخانه هیرمند

 6 - رودخانه سرباز

 7 - رودخانه ماشکید

 8- رودخانه رابیچ(فنوج)

9- رودخانه سیانجان

 

 

آثار و بناهاى تاریخى سیستان و بلوچستان :  

مهم‏ترین آثار باستانى و بناهاى تاریخى  عبارتند از: رام شهرستان، زاهدان کهنه، شهر باستانى زرنج، شهر سابورى شاه، کندرک، شهر سوخته سیستان و ...

شهرستان ایرانشهر:

قلعه قدیمى ایرانشهر، قلعه بمپور، تپه‏هاى قدیمى و باستانى (دامن، محترم آباد، پیپ، فیروزآباد، راسک، مسکوتان) و ...

شهرستان چابهار: 

آثار شهر تیس، مقبره سید غلام رسول، چاه باستانى پلان، قلعه نوشیروان، قصر قند، تپه جادختران و ...

شهرستان سراوان:

تپه ‏هاى باستانى، قلاع، (دزک، کوهک، سیب، گشت، زابلى) – درخت کهن‏سال سرو سرجو و ... 

 

 

 

دریاچه هامون سیستان :

نام دریاچه هامون در اوستا کانس اویا  یا کَنسو، در فارسی میانه (زبان پهلوی) کیانسی یا کیانسیه یا کیانسه و شاهنامه فردوسی دریاچه زره و در نوشته‌های فارسی زرتشتی کانفسه آمده‌است. در ادبیات و اسطوره شناسی ایران کهن، دریاچه هامون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به ویژه در مباحث فرجام‌شناسی دین زرتشتی. در اوستا بارها به این دریاچه اشاره شده است.کنار این دریاچه کوه اوشیدا(اوشیدم یا اوشیدر) قرار دارد که در واقع کوهی بوده است که بر فراز آن بر زرتشت پیامبر وحی نازل می شده است. هم اکنون به نام کوه خواجه نیز معروف است. بسیاری از مورخین با توجه به کوه اوشیدر و دریای کیانسه و سایر اسناد موجود خاستگاه آیین زرتشت را سیستان می دانند.(  در مکان تولد زرتشت اختلاف نظر هست آذربایجان ، بلخ ، فارس، ری ، سیستان ، خوارزم، مرو و ... /منبع : خدمات متقابل اسلام و ایران ج 1 ، ص 205 به بعد / ولی محل تولد زرتشت هر کجای ایران که باشد او یک ایرانی اصیل است )

                                           دریاچه هامون قبل از خشک شدن

دریاچه هامون پس از خشک شدن

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر از وضعیت  دریاچه هامون و  روزگار مردم سیستان به لینک خبرگزاری مهر مراجعه کنید .

نشانی  : http://www.mehrnews.com/TextVersionDetail/2139287

 

از سیستان و بلوچستان در اوستا  کتاب مقدس زرتشتیان نام برده شده است

از سیستان و بلوچستان علاوه بر اوستا، در متون پهلوی و زرتشتی مانند «پایکولی»، «شرح بنا و کتیبه ساسانیان»، «بُندَهشن ایرانی»، «یادگار زریران» و «دادستان مینوی خرد» ذکرهایی رفته است. بخش گسترده‌ای از آثار جغرافیایی کلاسیک پیش از اسلام و متون تاریخی نیز به این سرزمین پرداخته‌اند اما از آن‌جا که سیستان و بلوچستان به دلیل این‌که سرزمین پیونددهنده ایران و شبه‌قاره به‌شمار می‌آید از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و هست، به‌طوری که همواره در سفرنامه‌های خارجیان، همچنین اسناد و مدارک کشورهای دیگر جایگاه ویژه‌ای داشته است.
 
از این میان می‌توان به «سفرنامه پاتینجر» نوشته «هنری پاتینجر»، «ایران شرقی» به‌قلم «فردریک گلداسمیت»، «یادداشت‌های سیستان» اثر «هنری راولینسون» و «دو سفرنامه درباره بلوچستان» نوشته «ادموندز بارون دوبر» اشاره کرد. با این‌حال ایرج افشار نوشته‌های «هرتسفلد»،‌ «سایکس»، «کرزن»، «فوریه» و «لاندور» را دارای بیشترین اطلاعات درباره این منطقه می‌داند.

تالاب لیپار

                    

رقص سیستانی

رقص در سیستان بر گونه‌های مختلفی تقسیم می‌شود که هر کدام در مناسبت ویژه‌ای به اجرا گذاشته می‌شوند؛ در یک تقسیم بندی می‌توان رقص سیستانی را به دو نوع مردانه و زنانه تقسیم بندی کرد (اگرچه این رقص‌ها در گذشته به صورت گروهی مرد و زن نیز اجرا می‌شده‌اند).

از انواع رقص زنانه سیستانی می‌توان به رقص چاپی اشاره کرد که صورت ویژه آن کوبیدن متناوب پا بر زمین به دنبال ضرب‌های مشخص ساز دایره می‌باشد. میان رقص‌های مردانه سیستانی نیز می‌توان به رقص شمشیر و یا صورت ساده تر آن یعنی رقص چوب اشاره کرد .

درنقاشی‌های دیواری کوه خواجه (استان سیستان و بلوچستان) که به ‌جا مانده از دوره اشکانیان و ساسانیان در ایران است، تصاویری را به نمایش گذاشته‌ که نشان‌دهنده سنت‌های موسیقایی و بزمی در این نقطه از ایران در آن روزگار است.

 

                                                 رقص مردان سیستانی  

 

 

سوغات و صنایع دستی سیستان و لباس  سیستانی بانوان

 لباس قوم آریایی بلوچ - کودکان بلوچ ایران

 

لباس زنان بلوچ - بلوچ های استان سنی مذهب و سیستانی ها شیعه مذهب هستند

     

 لطفا به ادامه مطلب بروید

 

سیستان و بلوچستان بهشت گردشگرانی است که در سفرهایشان به دنبال تاریخ می گردند. جایی که حتی سنگ های زمین هم تاریخ کهن ایران را برای شما بازگو خواهند کرد. جایی که حتی آتشفشان نیمه فعالش هم می تواند بهانه ای برای بستن کوله پشتی سفر شما باشد!

آتشفشان نیمه فعال تفتان در سیستان و کوه های مریخی در چابهار

تفتان آتشفشانی  متعلق به پلیوسن – كواترنر است كه برروی فلیش های كرتاسه فوقانی و ائوسن بنا شده است .تفتان آتشفشان عجیبی است که تنها وقتی گذارتان به آن بیفتد می توانید شگفت انگیزی اش را باور کنید. این آتشفشان نیمه فعال است و از دهانه آن دود و گوگرد بیرون می آید و منظره ای را مقابل چشمانتان می آورد که نمونه آن را در هیچ گوشه ایران ندیده اید .  خطر فعال شدن این آتشفشان وجود دارد خوشبختانه هم‌اکنون آتشفشان کوه تفتان به‌صورت نیمه فعال است.

 

 

 

 

  


تمساح مردابی یا تمساح پوزه کوتاه ایرانی با نام محلی گاندو از معدود جانوران ویژه زیست‌بوم ایران به‌شمار می‌آید که نسل آن‌ها رو به انقراض است. این تمساح‌ها در منطقه حفاظت‌شده گاندو یا باهوکلات زندگی می‌کنند.

تمساح محترم جنوب شرق ایران - استان سیستان و بلوچستان - مردم استان به این تمساح ها گاندو می گویند .

عجب هیبتی داره   به احترامش یک دقیقه سکوت کنید

تفاوت تمساح ایرانی با  تمساح های سایر کشور ها اینه که تمساح مردابی یا گاندوهای ایرانی به‌عنوان تنها گونه از راسته تمساح‌ها در ایران است که پهن‌ترین پوزه را در مقایسه با سایر تمساح‌ها دارد و از ویژگی‌های مخصوص این‌گونه جانوری می‌توان به پاهای عقبی بسیار قوی آن اشاره کرد که با اتکا بر این پاها می‌تواند مسافت زیادی را در خشکی راهپیمایی کند در حالی که دیگر تمساح‌ها این توانایی تمساح ایرانی را ندارند .

محل زندگی گاندوها  در تصویر - پس اگر به این استان شگفت انگیز سفر می کنید نزدیک تالاب ها نشوید البته تمساح ها درصورتی که گرسنه نباشند حمله نمی کنند بر خلاف گرگ ها که در همه شرایط حمله می کنند گاندوها فقط در شرایط  نیاز به خوراک یا ورود به حریم محل زندگیشان ، حمله ور می شوند .

اینم تصاویری دیگر از گاندو های سیستان و بلوچستان

    

  سیستان و بلوچستان زیستگاه حیوانات دیگری مثل خرس سیاه - یوزپلنگ - انواع پرندگان و حشرات - گرگ - سمور - پرندگان نادر - انواع عقاب ها - هشت پا و اختاپوس و ... می باشد

                                                                          

 

بادهای 120 روزه سیستان

دو یوزپلنگ ایرانی در تصویر زیر از سیستان و بلوچستان مشاهده می شود

 

 

شرایط اقلیمی استان امکان کاشت و پرورش میوه‌های گرمسیری از جمله انبه، پاپایا یا خربزه درختی، نارگیل، زیتون خوراکی، چیکو، کائوچو و نیشکر را به وجود آورده است

 

  

 

 

ساحل دریا - چابهار

خرس سیاه آسیایی در سیستان و بلوچستان

یوزپلنگ ایرانی سیستان و بلوچستان

  

 

 مطلب درباره استان سیستان و بلوچستان بسیار زیاد است که در ایجا فقط بخشی از آن آمده است  این استان با وجود  داشتن پتانسیل های بسیار ولی یکی از محروم ترین مناطق ایران است امیدواریم مسولان نسبت به این منطقه بیشتر توجه نشان دهند .

 


  • آخرین ویرایش:جمعه 11 فروردین 1396
نظرات()   
   
جمعه 1 بهمن 1395 11:10
دوستون دارم مطالبتو ن عالی بود.
عاشق ایران
دوشنبه 10 آبان 1395 19:55
بسیار مطالب زیبا و فراموش شده ای بود و بابت این مطالب سپاسگزارم
احمد
دوشنبه 10 آبان 1395 10:53
سلام لطفا نظر من را که برای وب شما فرستادم بنمایش بگذارید. متشکرم
احمد
دوشنبه 10 آبان 1395 10:51
سلام ممنون از اطلاعاتی که در مورد استان محروم سیستان و بلوچستان گذاشتید. درمورد کوه اتشفشان نیم فعال تفتان میتوان گفت این کوه واقعا از زیر لایه های زیرین واقعا تحت فشاره است با توجه به زلزله مهیب سال ۹۲ که ۷/۸ ریشتر در کنار اتشفشان و گسل های فعال مکران که هر چند ده یک بار زلزله بالای ۶ ریشتری و ۷ و حتی به زلزله سال ۱۹۴۵ بلوچستان که ۸/۲ دهم قدرت داشت تمام این زلزله ها بر اتشفشانهای بلوچستان که شامل تفتان و بزمان و سلطان در کنار مرز داخل خاک بلوچستان پاکستانه فشار میارند با توجه به فعالیت آتشفشان تفتان در مهر سال ۹۴ که از بغل کوه مواد مذاب خارج شود میتوان گفت زنگ خطری است برای ساکنانی که کنار این کوه زندگی میکنند مخصوصا مردم شهرستان خاش بیشتر از سایر شهرستان های ایران در معرض هم زلزله هست هم آتشفشان.
پاسخ مریم : ممنون از توضیحاتتون
بلوچ
یکشنبه 17 خرداد 1394 04:05
وبلاگ بسیار خوبی دارید جامعه ی بلوچستان با توجه به دید بدی که نسبت به آن وجود دارد نیازمند معرفی بیشتر است.
با تشکر از مطلبی که در مورد سیستان وبلوچستان گذاشتید .
لطفا جهت آشنایی بیشتر با فرهنگ بلوچ
وبلاگ ما را لینک کنید
hossienbor.mihanblog.com
پاسخ مریم : سلام، گزینه همه پیوندها رو بزنید وبلاگ شما با نام جوان بلوچ لینک شد
تالش زبانان اردبیل
دوشنبه 12 آبان 1393 09:42
ایران واقعا زیباست
پاسخ مریم :
مـشـــهــدِ امــروز
جمعه 25 مهر 1393 01:12
درود بر شما
خیلی متشکرم که مطلبی هم اختصاص دادید به زیبایی های سیستان که البته زیبایی های وصف ناپذیر سیستان با یکی-دو پست نمیشه بهش پرداخت، واقعاً سرزمین سیستان زیباست.
ممنونم
منم با "خبرهای خوش پدیده برای سایر کلانشهرها و مجتمع تجاری اقامتی آرمان " بروزم، حتماً سربزنید دوستان
پاسخ مریم : سلام
ممنون از دعوتتون سر میزنم
آرش هخامنش
پنجشنبه 24 مهر 1393 17:23
ممنونم مریم خانوم
بی رنجش
به نام از تبار شاهان جاودانمه پیوند کنید

سپاسگذارم
پاسخ مریم : تارنگار شما با نام از تبار شاهان جاودانه پیوند شد
نیره
پنجشنبه 24 مهر 1393 10:40
درود بر شما

بسیار زیبا بود با عکس های جالب
پایدار باشی
پاسخ مریم : ممنونم دوست گرامی
پرستوی مهاجر
چهارشنبه 23 مهر 1393 23:39
وبلاگ زیبایی داری تبادل لینک میکنی؟
پاسخ مریم : سلام تبادل لینک می کنم ولی آدرس وبلاگتون رو ننوشتید
آرش هخامنش
چهارشنبه 23 مهر 1393 20:40
درود دوست گرامی
تار خیلی خیلی زیبایی داری
همه فرسته هات رو خواندم
تو کاری کردی با اینکه حجم اینترنتم تمام شده همه فرسته ها رو بخوانم و فرتور ها رو کپی کنم

نه تنها سیستان همه شهر های ایران به تنهایی میتوانند داک ( قطب ) گردشگری جهان بشن
اگه ما از همه اینها درست استفاده کنیم چه میشه
پول ، ثروت ، دارایی
چرا مردم ما باید تو نداشتن و کمبود به سر ببرن
ما هر توانایی رو که باشه دارا هستیم
چرا مردم نه تنها سیستان بلکه همه شهر ها نباید بزرگترین بازرگانان و سیساستمداران و پولدار ترین مردم جهان باشن هنگامی که تواناییش رو دارن
تارت به شوند
تک و زیبا بودنش رفت بالای پیوندام شما هم پیوند کنید در بالا
ممنونم سر زدی تارم
پاسخ مریم : درود و سپاس از حضور سبز شما ممنون که وقت گذاشتید و پست ها (فرسته ها)رو کامل خوندید و فرتور ها( عکس ها- تصاویر ) رو کپی کردید و سپاس از اینکه از واژگان اصیل فارسی استفاده می کنید فارسی عکس و پست و قطب رو نمیدونستم که الان یاد گرفتم .
پرسش هایی که پرسیدید واقعا سوال بیشتر ما ایرانی هاست .
تارنگار شما لینک ( پیوند)شد
نعمتی کرفکوهی
چهارشنبه 23 مهر 1393 03:10
سلام/ خسته نباشید
من شمارا لینک کردم ولی شما کجا مارا لینک کرده اید نمی بینم.ضمنا من فکرکرده بودم خودتان سیستانی هستید باپوزش حالا نمیخواهید از خودتان بیشتر بگویید؟
پاسخ مریم : سلام وبلاگ شما لینک شده روی گزینه همه پیوندها کلیک کنید فهرست همه وبلاگ هایی که لینک شدند نوشته شده
قسمت درباره وبلاگ بالای صفحه سمت راست رو بخونید
رضا - سفر به دیگر سو
سه شنبه 22 مهر 1393 18:03
سلام
عذرخواهم اگر دیر آمدم
ممنون ار دعوت شما
وبلاگ خوبی دارید.بیشتر سر می زنم
موفق و پایدار باشید
پاسخ مریم :
رضا
سه شنبه 22 مهر 1393 16:50
بادرود خدمت شما
چندتا پست جدید گذاشتم اگه دوست داشتین تشریف بیارین و نظرتونو درباره شون بگین:
1- تصاویری تاسف بار از بزرگترین زیستگاه جانوران ایران (جنگل گلستان)
2- استان گلستان پایتخت (مهد) ورزشهای مختلف ایران
3- قلعه موران (میران یا ماران) رامیان پایتخت غیر زمستانی اشکانیان
4- روستای کوهستانی و بسیار زیبای شاهکوه گرگان، اولین روستای اینترنتی ایران+عکس
5- زندگینامه ی کوتاهی از بزرگترین شیرزن ایران، بی بی خانم استرآبادی
پاسخ مریم : سلام و ممنون از دعوتتون حتما سر میزنم
tabiatgard
سه شنبه 22 مهر 1393 12:50
سلام دوست عزیز
ممنون از حضور گرمت
بازم بیا
شاد و در اوج باشی
پاسخ مریم :
مامیترا
سه شنبه 22 مهر 1393 09:51
عن ابى عبد الله(علیه السلام) قال:والعمل فیه یعدل ثمانین شهرا، و ینبغى ان یكثر فیه ذكر الله عزوجل، والصلوة على النبى(صلی الله علیه و آله و سلم) ، ویوسع الرجل فیه على عیاله....وسائل الشیعه 7: 325، ح 6.
امام صادق(علیه السلام) فرمودند:
ارزش عمل در آن روز (عید غدیر) برابر با هشتاد ماه است، و شایسته است آن روز ذكر خدا و درود بر پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) زیاد شود، و مرد، بر خانواده خود توسعه دهد.

عید غدیر بر شما مبارک
پاسخ مریم : عید غدیر بر شما هم مبارک
نعمتی کرفکوهی
سه شنبه 22 مهر 1393 04:03
سلام هم میهن سیستانی ام
خسته نباشید
اول از هرچیز باید مرا ببخشید که نتوانستم به علت مشکل اینترنتی جواب محبت شما را بدهم.
لطف نموده بودید وبه وبلاگم سرزده بودید واز بنده دعوت کرده بودید به وبلاگ شما سربزنم.نگاه سطحی به وبلاگ شما انداختم ودیدم کارفرهنگی شما ارزنده است وبا سلیقه واندیشه وافکار بنده جور در می آید . میتوانیم در آینده باهم تبادل نظر داشته باشیم. با سروده ای تالشی در وبلاگم تورا من چشم در راهم
پاسخ مریم : سلام و ممنون از حضور سبزتون ، من سیستانی نیستم
فرزاد ::: (اخبار ادبیل)
دوشنبه 21 مهر 1393 18:57
سلام مثل همیشه عالی و کامل و جامعه پستاتون
سیستان و بلوچستان هم به اون اندازه غنای فرهنگی و گردشگری داره که لازمه تو چندین پست بهش پرداخته بشه
موفق باشید
پاسخ مریم : سلام و ممنون از حضورتون
بله مطلب و توضیحات و گفتنی ها درباره سیستان و بلوچستان بسیار زیاد است که در اینجا فقط بخشی از اون آورده شده
ذوالقرنین
دوشنبه 21 مهر 1393 14:03
درود بر شما بانوی بزرگوار تارنگار بسیار زیبایی دارین این مطلب سیستان و بلوچستان بسیار زیبا بود خیلی لذت بردم در صورتی که با تبادل تارنگار موافق هستین خبرم کنید شاد زین مهر افزون پاینده ایــــران
پاسخ مریم : درود بر شما ، تارنگار شما لینک شد
بازگشت به طبیعت
دوشنبه 21 مهر 1393 07:43
سلام مریم جان

این همه زیبایی رو در این استان تصور نمی کردم .
فقط اون آبشاری که تصویرش رو گذاشتید ، اسمش و مکانش رو بنویسید ممنون می شم.
در ضمن قالب قشنگی انتخاب کردید.
پاسخ مریم : سلام و سپاس از حضور سبزتون

طبق منبع سایت wikipg اون آبشار مربوط به کوه بیرک هستش . این منطقه با مساحت ۷۳۲۱۷ هکتار در نزدیکی شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و دارای گونه های گیاهی متنوعی است.از عجایب ارتفاعات این کوه وجود زمین‌های کشاورزی، آب جوشان، درختان سردسیری و غارهای کوچک و بزرگی در این محدوده می‌باشد که بسیار صعب‌العبور هستند. در دامنه کوه‌ها گیاهانی بسیار خوشبوی می‌رویند.
اصفهان سیتی - حسن
دوشنبه 21 مهر 1393 02:31
درود فراوان
پست زیبا و کاملی بود
امیدوارم در آینده نزدیک سفری به شهر زیبای زاهدان داشته باشم
موفق باشید
پاسخ مریم : ممنون
سوزه نغم
دوشنبه 21 مهر 1393 02:18
درود بانوی پُر مهر میهنم
***********************
به حق وبگاه وزینتان ارزش و شایسته دیدن دارد.

چون با دیدن تصویری از طبیعت
دلپذیر ایران عزیز، جلا میخورد روحمان،بلا دور میشود از جسممان.

سربلند باشید چون دماوند.
پاسخ مریم : درود بر شما بانوی مهربان

سرزنده و سلامت باشید
فاطمه
یکشنبه 20 مهر 1393 17:19
سلام عالیه وبلاگتون
پاسخ مریم : سلام و سپاس
فریناز
یکشنبه 20 مهر 1393 11:08
بـیـستـم مهرماه، روز بزرگداشت ‏حافظ‬، چکامه سرا و شاعر بزرگ ایران گرامی باد.
پاسخ مریم : خیلی ممنون بابت یادآوری ، منم این روز بزرگ رو به همه ایرانیان و فارسی زبانان تبریک میگم

بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم
فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم
اگر غم لشکر انگیزد که خون عاشقان ریزد
من و ساقی به هم تازیم و بنیادش براندازیم ...

حافظ شیرازی
فریناز
یکشنبه 20 مهر 1393 10:04
دل را ز علی اگر بگیرم چه کنم
بی مهر علی اگر بمیرم چه کنم
فردا که کسی را به کسی کاری نیست
دامان علی اگر نگیرم چه کنم

عید غدیر بر شما مبارك باد.
پاسخ مریم : ممنون عید غدیر بر شما هم مبارک
مهدی
یکشنبه 20 مهر 1393 09:37
سلام
باز هم مثل همیشه عكسها ومطالب خیلی زیبا و اموزنده . واقعاما این همه جاهای دیدنی توی ایران خودمون داریم ولی استفاده نمیشه .سیستان وبلوچستان بخاطر مسائلی از چشم جهانگردان وایران گردان مخفی مونده كه باید دولت برای امنیت و شناسوندن این منطقه زیبا اقدام كنه . واقعا از شما بخاطر زحماتتون برای درج این عكسهااطلاعات ومطالب قشنگ متشكرم دوست عزیز بخصوص اینكه اومدین و بنده رو دعوت كردین . متاسفانه به خاطر مشغله زیاد كمتر میتونم سربزنم و بابتش معذرت میخام . منتظر مطالب جدیدتون هستم .موفق باشید
پاسخ مریم : سلام و سپاس از حضورتون
سحر موسوی - سفری دیگر
یکشنبه 20 مهر 1393 09:15
سلام
خوشحالم که با صفحه شما آشنا شدم. مستدام باشید.
پاسخ مریم :
خاطرات بارانی من
یکشنبه 20 مهر 1393 01:01
درود بر شما
هر آنچه به ایران و ایرانی مربوط باشه زیباست، از جمله وبلاگ شما
خدا قوت
پاسخ مریم : زنده باشید
گارگین فتائی
شنبه 19 مهر 1393 21:31
سلام
از اینکه دیر جواب میدم عذرخواهی می کنم
کارهای دیگری داشتم
رایتش با مطالعه این مطلب نظرم نسبت به این استان کلا عوض شد چون همواره از سیستان و بلوچستان با دید مثیتی نگرستهوگفته نمیشه اا با خوندن این طلب فهمیدم که چه جای زیبا و بارزشی است مخصوصاً شهر سوخته که بااید روی ان تحقیقفات گسترده تر و دقیق تری صورت گیرد
پاسخ مریم : سلام و ممنون از حضورتون
توری کومه لایه تی کوردانی جیهان
شنبه 19 مهر 1393 18:15
سلام
ببخشید اگه نیومدم
متاسفانه سیستان و بلوچستان رو با نام قاچاق و مواد مخدر و کشت و کشتار به ما شناساندن
ما هنوز از این سرزمین خیلی کم اطلاعاتیم ..
خیلی ممنون ار مطالبی که گذاشتین
پاسخ مریم : سلام بله متاسفانه منم تا قبل از اینکه درباره این استان دنبال عکس و مطلب بگردم تصور ذهنی بدی از اون منطقه داشتم ولی خب این رو هم باید در نظر بگیریم که سیستان و بلوچستان در گذشته صاحب تمدن پر افتخار شهر سوخته سیستان و مرکز انبار غله ایران بوده و پهلوانانی مثل رستم ، سام، زال ، یعقوب لیث صفاری و ... اهل سیستان بودند . متاسفانه امروزه این استان دچار ویژگی های منفی مثل خشکسالی، قاچاق مواد مخدر و ... شده ولی گذشته درخشانی داشته که با تدابیر و توجه مسولان میشه دوباره امنیت رو به اون منطقه بازگرداند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها