تبلیغات
میهنم ایران زمین - آشنایی با سیستان و بلوچستان زیبای خفته گردشگری ایران(بخش اول)

سیستان و بلوچستان، زیبای خفته گردشگری ایران ( بخش اول)

سیستان و بلوچستان، سرزمین اسطوره‌ای ایران که نام آن در اوستا، شاهنامه و بسیاری متون کهن آمده، زیبای خفته‌ای است که به دلیل بی‌توجهی مسوولان در بن‌بست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران جایی برای خود نیافته است. 

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران، پهناورترین استان ایران و از سرزمین‌های اساطیری به‌شمار می‌آید که از دو ناحیه شمال (سیستان) و جنوب (بلوچستان) تشکیل شده است. در کتاب اوستا، به‌عنوان یازدهمین سرزمینی یاد می‌شود که اهورامزدا آفریده است. زادگاه رستم دستان، قهرمان حماسی شاهنامه فردوسی سیستان نوشته شده و تاریخ‌نگاران، سیستان را به گرشاسب، یکی از نوادگان کیومرث نسبت داده‌اند. مردم سیستان فارسی زبان و مردم بلوچستان بلوچ زبان هستند .

بلوچی از زبانهای ایرانی شاخه شمال باختری است. و با زبان‌های تاتی، کردی و تالشی نزدیکی زیادی دارد. بدون شک زبان بلوچی از زبان های اصیل ایرانیست و با زبان فارسی همخانواده و از یک ریشه است .

سیستان، زادگاه رستم دستان

نام سیستان از نام اقوام آریایی «سکا» گرفته شده که در حدود سال ۱۲۸ پیش از میلاد، سیستان را به تصرف خود درآوردند اما سیستان به‌نام «نیمروز» نیز شهرت دارد. همچنین بنای بیشتر شهرهای سیستان را به پهلوانان اسطوره‌ای ایران چون زال، سام و رستم نسبت داده‌اند. 

 
زمانی سیستان جزو متعلقات دولت ساسانی به شمار می‌آمد که به دست اردشیر بابکان فتح شد و در سال ۲۳ هجری قمری، مسلمانان عرب این سرزمین را به تصرف خود درآوردند. نخستین فرمانروای معروف ایرانی این سرزمین بعد از اسلام

«یعقوب لیث» صفاری از این سرزمین بود كه مانند بابك خرمدین علیه خلافت اعراب به مقابله برخاست . 

 

برای آشنایی با تمدن پر افتخار شهر سوخته سیستان به ادامه مطلب بروید


        


در روزگاران دور که بشر تازه یک‌جا نشین شده بود، شهری در سیستان پدید آمد که به گفته‌ی باستان‌شناسان به لحاظ بافت شهری، جمعیت، برنامه ریزی شهری و ... اولین شهر جهان بود.

شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با حدود 6 هزار سال قدمت، به‌عنوان بزرگ‌ترین استقرار شهرنشینی در نیمه‌ی شرقی فلات ایران، نمونه‌ای منحصر به ‌فرد و حکایت‌گر واقعی علم، صنعت و فرهنگ گذشته‌های دور ایرانیان می‌باشد. 


سرزمین سیستان و بلوچستان دارای مکان‌های باستانی ودیدنی فراوانی است. کوه خواجه (نام دیگر آن در زبان فارسی میانه( زبان پهلوی) «اوشیدا» به معنای کوه ابدی است) تنها بلندی دشت سیستان است و مورد تقدس زرتشتیان نیز قرار دارد.
 
این شهر باستانی روی آبرفت‌های مصب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون بنا شده بود. دوره بنای این شهر بزرگ با دوره برنز تمدن جیرفت كرمان همزمان است و ایرانیان در حدود 6 هزار سال پیش در این شهر زندگی می‌کرده‌اند. به دلیل تغییرات شرایط آب و هوایی منطقه سیستان كه زمانی مركز  انبار غله ایران بوده  و دارای سبزه راز های فراوان بوده است امروزه متاسفانه به اقلیم خشك تبدیل شده است و دریاچه باستانی هامون كه زمانی پر آب بود كاملا بی آب و خشك است. 

 

شگفتی های شهر سوخته سیستان :
نخستین چشم مصنوعی جهان در شهر سوخته سیستان :

برای نخستین بار در شهر سوخته سیستان یک چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش کشف شد. این چشم مصنوعی متعلق به زنی بیست و پنج تا سی ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون شده بود. چشم مصنوعی یافت شده در چشم چپ او کار گذاشته شده و با وجود گذشت نزدیک به 4500 سال از ساخته شدن آن، هنوز سالم است.جنس این چشم مصنوعی یافت شده هنوز به طور کامل مشخص نشده است، اما به نظر می رسد در ساخت آن از قیر طبیعی مخلوط به نوعی چربی جانوری استفاده شده است. روی این چشم مصنوعی ریزترین مویرگ های داخل چشم توسط مفتول های طلایی به قطر کمتر از0/5 میلی متری طراحی شده است. مردمک این چشم در وسط طراحی شده و تعدادی خطوط موازی که تقریبا یک لوزی را تشکیل می دهند، در پیرامون مردمک دیده می شود.پروتز یا چشم مصنوعی و محلهای بخیه بر روی آن دیرینه شناسان را با پزشكانی متبحر و عجیب مواجه كرده كه این قوم ناشناخته وعجیب ولی پیشترفته در كشور ایران چگونه می توانستند عملهای جراحی به این ظرافت و دقت انجام بدهند؟!!؟نخستین جراحی مغز در شهر سوخته :
یکی از شگفت انگیزترین یافته های این شهر، نشانه هایی از کهن ترین جراحی مغز درشهر سوخته است. جمجمه ای از دختر دوازده یا سیزده ساله که در 5000 سال پیش، پزشکان آن دیار برای درمان بیماری هیدروسفالی (جمع شدن مایع درجمجمه) بخشی از استخوان جمجمه او را برداشته و جراحی کردند.نخستین خط كش جهان با قدمت 5 هزار سال در شهر سوخته :

در کاوش های انجام شده در شهر سوخته سیستان ، خط کشی ساخته شده از چـــــوب آبنوس کشف شد.  کشف خط کش در شهر سوخته زابل نشانگر این است که ساکنان این شهر باستانی دارای پیشرفت های زیادی در زمینه علم ریاضیات بوده اند.

قدیمی ترین تخته نرد جهان و قدیمی ترین تاس جهان در شهر سوخته:
از گور باستانی موسوم به شماره 761 کهن ترین تخته نرد جهان همراه 60 مهره آن در شهر سوخته پیدا شد. این تخته نرد بسیار قدیمی تر از نمونه ای است که در گورستان سلطنتی «اور» در بین النهرین پیدا شده بود. تخته نرد یك بازی اصیل ایرانیست . 

آب و فاضلاب : سراسر شهر سوخته دارای سیستم پیشرفته ای برای انتقال آب به منازل و سطح شهر است و جنس لوله ها از سفال خاصی است.این شهر به علت رمزها و رازهای بسیار به بهشت باستان شناسان معروف شده و هر روز چیز تازه ای برای كشف شدن دارد

نخستین انیمیشن جهان در شهرسوخته سیستان:
باستان شناسان هنگام کاوش در گوری پنج هزارساله جامی را پیدا کردند که نقش یک بز همراه با یک درخت روی آن دیده می شود. آنها پس از بررسی این شیء دریافتند نقش موجود بر آن برخلاف دیگر آثار به دست آمده از محوطه های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به گونه ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می دهد. هنرمندی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته است در پنج حرکت، بزی را طراحی کند که به سمت درخت حرکت و از برگ آن تغذیه می کند. باستان شناسان با نزدیک کردن این تصاویر به یکدیگر موفق شدند نمونه ای از یک تصویر متحرک را در قالب یک فیلم 20 ثانیه ای به دست آورند

 

 

این شهر از نادرترین شهرهای باستانی است که در آن، زنان عهده دار امور مالی خانواده‌شان بوده‌اند.بر مبنای یافته‌های باستان شناسان شهر سوخته ۱۵۱ هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می‌‌دهد که این شهر دارای پنج بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر سوخته، بخش‌های مرکزی، منطقه صنعتی، بناهای یادمانی و گورستان است که به صورت تپه‌های متوالی و چسبیده به هم واقع شده اند. هشتاد هکتار شهر سوخته بخش مسکونی بوده است.شهر سوخته مرکز بسیاری از فعالیت‌های صنعتی و هنری بوده، در فصل ششم کاوش در شهر سوخته نمونه‌های جالب و بدیعی از زیورآلات به دست آمد.  در جریان حفاری‌های فصل های گذشته در شهر سوخته مشخص شد که با توجه به صنعتی بودن شهر و وجود کارگاه‌های صنعتی ساخت سفال و جواهرات در این منطقه، ساکنان شهر از درختان موجود در طبیعت محوطه برای سوخت استفاده می‌‌کرده اند. در شهر سوخته انواع سفالینه‌ها و ظروف سنگی، معرق کاری،انواع پارچه و حصیر یافت شده که معرف وجود چندین نوع صنعت، به ویژه صنعت پیشرفته پارچه بافی در آنجاست. تاکنون ۱۲ نوع بافت پارچه یکرنگ و چند رنگو قلاب ماهیگیری در شهر سوخته به دست آمده و مشخص شده مردم این شهر با استفاده از نیزارهای باتلاق‌های اطراف هامون سبد و حصیر می‌‌بافتند و از این نی‌ها برای درست کردن سقف هم استفاده می‌‌کردند. صید ماهی و بافت تورهای ماهیگیری نیز از دیگر مشاغل مردمان شهر بوده است. شهر سوخته بدون شک جز شهرهای بسیار پیشرفته زمان خود بوده است.

 

 

جثه ی عظیم اسکلتها پس از پوسیده شدن در طول ۶۰۰۰ سال باز هم این باور را تقویت می کند که پهلوانان عظیم الجثه ی ایران باستان همچون گیو - گودرز - گرشاسب - سام و نریمان و رستم از همان نژاد مردم شهر سوخته بوده اند.
به این دلیل این تمدن سوخته خوانده می شود که ۲ بار به طور کامل سوخته شده اما باز ساخته شده است و ناگهان بدون هیچ نشانی در ۲۱۰۰ سال پیش از میلاد تخلیه شده است.
 دلیل این خروج ناگهانی در کتب عهد عتیق و متون باستان تغییر ناگهانی آب و هوای زمین از مرطوب به خشک بوده است . تمامی مناطقی که این تمدنها در آن به وجود آمده بود به دلیل تغییر مدار زمین گرم و خشک شدند و منطقه سیستان از منطقه ای سرسبز و مرطوب تبدیل به منطقه ای خشك و كویر می شود .

 ثبت جهانی شهر سوخته یعنی ثبت جهانی شاهنامه، اسطوره های ادبیات فارسی ، زال و رودابه ، رستم و تهمینه، اسفندیار، سهراب ،پادشاهان کیانی ایران زمین و ...

 


لیست اشیائی كه تاكنون در منازل و قبرهای شهر سوخته پیدا شده :
-مهرهایی از جنس لاجورد و صدف و فیروزه

-سفال با امضای سفالگر بر روی آن !

-خانه ی معمولی با چند اتاق خواب و اتاق نشیمن

-چکش مفرغی- مسی -سوزن

-کاسه های مرمری

-شهرکهای مسکونی و ساختمانهای همگانی همچون آپارتمان!

-اشیای وارداتی از تمدن هاراپا و سند که ارتباط  تجاری این تمدنها را ثابت می کند.

-النگوهاو مهره ها و پیکره های انسانی

-بذر خربزه - حبوبات - ماهی خشک کرده -برنج برای خوراکی-بذر زیره ی کرمانی

-کوره های سفالگری و کوره های ذوب فلزات

-دکمه- تبر -بند کفش-قلاب- شانه ی سر- خط کش با دقت نیم میلیمتر !

-طناب -سبد- لباس- تخم حشرات -ناخن و مو ( که در هیچ نقطه ی باستانی تا به حال یافت نشده و نشان می دهد که این قسمت از ایران کاملا دست نخورده باقی مانده است).

                                           

 

 

تمدن شهر سوخته سیستان افتخار ایران است که در سال 1393 ثبت جهانی شد

                                                                                                                                         


به دلیل حجم بالای مطالب  بخش دوم معرفی استان شگفت انگیز سیستان و بلوچستان  (مناطق گردشگری و طبیعت استان ) در پست بعدی آورده خواهد شد  • آخرین ویرایش:جمعه 11 فروردین 1396
نظرات()   
   
♥ایران،همیشه خاک من♥ |
شنبه 2 اسفند 1393 15:26
از هیبت تاریخیش اوار به جا ماند
یک باغ پر از افت و بیمار به جا ماند
از مملکت فلسفه و شعر و شریعت
هیهات که صد مرد عزا دار به جا ماند
پاسخ مریم :
سارا شکیبا
پنجشنبه 24 مهر 1393 18:57
سلام وبلاگت قشنگه!

من بازی های آندروید زیادی توی وبلاگم گذاشتم

حتما بیا دانلود کن و نظر برام بذار!

ممنون
پاسخ مریم : من توی موبایلم خیلی بازی اندرویدی دارم ، اگه بیام به وبلاگت از کار و زندگی میفتم چون مجبور میشم بازی ها رو دانلود کنم از طرفی این روزا اصلا وقت ندارم که بازی کنم بعدا سر فرصت میام
ممنون
مسعود
پنجشنبه 24 مهر 1393 14:49
سلام دوست عزیز...سپاس از نگاهت..
هرکسی با هر اندیشه ای در شناسوندن سرزمینمان کوشا باشه کارش قابل تقدیره..
وب لاگت سرتاسر مفیده..
تبادل لینک با شما باعث افتخاره
پاسخ مریم : سلام

ممنون تارنگار شما هم با افتخار لینک شد
شیرازما
دوشنبه 21 مهر 1393 12:52
سلام مریم جان. از دعوتت ممنونم. مطالب زیبایی مینویسی. برای استان فارس هم یک مطلب مخصوص کنار بذار.
پاسخ مریم : سلام بله استان فارس هم منطقه ای هست که جاذبه های بسیاری دارد
وبلاگ ماد
دوشنبه 21 مهر 1393 01:37
با سلام
وبلاگ قشنگی دارید من لینکتون کردم.
پاسخ مریم : سلام وبلاگ شما هم لینک شد
اکرم کرم زاده هفته خونی
پنجشنبه 17 مهر 1393 19:09
درود مریم بانوی عزیز
**********************
دستت طلا

ایران مهد تمدن و تاریخ

زیبا بود.

مانا باشید.
پاسخ مریم :
کشک الدین
پنجشنبه 17 مهر 1393 12:54
از اینکه سرزدی ممنون وبلاک جالبی داری شما لینک شدی خواستی منم لینک کن
پاسخ مریم : لینک شدید
ذبیح الله نوریان بختیاری
چهارشنبه 16 مهر 1393 19:08
باسلام ؛ كارت خیلی قشنگه ازتون تشكر می كنم .
پاسخ مریم : سلام و سپاس
دوستA
سه شنبه 15 مهر 1393 14:38
سلااام دوستم
مطالب شهر سوخته بسیار جالب و آموزنده بود.


.
پاسخ مریم : سلام دوستم ممنون
علی شاه محمدی
دوشنبه 14 مهر 1393 14:44
سلام . خداقوت . مطلب مفیدی بود . استفاده نمودم . موفق و چون کوه استوار باشید .
پاسخ مریم : سلام و ممنون از حضورتان
شما هم موفق باشید لینک شدید
بازگشت به طبیعت
دوشنبه 14 مهر 1393 13:45
درود بر شما

اتفاقا فروردین امسال به استان شماآمدم برای صعود قله ی زیبای تفتان . دیدن بخارات گوگردی ازنزدیک بسیار لذت بخش بود.
با افتخار لینک می شوید.
پاسخ مریم : درود
من اهل استان سیستان و بلوچستان نیستم ، هدفم در این وبلاگ معرفی مناطق گردشگری ایرانه و هر بار درباره یک منطقه پست میذارم به ویژگی های جغرافیایی این استان در پست بعدی پرداخته خواهد شد. وبلاگ شما با افتخار لینک شد
پیروز باشید
الیاس فرجی دلیجان
دوشنبه 14 مهر 1393 12:04
با سلام و تبریک عید قربان ... و سپاس از حضور سبزتان ... وبلاگی زیبا و پر محتوا دارید ... من با افتخار وبلاگ شما را لینک کردم...امیدوارم موفق باشید...
پاسخ مریم : سلام عید قربان بر شما هم مبارک
ممنون شما هم لینک می شوید
حسن رجبی
یکشنبه 13 مهر 1393 19:54
باسلام
ممنون از اینکه به ما سر زدین من شما را لینک کردم انشالله طارم هم دربرنامه هاتون باشه
پاسخ مریم : سلام و سپاس از حضورتان لینک شدید
هانا
یکشنبه 13 مهر 1393 15:52
سلام دوست عزیرم مرسی ازحضورت وبلاگ پرمحتوایی داری ازاین حفیقت بی خبرنمونیاااااااا
دوباره ب من سربزن منتظرمااااااا
راستی عیدت مبارک دوست عزیزم
پاسخ مریم : سلام عزیزم ، ممنون از حضور شما . عید شما هم مبارک
گروه جغرافیای شهرستان ملارد
یکشنبه 13 مهر 1393 14:19
درود بر شما هم میهن گرامی و دوست دار ایران زمین. وبتان بسیار عالی است. کوشش شما برای شناساندن جای جای ایران بزرگ ستودنی است. در راستای پیوند ناگسستنی ایرانیان ، نشانی شما را به سیاهه پیوندهای دوستانمان افزودیم. پاینده باد و ایرانی.
پاسخ مریم : درود و سپاس
تارنگار شما هم با افتخار لینک شد
یکشنبه 13 مهر 1393 12:42
سلام عید قربان مبارک

لینکی عزیز
پاسخ مریم : سلام عید قربان بر شما و همه مسلمین جهان مبارک نام و نشانی وبلاگتون رو فراموش کردید بنویسید
نیره
یکشنبه 13 مهر 1393 11:21
سلام مریم گرامی
شما هم با افتخار به هم همیهنانم افزوده شدید
پاسخ مریم :
گارگین فتائی
یکشنبه 13 مهر 1393 10:53
سلام
به نظر من ویلاگ بسبار خوبی دارید که در مورد ایران زمین این سرزمین مهر است
من وبلاگ شما رو لینک کردم و البته در اول فهرست لینکها قرارش دادمپاسخ مریم : درود ، ممنون از حضورتان .
وبلاگ شما هم با افتخار لینک شد زنده باشید
قصه گو
یکشنبه 13 مهر 1393 08:23
سلام مریم خانم
من هم سال گذشته سفری داشتم به سیستان و از شهر سوخته و کوه خواجه و زاهدان و... دیدن کردم و خیلی خوشحال شدم وقتی شنیدم امسال شهر سوخته ثبت جهانی شد. امیدوارم این اتفاق خوب به رونق گردشگری سیستان کمک کنه. موفق باشید
پاسخ مریم : سلام ، بله امیدواریم همینطور بشه
زنده باشید لینک شدید
مهرگانفرد
یکشنبه 13 مهر 1393 01:26
سلام مریم خانوم وبلاگتون عظمت ایران عزیز را به نمایش کذاشته لذت بردم مانا باشی لیتک شدید
پاسخ مریم : سلام بر شما ، تارنگار شما نیز لینک شد
شاکرمی
یکشنبه 13 مهر 1393 00:36
دوست خوبم با اجازه و افتخار لینک شدی .چون از بهترینهاست.
پاسخ مریم : درود بر شما تارنگار شما هم لینک شد
علی
شنبه 12 مهر 1393 22:51
از اینکه در جهت شناسایی جای جای میهن عزیزمان تلاش می کنید و این وبلاگ زیبا را ایجاد نمودید جای تشکر و قدردانی دارد .در ضمن شما را در وبلاگ دوم خودم لینگ کردم
http://ali8741.blogfa.com
لطفااز وبلاگ جهانگردی بنده هم به این ادرس دیدن نمایید .
http://ali1341.blogfa.com
موفق و سلامت باشید .
پاسخ مریم : سپاس ، وبلاگ شما هم لینک شد
شنبه 12 مهر 1393 20:10
سلام من یه جا خونده بودم شهر سوخته سیستان خیلی بیشتر از 8 هزار سال قدمت دارد
پاسخ مریم : قطعا این منطقه قدمت بسیاری دارد
تخته سیاه - جمال زاده
شنبه 12 مهر 1393 18:18
سلام همه جای ایران سرای من است وبلاگ زیبایی دارید عید قربان بر شما مبارک باشد پیروز و سربلند باشید
پاسخ مریم : سلام و سپاس از حضورتان ، عید قربان بر شما و مسلمانان جهان مبارک
مانا باشید
فرحناز
شنبه 12 مهر 1393 17:28
سلام عالی بود
پاسخ مریم : سلام
ممنون
مهدی رحیمی ( گرجی ایرانی )
شنبه 12 مهر 1393 11:41
سلام خدمت شمادوست گرامی
مطالب و نوشته های شمارو مطالعه كردم وبسیار لذت بردم . بعضا مناطقی به همراه عكسهای زیبا و دلنشین درج شده بود كه بنده برای اولین بار بود انرا میخواندم . به هر حال بسیار از وبلاگ شما لذت بردم . از حضور شما هم در وبلاگ گرجی ایرانیم متشكرم . ضمنا شما با افتخار لینك شدید .
یا علی
پاسخ مریم : درود ، تارنگار شما با افتخار لینک شد . در آینده شهر فریدونشهر که شهر گرجی نشین ایرانه رو معرفی می کنم .
علی
شنبه 12 مهر 1393 10:37
سلام.
مطالبت بسیار عالی بود.
ممنون و سپاسگزار از اینکه این منطقه باستانی، جالب و دیدنی ولی غریب و مهجور مانده را معرفی کردید.
پاسخ مریم : درود ، تارنگار شما با افتخار لینک شد
شادی
شنبه 12 مهر 1393 00:51
سلام پست زیبایی زدین خیلی زیبا وعالی مناطق دیدنی رو به تصویر کشیدین. بازم میام دیدنتون.
پاسخ مریم : سلام عزیزم ، ممنون که به وبلاگم اومدی
زنده باشی لینک شدی
میلاد
جمعه 11 مهر 1393 21:58
راستی آپتون خیییلی عالی بود من اولین باره اینقد اطلاعات از استان سیستان و بلوچستان میبینم
شهر سوخته خوبتر بود
مرسی ازتون واقعا عالی بود
پاسخ مریم : ممنون شما لطف دارید . نیمی از معرفی این استان مونده که در پست بعدی میزنم
میلاد
جمعه 11 مهر 1393 21:55
سلام مریم خوب هستین؟؟؟؟؟؟
ببخشین آآ ی چن روزی تو نت نبودم معذرت
پاسخ مریم : سلام خوبم
ممنون از حضورتون
زنده باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها